01 липня 2022 року Справа № 280/1564/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Садового І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Войтенко Д.В.,
представника відповідача: Боярської В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Асоціації фермерських господарств «Агро» (71170, Запорізька область, Бердянський район, с. Червоне Поле, вул. Горького, буд.28, код ЄДРПОУ 22136898)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
24.02.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Асоціації фермерських господарств «Агро» (далі - позивач, АФГ «Агро») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 01.10.2020 №0000400901 форми «ПС», яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 300000 грн.
Ухвалою суду від 25.02.2021 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 16.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/1564/21 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження), судовий розгляд справи призначено на 15.04.2021.
Ухвалою суду від 15.04.2021 замінено відповідача у справі з Головного управління ДПС у Запорізькій області на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП 44118663).
Ухвалою суду від 15.04.2021 провадження у справі №280/1564/21 зупинене до набрання законної сили судовим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/7629/20 за позовом Асоціації фермерських господарств «Агро» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування наказу.
Ухвалою суду від 21.10.2021 у зв'язку із набранням законної сили судовим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/7629/20 провадження у справі №280/1564/21 поновлено.
Ухвалою суду від 21.10.2021 провадження у справі зупинене за клопотанням представників сторін для примирення до 06.12.2021.
Ухвалою суду від 06.12.2021 продовжено процесуальний строк визначений ухвалою суду від 21.10.2021 до 18.01.2022.
Ухвалою суду від 18.01.2021 продовжено процесуальний строк визначений ухвалою суду від 21.10.2021 до 15.03.2022.
Разом із тим, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 введений воєнний стан строком на 30 діб.
Відповідно до наказу тимчасово виконуючого обов'язки голови Запорізького окружного адміністративного суду від 28.02.2022 №11 встановлено особливий режим роботи Запорізького окружного адміністративного суду в умовах воєнного стану, у зв'язку із чим всі адміністративні справи були зняті з розгляду. Строк дії наказу від 28.02.2022 №11 продовжено наказами від 09.03.2022 №12, від 11.03.2022 №13, від 18.03.2022 №14, від 25.03.2022 №15, від 01.04.2022 №16, від 08.04.2022 №17, від 15.04.2022 №18, від 22.04.2022 №21, від 29.04.2022 №22.
Враховуючи зазначені обставини, призначене на 15.03.2022 судове засідання не відбулось.
Судове засідання по справі №280/1564/21 призначене на 16.06.2022 об 11:00год.
Ухвалою суду від 16.06.2022 поновлено провадження у справі та відкладено судове засідання на 01.07.2022.
У судовому засіданні 01.07.2022, на підставі ст. 243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні здійснювалась аудіо фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу «Акорд».
Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві від 22.02.2021 (вх.№11077 від 24.02.2022). З позиції позивача, відомості зазначені в акті про результати фактичної перевірки від 28.08.2020 №0574/08/01/32/22136898, які стали підставою для застосування штрафних санкцій, не відповідають дійсності та не досліджені в повному обсязі, оскільки у позивача за адресою с. Червоне Поле, вул. Центральна, 1, розташована АЗС та резервуари акцизних складів № 1008870, №1008874, при цьому, для роботи АЗС - Дизельне пальне використовується акцизний склад №1008870, а інший акцизний склад №1008874 не використовується. Разом з тим зазначає, що резервуари акцизного складу №1008870 (визначені у акті перевірки) обладнані рівнемірами, які зареєстровані в ЄДР рівнемірів 30.06.2020 та наголошено, що після реєстрації рівнемірів щоденно подавались довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів залишків пального, що зазначається в акті. Зауважує, що довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального з 01.01.2020 до 29.06.2020 не подавались, так як згідно з вимогами чинного законодавства строк обладнання акцизних складів рівнемірами - лічильниками та системи автоматичного співставлення оборотів і залишків палива був перенесений з 01.01.2020 на 01.04.2020, а потім на 01.07.2020 при цьому з 01.07.2020 по 01.10.2020 система працює в тестовому режимі. Крім того, зазначає, що з 01.07.2020 робота акцизних складів без зареєстрованих в ЄДР рівнемірів забороняється. Тому, згідно з наказом голови АФГ «Агро» Грицанчук І.І. №30/06-01 від 30.06.2020 з 00 годин 01.07.2020 була призупинена робота акцизного складу №1008874 з прийому та відпуску пального до моменту обладнання резервуарів рівнемірами, які будуть придбані згідно Договору на поставку обладнання №2008/20-3 від 20.06.2020. Підтвердженням вказаного є витяг з реєстру щодо обсягу пального або спирту етилового, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕТ від 15.10.2020, залишок дизельного палива ДП-Л-Євро5-ВО (2710194300) в літрах, приведених до температури 150С становить 137940,34 л. з якого випливає, що залишок пального в резервуарах складу залишився незмінним. Тому довідки не подавались до моменту обладнання резервуарів рівнемірами і їх реєстрації в ЄДР. Наголошує, що з 23.12.2020 склад № 1008874 введений в експлуатацію і працює, у зв'язку із чим довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу(отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального з 24.12.2020 подаються щоденно до податкової інспекції. Крім того, звертає увагу, що Запорізьким окружним адміністративним судом винесено рішення від 10.02.2021 по справі №280/7629/20 про задоволення позовних вимог АФГ «Агро» та скасування наказу ГУ ДПС у Запорізькій області №1862 від 18.08.2020. Враховуючи викладене у сукупності, позивач просить суд скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення як таке, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Заперечення проти позовних вимог викладено у відзиві на позовну заяву від 02.04.2021 (вх.№19337 від 05.04.2021). Зокрема зазначено, що 18.08.2020 посадовими особами контролюючого органу було проведено перевірку за місцем провадження діяльності АФГ «Агро» пов'язаної зі зберіганням та реалізацією пального за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с. Червоне поле, вул. Центральна (Леніна), буд. 1. Зауважено, що перевірку здійснено на підставі Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (далі - ПК України), Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями, й інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів, регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій. Наголошено, що проведеною перевіркою АФГ «Агро» на акцизному складі №1008870 та на акцизному складі №1008874 було встановлено відсутність (не обладнання та не реєстрацію в ЄДР в законодавчо встановлені строки) рівнемірів-лічильників на резервуарах для зберігання та відпуску пального в кількості 12 одиниць, відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності витратомірів-лічильників на місці відпуску пального наливом з акцизного складу в кількості 3 одиниці, чим порушено вимоги пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, пункту 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України. Також, перевіркою встановлено, що АФГ «АГРО» не надавались Довідки №2 про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального, чим порушено приписи пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України. Разом з тим зауважено, що законність підстав, порядку призначення перевірки та самого наказу не є предметом розгляду цієї справи та розглядалося Запорізьким окружним адміністративним судом при розгляді справи №280/7629/20, яким дії ГУ ДПС у Запорізькій області як і сам наказ визнано протиправними. З наведеного вище вказує, що при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Не погодившись з доводами відповідача, викладеними у відзиві, позивач подав до суду відповідь на відзив від 14.05.2021 (вх.№27975 від 18.05.2021) в якій зазначив, що на момент перевірки у контролюючого органу була наявна повна інформація про фактичні залишки пального на перевіреній АЗС станом на початок та кінець звітної доби 18.08.2020, та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД за 18.08.2020. Сама по собі наявність працюючих рівнемірів та витратомірів на АЗС та надання позивачем контролюючому органу в автоматичному режимі щоденних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на зазначеному акцизному складі, доводить факт належного обліку позивачем вказаного пального. Під час проведення фактичної перевірки контролюючим органом не було виявлено жодних відхилень у кількості наявного на АЗС пального (шляхом зняття показів з рівнемірів) від даних, які були зазначені позивачем у довідці про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального за 18.08.2020 з урахуванням даних Х-звіту, що був отриманий відповідачем в електронному вигляді під час електронного документообігу між позивачем та відповідачем. У зв'язку з цим, підстав для висновку про здійснення реалізації та зберігання на перевіреній АЗС позивачем необлікованих нафтопродуктів у посадових осіб відповідача не було. Враховуючи наведене, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
09.06.2021 (вх.№33038) відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив, відповідно до яких відповідач наполягає на аргументах та поясненнях, наведених у відзиві на позовну заяву, які підтверджують правомірність дій по призначенню та проведенню фактичної перевірки АФГ «Агро» і, як наслідок такої перевірки, застосуванню штрафних санкцій.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
На підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.3 п. 75.1 ст.75, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області згідно наказу від 18.08.2020 №1862 та направлень на проведення фактичної перевірки від 18.08.2020 №2097, 2098 було здійснено вихід для проведення фактичної перевірки АФГ «Агро» за місцем провадження діяльності: АДРЕСА_1 (а.с.84-85 т.3).
В ході проведення фактичної перевірки працівнику АФГ «Агро» ОСОБА_1 , що здійснював розрахункові операції, було пред'явлено службові посвідчення, копію наказу від 18.08.2020 №1862 та направлення на проведення фактичної перевірки від 18.08.2020 №2097, 2098, з якими останній ознайомився, але розписатися в направленнях на перевірку та отримати копію наказу відмовився, про що посадовими особами відповідача складено відповідний Акт відмови від підпису в направленні на перевірку від 18.08.2020 №0058/08/01-32-22136898 (а.с.84 т.3 зворотній бік).
За результатами проведеної фактичної перевірки АФГ «Агро» за місцем провадження діяльності, а саме за адресою: АДРЕСА_1 складено акт, який зареєстровано 28.08.2020 за № 0574/08/01/32/22136898, відповідно до висновків якого встановлено порушення (а.с.86-88 т.3).:
-пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, пункту 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України (зі змінами та доповненнями), в частині не обладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками та їх не реєстрації в Єдиному державному реєстрі;
-пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України (зі змінами та доповненнями), в частині не надання щоденно Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального по:
акцизному складу - АЗС, номер запису в реєстрі - 13546, ідентифікатор об'єкта оподаткування - 1000001, Уніфікований номер акцизного складу - 1008870 не надавались щоденно Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального на акцизному складі пального в період з 01.01.2020 року по 29.06.2020 року (включно).
акцизному складу - паливний склад, номер запису в реєстрі - 13550, ідентифікатор об'єкта оподаткування - 38400010, Уніфікований номер акцизного складу - 1008874 не надавались щоденно Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуски) та залишків пального на акцизному складі пального в період з 01.01.2020 по 26.08.2020 (включно);
- п.85.2 ст.85 ПК України (із змінами та доповненнями).
28.08.2020 АФГ «Агро» поштовим зв'язком отримано запрошення без вихідного номеру і дати, підписане начальником відділу Немогущою С.М., головним державним ревізор-інспектором Хливецькою Ю.А, головним державним ревізор - інспектором Смолою Л.В.. головним державним ревізор-інспектором Іващенко C.B. ГУ ДПС у Запорізькій області, яким повідомлено наступне (а.с.12 т.1):
«На підставі наказів ГУ ДПС у Запорізькій області від 18.08.2020 №1861, 1862, 1863, 1864 «Про проведення фактичної перевірки» фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області з 18.08.2020 проводиться перевірка платника податків Асоціації фермерських господарств «Агро» (код ЄДРПОУ 22136898) за адресами: Запорізька область, м. Бердянськ с. Нововасилівка, пров. Підгірний, 1 А; Запорізька область, Бердянський район, с. Червоне Поле, вул. Центральна (вул. Леніна) 1; Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Європейська, буд. 72/А; Запорізька область, Бердянський район, с. Трояни, пров. Промисловий, 5 з питань здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства, які є обов'язковими при виробництві, обігу, зберіганні, обліку та транспортуванні пального; виявлення порушень у сфері виробництва і обігу пального, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів України.
Відповідно до п. 86.5 ст. 86 Податкового кодексу України ГУ ДПС у Запорізькій області запрошує АФГ «Агро» на 10 год. 00 хв. 26.08.2020 р. для підписання матеріалів перевірки та надання оригіналів копій документів, згідно списку.»
31.08.2020 АФГ «Агро» направило на адресу ГУ ДПС у Запорізькій області лист від 31.08.2020 вихідним номером 31/08-01 «Про надання відповіді на запрошення ГУ ДПС у Запорізької області бн, дата не визначена», яким повідомило, що «працівники ГУ ДПС у Запорізькій області не були допущені до перевірки з причини відсутності голови АФГ «Агро» ОСОБА_2 , який не мав змоги перевірити підставу для перевірки і документи перевіряючих. Він в телефонному режимі повідомив перевіряючим про це. На підставі вказаного ГУ ДПС у Запорізькій області, повідомлено, що АФГ «Агро» вважає дії ГУ ДПС у Запорізькій області протиправними, а наказ від 18.08.2020 №1862 оформлений контролюючим органом неправомірно, відповідно АФГ «АГРО» готує позовну заяву до суду про оскарження/визнання дій посадових осіб ГУ ДПС У Запорізькій області протиправними, а наказ таким, що підлягає скасуванню» (а.с. 13-14 т.1).
21.09.2020 на адресу АФГ «Агро» надійшов лист ГУ ДПС у Запорізькій області «Про надання інформації» №51979/10/08-01-32-01-16 від 14.09.2020, яким повідомлено про проведення перевірки та оформлення/складення акту перевірки від 28.08.2020 №0574/08/01/32/22136898 (а.с.15 т.1).
Не погоджуючись з порядком проведення перевірки та висновками акту перевірки, 15.09.2020 позивачем складено та направлено до ГУ ДПС у Запорізькій області заперечення на акт перевірки із зазначенням про бажання АФГ «АГРО» взяти участь при розгляді заперечень (а.с.94-97 т.3).
25.09.2020 на адресу ГУ ДПС у Запорізькій області направлено лист АФГ «АГРО» від 25.09.2020 №25/09-01 про перенесення строків розгляду заперечень (а.с.19 т.1)
За результатами розгляду заперечень листом ГУ ДПС у Запорізькій області 54719/10/08-01-09-01-16 від 28.09.2020 позивача повідомлено, що висновки акту фактичної перевірки від 28.08.2020 за № 0574/08/01/32/22136898 з урахуванням результату розгляду заперечень є правомірними та такими, що відповідають вимогам діючого законодавства (а.с. 97-102 т.3).
На підставі матеріалів перевірки та висновків Акта фактичної перевірки від 28.08.2020 за № 0574/08/01/32/22136898, 01.10.2020 ГУ ДПС у Запорізькій області прийняті податкові повідомлення-рішення:
- №0000400901 форми «ПС», яким за порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, п.12 підрозділу 5 розділу XX ПК України на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і п.1281.1 ст.1281 ПК України до позивача застосована сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 300 000,00 грн. (а.с.103 т.3);
- №0000410901 форми «ПС», яким за порушення пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і п. 1281.3 ст.1281 ПК України до позивача застосована сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 238 000,00 грн. (а.с.104 т.3);
Вищевказані податкові повідомлення-рішення були направлені на адресу позивача засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення та отримані представником АФГ «АГРО» за довіреністю 03.10.2020 (а.с.105 т.3).
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями та керуючись статтею 56 ПК України, позивач, скористався правом на адміністративне оскарження та подав скаргу до ДПС України.
За результатами розгляду скарги ДПС України прийнято рішення №2827/6/99-00-06-03-01-06 від 05.02.2021, яким скаргу АФГ «АГРО» задоволено частково, податкове повідомлення-рішення від 01.10.2020 №0000410901 форми «ПС» скасовано, а податкове повідомлення-рішення від 01.10.2020 №0000400901 залишено без змін (а.с.24-28 т.3).
Не погодившись із податковим повідомленням-рішенням від 01.10.2020 №0000400901, вважаючи його протиправним та безпідставним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються положеннями Податкового кодексу України.
Згідно з пп.21.1.1 - пп.21.1.5 п.21.1 статті 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; коректно та уважно ставитися до платників податків, їх представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. При цьому згідно з цією нормою документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп.75.1.3 п. 75.1 ст.75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно з пп.80.2.1-80.2.7 п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування; неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами- лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.
Відповідно до п. 81.1 ст. 81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Таким чином, перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України. У посадових осіб контролюючого органу виникає право на проведення фактичної перевірки лише за наявності визначених законом підстав для її проведення (правова підстава) та за умови вручення платнику податків оформлених відповідно до вимог Податкового кодексу України направлення і наказу на проведення перевірки (формальна підстава).
Згідно з п.86.8 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Отже, проведення перевірки є необхідною передумовою для прийняття податкових повідомлень-рішень у разі встановлення контролюючим органом порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого покладається на контролюючі органи.
Разом з тим, відсутність законних підстав для проведення фактичної перевірки (правова підстава), а саме: скасування у судовому порядку наказу на проведення такої перевірки, має правовим наслідком визнання протиправними податкових повідомлень-рішень, винесених за результатами такої перевірки.
Аналогічна правова позиція підтверджується послідовною практикою Верховного Суду, зокрема постановами 14.01.2021 у справі № 804/388/16, від 03.06.2021 у справі № 822/1660/18, від 08.12.2021 у справа № 826/16212/18, від 27.01.2022 №520/845/20.
Як вже зазначалось вище, перевірка АФГ «Агро», за результатами якої складено Акт перевірки від 28.08.2020 за № 0574/08/01/32/ НОМЕР_1 , проведена відповідачем на підставі наказу ГУ ДПС в Запорізькій області №1862 від 18.08.2020 «Про проведення фактичної перевірки».
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі №280/7629/20 скасовано наказ Головного управління ДПС в Запорізькій області №1862 від 18.08.2020 «Про проведення фактичної перевірки» у зв'язку з відсутністю підстав для його прийняття. Зазначене судове рішення 15.07.2021 набрало законної сили (а.с.144-148 т.3).
Згідно з ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд зазначає, що акт перевірки, отриманий в результаті документальної виїзної перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 КАС України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, якщо він одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Податкові повідомлення-рішення, прийняті за наслідками незаконної перевірки на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, не можуть вважатись правомірними та підлягають скасуванню.
Крім того, у постанові від 21.02.2020 у справі №826/17123/18 судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду сформувала правовий висновок про те, що у посадових осіб контролюючого органу виникає право на проведення документальної планової/позапланової виїзної перевірки, фактичної перевірки за сукупності двох умов: наявності визначених законом підстав для її проведення (правова підстава) та надіслання/пред'явлення оформлених відповідно до вимог Податкового кодексу України направлення і наказу на проведення перевірки, а також службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки (формальна підстава). Оскаржуючи наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.
Таким чином, у будь - якому випадку, першочерговим критерієм, за яким оцінюються акти контролюючого органу, є порушення адміністративних процедур, покликаних забезпечувати платникам податків реалізацію й захист їх прав.
Тобто, обставини щодо дотримання контролюючим органом процедури призначення та проведення перевірки підлягають першочерговому дослідженню та встановленню.
Суд звертає увагу, що зі змісту рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі №280/7629/20 вбачається, що підставою для скасування наказу «Про проведення фактичної перевірки» №1862 від 18.08.2020 була відсутність законних підстав для проведення вказаної перевірки (правова підстава), а тому скасування у судовому порядку наказу на проведення такої перевірки, має правовим наслідком визнання протиправним податкового повідомлення-рішення, винесеного за результатами такої перевірки. У такому випадку, висновки акта перевірки, визнаної протиправною, не повинні оцінюватися судом.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі №280/7629/20 визнано протиправним та скасовано наказ «Про проведення фактичної перевірки» №1862 від 18.08.2020, що виключає наявність у податкового органу компетенції на прийняття податкового повідомлення-рішення від 01.10.2020 №0000400901 форми «ПС», яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 300000 грн.
Крім того, суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у загальному розмірі 4500,00грн., що підтверджується платіжним дорученням №990 від 19.02.2021 та платіжним дорученням №993 від 12.03.2021 (а.с.37-38 т.2).
Відтак, судовий збір у розмірі 4500,00 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -
Адміністративний позов Асоціації фермерських господарств «Агро» (71170, Запорізька область, Бердянський район, с. Червоне Поле, вул. Горького, буд.28, код ЄДРПОУ 22136898) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0000400901 від 01.10.2020, яким Асоціації фермерських господарств «Агро» нараховано штрафні санкції у сумі 300 000,00грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) на користь Асоціації фермерських господарств «Агро» (71170, Запорізька область, Бердянський район, с. Червоне Поле, вул. Горького, буд.28, код ЄДРПОУ 22136898) судові витрати у розмірі 4500,00грн. (чотири тисячі п'ятсот гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 01.07.2022.
Суддя І.В.Садовий