04 липня 2022 року Справа № 160/1047/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
18.01.2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-1), в якій просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної пенсії за віком, відповідно - зміни періоду 60 місяців до 01.07.2000 року, а саме за період з травня 1994 року по квітень 1999 року включно, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 повторний розрахунок пенсії за віком, відповідно - зміни періоду 60 місяців до 01.07.2000 року, а саме за період з травня 1994 року по квітень 1999 року включно, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу призначено пенсію за віком із заробітної плати за період 60 місяців періоду після 01.07.2000 року. 09.12.2021 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком для зміни періоду, з якого обраховується пенсія - період 60 місяців до 01.07.2000 року, оскільки заробітна плата за вказаний період була значно більша. Позивач надав для перерахунку пенсії довідку про заробіток для обчислення пенсії від 22.05.1999 року №36-05, видану ТОВ «Бета-ЛТД», де працював, що підтверджується записами трудової книжки. Відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії, тому що в довідці про заробітну плату від 22.05.1999 року №36-05, виданій ТОВ «Бета-ЛТД», відсутній штамп та не зазначена адреса підприємства, а первинні документи відсутні. Відповідач не погоджується з відмовою у перерахунку пенсії та зазначає, що відсутність штампу підприємства не може впливати на перерахунок пенсії, якщо людина працювала у цьому підприємстві і це підтверджується відповідним записом в трудовій книжці. Вказане стало підставою для звернення до суду з позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.01.2022 року відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/1047/22 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
14.02.2022 року до суду надійшла заява відповідача-1 про те, що з метою встановлення місцезнаходження первинних документів ТОВ «Фірма «Бета ЛТД», діяльність якого припинена 30.01.2012 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області був направлений запит до Архівного відділу виконкому Криворізької міської ради.
14.02.2022 року через систему «Електронний суд» та 22.02.2022 року до канцелярії суду відповідач-1 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що за результатом наданої попередньої експертизи правомірності відображених відомостей у довідці №36-05 від 22.05.1999року встановлено наступне: по-перше, довідка про заробітну плату має неналежне оформлення, зокрема, відсутній штам підприємства, довідка, яка видана в 1999 році має посилання на Указ Президента України №762/96 від 25.08.2021р. “Про грошову реформу”; по-друге, виникає питання щодо змісту довідки, а саме: розміру зазначеної заробітної плати, оскільки в порівнянні з показниками середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 1958-1991 роки (Додаток 1 до Постанови КМУ від 20.11.2003 р. №1783 додається), показники заробітної плати позивача є вищими в декілька раз. У свою чергу, п. 6 Постанови Правління Пенсійного фонду України №19-1 від 03.09.2018 “Про проведення інвентаризації пенсійних справ” встановлено обов'язок проведення перевірки обґрунтованості їх видачі та відповідності зазначених сум заробітної плати первинним документам за довідками, виданими починаючи з 01.01.1992, за якими в помісячному розрахунку розмір заробітної плати або сума доходу перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум; по-третє, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником Товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма “БЕТА ЛТД” був ОСОБА_1 , що не спростовується позивачем, а також підтверджується записами його трудової книжки. 30.01.2012 внесено запис про припинення діяльності підприємства за спрощеною процедурою припинення, а отже, документи припиненого підприємства повинні бути передані на зберігання до архівного відділу. З метою встановлення факту наявності/відсутності первинних документів ТОВ “Фірма “БЕТА ЛТД”, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області був направлений запит до Архівного відділу виконкому Криворізької міської ради. За таких обставин, в порядку п. 4.2 р. IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” правомірними є дії органів Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку пенсії позивача та неврахування показників заробітної плати за період роботи позивача з 05.05.1994 по 30.04.1999 в ТОВ “Фірма “БЕТА ЛТД”. Зазначено, що гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (висновок, що сформований у постанові Верховного Суду України від 15 листопада 2016 року у справі №800/301/16). У цьому випадку права та інтереси позивача не порушені, аргументація позовних вимог зводиться до того, що основним документом про стаж є трудова книжка і позивач дійсно працював в ТОВ “Фірма “БЕТА, проте, позивач не надає об'єктивної оцінки чинним нормам законодавства, якими встановлено, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження її нарахування первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
23.02.2022 року представником відповідача-1 подано до суду заяву, в якій зазначено, що 22.02.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області була отримана архівна довідка Архівного відділу виконкому Криворізької міської ради від 17.02.2022 №11/25-02/244, в якій зазначено, що документи з кадрових питань (особового складу) ТОВ “Фірма “БЕТА ЛТД” на зберігання до архівного відділу не надходили. За таких обставин з'ясовано, що місцезнаходження первинних документів ТОВ “Фірма “БЕТА ЛТД” є невстановленим, відповідно, не є можливим підтвердити нарахування заробітної плати, зазначеної у довідці №36-05 від 22.05.1999 року первинними документами підприємства, а отже, безпідставними є вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії шляхом включення в розрахунок коефіцієнту заробітної плати відомостей про заробітну плату за період з травня 1994 року по квітень 1999 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.05.2022 року залучено до участі у справі № 160/1047/22 в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач-2). Розгляд справи розпочато спочатку.
