Справа № 420/14321/21
01 липня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «САПСАН ТРАНСШИП» від 27.06.2022р. про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №420/14321/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «САПСАН ТРАНСШИП» (вул.О.Ставніцера, 60, корпус 2, офіс 27, с.Визирка, Лиманський район, Одеська область, 67543) до Державної податкової служби України (Львівська площа,8, м.Київ, 04053) про визнання дій протиправними щодо не прийняття податкових накладних та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа № 420/14321/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САПСАН ТРАНСШИП" (вул.О.Ставніцера,60, корпус 2, офіс 27, с.Визирка, Лиманський район, Одеська область, 67543) до Державної податкової служби України (Львівська площа,8, м.Київ, 04053) про визнання протиправним неприйняття Державною податковою службою України податкових накладних від 03.04.2021 № 1 на суму 210 412,94 грн., в т.ч. ПДВ 35 068,82 грн., вiд 12.04.2021 № 2 на суму 5 500,00 грн., в т.ч. ПДВ 916,66 грн., вiд 12.04.2021 № 3 на суму 12 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 2 000,00 грн., складених та надісланих ТОВ “САПСАН ТРАНСШИП” для їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язати Державну податкову службу України прийняти і зареєструвати податкові накладнi вiд 03.04.2021 №o 1 на суму 210 412,94 грн., в т.ч. ПДВ 35 068,82 грн., вiд 12.04.2021 № 2 на суму 5 500,00 грн., в т.ч. ПДВ 916,66 грн., вiд 12.04.2021 № 3 на суму 12 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 2 000,00 грн., складені та надіслані ТОВ “САПСАН ТРАНСШИП” для їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, датою операційного дня, коли їх фактично було отримано - 30 травня 2021 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 року позовні вимоги задоволені повністю.
Ухвалою суду від 29 жовтня 2021 року по справі № 420/14321/21 виправлено явну описку у вступній, описовій та резолютивній частинах рішення суду від 18.10.2021 року по цій справі та зазначено замість невірно вказаної дати операційного дня, коли Державною податковою службою України фактично було отримано податкові накладні, складені та надіслані ТОВ «САПСАН ТРАНСШИП» для їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, замість слова «травня», на вірне слово «квітня», не змінюючи при цьому зміст судового рішення.
Оскільки рішення суду не виконано боржником, позивач звернувся до суду із заявою від 27.06.2022р. про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується клопотання позивача, суд дійшов наступних висновків.
Положення ст.382 КАС України не передбачають строку та порядку вирішення судом питань, визначених цією нормою.
Статтею 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що положення ч.1 ст.382 КАС України кореспондують з положеннями ч.6 ст.246 КАС України, згідно з якими у резолютивній частині рішення суду першої інстанції зазначається встановлений судом порядок та строк виконання рішення, встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Тобто, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої інстанції може під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту із накладенням штрафу.
При цьому, судовий контроль по даній справі при винесенні рішення Одеського окружного адміністративного суду 18.10.2021 року не встановлювався.
Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві. Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.ч.1, 2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч.4 ст.372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
З огляду на вищенаведені норми законодавства, суд зазначає, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для задоволення заяви позивача від 27.06.2022р. по справі №420/14321/21.
Керуючись ст. ст. 243, 252, 256, 295, 372, 382 КАС України, суд -
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «САПСАН ТРАНСШИП» від 27.06.2022р. про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №420/14321/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «САПСАН ТРАНСШИП» (вул.О.Ставніцера,60, корпус 2, офіс 27, с.Визирка, Лиманський район, Одеська область, 67543) до Державної податкової служби України (Львівська площа,8, м.Київ, 04053) про визнання дій протиправними щодо не прийняття податкових накладних та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя К.С. Єфіменко