Справа № 686/13153/22
Провадження № 3/686/3997/22
04 липня 2022 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Бацуца Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від ХРУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, українку, мешканку АДРЕСА_1 , ученицю НВК № 10, не судиму,
21 червня 2022 року інспектором ХРУП ГУНП в Хмельницькій області Лопатовською С.І. був складений протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за те, що остання, як зазначено в протоколі, 21 червня 2022 року, близько 16 год. 50 хв., перебуваючи неподалік будинку № 34/1 по вул. Тернопільській в м. Хмельницькому, розпивала пиво, марки «ОБОЛОНЬ СВІТЛЕ», ємністю 2,35 л., перебувала із явними ознаками алкогольного сп'яніння /різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя/, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Дана справа підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого правопорушення.
Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням /проступком/ визнається протиправна, винна /умисна або необережна/ дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 178 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному Законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі, без підтвердження іншими належними та допустимими доказами, не є безумовним та беззаперечним доказом доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, являє собою лише початковий правовий висновок щодо дій певної особи, в якому фактично формулюється обвинувачення особи у вчиненні певного правопорушення.
Будучи допитаною в судовому засіданні ОСОБА_1 вини в інкримінованому адміністративному правопорушенні не визнала, пояснивши суду, що дійсно, 21 червня 2022 року, близько 16 год. 50 хв., перебувала разом із подругою ОСОБА_2 неподалік будинку № 34/1 по вул. Тернопільській в м. Хмельницькому, в компанії незнайомих їй молодих людей. Останні, дійсно, розпивали алкоголю, зокрема пиво, сама ж вона алкоголю не вживала.
Надалі, до них підійшли працівники поліції, припустили про розпивання нею алкоголю, хоча вона це заперечувала, однак вподальшому склали на неї протокол про адміністративне правопорушення.
Її показання в суді співпадають з письмовими поясненнями ОСОБА_3 , наданими працівникам поліції при складанні протокола про інкриміноване правопорушення.
Інші належні, достовірні та допустимі докази, які б об'єктивно доводили факт розпивання ОСОБА_3 алкоголю в громадському місці, у матеріалах справи відсутні, не встановлено їх в суді.
Наведене обґрунтовано приводить суд до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю за відсутності в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого їй правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження по справі про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП, закрити за відсутністю в діях ОСОБА_3 складу передбаченого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається Хмельницькому апеляційному суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.