01.06.2022 року відповідачем-2 через систему «Електронний суд» направлено до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №047150014437 від 10.12.2021 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно з статтею 40 Закону, тому що на довідці відсутній штамп та не зазначено адресу підприємства, а також не долучено первинні документи. Оскільки в органу Пенсійного фонду немає можливості провести перевірку достовірності вказаної довідки, підстави для врахування заробітної плати, вказаної у ній, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні. Згідно з правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постанові від 20.03.2018 у справі 527/1655/17, постанові від 23.04.2019 у справі № 376/149/18, постанові від 24.10.2019 у справі № 376/1020/16-а, постанові від 05.03.2020 у справі № 539/3234/16-а обов'язковою умовою для обчислення пенсії, з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, іншого чинним законодавством не передбачено. Верховним Судом у постанові від 30.09.2019 у справі №754/11370/16-а зроблено висновок, що неможливість проведення відповідачем перевірки первинних документів та відсутність доступу до таких документів, не пов'язано з волею позивача, однак, така обставина не означає, що відповідач має беззаперечно враховувати при призначенні пенсії довідку про заробітну плату, яка не підтверджується жодними документами та містить сумнівні відомості.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2 .
09.12.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії за віком - зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000 року.
10.12.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуто заяву позивача за принципом екстериторіальності та прийнято рішення №047150014437 про відмову у проведенні перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови у перерахунку пенсії відповідачем-2 зазначено, що для перерахунку ОСОБА_1 надано довідку від 22.05.1999 року №36-05, видану ТОВ «Бета ЛТД», в якій відсутній штамп та не зазначена адреса підприємства, первинні документи відсутні. Враховуючи викладене, ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії за віком, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону №1058-IV).
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюється у натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до частини першої статті 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 11 Закону №1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають в т.ч.: громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру; фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Частиною першою статті 26 Закону №1058-IV унормовано, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Згідно з статтею 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637 “Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній” передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 вказаної постанови, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Аналіз наведених норм права дає змогу зробити висновок, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
Згідно з відомостями, які містяться в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 від 13.06.1984 року, позивач працював з 05.05.1994 року по 24.05.2000 року директором у фірмі «Бета ЛТД».
Спір у цій справі виник з приводу неврахування відповідачами заробітної плати позивача за період роботи директором у фірмі «Бета ЛТД» при розрахунку пенсійної виплати.
Судом встановлено, що позивачем до заяви від 09.12.2021 року про перерахунок пенсії за віком - зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000 року надано довідку про заробіток для обчислення пенсії, видана ОСОБА_1 , про те, що його заробіток, що враховується при обчисленні пенсії, склав 19050 грн.
Довідка видана на підставі особових рахунків за 1994-1999 роки. У довідці зазначено, що карбованці переведені у гривні згідно з Указом Президента України №762/96 від 25.08.2021 року «Про грошову реформу».
Довідка підписана директором фірми «Бета ЛТД» ОСОБА_1 , бухгалтером ОСОБА_2 .
Довідка складена за вих. №36-05 від 22.05.1999 року, не містить адреси підприємства, проте, містить позначку, що штампа немає.
Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
З аналізу наведених норм судом встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року; законодавець визначає певний перелік умов, при яких для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, зокрема: за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами; в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.
Відповідно до п.3 ч. 2.1. р. II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, крім іншого, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Частиною 2.10 р. II Порядку №22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи чи організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсій.
Згідно з пунктом 2.23 зазначеного Порядку документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Чинним законодавством, яким врегульовано порядок ведення бухгалтерського обліку визначено, що первинним документом для фіксування господарської операції з нарахування заробітної плати є розрахункова відомість, а для фіксування операції з виплати заробітної плати у готівковій формі - платіжна відомість (відомість на виплату грошей або видаткова відомість), які є підставою для бухгалтерського обліку відповідних операцій - нарахування та виплати заробітної плати (частина перша статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
З аналізу наведених положень законодавства слідує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Відповідна позиція суду підтверджується постановами Верховного Суду України від 15 грудня 2015 року у справі №2-а/576/29/14, від 17 березня 2015 року у справі №21- 11а15, від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17 та від 26 жовтня 2018 року у справі №576/1467/16-а.
