Рішення від 20.06.2022 по справі 380/16910/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/16910/21

провадження № П/380/17115/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2022 року

Зал судових засідань №7

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючої-судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Середа О-В.І.,

за участю сторін:

представника відповідача Петрівської М.М.,

представника відповідача Лучишин С.Ю.,

представника третьої особи Малець Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м.Львові, в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Департаменту містобудування Львівської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» про визнання протиправними та скасування рішення та вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Виконавчого комітету Львівської міської ради (місцезнаходження: пл.Ринок, 1, м.Львів, 79008; код ЄДРПОУ: 26256622), Департаменту містобудування Львівської міської ради (місцезнаходження: пл.Ринок, 1, м.Львів, 79008; код ЄДРПОУ: 34857473), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» (місцезнаходження: пл.Міцкевича, 6/7, м.Львів, 79005; ЄДРПОУ 13804591), в якій просить:

- визнати протиправною та скасувати вимогу Департаменту містобудування Львівської міської ради № 23/Р-7-1847 від 22.06.2021;

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016 № 1025 «Про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові».

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Департаментом містобудування Львівської міської ради 26 червня 2021 року було винесено вимогу №23/Р-7-1847, згідно з якою Департаментом вказано, що ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги «Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові (рішення виконкому від 11.11.2016 №1025), а саме: самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску) на тимчасовій споруді ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за адресою АДРЕСА_2 у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність. Згідно із вимогою позивачу надали строк добровільно демонтувати встановлену конструкцію в термін до 03 липня 2021 року, про що повідомити КП «Адміністративно-технічне управління» з листом долученням світлин місця після демонтажу. Також, в листі попереджено, що у разі невиконання даної вимоги, демонтаж буде здійснено третьою особою примусово у будь-який робочий день після 07 липня 2021 року із покладенням на позивача обов'язку компенсації витрат по демонтажу та зберіганню конструкції.

Звертає увагу на те, що позивач є користувачем знаку на товари і послуги «baker market магазин-пекарня» згідно з Ліцензійним договором № 66-1 від 30.04.2020 та здійснює свою діяльність на об'єкті нерухомості, який знаходиться по АДРЕСА_2 на підставі договору оренди. Знак на товари і послуги «baker market магазин-пекарня» є зареєстрованим, про що підтверджує свідоцтво на знак для товарів і послуг № НОМЕР_2 від 27 квітня 2020 року.

Вказує, що вивіска на тимчасовій споруді (МАФ) за адресою АДРЕСА_2 є малою архітектурною формою та не є рекламою. При цьому зазначає, що у випадку, коли на фасаді будинку, приміщення, яке займає суб'єкт господарювання, розміщено вивіску з його назвою, така вивіска має інформаційний характер і не містить закликів до придбання товару чи послуги, отримання дозволу на її розміщення не потрібно та не передбачено законодавством України.

Крім того, зазначає, що відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» правила благоустрою території населеного пункту не можуть передбачати обов'язок фізичних і юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи. Погодження паспорта малої архітектурної форми (вивіски) не є адміністративною послугою в розумінні Закону України «Про адміністративні послуги». Таким чином, вважає, що оскільки забороняється вимагати від суб'єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачених законодавством, то рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016 №1025 «Про затвердження порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові і відповідно вимогу за №23/Р-7-1653 від 09.06.2021 про демонтаж вивіски позивача, яка вказує на порушення ФОП ОСОБА_1 такого порядку необхідно скасувати.

Ухвалою суду від 11.10.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

09.11.2021 на розгляд суду надійшла заява представника відповідачів про застосування строків позовної давності у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Департаменту містобудування Львівської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» про визнання протиправними та скасування рішення та вимоги.

25.11.2021 на адресу суду від представника третьої особи надійшли письмові пояснення по справі. Зазначає, що Порядок розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, затверджений рішенням Львівської міської ради № 1025 від 11.11.2016 (зі змінами) регулює розміщення вивісок у м Львові та є обов'язковий до виконання усіма суб'єктами господарювання, які встановлюють вивіски у м. Львові. Згідно з п. 1.7. Порядку паспорт малої архітектурної форми (вивіски) - це проектна документація, що є підставою для встановлення малої архітектурної форми (вивіски), який виготовляє власник (користувач) вивіски у разі відсутності на дану будівлю паспорта комплексного розміщення малих архітектурних форм. Відповідно до п. 3.12 Порядку узгоджений паспорт розміщення малих архітектурних форм (вивісок) підлягає внесенню у реєстр погоджених проектів малих архітектурних форм (вивісок), ведення якого забезпечує комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління». Моніторинг розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові здійснює комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» (п.5.1 Порядку).

