справа№380/2222/22
30 червня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у формуванні до Управління Державної казначейської служби України у м. Львові Львівської області подання про повернення помилково зарахованих коштів збору з операції придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна у сумі 8 887,70 (вісім тисяч вісімсот вісімдесят сім) гривень 70 коп.;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Львові Львівської області подання про повернення із Державного бюджету України ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 8 887,70 (вісім тисяч вісімсот вісімдесят сім) гривень 70 коп., сплаченого згідно із квитанцією №ПН2265103 AT «Ідея Банк» від 20 жовтня 2021 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу придбав у власність квартиру та при укладенні такого договору сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна (1%) в розмірі 8887,70 грн. Позивачем вказано, що оскільки він придбав нерухоме майно вперше, то відповідно до п.9 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатив такий збір безпідставно.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 866, яка набрала чинності 26.09.2020 внесено зміни до Порядку від 03.11.1998 № 1740. Згідно із Пунктом 15-3 нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах “в” і “г” пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Тобто даним пунктом саме на нотаріусів покладено обов'язок щодо звільнення громадян від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Громадяни які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі Закону, а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Тому, питання звільнення від сплати збору повинно було з'ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору від 20.10.2021.
Також, зазначає, що згідно інформаційної довідки наданої позивачем за номером 291964926 від 22.12.2021 є інформація про право власності на 1/3 квартири на підставі свідоцтва про право на спадщину, за заповітом, серія та номер: 3-439 виданий 07.02.2019. Отже, позивач набув право власності на житло ще 07.02.2019, тобто житлова нерухомість, що придбана згідно договору купівлі-продажу від 20.10.2021 №3-2441 не може вважатися як придбаною вперше. Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу від 20.10.2021 ОСОБА_1 (покупець) придбав у ОСОБА_2 , що діє від імені ОСОБА_3 (продавець) нерухоме майно - квартиру АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.4 договору, продаж квартири вчинено за 888770,00 грн.
20.10.2021 приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Мельник Г.Я. зареєстровано право власності на придбану квартиру (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 20.10.2021 №61009102), що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 22.12.2021.
Крім того, 20.10.2021 позивачем відповідно до квитанції №ПН2265103 від 20.10.2021 сплачено 8887,70 грн. збору з операції придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна.
За результатами розгляду заяви позивача щодо повернення сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало відповідь від 05.11.2021 № 1300-5604-8/100107, у якій повідомило, що з 26.09.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 866 «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій». Відповідно до підпунктів б, в, і г пункту 15-2 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій № 1740 від 03.11.1998, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна з 26.09.2020 не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше. Вказує, що долучені до заяви документи не підтверджують факту придбання нерухомого майна вперше (набуття права власності на житло), тому не має підстав для формування подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів та доходів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР.
Відповідно до пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 15-1 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 866 внесено зміни до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (далі - Постанова № 866).
Відповідно до пункту 15-2 Порядку № 1740 (в редакції Постанови № 866) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо:
- право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”;
- особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року);
- особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, законодавець встановив винятки, зокрема, для громадян, які придбавають житло вперше. При цьому за змістом підпункту “в” пункту 15-2 Порядку № 1740 придбання особою житла вперше означає, що особа до укладення відповідного договору не має та раніше не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя).
У позовній заяві позивач стверджує, що придбав житло вперше, до укладення договору купівлі-продажу квартири 20 жовтня 2021 року інші об'єкти житлової нерухомості ним не придбавалась, а тому в розумінні пункту 9 статті 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” він не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З цього приводу суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (абзаци перший - четвертий частини другої статті 72 КАС України).
Частиною другою статті 74 КАС України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
Відповідно до наявної у матеріалах справи Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 22.12.2021 у власності позивача перебувають два об'єкти житлової нерухомості, а саме:
- квартира АДРЕСА_1 , підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу, серія та номер: 3-2441, виданий 20.10.2021 посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Мельник Г.Я.;
- квартира (1/3 частки) АДРЕСА_2 , підстава виникнення права власності свідоцтво про право на спадщину № 3-439 від 07 лютого 2019 року, видане приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Мельник Г.Я.
З наведеного слідує, що до укладення договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 (20.10.2021 року) позивач 07.02.2019 року на підставі свідоцтва про право на спадщину, що є у спільній частковій власності успадкував квартиру (1/3 частки) № 3 у будинку АДРЕСА_3 .
Тому з урахуванням положень пункту 15-2 Порядку № 1740, квартира АДРЕСА_1 не може вважатися вперше придбаним житлом позивача.
Таким чином, в силу вимог пункту 9 статті 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” та пункту 15-1 Порядку № 1740 відсутні підстави для звільнення позивача від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за купівлю квартииа АДРЕСА_1 .
Окремо, суд в контексті тверджень позивача про те, що квартира АДРЕСА_1 право власності на яку набуто позивачем на підставі договору купівлі-продажу, є його першим придбаним житлом, вважає за необхідне відзначити, що законодавець не ототожнює поняття “придбання” та “купівля-продаж”, позаяк купівля-продаж є лише одним із способів придбання (житла), якими можуть бути також приватизація, спадкування, отримання в дар, купівля частки в спільному майні подружжя. Адже це прямо вказано у підпункті “в” пункту 15-2 Порядку № 1740 (в редакції Постанови № 866), який був чинним на момент укладення позивачем договору купівлі-продажу квартири 20 жовтня 2021 року та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Тому за наведеного правового регулювання спірних правовідносин, жодних сумнівів у тому, що пільгу щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна не встановлено для осіб, які раніше набули у власність об'єкти житлової нерухомості у спосіб приватизації, спадкування, отримання в дар, купівлі частки в спільному майні подружжя, у суду немає.
В той же час, Порядок № 1740, який прийнятий з метою врегулювання питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, встановлює конкретний перелік способів придбання житла (приватизація, спадкування, отримання в дар, купівля частки в спільному майні подружжя), які виключають надання особі, яка придбаває житло вже після використання будь-якого з цих способів придбання об'єкта житлової нерухомості, пільги щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Підсумовуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у поверненні збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплаченого на підставі договору купівлі-продажу квартири від 20 жовтня 2021 року у розмірі 8887,70 грн. Відтак, правові підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати подання до Управління державної казначейської служби України у м. Львові Львівської області про повернення позивачу суми такого збору відсутні.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Крутько О.В.