30 червня 2022 року справа №826/1312/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Рехліцький Р.Р.
розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові адміністративну справу за позовом Міністерства внутрішніх справ України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
Міністерство внутрішніх справ України звернулося в суд з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому, з урахуванням ухвали з питань залишення позовної заяви без розгляду від 09.09.2020 року, просить визнати протиправними дії відповідача щодо винесення постанови від 04.01.2017 року про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП №49942884.
Позовні вимоги аргументовані тим, що державним виконавцем згідно з виконавчим листом №813/1219/15, виданим 26.11.2015 року Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання МВС України розглянути звернення ОСОБА_1 від 17.01.2015 року, було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з його примусового виконання. Вказує, що з метою виконання рішення, що набрало законної сили, було розглянуто звернення ОСОБА_1 від 17.01.2015 року та надано відповідь листом від 01.03.2016 року. Стверджує, що проінформував відповідача про виконання рішення суду та просив закрити виконавче провадження, однак, вважаючи вказану відповідь неналежною, державний виконавець виніс постанову про накладення штрафу. Зазначає, що у даному виконавчому провадженні державний виконавець повинен був перевірити саме факт надання або ненадання відповіді на звернення. У той же час, даючи оцінку наданій відповіді на звернення державний виконавець перевищив повноваження, оскільки незаконно перебрав на себе функції суду.
Відповідач належним чином повідомлений (витяг з електронної пошти від 09.09.2020 року, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 08.09.2020 року, довідка про доставку електронного листа від 15.06.2022 року, які містяться в матеріалах справи), проте у встановлений судом строк відзив на позов не подав.
Ухвалою від 31.08.2020 року справу прийнято до провадження.
Ухвалою від 09.09.2020 року позовну заяву Міністерства внутрішніх справ України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в частині вимоги про зобов'язання винести постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №49942884 на підставі п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року №606-ХІV у зв'язку з фактичним виконанням виконавчого листа №813/1219/15, виданого 26.11.2015 року Львівським окружним адміністративним судом, у повному обсязі, залишено без розгляду.
Ухвалою від 09.09.2020 року зупинено провадження у справі № 826/1312/17до набрання законної сили судового рішення у справі №826/1313/17.
Розглянувши подані документи і матеріали, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2015 року у справі № 813/1219/15 позов задоволено повністю; визнано неправомірними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо пересилання звернення ОСОБА_1 від 17.01.2015 року до Державної міграційної служби України; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України розглянути звернення ОСОБА_1 від 17.01.2015 року.
Листом №3130/05/12-2016 від 01.03.2016 року позивачем було розглянуто звернення ОСОБА_1 від 17.01.2015 року.
Листом №1216-964 від 02.03.2016 року позивач повідомив відповідача про виконання рішення суду від 26.11.2015 року у справі №813/1219/15 та просив закінчити виконавче провадження.
Вимогою державного виконавця №16-11-49942884-664/19 від 22.11.2016 року відповідач вимагав від позивача виконати вимоги виконавчого листа №813/1219/15 від 26.11.2015 року про: «Зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України розглянути звернення ОСОБА_1 від 17.01.2015 року», про що письмово повідомити державного виконавця в триденний термін з моменту отримання даної вимоги.
14.12.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Біловолом Віталієм Олексійовичем у зв'язку з невиконанням у строки рішення Львівського окружного адміністративного суду (виконавчий лист №813/1219/15 виданий 26.11.2015 року), прийнято постанову про стягнення виконавчого збору ВП №49942884 у розмірі 2040 грн. 00 коп.
14.12.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Біловолом Віталієм Олексійовичем у зв'язку з невиконанням у строки рішення Львівського окружного адміністративного суду (виконавчий лист №813/1219/15 виданий 26.11.2015 року), прийнято постанову про накладення штрафу ВП №49942884 у розмірі 5100 грн. 00 коп.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 року у справі №826/1313/17 позов задоволено частково; визнано протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення постанови від 14.12.2016 року про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП № 49942884; в іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 року у справі №826/1313/17 апеляційну скаргу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України залишено без задоволення; рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року у справі № 826/1313/17 залишено без змін.
04.01.2017 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Біловолом Віталієм Олексійовичем у зв'язку з невиконанням у строки рішення Львівського окружного адміністративного суду (виконавчий лист №813/1219/15 виданий 26.11.2015 року), прийнято постанову про накладення штрафу ВП №49942884 у розмірі 10200 грн. 00 коп.
Не погодившись із згаданою постановою про накладення штрафу позивач звернувся до суду із даним позовом.
Змістом спірних правовідносин є дії щодо прийняття постанови про накладення штрафу ВП №49942884 від 04.01.2017 року.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справ та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 року (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1404-VIII) передбачено, що, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (п.1 ч.2 ст.18 Закону №1404-VIII).
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч.2 ст.63 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною другою ст.75 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Окрім того, частиною четвертою ст.78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд звертає увагу, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 року у справі №826/1313/17, яким визнано протиправними дії відповідача щодо винесення постанови від 14.12.2016 року про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП № 49942884, залишено без змін постановою Восьмого Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 року.
Відтак, згадане рішення набрало законної сили також 22.12.2020 року.
При цьому, постанова про накладення штрафу, яка оскаржується у даній справі, прийнята як наслідок постанови про накладення штрафу від 14.12.2016 року, що була скасована рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 року у справі №826/1313/17.
Враховуючи факт визнання протиправними дій відповідача щодо винесення постанови про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП №49942884 від 14.12.2016 року у згаданому рішенні, суд, дійшов висновку також і про наявність підстав для визнання протиправними його дій щодо прийняття постанови про накладення штрафу від 04.01.2017 року як похідної від постанови від 14.12.2016 року у цій справі.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Окрім того, судом береться до уваги положення ч.4 ст.159 КАС України, відповідно до якої неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо прийняття постанови від 04.01.2017 року про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП №49942884.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (адреса: м.Київ, вул.Городецького,13; код ЄДРПОУ 00015622,) на користь Міністерства внутрішніх справ України (адреса: м.Київ, вул.Богомольця. 10, код ЄДРПОУ 00032684) 1600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. сплаченого при поданні позову судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Я.Мартинюк