ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"30" червня 2022 р. справа № 300/726/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду О.Л.Тимощук, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер-Нет"
до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області
про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лідер-Нет" (надалі, також - позивач, ТзОВ "Лідер-Нет") 03.02.2022 звернулося в суд з позовною заявою до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) про визнання протиправним та скасування рішення від 31.12.2021 за №7575/09-19-18-12-14 про виключення з реєстру платника єдиного податку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області неправомірно, на переконання позивача, рішенням від 31.12.2021 за №7575/09-19-18-12-14 на підставі Акту про результати камеральної перевірки від 31.12.2021 за №7568/09-19-18-12-14 ТзОВ "Лідер-Нет" виключено з реєстру платників єдиного податку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.02.2022 відкрито провадження у даній справі, постановлено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с. 36-37). Пунктом 4 даної ухвали судом витребувано у відповідача весь обсяг зібраних доказів за результатами проведення камеральної перевірки, на підтвердження правомірності прийняття оскаржуваного рішення.
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області скористалося правом подання відзиву на позовну заяву, який отримано судом 15.04.2022 за №3185/5/0919-20-01 від 14.04.2022 (а.с. 41-45). Так, у відзиві представник відповідача з позовними вимогами позивача не погоджується, вважає їх необґрунтованими виходячи з наступного. ТзОВ "Лідер-Нет" не має власних чи орендованих телекомунікаційних мереж, здійснює діяльність з надання послуг проводового доступу до Інтернету споживачам на підставі договору №01/10/20 про надання телекомунікаційних послуг від 01.10.2020 з оператором телекомунікацій ТОВ ТРК «Діскавері», який є власником телекомунікаційної мережі і який самостійно їх обслуговує. Зазначає, що відповідач перебуває на спрощеній системі оподаткування з 01.04.2015, ставка якої 5%, а основний вид діяльності з 29.12.2021 згідно КВЕД є 61.90 - інша діяльність у сфері електрозв'язку, до 29.12.2021 був КВЕД - 61.10 - діяльність у сфері проводового електрозв'язку. Вказує, що при перегляді реєстру 31.12.2021 ТзОВ "Лідер-Нет" перебував в новому реєстрі, який діє з 25.12.2019 як оператор телекомунікацій на підставі рішення про включення до реєстру за №1675 від 29.07.2020, а у попередньому реєстрі станом на 24.12.2019 теж перебуває як оператор телекомунікацій з правом технічного обслуговування та експлуатації власних телекомунікаційних мереж на території Івано-Франківської області на підставі рішення НКРЗІ №563 від 03.11.2015. Так, відповідно до норми підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України (надалі, також - ПК України) операторам телекомунікацій надано право на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж, а тому для таких суб'єктів господарювання забороняється перебування на спрощеній системі оподаткування. Зазначає, що про даний обов'язок позивача повідомлено листом від 03.12.2021 №12913/6/09-19-18-12-23, однак вищезазначену норму ПК України не було реалізовано. На підставі цього позивачу анульовано реєстрацію платника єдиного податку. Просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
ТзОВ "Лідер-Нет" здійснює діяльність з надання послуг проводового доступу до Інтернету споживачам на підставі договору №01/10/20 про надання телекомунікаційних послуг від 01 жовтня 2020 року з оператором телекомунікацій ТОВ ТРК “Діскавері”, який є власником телекомунікаційної мережі і який самостійно її обслуговує.
На підставі договору №01/10/20 про надання телекомунікаційних послуг від 01.10.2020 між оператором ТОВ ТРК «Діскавері» та провайдером ТзОВ «Лідер-Нет» укладено договір згідно з предметом якого, Оператор надає Провайдеру телекомунікаційні послуги, а саме: доступ до Інтернету, в тому числі ІР-транзит, для подальшого надання Провайдером послуг його споживачам (абонентам) або іншим операторам, провайдерам (надалі - Послуги), а Провайдер користується Послугами Оператора і вчасно оплачує їх вартість (а.с. 12-14).
Асоціацією правовласників та постачальників контенту звернуто запити до Державної служби статистики України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації.
На вказані запити, відповідно до листа від 03.03.2020 №836 (а.с. 10-11) поданого Асоціацією правовласників та постачальників контенту щодо застосування національного класифікатора ДК-009-2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (надалі, також - КВЕД-2010), затвердженого наказом Держспоживслужби України від 11.10.2010 №457 (зі змінами), Державна служба статистики України повідомила, що КВЕД-2010 є аналогом Класифікації видів економічної діяльності Європейського Співтовариства NACE, і відповідає йому як за структурою так і за змістом категорій. Також проінформувала, що віднесення господарської діяльності до послуг, зазначених у Податковому кодексі України знаходиться поза межами органів державної статистики, визначених Законом України «Про державну статистику» та Положенням про Державну службу статистики України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №481. Зазначило, що використання КВЕД-2010 не для статистичних потреб здійснюють самі користувачі за власними правилами.
Також на депутатське звернення Асоціації правовласників та постачальників контенту від 21.12.2021 №769/Р-211221 (вх. НКРЗІ від 22.12.2021 №24/д) (а.с. 30-31) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації (надалі, також - НКРЗІ) повідомила, що відповідно до пункту 17 статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів», послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб. У зв'язку з чим можна зробити висновок, що послуга передбачає діяльність з надання послуг третім особам з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, а не обслуговування власної.
Відповідач з метою отримання інформації необхідної для виконання покладених на контролюючий орган функцій, завдань, звернулося до позивача із запитом від 03.12.2021 за №12913/6/09-19-18-12-23 щодо надання інформації та її документального підтвердження щодо наявності власних та (або) орендованих телекомунікаційних мереж, відображення таких об'єктів у Повідомленні форми 20-ОПП, у разі, якщо товариство не здійснює технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж - належним чином завірені копії первинних бухгалтерських документів, які підтверджують договір укладений між ТзОВ «Лідер-Нет» та іншим оператором (а.с. 18-20). Так, як відповідно до інформації оприлюдненої на офіційному веб-порталі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку і інформатизації оприлюднено реєстр операторів і провайдерів телекомунікацій, згідно якого ТзОВ «Лідер-Нет» перебуває як оператор телекомунікацій на підставі рішення про включення до реєстру за №1675 від 29.07.2020. Пунктом 291.5 статті 291 ПК України визначено, що дана діяльність не дає права на застосування позивачем спрощеної системи оподаткування та повідомлено позивача про те, що відповідно до вимог підпункту 3 пункту 299.10 статті 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування. Таким чином, операторам телекомунікацій надано право на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж, тому норми підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України поширюються на таких суб'єктів господарювання та забороняють перебувати на спрощеній системі оподаткування.
У відповідь на запит ГУ ДПС в Івано-Франківській області позивачем листом від 20.12.2021 вих.№11 вказано те, що ТзОВ «Лідер-Нет» немає власних чи орендованих телекомунікаційних мереж та не здійснює експлуатацію та їх обслуговування (а.с. 21-25). Відповідно до підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України, не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні та фізичні особи-підприємці), які здійснюють саме діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, а не просто мають право здійснювати таку діяльність, або здійснюють технічне обслуговування та експлуатацію власних телекомунікаційних мереж, що не є наданням послуг.
Також звернули увагу суду на те, що віднесення господарської діяльності до послуг, зазначених у ПК України знаходиться поза межами повноважень органів державної статистики, визначених Законом України «Про державну статистику» та Положенням про Державну службу статистики України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 №481. Кодове позначення виду економічної діяльності є похідним від самої діяльності, а тому не створює прав чи обов'язків для суб'єктів господарювання у сферах діяльності, які вони провадять та не тягне правових наслідків для них. Зважаючи на це, класифікаційний код виду економічної діяльності суб'єкта господарювання за КВЕД-2010 не може бути визначальним критерієм для застосування щодо нього норм ПК України. Такою є позиція Державної служби статистики України, яку вона висловила у листі від 03.04.2020 за №14.1.3-07/132-20 до Асоціації правовласників та постачальників контенту.
Тобто, всі оператори телекомунікацій, на відміну від провайдерів телекомунікацій, мають право на експлуатацію та обслуговування телекомунікаційних мереж, однак не всі оператори телекомунікацій надають такі послуги, а експлуатація та обслуговування власних телекомунікаційних мереж взагалі не є послугою, а така діяльність ніколи не підлягала ліцензуванню. ТзОВ «Лідер-Нет» хоч і є оператором телекомунікацій, проте, здійснює виключно діяльність з надання послуг проводового доступу до Інтернету споживачам та не здійснював і не здійснює діяльності з надання послуг технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж або іншу діяльність визначену підпунктом 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України, що підтверджується інформацією про ТзОВ «Лідер-Нет» внесеною до Реєстру операторів, провайдерів, телекомунікацій (№з/п в Реєстрі 744), а отже ТзОВ «Лідер-Нет» має право бути платником єдиного податку.
Листом від 31.12.2021 №14868/6/09-19-18-12-23 ГУ ДПС в Івано-Франківській області повідомило позивача про те, що ТзОВ «Лідер-Нет» перебуває на спрощеній системі оподаткування з 01.04.2015, обрана ставка єдиного податку 5% (а.с. 26-29). Основним видом діяльності з 29.12.2021 згідно з КВЕД є 61.90 - інша діяльність у сфері проводового зв'язку, до 29.12.2021 основним видом діяльності був КВЕД - 61.10 - діяльність у сфері проводового електрозв'язку. Питання ведення реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій регулюється рішенням НКРЗІ від 17.12.2019 №610, відповідно до якого вноситься вся інформація щодо суб'єкта телекомунікацій. Так, станом на 28.12.2021 ТзОВ «Лідер-Нет» перебуває в новому реєстрі як оператор телекомунікацій на підставі рішення про включення до реєстру за №1675 від 29.07.2020. Відповідач вказує на те, що відповідно до договору від 01.10.2020 ТзОВ «Лідер-Нет» виступає як оператор телекомунікацій. Позивача повідомлено про те, що протягом останніх 12 календарних місяці його загальна сума від здійснення господарських операцій перевищила 1 000 000 грн, то він зобов'язаний зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням з дотриманням вимог передбачених статтею 183 ПК України.
Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку та виявлено порушення платником єдиного податку умов застосування спрощеної системи оподаткування, що зафіксовано в Акті від 31.12.2021 за №7568/09-19-18-12-14 (а.с. 15-16).
На підставі вищевказаного Акту, рішенням ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 31.12.2021 №7575/09-19-18-12-14 ТзОВ «Лідер-Нет» виключено з реєстру платників єдиного податку третьої групи (а.с. 17).
На адресу суду 20.06.2022 від Головного управління ДПС в Івано-Франківській надійшло клопотання про долучення доказів від 20.06.2022 за №4627/5/09-19-20-01.
Представником відповідача 22.06.2022 подано додаткові пояснення (а.с. 66-69). Так листом від 23.09.2021 за №21683/7/99-00-18-04-03-07 Департаментом управління ризиками Державної податкової служби України з метою належного адміністрування єдиного податку з юридичних осіб (третя група) повідомило, що на підставі підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання, які здійснюють, зокрема діяльність надання послуг діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж. Повідомило, що вразі надходження від юридичних осіб заяв про застосування спрощеної системи, у яких основний вид господарської діяльності належить до розділу 61 «Телекомунікації (електрозв'язок)» КВЕД ДК 009:2010, то територіальним органам ДПС необхідно перевірити таких суб'єктів господарювання в Реєстрі провайдерів, операторів телекомунікацій, на офіційному веб-порталі НКРЗІ.
Також суду надано Публічний договір про надання телекомунікаційних послуг «Діскавері.Телебачення.Інтернет» від 01.10.2020 згідно з яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер-Нет», що здійснює свою діяльність на підставі Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 06.12.2017, зареєстрований в реєстрі операторів, провайдерів, телекомунікацій згідно з рішенням НКРЗІ №668 від 30.09.2014 як оператор телекомунікацій.
Не погоджуючись із позицією ГУ ДПС в Івано-Франківській області та винесеним рішенням від 31.12.2021 №7575/09-19-18-12-14 про виключення позивача з реєстру платника єдиного податку, з метою захисту свого порушеного права, Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер-Нет» звернулося із позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також застосовує норми Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі, також - ПК України, Кодекс), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Так, згідно з пунктами 76.1. - 76.2. статті 76 камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Відповідно до підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.
Згідно з абзацом 8 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПК України зазначено, що платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у випадку наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.
Відповідно до пункту 299.11 статті 299 ПК України зазначено, що в разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. В такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Пунктом 291.5 ст. 291 ПКУ визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування. Зокрема не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють наступну діяльність:
- з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності);
- з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного);
- з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного);
- з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку;
- з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.
Правову основну діяльності у галузі телекомунікацій встановлено Законом України «Про телекомунікації» від 18.11.2003р. №1280-IV (надалі, також - Закон №1280-IV) зі змінами та доповненнями. Відповідно до понять, наведених у даному Законі №1280-IV, розділяються поняття оператора телекомунікацій та провайдера телекомунікацій.