Звертає увагу суду, що наявність ліцензійного договору свідчить про надання власником позивачеві права на використання його торговельної марки (знаку для товарів і послуг), що може бути розміщена на вивісці в межах інформації, визначеної ч.6 ст.9 Закону України «Про рекламу», однак не звільняє позивача від обов'язку дотриматись вимог до розміщення вивіски, встановлених органом місцевого самоврядування, на підпорядкованій території якого здійснює діяльність суб'єкт господарювання та встановлює вивіску.

Крім того, зазначає, що при обстеженні території, інженером з об'єктивного контролю, за адресою м. Львів, вул. Широка, 66 було виявлено порушення Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, затвердженого рішенням виконкому ЛМР від 11.11.2016 №1025, а саме: самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску), що складається з 5-ти конструкцій, за адресою АДРЕСА_2 , у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність. За результатами виявленого порушення департаментом економічного розвитку складено та скеровано Позивачеві рекомендованою кореспонденцією Вимогу № 23/Р-7-1847 від 22.06.2021 з вимогою усунути порушення у встановлені у вимозі терміни.

Водночас вказує, що у разі невиконання вимоги суб'єктом господарювання в добровільному порядку, комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» інформує про це Департамент містобудування Львівської міської ради, який , в свою чергу виносить наказ про примусовий демонтаж самовільно встановлених конструкцій. Лише на підставі наказу уповноваженого органу може бути здійснений примусовий демонтаж самовільно встановленої конструкції суб'єкта господарювання, відтак лише Наказ створює юридичні наслідки для позивача і може підлягати оскарженню. При цьому, на його думку, вимога Департаменту містобудування № 23/Р-7-1847 від 22.06.2021 законна, обґрунтована, складена у чіткій відповідності до вимог Порядку та за своєю правовою природою не створює юридичних наслідків для позивача, а відтак не може бути предметом оскарження, тому просить у задоволенні позову відмовити повністю.

17.12.2021 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на пояснення Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», в якій зазначено, що пунктом «А» пп. 13 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами. Про самоврядні повноваження з питань розміщення вивісок, ст. 30 цитованого Закону не містить жодної інформації, таким чином вважає, що виконавчий орган міської ради не наділений повноваженнями обмежувати суб'єктів господарювання у праві встановлювати вивіски.

Наголошує, що у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вишу юридичну силу. Зазначає, що Відповідачем-1 винесено регуляторний акт, а саме рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016 № 1025 «Про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові» з порушенням прямої вказівки Порядку Кабінету Міністрів України, яка забороняє вимагати від суб'єкта господарювання будь-які дозвільні документи.

Таким чином, вважає, що оскаржуване рішення, яке незаконно регулює розміщення вивісок у м. Львові - необов'язкове до виконання суб'єктами господарювання. Законодавством не передбачено проектних документацій, таких як паспорт малої архітектурної форми (вивіски), та, виготовлення і затвердження даної «проектної документації» передбачає понесення додаткових матеріальних витрат, що також не передбачено законодавством.

Від відповідача 2 - Департаменту містобудування Львівської міської ради 17.12.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив. Зазначив, що «Порядок розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові», затверджений рішенням виконавчого комітету від 11.11.2016 № 1025 на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і є обов'язковим для виконання для усіх, що розміщують вивіски у м. Львові.

Вказує, що 22.06.2021 Департаментом містобудування складено вимогу № 23/Р-7-1847 за результатами виявленого порушення, а саме: порушено вимоги «Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові» (рішення виконкому від 11.11.2016 № 1025) в тому числі: самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску) на інженерній споруді за адресою: вул. Широка, 66 у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність, яка складається з 5 - конструкцій. У вимозі пропонується добровільно демонтувати самовільно встановлену конструкцію з повідомленням про це КП «Адміністративно - технічне управління» листом з долученням світлини місця після демонтажу. Така вимога інформує про можливість добровільного демонтажу і про усунення такого порушення. У разі невиконання вимоги в добровільному порядку комунальне - підприємство «Адміністративно - технічне управління» інформує про це департамент містобудування, який після цього виносить наказ про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок). Такий наказ був винесений 16.07.2021 № 123 та передбачав демонтаж самовільно встановленої малої архітектурної форми (вивіски) у м. Львові за адресою: вул. Широка, 66. Відтак тільки після наказу створюються юридичні наслідки для позивача, які можуть бути предметом оскарження в судовому порядку. Сама вимога, на думку відповідача 2 є законною і не породжує для позивача ніяких юридичних наслідків, тому не може бути оскаржена.

