справа № 380/23943/21
27 червня 2022 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді Мричко Н.І.,
за участі секретаря судового засідання Максимович А.Я.,
представника позивача Шумила Я.Г.,
представника відповідача Петрицина О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви від 04.05.2022, просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 03.08.2021 про відмову у перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 02.05.2018 по 01.12.2020 з урахуванням довідки про заробітну плату від 12.03.2020 № 08-01-02-10/19, виданої «Газпромтрасн газ Москва» та повернути недонараховану частину пенсії.
Ухвалою від 17.12.2021 суддя залишила позовну заяву без руху.
Ухвалою від 04.02.2022 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою від 12.05.2022 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач повинен був провести перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 12.03.2020 № 08-01-02-10/19 з часу призначення пенсії, а не з 01.11.2020. Відтак рішення відповідача від 03.08.2021 про відмову у перерахунку пенсії є протиправним.
15.03.2022 представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що оскільки документи, які містять інформацію про заробітну плату позивача, яку він отримував упродовж 1999-2002 роки подані ним до відповідача лише 05.11.2020, то перерахунок проведений з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, що передбачено у статті 45 Закону України №1058, тобто з 01.11.2020.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги з урахуванням уточнень підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.
У судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечив. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
На підставі заяви від 19.06.2018 та долучених до неї документів відповідач з 02.05.2018 призначив позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
05.11.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, яку він отримував у період роботи на території Російської Федерації з 1999 по 2002 роки, до якої долучив довідку про заробітну плату від 12.03.2022 № 08-01-02-10/19, видану ТзОВ «Газпром траснгаз Москва».
На підставі вказаної заяви відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.11.2020 з урахуванням довідки від 12.03.2022 № 08-01-02-10/19.
Листом від 03.08.2021 № 10180-9151/Ш-52/8-1300/21 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати (з 01.07.2000 по 09.04.2002) за роботу в Російській Федерації з 02.05.2018.
Вважаючи рішення відповідача від 03.08.2021 про відмову у перерахунку пенсії протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно з абзацами першим та п'ятим частини першої статті 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону України №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший визначені у розділі ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1; далі - Порядок №22-1.)
Абзац другий підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 встановлює, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Спірним питанням у цій є справі є дата, з якої пенсійний орган повинен провести перерахунок пенсії позивача на підставі довідки 12.03.2022 № 08-01-02-10/19, з приводу чого суд зазначає таке.
Правове регулювання строків проведення перерахунку пенсії здійснюється частиною четвертою статті 45 Закону України №1058-IV, відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 вказаного Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Отже, враховуючи наведене положення, у зв'язку зі зверненням позивача до відповідача про перерахунок пенсії 05.11.2020 на підставі довідки від 12.03.2022 № 08-01-02-10/19, перерахунок пенсії відповідач правомірно провів з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, тобто з 01.11.2020.
В контексті оцінки аргументів позивача суд зазначає, що відповідно до абзаців четвертого, п'ятого пункту 1.9 розділу I Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Як вбачається з наведених правил призначення/перерахунку пенсій, можливість проведення перерахунку пенсії на підставі додаткових документів пов'язується із повідомленням при призначенні пенсії органом, що призначає пенсію, заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.
Суд звертає увагу на те, що у матеріалах справи відсутні докази письмового повідомлення пенсійним органом позивача при призначенні пенсії про необхідність подання додаткових документів. При цьому, суд не надає оцінки правомірності призначення пенсії позивачу, а тому непогодження позивача із бездіяльністю відповідача щодо ненадання такого повідомлення при призначенні пенсії могло би бути окремим предметом судового оскарження.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що у відповідача не було законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 12.03.2022 № 08-01-02-10/19 з моменту призначення пенсії, а відтак проведення перерахунку на підставі такої довідки з 01.11.2020 повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне рішення суду складене 01 липня 2022 року.
Суддя Мричко Н.І.