01 липня 2022 року о/об 09 год. 05 хв.Справа № 280/2527/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Акціонерного товариства "ГІДРОСИЛА МЗТГ" (вул.Індустріальна, буд.59, м.Мелітополь, Запорізька область, 72316; код ЄДРПОУ 00235814)
до Запорізької митниці (вул.Синенка Сергія, буд.12, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69041; код ЄДРПОУ ВП 44005647)
про визнання протиправними та скасування рішень,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Акціонерного товариства "ГІДРОСИЛА МЗТГ" (надалі - позивач, АТ "ГІДРОСИЛА МЗТГ") до Запорізької митниці (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною та скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА112090/2022/000007 оформлену 03.02.2022 Запорізькою митницею; 2) визнати протиправною та скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА112090/2022/000008 оформлену 03.02.2022 Запорізькою митницею.
У позовній заяві зазначено наступне. 17.07.2020 Акціонерним товариством «Оскольський електрометалургійний комбінат» та АТ "ГІДРОСИЛА МЗТГ" укладено контракт №СГИМ/ОЕ-007583. 24.11.2021 сторони контракту підписали специфікацію №13 до вищевказаного контракту. 05.01.2022 представниками позивача, відповідача та Державного підприємства «Науково-дослідний та копструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» у відповідності до п.6 ст.356 Митного кодексу України було здійснений відбір проб товару та складено відповідний акт. 05.01.2022 відповідачем було здійснено відбір проб товару. 05.01.2022 позивач подав відповідачу митну декларацію UА112090.2022.000011 з описом товару №1: прутки із легованої сталі марки 20Х, 40Х гарячекатані. Прямі відрізки круглого поперечного перерізу не укладені в бунти діаметром 32 мм, 36 мм. Не мають виїмок, виступів, борозен або інших рельєфів поверхні, одержаних у процесі прокатування. Прутки є прокатом сортовим сталевим гарячекатаним круглим. Прутки не є арматурним прокатом (арматурою) або катанкою та з описом товару №2: прутки із нелегованої сталі марки 35, 45 (ГОСТ 1050-2013) гарячекатані, не ковані. Прямі відрізки круглого поперечного перерізу не укладені в бунти діаметром 26 мм, 40 мм. Не мають виїмок, виступів, борозен або інших рельєфів поверхні, одержаних у процесі прокатування. Прутки є прокатом сортовим сталевим гарячекатаним круглим. Прутки не є арматурним прокатом (арматурою) або катанкою. За вищевказаною декларацією відповідач 03.02.2022 виніс картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112090/2022/000007. Підставою для винесення картки відповідач вважає: «Невірно заповнена графа 47 митної декларації тов. №1: а саме не нараховане антидемпінгове мито зі ставкою 15, 21% від митної вартості товару з кодом згідно УКТЗЕД 7228306900 опис якого відповідає опису товару, зазначеному у рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 20.04.2018 №АД-390/2018/4411-05, яким внесено зміни в Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28.12.2017 №АД-382/2017/4411-05. Невірно заповнена графа 47 митної декларації тов. №2: а саме не нараховане антидемпінгове мито зі ставкою 15, 21% від митної вартості товару з кодом згідно УКТЗЕД 7214997900 опис якого відповідає опису товару, зазначеному у рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 20.04.2018 №АД-390/2018/4411-05, яким внесено зміни в Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28.12.2017 №АД-382/2017/4411-05. Порушені вимоги Наказу Міністерства фінансів від 30.05.2012 №651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу». Декларантом протягом строків, встановлених статтею 255 Митного кодексу України для завершення митного оформлення, не подано письмове звернення щодо внесення змін до митної декларації відповідно до положень пункту 4 частини 4 статті 54 та статгі 269 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VІ.». 05.01.2022 за тимчасовою митною декларацією UA112090.2022.000019 позивач отримав від акціонерного товариства «Оскольський електрометалургійний комбінат ім. О.О. Угарова» (Російська Федерація) товар №1. 