Крім того, згідно з ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Тобто пенсійний орган, з метою перевірки достовірності відомостей, зазначених у довідці про заробітну плату, має право звернутись до підприємств, організацій і окремих осіб, на яких працювала особа, що звернулась із заявою про призначення пенсії, із запитом про витребування відповідних документів, необхідних для визначення права на пенсію, визначення належного розміру пенсійних виплат.
Як встановлено судом, довідка про заробіток для обчислення пенсії №36-05 від 22.05.1999 року, пред'явлена позивачем, не містить інформації щодо місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, відповідно, орган Пенсійного фонду позбавлений можливості перевірити обґрунтованість видачі такої довідки.
Судом встановлено, що відповідачем вживались заходи з метою перевірки відомостей, зазначених у довідці про заробітну плату.
Так, з метою встановлення місцезнаходження первинних документів ТОВ «Фірма «Бета ЛТД», діяльність якого припинена 30.01.2012 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області був направлений запит до Архівного відділу виконкому Криворізької міської ради.
22.02.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області була отримана архівна довідка Архівного відділу виконкому Криворізької міської ради від 17.02.2022 року №11/25-02/244, в якій зазначено, що документи з кадрових питань (особового складу) ТОВ “Фірма “БЕТА ЛТД” на зберігання до архівного відділу не надходили.
За таких обставин з'ясовано, що місцезнаходження первинних документів ТОВ “Фірма “БЕТА ЛТД” є невстановленим, відповідно, не є можливим підтвердити нарахування заробітної плати, зазначеної у довідці №36-05 від 22.05.1999 року первинними документами підприємства, а отже, вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії шляхом включення в розрахунок коефіцієнту заробітної плати відомостей про заробітну плату за період з травня 1994 року по квітень 1999 року є такими, що не підтверджені належними засобами доказування.
Неможливість проведення перевірки первинних документів та відсутність доступу до таких документів не пов'язано з волею позивача, однак, така обставина не означає, що орган Пенсійного фонду має беззаперечно враховувати при призначенні/перерахунку пенсії довідку про заробітну плату, яка не підтверджена первинними документами, як це передбачено законом.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12 червня 2019 року у справі №752/21038/16-а.
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Здійснюючи аналіз поданої позивачем довідки №36-05 від 22.05.1999 року, суд погоджується з позицією відповідачів про наявність неточностей у довідці, які унеможливлюють врахування її пенсійним органом при розрахунку пенсійної виплати, а саме:
- довідка про заробітну плату має неналежне оформлення, зокрема, відсутній штамп підприємства, довідка, яка видана в 1999 році має посилання на Указ Президента України №762/96 від 25.08.2021р. “Про грошову реформу”;
- розмір зазначеної в довідці заробітної плати, в порівнянні з показниками середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 1958-1991 роки (Додаток 1 до Постанови КМУ від 20.11.2003 р. №1783), є вищими в декілька раз. У свою чергу п. 6 Постанови Правління Пенсійного фонду України №19-1 від 03.09.2018 “Про проведення інвентаризації пенсійних справ” встановлено обов'язок проведення перевірки обґрунтованості їх видачі та відповідності зазначених сум заробітної плати первинним документам за довідками, виданими починаючи з 01.01.1992, за якими в помісячному розрахунку розмір заробітної плати або сума доходу перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум;
- за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником Товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма “БЕТА ЛТД” був ОСОБА_1 , що не спростовується позивачем, а також підтверджується записами його трудової книжки. 30.01.2012 року внесено запис про припинення діяльності підприємства за спрощеною процедурою припинення, а отже, документи припиненого підприємства повинні бути передані на зберігання до архівного відділу.
Як вже зазначено судом, 22.02.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області була отримана архівна довідка Архівного відділу виконкому Криворізької міської ради від 17.02.2022 року №11/25-02/244, в якій зазначено, що документи з кадрових питань (особового складу) ТОВ “Фірма “БЕТА ЛТД” на зберігання до архівного відділу не надходили.
За таких обставин, у порядку п. 4.2 р. IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правомірним є рішення пенсійного органу щодо відмови в перерахунку пенсії позивача та неврахування показників заробітної плати за період роботи позивача з 05.05.1994 по 30.04.1999 в ТОВ «Фірма «БЕТА ЛТД».
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Позивач вмотивованих доводів на підтвердження позову не надав, натомість відповідачі виконали покладений на них ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок, а саме довели правомірність своїх рішень, чим спростували твердження позивача про порушення його прав та інтересів.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява не підлягає задоволенню.
Судові витрати розподілу не підлягають, у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.
Керуючись статтями 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, буд. 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський