Справа № 331/1424/22
Провадження № 3/331/854/2022
17 червня 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Кольц Д.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №914503 від 01.06.2022 року, яка надійшла з відділу поліції № 2 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого сторожем в КП «ЕЛУАШ», який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 89КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №914503 від 01.06.2022 року - 25.05.2022 року о 05-30 годин гр. ОСОБА_1 знаходячись на своєму робочому місці за адресою м. Запоріжжя, вул. Поштова, буд. 139-Б на підприємстві КП «ЕЛУАШ» вчинив насильницькі дії стосовно тварини (собаки), що завдало фізичного болю та страждань.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.п. 7, 9 «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 року № 1376, зазначаються, зокрема: графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, за якою складено протокол, з конкретизацією суті порушення.
Частиною 1 ст. 89 КУпАП передбачена відповідальність за жорстоке поводження з тваринами - знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило їх мучення, завдало їм фізичного болю, страждань, але не спричинило тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання, поводження та транспортування тварин, передбачені законодавством, крім передбачених статтями 85, 87-88-2, 154 цього Кодексу.
Постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 06.06.2022 протокол повертався до Відділу №2 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області для усунення недоліків, а саме зміни викладу суті адміністративного правопорушення, щоб вона відповідала диспозиції статті.
На усунення недоліків уповноваженою особою у протокол про адміністративне правопорушення були внесені виправлення, а саме дописано фактичні дії, які були виконані особою, а також додано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо реєстрації події щодо якої складений протокол про адміністративне правопорушення як злочин.
Такий матеріал про адміністративне правопорушення не може вважатися та підлягає поверненню на доопрацювання з огляду на наступне.
По-перше, відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 №1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Однак в порушення вимог ст.256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 №1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941, в протоколі відносно ОСОБА_1 орган, який уповноважений складати протоколдопустив внесення додаткових записів (виконані іншою пастою) до протоколу про адміністративне правопорушення, таким чином не виконавши вимоги постанови винесеної Жовтневим районним судом м. Запоріжжя від 06.06.2022 року (справа №331/1424/22, провадження №3/331/790/2022).
По-друге, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо цієї події свідчить про відсутність складу адміністративного правопорушення, оскільки одна і та сама подія не може бути одночасно кваліфікована як адміністративне правопорушення і як злочин.
Пунктом 24 постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року було встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».
За наслідками таких встановлених недоліків, у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому, матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 256, 278, 283,284 КУпАП,-
Матеріали справи за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №914503 від 01.06.2022 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до відділу поліції № 2 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.М. Кольц