27.01.2022 позивач отримав від Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-тсхнологічншї інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» за результатами проведених досліджень Висновки №18. 27.01.2022 позивач направив на адресу відповідача примірник Висновків №18 (лист №131 від 27.01.2022). 03.02.2022 позивач з метою остаточного розмитнення товару подав вантажну митну декларацію UA112090.2022.000301. 03.02.2022 відповідач надав Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112090/2022/000008. Підставою для відмови в картці вказано наступне: «Невірно заповнена графа 47 митної декларації: а саме невірно заповнено спосіб розрахунку, щодо повернення сплаченого за тимчасовою МД антидемпінгового мита по товарам №1 код товару 7228306900 та тов. №2 код товару 7214997900, опис яких відповідає опису товару зазначеному у рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 20.04.2018 №АД-390/2018/4411-05, яким внесено зміни в Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28.12.2017 №АД-382/2017/4411-05. Відсутні підстави для повернення сплаченого раніше антидемпінгового мита по тов. №1 та №2. Порушені вимоги Наказу Міністерства фінансів від 30.05.2012 №651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу». Декларантом протягом строків, встановлених статтею 255 Митного кодексу України для завершення митного оформлення, не подано письмове звернення щодо внесення змін до митної декларації відповідно до положень пункту 4 частини 4 статті 54 та статті 269 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VІ.». Вищевказані картки відмови були видані безпідставно, 1) Позивач на протязі декількох років поспіль отримує від постачальника один і то же товар, а саме прутки з легованої сталі марки 20Х, 40Х, 35, 45 гарячекатані. Постанови Верховного Суду та Третього апеляційного суду винесені на користь gозивача. 2) Підпунктом 1 п.6 «Положення про департамент податкових та митних експертиз ДФС», затвердженого наказом ДФС від 01.10.2014 за №154 (у редакції наказу ДФС від 25.01.2017 за №39) визначено наступне: «Департамент ПМЕ для виконання покладених на неї завдань має право: 1) залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань вчених і фахівців, працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками), представників інститутів громадянського суспільства, а також експертів і спеціалістів з інших експертних установ (організацій), за їх згодою, для вирішення завдань, покладених на Департамент ПМЕ;». Департамент не скористався вищевказаним правом для встановлення відповідності наданих проб товару до прокату арматурного відповідно до ДСТУ 3760:2006. У відповідача не має жодної можливості визначити чим саме є товар, який отримав позивач. Отже, при видачі карток відмови відповідач керувався лише бездоказовими припущеннями. 3) Позивач не отримував арматуру або катанку. Товар є прокатом сортовим сталевим гарячекатаним. Прокат сортовий сталевий гарячекатаний не є об'єктом застосування остаточних антидемпінгових заходів. 4) Остаточні антидемпінгові заходи застосовані виключно до арматурного прокату (арматура) діаметром від 6 до 40 мм (включно) та катанка діаметром від 5,5 до 14 мм (включно). 5) Об'єктом антидемпінгового розслідування та заходів є саме арматура та катанка, інші прутки, що за своїми ознаками не є арматурою та катанкою, не є об'єктом застосування заходів. 6) «Арматурний прокат (арматура)», «Катанка», «Прокат сортовий сталевий гарячекатаний круглий» є різними видами виробів загального поняття «Прокат», що є відмінними за матеріалами, які використовуються для виготовлення цих виробів, за призначенням цих виробів та за галуззю використання. Тобто, хімічний склад арматурного прокату (арматури) гарячекатаного та з гладким профілем є відмінним від хімічного складу прокату сортового сталевого гарячекатаного круглого (прутків з легованої сталі гарячекатаних). Сферою застосування ДСТУ 3760:2006 є «прокат арматурний гладкого та періодичного профілю діаметром від 5,5 мм до 40 мм, призначений для армування звичайних і попередньо напружених залізобетонних конструкцій». Сферою застосування ГОСТ 2590-2006 с «сортовий стальний гарячекатаний прокат круглого перетину діаметром від 5 до 270 мм включно, котрий застосовується у всіх галузях промисловості». Позивач не отримував від постачальника арматурний прокат. Позивач не отримував від постачальника катанку. Прутки, які отримав від постачальника позивач є прокатом сортовий сталевий гарячекатаний круглий. Отже, митні декларації UA12090.2022.000301 та UA112090.2022.000011 були подані щодо товару, що не є в описі Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі. Спірні митні декларації містять усі відомості та обов'язкові реквізити, їх подано без порушенням інших вимог, встановлених Митним кодексом України. Вищенаведене свідчить про те, що у відповідача не було підстав для відмови у прийнятті митних декларацій позивача та у оформленні картки відмови. Внаслідок протиправної відмови в прийнятті митних декларацій (у формі оформлення картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UА112090/2022/000007 та UА 112090/2022/000008) відповідачем було порушено право позивача на вільний обіг його товарів.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Запорізька митниця вважає, що винесла законні та обґрунтовані Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (що оскаржуються). Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (Комісія) відповідно до Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгу імпорту» (Закон) 28.12.2017 прийняла рішення №АД-382/2017/4411-05 «Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації» (Рішення №382), яким застосувала остаточні антидемпінгові заходи у вигляді мита в розмірі 15,21%. ДФС України листом від 02.01.2018 за №68/7/99-99-19-04-01-17 в митницю направлено Повідомлення про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації. У ході застосування остаточних антидемпінгових заходів до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної фіскальної служби України надійшли звернення від суб'єктів ЗЕД щодо адміністрування антидемпінгового мита та надання роз'яснень опису товару, який має бути об'єктом застосування остаточних антидемпінгових заходів. За результатами розгляду матеріалів та керуючись ст.37 Закону Комісія прийняла рішення №АД-390/2018/4411-05 про внесення змін до Рішення №АД-382/2017/4411-05 у частині опису товару (ДФС України листом від 26.04.2018 за №12604/7/99-99-19-04-01-17 направлено Повідомлення про внесення змін до рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28.12.2017 за №АД-382/2017/4411-05), а саме до пункту 1. Листом від 21.09.2018 за №30873/6/99-99-19-04-02-15 Державна фіскальна служба України надала АТ "ГІДРОСИЛА МЗТГ" відповідь на запит, щодо оподаткування антидемпінговим митом прутків з легованої та нелегованої сталі гарячекатаних, круглого поперечного перетину, прямих відрізків, не укладених в бунти. Таким чином, з урахуванням змін до Рішення №АД-382/2017/4411-05, справляння антидемпінгового мита передбачено при імпорті в Україну арматурного прокату (арматури) діаметром від 6 до 40 мм (включно) та катанки діаметром від 5,5 до 14 мм (включно), а саме: прутків гарячекатаних (у тому числі й прутків, отриманих гарячим волочінням та гарячим пересуванням), які мають однаковий (у тому числі й періодичний) суцільний круглий поперечний переріз за всією довжиною, з вуглецевої та інших легованих сталей, у тому числі укладених в бунти чи розрізаних на відрізки, що можуть мати вм'ятини, ребра, канавки або інші рельєфи, створені під час прокатування з подальшою обробкою чи без неї (за винятком прутків з автоматної, швидкорізальної та інструментальної сталі, кованих, холодного деформування або оброблення у холодному стані та кутиків, фасонних та спеціальних профілів з легованої сталі, порожнистих прутків та брусків для буріння), що можуть класифікуватися за кодами згідно з УКТЗЕД, визначеними цим рішенням. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України листом від 05.09.2018 за №4413-06/39034-03 зазначило, що для визначення товару, щодо якого застосовується антидемпінгове мито, товар повинен підпадати під два критерія: опис товару та код згідно з УКТЗЕД. Враховуючи вищевикладене, відповідно до Рішення №АД-382/2017/4411-05 (у редакції рішення Комісії від 20.04.2018 за №АД-390/2018/4411-05) оподаткування антидемпінговим митом товарів, зазначених у листі, здійснюється відповідно до опису та кодів згідно з УКТЗЕД незалежно від марок сталі, виду пакування, цільового використання. Рішення Комісії не містять посилань на ГОСТи, ДСТУ, ТУ, ISO, марки сталі, цільове використання товару. Оскільки товар, заявлений до митного оформлення за МД за кодом 7228306900 з описом «Прутки із легованої сталі марки 20Х, 40Х гарячекатані. Прямі відрізки круглого поперечного перерізу не укладені в бунти діаметром 26 мм, 32 мм. Не мають виїмок, виступів, борозен або інших рельєфів поверхні, одержаних у процесі прокатування... Країна виробництва - RU» не підпадає під жоден виняток та відповідає опису, визначеному у рішенні Комісії №АД-390/2018/4411-05 від 20.04.2018, та до такого товару застосовується антидемпінгове мито у розмірі 15,21%, відтак графа 47 МД заповнена невірно, а саме: невірно заповнено спосіб розрахунку щодо повернення сплаченого за тимчасовою МД антидемпінгового мита. В позовній заяві позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги посилається на Висновок №18 державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.О. Осади». З огляду на вказане слід зауважити наступне. Митна експертиза - це спеціальне науково-практичне дослідження, що проводиться експертами з метою вирішення завдань митної справи для з'ясування питань, що виникають у справі про порушення вимог митного законодавства. Митну експертизу можна віднести до особливого класу експертиз, оскільки вона має властиві тільки їй характерні ознаки: предмет, завдання, об'єкти і мегоди дослідження. Відповідно норм чинного законодавства Запорізька митниця здійснили відбір проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик (Акт про взяття проб і зразків товарів №001) та передано зразки до спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень у системі територіальних органів Держмитслужби (висновок СЛЕД Держмитслужби від 12.07.2021 за №1420003700-0492).
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 21.02.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
17.07.2020 між Акціонерним товариством «Оскольський електрометалургійний комбінат» (АТ «ОЕМК») та АТ "ГІДРОСИЛА МЗТГ" укладено Контракт №СГИМ/ОЕ-007583 (а.с.22-27), згідно з п.1.1 якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити продукцію - (металопрокат) виробництва АТ «ОЕМК», надалі по тексту даного Контракту «Продукція», у номенклатурі, кількості та строки у відповідності з додатково узгодженими Доповненнями (специфікаціями), які додаються до цього Контракту у міру їх підписання Сторонами і є його невід'ємною частиною. За даним Контрактом передбачається поставка Продукції в обсязі орієнтовно 1000 тон, якщо інше не встановлено Доповненнями (специфікаціями).
24.11.2021 між АТ «ОЕМК» та АТ "ГІДРОСИЛА МЗТГ" підписано Специфікацію №13 до Контракту №СГИМ/ОЕ-007583 від 17.07.2020 (а.с.28).
05.01.2022 АТ "ГІДРОСИЛА МЗТГ" подано до Запорізької митниці митну декларацію №UА112090/2022/000011 з описом: товару №1 - «Прутки із легованої сталі марки 20Х, 40Х гарячекатані. Прямі відрізки круглого поперечного перерізу не укладені в бунти діаметром 32 мм, 36 мм. Не мають виїмок, виступів, борозен або інших рельєфів поверхні, одержаних у процесі прокатування. Прутки є прокатом сортовим сталевим гарячекатаним круглим. Прутки не є арматурним прокатом (арматурою) або катанкою. …»; товару №2 - «Прутки із нелегованої сталі марки 35, 45 (ГОСТ 1050-2013) гарячекатані, не ковані. Прямі відрізки круглого поперечного перерізу не укладені в бунти діаметром 26 мм, 40 мм. Не мають виїмок, виступів, борозен або інших рельєфів поверхні, одержаних у процесі прокатування. Прутки є прокатом сортовим сталевим гарячекатаним круглим. Прутки не є арматурним прокатом (арматурою) або катанкою. …» (а.с.39-41).
За вказаною митною декларацію №UА112090/2022/000011 відповідач 03.02.2022 виніс Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112090/2022/000007 з таких причин: «Невірно заповнена графа 47 митної декларації тов. №1: а саме не нараховане антидемпінгове мито зі ставкою 15,21% від митної вартості товару з кодом згідно УКТЗЕД 7228306900 опис якого відповідає опису товару, зазначеному у рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 20.04.2018 №АД-390/2018/4411-05, яким внесено зміни в Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28.12.2017 №АД-382/2017/4411-05. Невірно заповнена графа 47 митної декларації тов. №2: а саме не нараховане антидемпінгове мито зі ставкою 15,21% від митної вартості товару з кодом згідно УКТЗЕД 7214997900 опис якого відповідає опису товару, зазначеному у рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 20.04.2018 №АД-390/2018/4411-05, яким внесено зміни в Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28.12.2017 №АД-382/2017/4411-05. Порушені вимоги Наказу Міністерства фінансів від 30.05.2012 №651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу». Декларантом протягом строків, встановлених статтею 255 Митного кодексу України для завершення митного оформлення, не подано письмове звернення щодо внесення змін до митної декларації відповідно до положень пункту 4 частини 4 статті 54 та статгі 269 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VІ» (а.с.42-43).
03.02.2022 АТ "ГІДРОСИЛА МЗТГ" подано до Запорізької митниці митну декларацію №UА112090/2022/000301 з описом: товару №1 - «Прутки із легованої сталі марки 20Х, 40Х гарячекатані. Прямі відрізки круглого поперечного перерізу не укладені в бунти діаметром 32 мм, 36 мм. Не мають виїмок, виступів, борозен або інших рельєфів поверхні, одержаних у процесі прокатування. Прутки є прокатом сортовим сталевим гарячекатаним круглим. Прутки не є арматурним прокатом (арматурою) або катанкою. …»; товару №2 - «Прутки із нелегованої сталі марки 35, 45 (ГОСТ 1050-2013) гарячекатані, не ковані. Прямі відрізки круглого поперечного перерізу не укладені в бунти діаметром 26 мм, 40 мм. Не мають виїмок, виступів, борозен або інших рельєфів поверхні, одержаних у процесі прокатування. Прутки є прокатом сортовим сталевим гарячекатаним круглим. Прутки не є арматурним прокатом (арматурою) або катанкою. …» (а.с.72-75).
За вказаною митною декларацію №UА112090/2022/000301 відповідач 03.02.2022 виніс Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112090/2022/000008 з таких причин: «Невірно заповнена графа 47 митної декларації: а саме невірно заповнено спосіб розрахунку, щодо повернення сплаченого за тимчасовою МД антидемпінгового мита по товарам №1 код товару 7228306900 та тов. №2 код товару 7214997900, опис яких відповідає опису товару зазначеному у рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 20.04.2018 №АД-390/2018/4411-05, яким внесено зміни в Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28.12.2017 №АД-382/2017/4411-05. Відсутні підстави для повернення сплаченого раніше антидемпінгового мита по тов. №1 та №2. Порушені вимоги Наказу Міністерства фінансів від 30.05.2012 №651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу». Декларантом протягом строків, встановлених статтею 255 Митного кодексу України для завершення митного оформлення, не подано письмове звернення щодо внесення змін до митної декларації відповідно до положень пункту 4 частини 4 статті 54 та статті 269 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VІ.» (а.с.76-78).
05.01.2022 представниками АТ "ГІДРОСИЛА МЗТГ", митного органу та Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» здійснено взяття проб (зразків) товарів, про що складено відповідний Акт (а.с.48), з метою: визначення приналежності товару до виду продукції - арматура, катанка чи прокат сортовий сталевий гарячекатаний круглий.
Відповідно до Висновків №18 Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» від 24.01.2022 за результатами аналізування даних досліджені зразки металопродукції, які були відібрані за Актом взяття проб (зразків) товарів від 05.01.2022, не є арматурою чи катанкою (а.с.49-63).
У Висновку Дніпропетровського управління експертиз та досліджень Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби від 14.01.2022 за №1420003700-0036 зазначено, зокрема: «… 12.Висновки. Надані на дослідження проби товару №1, заявлені в гр.31 МД як «Прутки із легованої сталі марки 20Х, 40Х гарячекатані. Прямі відрізки круглого поперечного nерерізу не укладені в бунти діаметром 32 мм, 36 мм ...» за визначеними показниками ідентифіковані як прутки круглого поперечного перерізу із сталі легованої, іншої, діаметром менш як 80 мм. Вміст вуглецю не визначався із-за відсутності необхідного обладнання. На поверхні відсутні ямки, виступи, борозни та/або інші рельєфи. Будь-яке оброблення поверхні (плакування, фарбування, гальванічне або інше покриття) відсутнє. Діаметр проб товару становить: l) Проба №1 - (32,00±0,02) мм; 2) Проба №2 - (36,00±0,02) мм. Надані на дослідження проби товару №2, заявлені в гр.31 МД як «Прутки із нелегованої сталі марки 35, 45 (ГОСТ 1050-2013), гарячекатані, не ковані. Прямі відрізки круглого поперечного nерерізу не укладені в бунти діаметром 26 мм, 40 мм …» за визначеними показниками ідентифіковані як прутки круглого поперечного перерізу із сталі нелегованої, діаметром менш як 80 мм. Вміст вуглецю не визначався із-за відсутності необхідного обладнання. На поверхні відсутні ямки, виступи, борозни та/або інші рельєфи. Будь-яке оброблення поверхні (плакування, фарбування, гальванічне або інше покриття) відсутнє. Діаметр проб товару становить: 3) Проба №3 - (26,00±0,02) мм; 4) Проба №4 - (40,00±0,02) мм. На даний час в експертному підрозділі дослідження кількісного хімічного складу, механічних властивостей, температур критичних точок сталей, визначення способу виготовлення даного товару, ідентифікація товару як прокат арматурний або катанку, встановлення призначення сталі (для армування, автоматна, швидкорізальна, інструментальна та інше) не видається можливим за відсутністю необхідного обладнання та експертних можливостей. …» (а.с.66-71).
У листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 22.08.2018 за вих.№4413-06/37204-03 «Стосовно роз'яснень застосування антидемпінгових заходів» на адресу Державної фіскальної служби України зазначено: «… У зв'язку з численними зверненнями підприємств споживачів-імпортерів … ПАТ «Гідросила МЗТГ» від 04.08.2018 №1040, …, листа Державної фіскальної служби України від 18.06.2018 №10479/5/99-99-19-04-01-16 стосовно надання роз'яснень застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації Мінекономрозвитку в додаток до листів від 26.04.2018 №4413-06/18253-07 та від 04.06.2018 №4413-06/23789-07 повідомляє наступне. Рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (далі - Комісія) від 28.12.2017 №АД-382/2017/4411-05 застосовано остаточні антидемпінгові заходи, та рішенням Комісії від 20.04.2018 №АД-390/2018/4411-05 внесено зміну в частині опису товару. 10.07.2018 в Мінекономрозвитку відбулась нарада за участю представників ДФСУ, імпортерів та національного товаровиробника ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». В ході наради представники підприємств-імпортерів зазначили, що імпортують товар, який регулюється ДСТУ 4738:2007 (ГОСТ 2590-2006), відноситься до сортового прокату (гарячекатаного прокату із вуглецевої сталі круглого профілю) не є арматурою чи катанкою і відповідно не є об'єктом застосування остаточних антидемпінгових заходів. При цьому під час розмитнення такого товару, який також класифікується за кодами УКТЗЕД наведеними у рішенні Комісії про застосування антидемпінгових заходів, митні органи стягують антидемпінгове мито. Представники національного товаровиробника підтримали позицію підприємств, що об'єктом антидемпінгового розслідування та заходів є саме арматура та катанка. Інші прутки, що за своїми ознаками не є арматурою та катанкою, не є об'єктом застосування заходів. Водночас, слід забезпечувати достатній контроль для уникнення обходу діючих заходів. У свою чергу представники ДФСУ повідомили, що існує технічна та методологічна проблема ідентифікації митними органами гладкої арматури, катанки та сортового прокату. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» листом від 16.08.2018 надав вичерпні розяснення щодо алгоритму ідентифікації арматури, катанки та сортового прокату (додається). Направляється для використання в роботі. …» (а.с.79-80).
У листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 14.03.2019 за №4413-06/11064-07 «Щодо антидемпінгових заходів стосовно арматури та катанки» на адресу АТ "ГІДРОСИЛА МЗТГ" зазначено: «… Департамент торговельного захисту Мінекономрозвитку розглянув лист АТ «Гідросила МЗТГ» від 20.02.2019 №269 стосовно адміністрування застосування рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, яким застосовано антидемпінгове мито до арматури та катанки походженням з Російської Федерації та інформує. Необхідно відзначити, що рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (далі - Комісія) від 28.12.2017 №AД-382/2017/4411-05 застосовано остаточні антидемпінгові заходи щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації, та рішенням Комісії від 20.04.2018 №АД-390/2018/4411-05 виключно уточнено, відповідно до роз'яснень ДФС, опис товару з урахуванням термінології щодо сталевого прокату, який застосовується в УКТЗЕД, а не змінено опис товару, відносно якого проводилось розслідування та застосовані заходи. Наголошуємо, що об'єктом антидемпінгового розслідування та заходів є саме арматура та катанка. Інші прутки, що за своїми ознаками не є арматурою та катанкою, не є об'єктом застосування заходів. Про що Мінекономрозвитку листом від 22.08.2018 №4413-06/37204-03 та від 05.09.2018 №4413-06/39034-03 повідомлено ДФС. З метою врегулювання ситуації щодо ідентифікації товару при митному оформленні, який не підпадає під дію антидемпінгових заходів, в Мінекономрозвитку проведено нараду за участю представників ДФС та національного товаровиробника ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». За результатами досягнутої домовленості на нараді національний товаровиробник ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» надав узгоджені з ДФС критерії для ідентифікації арматури, катанки та сортового прокату. Мінекономрозвитку листом від 13.03.2019 №4413-06/11029-03 направлено ДФС зазначені критерії. Одночасно з цим інформуємо, що дане питання найближчим часом буде винесено на розгляд Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі. …» (а.с.84-85).
Судом досліджено й інші документи, наявні у справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
У ч.1 ст.271 Митного кодексу України зазначено, що мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч.2 ст.271 Митного кодексу України в Україні застосовуються такі види мита: 1) ввізне мито; 2) вивізне мито; 3) сезонне мито; 4) особливі види мита: спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне, додатковий імпортний збір.
Відповідно до ч.4 ст.275 Митного кодексу України антидемпінгове мито встановлюється відповідно до Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" у разі ввезення на митну територію України товарів, які є об'єктом демпінгу, що заподіює шкоду або створює загрозу заподіяння шкоди національному товаровиробнику.
Як зазначено у ч.9 ст.280 Митного кодексу України, особливі види мита нараховуються за ставками, встановленими рішеннями Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про застосування антидемпінгових, компенсаційних або спеціальних заходів, відповідно до законів України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту", "Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту", "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну".
Антидемпінгове мито (попереднє або остаточне) - це особливий вид мита, що справляється у разі ввезення на митну територію країни імпорту товару, який є об'єктом застосування антидемпінгових заходів (попередніх або остаточних) (п.2 ст.1 Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту»).
У газеті «Урядовий кур'єр» від 26.04.2018 Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі опубліковано Повідомлення про внесення зміни до рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28.12.2017 за №АД-382/2017/4411-05 - «За результатами проведення антидемпінгового розслідування щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації за скаргою ПАТ «АрселорМіталл Кривий Ріг» Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (далі - Комісія) відповідно до Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» (далі - Закон) 28.12.2017 прийняла рішення №АД-382/2017/4411-05, яким застосувала остаточні антидемпінгові заходи у вигляді мита в розмірі 15,21%. У ході застосування остаточних антидемпінгових заходів до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку) та Державної фіскальної служби України (далі - ДФС) надійшли звернення від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності щодо адміністрування антидемпінгового мита та надання роз'яснень опису товару, який має бути об'єктом застосування остаточних антидемпінгових заходів. 20.04.2018 Комісія розглянула матеріали Мінекономрозвитку стосовно уточнення опису товару остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації, додаткові роз'яснення ДФС та ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та, керуючись статтею 37 Закону прийняла рішення №АД-390/2018/4411-05, про внесення зміни до рішення Комісії від 28.12.2017 №АД-382/2017/4411-05 «Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації» у частині опису товару, а саме до пункту 1, виклавши його в такій редакції: «1.Застосувати остаточні антидемпінгові заходи щодо імпорту в Україну товару походженням з Російської Федерації, що має такий опис: Арматурний прокат (арматура) діаметром від 6 до 40 мм (включно) та катанка діаметром від 5,5 до 14 мм (включно), а саме: прутки гарячекатані (у тому числі й прутки, що отримані гарячим волочінням та гарячим пресуванням), які мають однаковий (у тому числі й періодичний) суцільний круглий поперечний переріз за всією довжиною, з вуглецевої та інших легованих сталей, у тому числі укладені в бунти чи розрізані на відрізки, що можуть мати вм'ятини, ребра, канавки або інші рельєфи, створені під час прокатування з подальшою обробкою чи без неї (за винятком прутків з автоматної, швидкорізальної та інструментальної сталі, кованих, холодного деформування або оброблення у холодному стані та кутиків, фасонних та спеціальних профілів з легованої сталі, порожнистих прутків та брусків для буріння), що можуть класифікуватися згідно з УКТЗЕД за кодами 7213 10 00 00, 7213 91 10 00, 7213 91 20 00, 7213 91 41 00, 7213 91 49 00, 7213 91 70 00, 7213 91 90 00, 7213 99 10 00, 7213 99 90 00, 7214 20 00 00, 7214 99 10 00, 7214 99 39 00, 7214 99 50 00, 7214 99 79 00, 7214 99 95 00, 7227 20 00 00, 7227 90 10 00, 7227 90 50 00, 7227 90 95 00, 7228 20 91 00, 7228 20 99 00, 7228 30 20 00, 7228 30 69 00, 7228 30 89 00.». Рішення Комісії від 20.04.2018 №АД-390/2018/4411-05 набирає чинності з дня опублікування цього повідомлення» (а.с.120).
Враховуючи наведені норми права та обставини справи, суд погоджується з твердженням позивача - «Позивач не отримував від постачальника арматурний прокат. Позивач не отримував від постачальника катанку. Прутки, які отримав від постачальника позивач є прокатом сортовий сталевий гарячекатаний круглий. Отже, митні декларації UA12090.2022.000301 та UA112090.2022.000011 були подані щодо товару, що не є в описі Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі».
Суд вважає, що у відповідача не було підстав для відмови у прийнятті митних декларацій позивача від 05.01.2022 за №UА112090/2022/000011, від 03.02.2022 за №UА112090/2022/000301 та в оформленні Карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 03.02.2022 за №UA112090/2022/000007, №UA112090/2022/000008.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 03.02.2022 за №UA112090/2022/000007, №UA112090/2022/000008 прийняті відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними і підлягають скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі була Запорізька митниця, то з неї мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 4962 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву Акціонерного товариства "ГІДРОСИЛА МЗТГ" (вул.Індустріальна, буд.59, м.Мелітополь, Запорізька область, 72316; код ЄДРПОУ 00235814) до Запорізької митниці (вул.Синенка Сергія, буд.12, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69041; код ЄДРПОУ ВП 44005647) про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА112090/2022/000007 оформлену 03.02.2022 Запорізькою митницею.
Визнати протиправною та скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА112090/2022/000008 оформлену 03.02.2022 Запорізькою митницею.
Стягнути на користь Акціонерного товариства "ГІДРОСИЛА МЗТГ" (вул.Індустріальна, буд.59, м.Мелітополь, Запорізька область, 72316; код ЄДРПОУ 00235814) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької митниці (вул.Синенка Сергія, буд.12, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69041; код ЄДРПОУ ВП 44005647) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 4962 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 01.07.2022.
Суддя О.О. Прасов