01 липня 2022 року Справа №1349вр-21/160/7921/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєва С.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на виконання ухвали суду про встановлення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. по справі №160/7921/19 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено повністю, а саме:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення з 83% до 70% при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у її основному розмірі - 83% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р., з урахуванням раніше виплачених сум;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 - судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768 грн. 40 коп. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).
14.06.2021р. засобами поштового зв'язку від Заявника ( ОСОБА_1 ) на адресу суду надійшло клопотання про встановлення судового контролю в порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 29.06.2021р. застосовано судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про його повне виконання у місячний строк з дня набрання ухвалою законної сили (а.с.69-70).
09.09.2021р. відповідач подав до канцелярії суду звіт про виконання рішення суду (а.с.74-75).
Ухвалою суду від 10.09.2021р. було відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 09.09.2021р. про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19 та встановлено новий строк для подання звіту про виконання наведеного рішення суду в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 у її основному розмірі - 83% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р. по жовтень 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум - до 01.11.2021р. (а.с.83-84).
26.10.2021р. відповідач подав до канцелярії суду звіт про виконання рішення суду (а.с.86-87).
Ухвалою суду від 08.11.2021р. було відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 23.10.2021р. про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19, задоволено клопотання відповідача про продовження строку для подання звіту та продовжено строк для подання звіту про виконання наведеного рішення суду в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 у її основному розмірі - 83% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р. по жовтень 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум - до 01.01.2022р. (а.с.91-92).
27.01.2022р. до канцелярії суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду (а.с.111-112).
Ухвалою суду від 28.01.2022р. було відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 21.01.2022р. про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19, задоволено клопотання відповідача про продовження строку для подання звіту та продовжено строк для подання звіту про виконання наведеного рішення суду в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 у її основному розмірі - 83% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р. по жовтень 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум - до 01.04.2022р. (а.с.111-112).
Ухвалою суду від 31.03.2022р. відповідачеві було продовжено строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 у її основному розмірі - 83% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р. по жовтень 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум - до 01.07.2022р. (а.с.139).
15.06.2022р. до канцелярії суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому відповідач просить прийняти та затвердити звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19, а у разі відмови у його затвердженні продовжити строк для подання звіту про виконання наведеного рішення суду посилаючись на те, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження, разом з тим, станом на 31.05.2022р. проєкт бюджету Пенсійного фонду України на 2022 рік не затверджено та знаходиться на погодженні в міністерстві соціальної політики України; 08.06.2022р. відповідач звернувся до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання щодо проведення фінансування виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати за рішенням суду за період з 01 січня 2018 року по жовтень 2019 року включно у розмірі 17453,46 грн. для виконання рішення суду в повному обсязі. Окрім того, при розгляді поданого звіту пенсійний орган просить врахувати, зокрема, і те, що з 24.02.2022р. на території України запроваджено воєнний стан (а.с.145).
Розглянувши звіт відповідача щодо виконання судового рішення, в якому заявлено клопотання про продовження строку для надання звіту та додані до нього докази, суд приходить до висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для прийняття такого звіту, у зв'язку з чим у його прийнятті слід відмовити, при цьому, слід задовольнити клопотання відповідача та продовжити строк для подання звіту, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, як вбачається із наявних в матеріалах справи доказів, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на підставі рішення суду було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 83% від грошового забезпечення та доплата за період з 01.01.2018р. по жовтень 2019 року становить 17453,46 грн., однак, доказів виплати позивачеві нарахованої доплати відповідачем суду не надано, що підтверджується змістом копії Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №0401007162 від 25.11.2019р. (а.с.77).
При цьому, у звіті відповідач вказує на те, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження, при цьому, станом на 31.05.2022р. проєкт бюджету Пенсійного фонду України на 2022 рік не затверджено та знаходиться на погодженні в міністерстві соціальної політики України.
Так, статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Також і згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Питання виконання судових рішень неодноразово було предметом розгляду Європейського Суду з прав людини. Зокрема, у Рішенні від 20 липня 2004 року у справі “Шмалько проти України” Суд наголосив: “... пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його прав та обов'язків цивільного характеру. Таким чином, ця стаття проголошує “право на суд”, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, тобто право подати позов щодо цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б примарним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін. Було б незрозуміло, якби ст.6 Конвенції, детально описуючи процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо тлумачити ст. 6 як таку, що стосується виключно доступу до судового органу та судового провадження, то це могло б призводити до ситуацій, що суперечать принципу верховенства права, який договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей ст. 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина “судового розгляду”.
Суд зазначає, що невиплата нарахованої на виконання рішення суду пенсії не може залежати від наявності або відсутності фінансових ресурсів бюджету.
Так, Європейський Суд з прав людини у справі "Кечко проти України" з цього приводу зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Також, Європейський суд з прав людини у рішенні від 19.03.1997 у справі “Горнсбі проти Греції” підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.
Згідно приписів частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, суд дійшов висновку про неповне виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 у її основному розмірі - 83% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р. по жовтень 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
За викладеного, звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про виконання зазначеного судового рішення не приймається судом.
Разом з тим, судом враховується той факт, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчиняються дії направлені на виконання рішення суду від 01.10.2019р. у цій справі в повному обсязі, про що свідчить направлення до Пенсійного фонду України листа щодо виділення коштів для повного виконання наведеного рішення суду.
Також і судом враховується той факт, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні оголошено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжено Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 14.03.2022 № 133/2022 з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 19.04.2022 № 7300 з 05:30 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 22.05.2022 № 2263-ІХ з 05:30 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Тому, з урахуванням наведених вище обставин, суд вважає за необхідне клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області задовольнити та продовжити відповідачеві строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 у її основному розмірі - 83% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р. по жовтень 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 08.06.2022р. про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19 - відмовити.
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про продовження строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19 - задовольнити.
Продовжити Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. у справі №160/7921/19 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 у її основному розмірі - 83% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р. по жовтень 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум - до припинення (скасування) воєнного стану в порядку, встановленому ст.7 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Попередити відповідача, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва