Рішення від 04.07.2022 по справі 227/4985/21

04.07.2022 227/4985/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

04 липня 2022 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Левченка А. М.,

за участі секретаря судового засідання Черкасової О.В.,

представників позивача Мороз І.А., Тимко Н.І. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_2 , про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ

Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , про стягнення переплати бюджетних коштів.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що відповідач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Добропільської міської ради як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі звернення відповідача 13 січня 2020 року останній було призначено допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 4436,00 грн на період з 1 січня 2020 року по 30 червня 2020 року на двох утриманців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» було встановлено, що строк виплати в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до відповідача. Враховуючи норми вищезазначеної постанови позивач здійснив автоматичне продовження виплати допомоги ОСОБА_2 у розмірі 4436,00 грн з 01 червня 2020 року по 31 липня 2020 року.

20 липня 2020 року відповідач звернулась до управління із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям на наступний період та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було здійснено перерахунок виплаченої державної допомоги за липень 2020 року за результатами якого встановлено, що за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у відповідача відсутнє право на отримання допомоги, оскільки на початок періоду, за який враховується доходи ( з 01.10.2019 року 31.03.2020 року - два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги) остання не працювала, не проходила військової служби, не провадила підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобувала освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не була зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.

Беручи до уваги вищевикладене, рішенням управління № 4397 від 20.08.2020 року відповідача було визнано такою, що не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.07.2020 року 31.07.2020 року. Повідомлення про відмову в призначенні допомоги № 01-11/1077/0/5-20 від 31.08.2020 року було направлено на адресу відповідача. З метою досудового врегулювання спору управління звернулось до відповідача з повідомлення від 16.11.2020 року про відшкодування надміру виплачених коштів, яке було надіслано за місцем реєстрації останньої. Повторні листи про повернення надміру виплачених коштів у добровільному порядку та попередження щодо стягнення надміру виплачених коштів у судовому порядку від 13.09.2021 року, 20.09.2021 року було направлено поштою на адресу відповідача, проте кошти станом на теперішній час не повернуто. З підстав, передбачених ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України просить стягнути з відповідача надміру сплачену суму допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 4436,00 грн та виплати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Представники позивача у судовому засіданні цивільний позов підтримали.

Відповідач в судове засідання повторно не з'явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, шляхом надсилання рекомендованим листом судових повісток за адресою реєстрації, які повернулися до суду без вручення з позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою». Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.

Згідно п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У зв'язку з викладеним, враховуючи заяву представника позивача, який не заперечував проти такого вирішення справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів і ухвалити заочне рішення.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що 13.01.2020 року ОСОБА_2 , звернулась до до управління соціального захисту населення Добропільської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг відповідно до якої просить призначити допомогу на дітей одиноким матерям та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги

Зі змісту заяви вбачається, що відповідач, підтвердила власним підписом про наступне:

підтверджує відсутність змін у складі сім'ї (при повторному зверненні); вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути або могли вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов'язується повідомити органи соціального захисту населення; про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї її попереджено.

Також зазначено, що відповідач попереджена про отримання повідомлення; з порядком призначення допомоги ознайомлена; на даний час не працює, не навчається, в уентрі зайнятості на обліку не перебуває; про випадки припинення допомоги ознайомлена; у разі виявлення недостовірних даних, переплату зобов'язується повернути; трудових документів не має; у шлюбі не перебуває, несе повну відповідальність за надані данні.

На підставі поданих документів управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради 24.01.2020 року винесено рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми. Призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 4436,00 грн на двох утриманців ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

24.06.2020 року Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради винесено розпорядження на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.07.2020 по 31.07.2020 в сумі 4436,00 грн.

20.07.2020 року відповідач, звернулась до управління соціального захисту населення Добропільської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг відповідно до якої просить призначити допомогу на дітей одиноким матерям та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

20.08.2020 року управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради винесено рішення відповідно до якого ОСОБА_5 не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів), оскільки у складі сім'ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці в періоді за який враховується дохід.

Також винесено рішення від 20.08.2020 року № 4397 на відміну розпорядження на продовження строку виплати ОСОБА_2 соціальної допомоги за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у розмірі 4436,09 грн.

До матеріалів справи долучено:

копію повідомлення про відмову у наданні державної допомоги сім'ям з дітьми від 20.08.2020 року;

копії повідомлення №01-11/1596/0/5-20 від 16.11.2020 року, №01-09/4068/0/3-21 від 13.09.2021 року, №01-11/919/0/5-21 від 20.09.2021 року про відшкодування надміру виплачених коштів, зі змісту яких вбачається, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» ОСОБА_2 в період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респераторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року здійснено автоматичне продовження виплати раніше призначеної допомоги на дітей одиноким матерям в попередньому розмірі 4436,00 грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було здійснено перерахунок виплаченої державної допомоги за результатами якого встановлено, що за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року було надміру виплачена допомога на дітей одиноким матерям у розмірі 4436,00 грн. Управлінням повідомлено, що надміру перераховані кошти необхідно повернути на рахунок зазначений в повідомленні.

Доказів отримання відповідачем вищезазначених повідомлень до матеріалів справи долучено не було.

Згідно статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Таким чином, допомога на дітей одиноким матерям є різновидом державної допомоги у загальній системі соціального захисту населення і надається з метою забезпечення відповідного рівня матеріальної підтримки одиноких матерів, створення належних умов для утримання та виховання дітей.

Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно пункту 35 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» Допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо: у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).

Згідно пункту 11 підпункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 22 липня 2020 року, якщо у складі малозабезпеченої сім'ї є непрацюючі працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, і протягом цього періоду зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні менше трьох місяців або які (за яких) не сплатили (не сплачено) мінімального розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи, державна соціальна допомога призначається: на один шестимісячний період, якщо малозабезпечена сім'я є багатодітною або у складі малозабезпеченої сім'ї є одинока мати (одинокий батько), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) такої дитини до Книги реєстрації народжень внесено в установленому порядку за вказівкою матері (батька), або мати (батько) у разі смерті одного з батьків і звернулася (звернувся) за призначенням державної соціальної допомоги у липні і грудні 2020 року.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин): строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - державна соціальна допомога), яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).

Орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 1212 ЦК України зобов'язує особу, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), повернути потерпілому це майно.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18).

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі "Рисовський проти України" від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування", який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії" від 05 січня 2000 року, "Онер'їлдіз проти Туреччини" від 18 червня 2002 року, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" від 08 квітня 2008 року, "Москаль проти Польщі" від 15 вересня 2009 року).

Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Лелас проти Хорватії" від 20 травня 2010 року і "Тошкуце та інші проти Румунії" від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини" від 18 червня 2002 року та "Беєлер проти Італії" від 05 січня 2000 року).

Добросовісність є оціночним поняттям, яке передбачає собою сумлінну, чесну поведінку набувача, відсутність з його боку мети зловживати наданим правом, тоді як недобросовісність, навпаки, може проявлятися у зловживанні правом у власних інтересах та на шкоду інтересам іншій особі, несумлінне ставлення до власних обов'язків тощо, тобто така поведінка має бути умисна та переслідувати конкретну мету.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів не встановлено, і на такий не вказує позивач, факту недобросовісного набуття відповідачем, отриманих коштів

Виплату допомоги ОСОБА_2 , за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у розмірі 4436,00 грн, було проведено управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради добровільно, на підставі розпорядження на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) від 24.06.2020 року та за відсутності недобросовісної поведінки відповідача.

Беручи до уваги вищевикладене, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1215 Цивільного кодексу України, ст. ст. 10, 12, 13, 27, 80, 141, 206, 211, 258-259, 263, 265, 268, 273, 280-282, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ

Цивільний позов Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_2 , про стягнення переплати бюджетних коштів - залишити без задоволення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення до Добропільського міськрайонного суду Донецької області.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку позивачем, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, повністю або частково до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Позивач - Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, код ЄДРПОУ 25954002, адреса місцезнаходження: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, просп. Шевченка, 15;.

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складений 04.07.2022 року.

Суддя А. М. Левченко

04.07.2022