28.01.2022 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив Департаменту містобудування Львівської міської ради, в якій повторно викладено обґрунтування позовної заяви.

08.02.2022 від відповідача 2 - Департаменту містобудування Львівської міської ради до суду надійшли заперечення, в яких повторно викладно обґрунтування, зазначені у відзиві на позовну заяву від 17.12.2021.

10.05.2022 ухвалою суду відмовлено у задоволенні заяви представника відповідачів про застосування строків позовної давності.

Протокольною ухвалою суду від 10.05.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

17.06.2022 відповідач 1 - Виконавчий комітет Львівської міської ради надав суду письмові пояснення на адміністративний позов. Вважає позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення, з огляду на наступне. Так, згідно з ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Пункт 42 та 44 ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування» зазначає, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації та встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність. Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, вказує, що спірне рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016 №1025 «Про затвердження порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові» розроблене в межах і у спосіб наданих повноважень, на виконання Закону України «Про місцеве самоврядування», «Про благоустрій населених пунктів», «Про регулювання містобудівної діяльності», дія порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові поширюється на всю територію м. Львова, на всі підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності та відомчої належності, а також на фізичних осіб і діють з 2016 року.

Позивач в судове засідання не з'явилася, про дату, час та розгляд справи була повідомлена належним чином, подала клопотання від 20.06.2022 про розгляд справи без її участі.

Представники відповідачів та третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили з підстав, наведених у відзивах на позовну заяву та письмових поясненнях. Просили суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Згідно з Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 з 13.10.2017 зареєстрована як фізична особа-підприємець. Основний вид економічної діяльності: 47.24 Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах.

Позивач є користувачем знаку на товари і послуги «baker market магазин-пекарня» згідно з Ліцензійним договором № 66-1 від 30.04.2020 та здійснює свою діяльність на об'єкті нерухомості, який знаходиться по АДРЕСА_2 на підставі договору оренди нерухомого майна №04/20 від 24.04.2020 та акта приймання-передачі об'єкта оренди від 24.04.2020. Знак на товари і послуги «baker market магазин-пекарня» є зареєстрованим, про що підтверджує свідоцтво на знак для товарів і послуг № НОМЕР_2 від 27 квітня 2020 року.

При обстеженні території, інженером з об'єктивного контролю, за адресою АДРЕСА_2 було виявлено порушення Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, затвердженого рішенням виконкому ЛМР від 11.11.2016 №1025, а саме: самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску), що складається з 5-ти конструкцій, за адресою АДРЕСА_2 , у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність. За результатами виявленого порушення департаментом економічного розвитку складено та скеровано Позивачеві рекомендованою кореспонденцією Вимогу № 23/Р-7-1847 від 22.06.2021 з вимогою усунути порушення у встановлені у вимозі терміни.

22.06.2021 Департаментом містобудування Львівської міської ради сформовано Вимогу № 23/Р-7-1847, якою ФОП ОСОБА_1 повідомлено про порушення нею Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові (рішення виконкому від 11.11.2016 № 1025), а саме: самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску) на інженерній споруді за адресою АДРЕСА_2 , у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність. Вивіска складається з 5-ти конструкцій розміри конструкції вивіски 2,00 х 0,60 м (місце №1), 0,80 х 0,80 м (місце №2), 2,00 х 0,60 м (місце №3), 2,00 х 0,30 м (місце №4), 2,00 х 0,30 (місце №5).

Вказаною вимогою запропоновано добровільно демонтувати самовільно встановлену конструкцію в термін до 03.07.2021, про що повідомити КП «Адміністративно-технічне управління», попереджено, що у разі невиконання вимоги демонтаж буде здійснений КП «Адміністративно-технічне управління» примусово у будь-який робочий день після 03.07.2021. При цьому на позивача буде покладено обов'язок компенсації витрат по демонтажу та зберіганню конструкції.

На зазначену вимогу ФОП ОСОБА_1 повідомила в.о. директора Департаменту містобудування Львівської міської ради листом від 25.06.2021, що забороняється вимагати від суб'єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачених законодавством, водночас законодавством передбачено лише необхідність оформлення документів для розміщення реклами, тому просила в подальшому не висувати претензій, попереджень чи вимог про демонтаж вивіски по АДРЕСА_2 та скасувати вищевказану вимогу.

У відповідь на зазначене звернення КП «Адміністративно-технічне управління» листом від 05.07.2021 повідомило заявника про відсутність у Реєстрі погоджених малих архітектурних форм (вивісок) Паспорта розміщення малої архітектурної форми (вивіски) за адресою: АДРЕСА_2 та про відмову у задоволенні клопотання заявника.

