Постанова від 09.06.2022 по справі 334/975/22

Дата документу 09.06.2022

Справа № 334/975/22

Провадження № 3/334/909/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2022 року м. Запоріжжя

Суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Ісаков Д.О., розглянувши адміністративний матеріал за фактом порушення митних правил ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, зареєстрованого та мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст.471 Митного кодексу України (далі МК України), -

ВСТАНОВИВ:

10 січня 2022 року о 15 год. 45 хвилин в зоні митного контролю залу виліт міжнародного аеропорту м. Запоріжжя під час оформлення у митному відношенні пасажирів авіарейсу №1024 «Запоріжжя -Катовіце» громадянин України ОСОБА_1 самостійно обрав формою проходження митного контролю напрямок через «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощеному порядку, без заповнення митної декларації. Після перетину громадянином ОСОБА_1 зеленої смуги, що позначає початок «зеленого коридору», на підставі положень п.4 ст.336 та ст.342 Митного кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю співробітником Запорізької митниці було проведено усне опитування громадянина ОСОБА_1 . На запитання співробітника Запорізької митниці щодо наявності в його ручній поклажі товарів, які підлягають декларуванню, ОСОБА_1 повідомив, що не має з собою товарів, які підлягають декларуванню. На запитання співробітника Запорізької митниці щодо наявності готівкових коштів, громадянин ОСОБА_1 повідомив щодо наявності у нього 13414 доларів США (тринадцять тисяч чотириста чотирнадцять доларів США). Виявлена валюта в сумі 13414 доларів США знаходилась без ознак приховування у рюкзаку одягнутому на ОСОБА_1 . Валюта у сумі 13414 доларів США перевищує норму для усного декларування (10 000 евро), яка встановлена постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року №3, на 2100 доларів США (дві тисячі сто доларів США), відповідно курсу НБУ станом на 10 січня 2022 року. ОСОБА_1 митну декларацію не заповнював, до співробітників Запорізької митниці з приводу декларування валютних цінностей не звертався.

Таким чином, громадянин ОСОБА_1 порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме переміщував через «зелений коридор» валюту в обсягах, що перевищують встановлені обмеження до такого переміщення. Валюта у розмірі 11314 доларів США (одинадцять тисяч триста чотирнадцять доларів США ) повернута громадянину ОСОБА_1 у встановленому порядку.

10 січня 2022 року Запорізькою митницею у відношенні ОСОБА_2 було складено протокол про порушення митних правил №0003/11200/22 за ознаками, передбаченими ст.471 МК України.

В судовому засіданні захисник Земцова В.О. заявила клопотання про закриття адміністративної справи на підставі ст.38 КУпАП у зв'язку з тим, що на момент розгляду адміністративної справи сплинули строки притягнення до адміністративної справи.

Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ч.1 ст.458 МК України,порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ч.1 ст.365 МК України, громадяни за умови дотримання вимог цього Кодексу та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну.

Відповідно до ч.ч.5, 6 ст.366 МК України встановлено, що обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Відповідно до ч.2 ст.366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору "зелений коридор", призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Відповідно до ч.5 ст.366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

У відповідності до ч.3 ст.197 МК України, переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України "Про валюту і валютні операції". Згідно з ч.1 ст.8 вказаного Закону, транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 2 січня 2019 року №3, визначає порядок ввезення, пересилання на митну територію України, вивезення, пересилання з митної території України або транзит через митну територію України фізичними особами, юридичними особами та банками готівкової валюти і банківських металів. Так, фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Відповідно до пункту 18 постанови Національного Банку України №5 від 02 січня 2019 року «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», фізичні особи - резиденти здійснюють валютні операції з транскордонного переміщення валютних цінностей шляхом їх вивезення/пересилання за межі України в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро, на підставі документів, що підтверджують зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро.

Таким чином, законодавством України встановлено обмеження на переміщення через митний кордон України готівки в сумі понад 10000 Євро.

Факт вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил підтверджується матеріалами адміністративної справи про порушення митних правил №0003/11200/22.

Зібрані докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_1 вчинив дії, якими порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме перемістив через «зелений коридор» предмети обмежені до переміщення через митний кордон, чим вчинив порушення митних правил, передбачене ст.471 Митного кодексу України.

Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ст.471 Митного кодексу України.

Враховуючи характер правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про необхідність накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави.

Станом на дату вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, санкція ст.471 Митного кодексу України передбачала адміністративну відповідальність у вигляді адміністративного штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.

Однак, у відповідності до Рішення Конституційного суду від 21 липня 2021 року №3-р(ІІ)/2021, окремі положення абзацу другого статті 471, в частині конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил, визнано неконституційними.

Відповідно до ст.487 Митного кодексу України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

У відповідності до ст.265 КУпАП, вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

Враховуючи Рішення Конституційного суду від 21 липня 2021 року №3-р(ІІ)/2021, валютні цінності в розмірі 2100 доларів США (дві тисячі сто доларів США), вилучені у ОСОБА_1 протоколом про порушення митних правил №0003/11200/22, підлягають поверненню ОСОБА_1 .

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.471 Митного Кодексу України, ст.ст.283, 284 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в доход держави в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень.

Вилучені у ОСОБА_1 протоколом про порушення митних правил №0003/11200/22 валютні цінності в розмірі 2100 доларів США (дві тисячі сто доларів США), повернути ОСОБА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 496,20 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Д.О.Ісаков