Так, відповідно до визначень, наведених у статті 1 цього Закону:
- провайдер телекомунікацій - суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій без права на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку;
- оператор телекомунікацій - суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій із правом на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж.
Відповідно до пункту 1 статті 39 Закону №1280-IV, діяльність у сфері телекомунікацій здійснюється за умови включення до реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій, а у визначених законом випадках також за наявності відповідних дозволів.
Так, на підставі частини 2 статті 27 Закону №1280-IV, право власності та право на технічне обслуговування і експлуатацію телекомунікаційних мереж може належати будь-якій фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності або юридичній особі, які є резидентами України, незалежно від форм власності. Управління телекомунікаційними мережами загального користування здійснюється операторами телекомунікацій, які експлуатують ці мережі, на основі єдиних стандартів, норм та правил.
Таким чином, операторам телекомунікацій надано право на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж, тому норми підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України поширюються на таких суб'єктів господарювання та забороняють перебування на спрощеній системі оподаткування.
Стосовно отриманої відповіді від ТОВ «Лідер-Нет» вх.№ 33475/6 від 22.12.2021р. на запит контролюючого органу від 03.12.2021р. №12913/6/09-199-18-12-23 слід зазначити наступне. До відповіді додано Договір про надання телекомунікаційних послуг від 01.10.2020, укладеного з ТзОВ «Діскавері», в якому ТзОВ «Лідер-Нет» виступає як провайдер, що є не достовірною інформацією та суперечить Публічному Договору про надання телекомунікаційних послуг «Діскавері.Телебачення.Інтернет» від 01.10.2020, який є офіційно оприлюднений на сайті ТзОВ «Лідер-Нет» і ТзОВ «Діскавері». У вказаному договорі ТОВ «Лідер-Нет» виступає як оператор телекомунікацій, при цьому чітко визначено терміни: Оператор телекомунікацій (оператор)-суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій із правом на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж; технічне обслуговування - комплекс заходів, що вживаються Оператором або третіми особами для підтримання Телекомунікаційної мережі в робочому стані. Крім цього, у відповіді товариство стверджує, що експлуатація і обслуговування власних телекомунікаційних мереж і надання послуг із технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж не одне і те саме, адже надавати послугу можна тільки комусь іншому.
Послуги становлять собою діяльність на користь іншої особи. А експлуатація та обслуговування власних телекомунікаційних мереж взагалі не є послугою і така діяльність не входить до переліку тих, які не можуть здійснювати суб'єкти господарювання, які є платниками єдиного податку першої-третьої груп.
При цьому слід зазначити, що дане твердження прямо суперечить позиції ДПС України, згідно якої експлуатація і обслуговування власних телекомунікаційних мереж є забороненими видами діяльності для перебування на спрощеній системі оподаткування. Така позиція України визначена у листі ДПС України від 23.09.2021р. №21683/7/99-00-18-04-03-07.
Слід зазначити, що згідно з вимогами підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у разі, зокрема здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування - з першого числа місяця, наступного за податковим /звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
Про даний обов'язок ТзОВ «Лідер-Нет» повідомлено листом ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 03.12.2021р. №12913/6/09-19-18-12-23. Проте, зазначену норму Податкового кодексу платником самостійно не було реалізовано.
Відповідно до підпунктів 1, 3 пункту 299.10 статі 299 Податкового кодексу України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності та у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.
У зв'язку з вищезазначеним, ТзОВ «Лідер-Нет» правомірно анульовано реєстрацію платника єдиного податку з 01.01.2022 шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку на підставі акту перевірки від 31.12.2021р. №7568/09-19-18-12-14 за рішенням контролюючого органу №7575/09-19-18-12-14 від 31.12.2021 по причині здійснення заборонених для спрощеної системи оподаткування видів діяльності.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд також враховує частину 2 статті 2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, підтверджені належними доказами, відповідачем доведено суду правомірність свого рішення, натомість належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач не надав, а тому позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення.
У зв'язку із відмовою в задоволенні позову судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер-Нет», адреса: вул. Вовчинецька, буд. 127-А, м. Івано-Франківськ, 76005, код ЄДРПОУ - 38555757;
відповідач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, адреса: вул. Незалежності, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ ВП - 43968084.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.