Після чого ФОП ОСОБА_1 двічі повторно зверталася до в.о. директора Департаменту містобудування Львівської міської з листами від 30.07.2021 та від 03.09.2021 із аналогічними вимогами, на що отримала відмову листами КП «Адміністративно-технічне управління» від 13.08.2021 та від 13.09.2021, в яких зазначено, що листом КП «Адміністративно-технічне управління» від 05.07.2021 вже було надано обґрунтовану відповідь щодо законності вимог про усунення порушень та попереджено про відповідальність у разі їх невиконання рекомендовано виконати вимогу у добровільному порядку.

Наказом Департаменту містобудування Львівської міської ради № 123 від 16.07.2021 «Про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок)» зобов'язано КП «Адміністративно-технічне управління» до 17.01.2022 демонтувати самовільно встановлені вивіски, зокрема у п. п. 14-18 ФОП ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 (2 х 0,6 м (М-1), (0,8 х 0,8 м (М-2), (2 х 0,6 м (М-3), (2 х 0,3 м (М-4), (2 х 0,3 (М-5) - вимога №23/Р-7-1 847 від 22.06.2021).

Не погоджуючись із вимогою Департаменту містобудування Львівської міської ради № 23/Р-7-1847 від 22.06.2021, а також із рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016 № 1025 «Про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові», на підставі якого винесена спірна вимога, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з правовими, економічними, екологічними, соціальними та організаційними засадами благоустрою населених пунктів, регулюються, зокрема, Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV (далі - Закон №2807-IV).

Так, згідно з ст. 1 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Статтею 2 Закону №2807-IV передбачено, що благоустрій населених пунктів передбачає: розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Пунктами 4, 9 частини першої та частиною другою статті 21 Закону №2807-IV встановлено, що елементами (частинами) об'єктів благоустрою є засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, малі архітектурні форми. Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать, зокрема інформаційні стенди, дошки, вивіски.

Згідно з п. 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.

Аналізуючи вищенаведене, суд зазначає, що вивіски, які у спірній вимозі зобов'язано демонтувати позивача належать до малих архітектурних форм.

Разом з тим, розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, норм і правил (ч. 2 ст. 21 Закону №2807-IV).

Так, згідно з ст. 12 Закону №2807-IV, суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами (ч.1 ст.40 Закону №2807-IV).

Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідно до ст.10 цього Закону №2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів, тощо.

Пунктами 42 та 44 ст. 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації та встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Стаття 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) передбачає, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Частиною 2 статтею 4 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15 січня 1985 року, ратифікованої Україною 15 липня 1997 року визначено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Отже, вирішення питань про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) є виключною компетенцією виконавчих органів міських рад.

Так, спірним рішенням виконкому Львівської міської ради від 11.11.2016 № 1025 затверджено Порядок розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові (далі Порядок №1025).

Відповідно до п. 1.2. Порядку №1025, такий регулює відносини, які виникають у зв'язку з встановленням малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, розміщення яких передбачено законодавством України, визначає процедуру встановлення архітектурних форм (вивісок) та регулює правові відносини між органами місцевого самоврядування і фізичними та юридичними особами, які виникають у процесі розташування архітектурних форм (вивісок), а також регламентує загальні вимоги до їх розміщення.

У п. 1.3. Порядку №1025 зазначено, що він розроблений з метою захисту культурних та майнових інтересів територіальної громади м. Львова, юридичних і фізичних осіб, у власності котрих перебувають споруди та будинки, на яких встановлюються малі архітектурні форми (вивіски), та поліпшення зовнішнього вигляду об'єктів благоустрою.

Згідно з п. 1.4. Порядок №1025 є обов'язковим для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та відомчої належності, а також фізичними особами - підприємцями, які встановлюють малі архітектурні форми (вивіски) у м. Львові.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд звертає увагу, що позивач, посилаючись на Закон України «Про благоустрій населених пунктів», вказує, що правила благоустрою території населеного пункту не можуть передбачати обов'язок фізичних і юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.

А тому, вказує, що вимоги про наявність погодженого паспорта малої архітектурної форми (вивіски) та листа уповноваженого органу про відповідність, встановлені Порядком №1025 протиправно.

З огляду на зазначене, суд зауважує, що порядок узгодження паспорта малої архітектурної форми (вивіски) встановлений розділом 3 Порядку №1025.

Так, згідно з п. 3.1 Порядку №1025 для узгодження паспорта малої архітектурної форми (вивіски) юридична особа або фізична особа - підприємець (надалі - заявник) або уповноважена ним особа скеровує письмову заяву встановленої форми у департамент містобудування, а у межах історичного ареалу - в управління охорони історичного середовища (всі заяви подаються централізовано через Центр надання адміністративних послуг.

Згідно з пунктами 3.6-3.8, 3.11-3.13 Порядку №1025 робоча група за результатами розгляду документів у процесі спільного засідання перевіряє на відповідність вимогам цього Порядку паспорт малої архітектурної форми (вивіски).

За результатами розгляду робочої групи уповноважений орган готує лист про відповідність.

У разі узгодження власником будинку паспорта комплексного розміщення малих архітектурних форм (вивісок) на будинку видається лист про відповідність.

Власникам малих архітектурних форм (вивісок) необхідно дотримуватися узгодженого паспорта комплексного розміщення та вимог цього Порядку.

Узгоджений паспорт розміщення малих архітектурних форм (вивісок) підлягає внесенню у реєстр погоджених проектів малих архітектурних форм (вивісок), ведення якого забезпечує комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління».

Паспорт розміщення малих архітектурних форм (вивісок) узгоджується та реєструється суб'єкту господарювання на термін, визначений документом на право користування приміщенням, у якому здійснює діяльність даний суб'єкт.

Відтак, позивач вказує, що Порядок розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові є актом органу місцевого самоврядування, затвердженим рішення Львівської міської ради № 1025 від 11.11.2016 встановлює додатковий обов'язок щодо оформлення паспорту розміщення малих архітектурних форм (вивісок), що не передбачено законом.

Водночас, необхідно звернути увагу, що вищевказаний Порядок розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, затверджений спірним рішенням Львівської міської ради № 1025 від 11.11.2016, окрім порядку узгодження паспорта малої архітектурної форми (вивіски), містить зокрема й вимоги до місця розташування малих архітектурних форм (вивісок), вимоги до розмірів малих архітектурних форм (вивісок), вимоги до матеріалів та техніки виконання малих архітектурних форм (вивісок), вимоги до форми вивіски, вимоги до освітлення малих архітектурних форм (вивісок), вимоги до мови вивісок, порядок здійснення контролю за дотриманням Порядку №1025 та відповідальність за його порушення, а також порядок здійснення демонтажу самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок).

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, такі позивачем не обґрунтовані, а тому на переконання суду, задоволенню не підлягають.

При цьому, перевіривши оскаржуване рішення виконкому Львівської міської ради від 11.11.2016 № 1025, суд зазначає, що таке прийняте в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, водночас порядок розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові розроблений відповідно до Законів України «Про рекламу», «Про охорону культурної спадщини», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про адміністративні послуги», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про основи містобудування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів», Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, ухвали міської ради від 21.04.2011 № 376 «Про Правила благоустрою м. Львова», а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Що ж до визнання протиправною та скасування вимогу Департаменту містобудування Львівської міської ради № 23/Р-7-1847 від 22.06.2021, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Разом з цим, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Таким чином, у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише такі дії чи рішення суб'єкта владних повноважень, які безпосередньо порушують права, свободи чи законні інтереси позивача.

З огляду на наведене, суд зазначає, що у спірній вимозі позивачу пропонується добровільно демонтувати самовільно встановлену конструкцію з повідомленням про це КП «Адміністративно-технічне управління» листом з долученням світлини місця після демонтажу.

Така вимога інформує про можливість добровільного демонтажу і про усунення такого порушення.

У разі невиконання вимоги в добровільному порядку комунальне - підприємство «Адміністративно - технічне управління» інформує про це департамент містобудування, який після цього виносить наказ про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок).

Як вже було встановлено судом вище, такий наказ був винесений Департаментом містобудування Львівської міської ради 16.07.2021 за № 123 та передбачав демонтаж самовільно встановленої малої архітектурної форми (вивіски) у м. Львові за адресою: вул. Широка, 66.

Відтак тільки після прийняття наказу, створюються юридичні наслідки для позивача, які й можуть бути предметом оскарження в судовому порядку.

Водночас, вищевказаний наказ від 16.07.2021 № 123 позивачем не оскаржувався та є чинним.

Аналіз змісту спірних правовідносин приводить до висновку, що оскаржувана вимога не порушує прав, свобод або інтересів позивача, так як має виключно інформативний характер, а тому судовому оскарженню не підлягає, відтак у задоволенні вищезазначеної позовної вимоги слід відмовити.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 30.06.2022.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна