Рішення від 01.07.2022 по справі 160/3719/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2022 рокуСправа № 160/3719/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 16.02.2022 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зниження розміру пенсії у розмірі 76% до 70% грошового забезпечення ОСОБА_1 при здійсненні з 01.12.2019 перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 по справі № 160/1749/21 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 10.06.2021 № 22/6-2539 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, у розмірі 23484,80 грн;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 за вислугу років відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 по справі № 160/1749/21 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 10.06.2021 № 22/6-2539 від грошового забезпечення 23484,80 грн, у розмірі 76% грошового забезпечення з усіх видів, з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Ухвалою суду від 21.02.2022 прийнято позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

3. 28.03.2022 судом від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області отримано через систему «Електронний суд» відзив на позовну заяву.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. З 2011 року позивачу у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» призначена пенсія по лінії МВС України, як працівнику органів внутрішніх справ.

5. 14.01.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки від 10.06.2021 № 22/6-2539, виходячи із розрахунку 76% сум грошового забезпечення, однак відповідачем відмовлено у такому перерахунку.

6. Позивач вважає застосування обмеження максимальним розміром 70% грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки від 10.06.2021 № 22/6-2539 неправомірним.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

7. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, пенсія позивачу була призначена у розмірі 76% від грошового забезпечення.

8. Законом України від 08.07.2011 № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43 Закону № 2262-ХІІ).

9. Згідно із Законом України від 27.03.2014 № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України», який набрав чинності 01.05.2014, було внесено зміни у частину другу статті 13 Закону № 2262-ХІІ, а саме цифри 80 змінили на цифри 70.

10. Таким чином, відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено, що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 відсотків.

11. Право на перерахунок пенсії не є конституційним правом та твердження позивача щодо звуження існуючих пенсійних прав є безпідставними, оскільки призначений та отримуваний розмір пенсії позивача не було скасовано чи зменшено.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

12. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

13. 14.01.2022 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі наданої нової довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.06.2021 № 22/6-2539 з розрахунку 76% від грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірі 23484,80 грн - без обмеження граничного розміру та обмеження будь-яким строком.

14. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на звернення позивача від 14.01.2022 з питання пенсійного забезпечення надано лист-відповідь від 07.02.2022 № 4382-1338/Т-01/8-0400/22, у якому повідомлено:

- рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 по справі № 160/13348/21 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зобов'язано здійснити з 01.12.2019 перерахунок Вашої пенсії відповідно до довідки МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.06.2021 № 22/6-2539 з урахуванням вказаного у ній розміру грошового забезпечення та відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, і здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зазначеним рішенням суду органи Пенсійного фонду України не зобов'язано перерахувати пенсію у розмір 76 відсотків відповідної суми грошового забезпечення;

- на виконання рішення суду Вам проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 23484,80 грн, про яке йдеться у зазначеній вище довідці;

- доплата пенсії за період з 01.12.2019 по 31.12.2021 становить 231526,62 грн;

- з 01.12.2019 розмір пенсійної виплати перераховано та становить 16439,36 грн. Фактично новий розмір пенсії Ви отримуєте з 01.01.2022;

- згідно із пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 БК України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень с порушенням бюджетного законодавства;

- враховуючи зазначене, доплату на виконання рішень суду, винесених на Вашу користь, буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету;

- таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку Вам пенсії виконані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Пенсійного фонду України.

справа № 160/17215/20

15. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 160/17215/20, яке набрала законної сили 29.03.2021 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю:

- визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру грошового забезпечення з 76% на 70% при проведенні перерахунку пенсії за вислугу років;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 23.03.2018 № 83/33250, з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 76% від розміру грошового забезпечення з 01.01.2016;

- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.

справа № 160/13348/21

16. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі № 160/13348/21, яке набрала законної сили 20.11.2021 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано протиправною та скасовано відмову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.06.2021 № 22/6-2539, з урахуванням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, оформлену листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 22.07.2021 за вих. № 24009-19477/Т-01/8-0400/21;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.06.2021 № 22/6-2539, з урахуванням вказаного у ній розміру грошового забезпечення та відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, і здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум;

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено;

- стягнуто з ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 грн.

17. Щодо вимог позивача в частині здійснення перерахунку пенсії позивача в розмірі 76% сум грошового забезпечення, суд зазначив, що такі вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є вимогами про захист прав позивача наперед (на майбутнє), водночас, згідно зі статтею 5 КАС України судовому захисту підлягає лише порушене право.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

18. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

19. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

20. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

21. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

22. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

23. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

24. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:

- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

25. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

26. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

27. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).

28. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо розгляду справи

29. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.

30. Згідно із пунктом 4 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

31. Суд вважає відсутніми підстави для закриття провадження у цій справі на підставі пункту 2 частини першої статті 170 КАС України, оскільки у справі № 160/13348/21 позовні вимоги, зокрема, щодо відсоткового значення розміру пенсії не вирішувались судом по суті спору з огляду на їх передчасність.

щодо визнання протиправними дій щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 76% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язання вчинити певні дії

32. З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу на підставі Закону № 2262-ХІІ призначено пенсію у розмірі 76% сум грошового забезпечення.

33. Позивач просить суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 01.12.2019 з 76% до 70% сум грошового забезпечення.

34. Відповідач здійснивши перерахунок пенсії з 01.12.2019 з розрахунку 70% сум грошового забезпечення зазначив, що оскільки рішенням суду від 20.10.2021 у справі № 160/13348/21 не зобов'язано орган Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 76% відповідних сум грошового забезпечення, тому проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від звільнення особи зі служби.

35. Суд звертає увагу, що при здійсненні перерахунку пенсії з 01.12.2019 Управлінням неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.

36. Згідно із частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

37. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

38. Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 85% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.

39. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

40. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.

41. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 76% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 76% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.

42. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 та від 31.03.2015 наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.

43. Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

44. При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

45. Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15 (ЄДРСР 46803612), від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15 (ЄДРСР 71938601), від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (ЄДРСР 72505932), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (ЄДРСР 73604768), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (ЄДРСР 74784827), від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17 (ЄДРСР 80894381).

46. З огляду на визнання судом протиправними дій відповідача щодо зменшення суми грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, з 76% до 70%, суд зобов'язує відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 76% сум грошового забезпечення.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

47. З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню із покладенням на відповідача витрат на сплату судового збору як за звернення до суду немайнового характеру.

48. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

49. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

50. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_2 під час її перерахунку з 01.12.2019 з 76% до 70% сум грошового забезпечення.

51. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 76% суми грошового забезпечення, обчисленого на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 10.06.2021 № 22/6-2539.

52. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 992,40 грн.

53. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба