Справа № 306/1062/22
Провадження № 3/306/503/22
30 червня 2022 року м. Свалява
Суддя Свалявського районного суду Закарпатської області Жиганська Н.М., розглянувши копії матеріалів справи за протоколом серії ДПР18 №088306 від 21.04.2021 року, які надійшли до суду 27.06.2022 року з використанням послуг поштового зв'язку, які надаються АТ "Укрпошта" з відділення поліції №1 Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, тимчасово непрацюючого у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Суддею встановлено, що поліцейським СРПП відділення поліції № 1 Мукачівського РУП сержантом поліції Микульця Ю.М. 21.04.2021 року о 23:15 годині було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 088306 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за порушення вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
До суду скеровано на розгляд копію вказаного протоколу та матеріалів.
Суд зазначає таке.
Відповідно до ст 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 278 КУпАП - орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед іншого вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що засвідчує факт вчинення правопорушення, та є одним з основних джерел доказів, тому, він повинен бути складений з дотриманням норм чинного законодавства. Для правильного вирішення справи необхідно, щоб були дотримані вимоги щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 256 КУпАП.
Діючим КУпАП не передбачено можливості направлення до суду копії протоколу про адміністративне правопорушення, відомості щодо місцезнаходження оригіналу протоколу про адміністративне правопорушення відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КУпАП - протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до Порядоку оформлення справи про адмiнiстративне правопорушення та надсилання її до суду (затвердженого Наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 16.02.2015 року № 3/02-15), розділ3, п.3.2 - оригінал справи про адмiнiстративне правопорушення разом із супровідним листом у триденний строк з моменту його складення надсилається до районного, районного у мiстi (мiського, мiськрайонного) суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Натомість до суду надіслано копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 088306 відносно ОСОБА_1 , а не його оригінал.
Також, з протоколу встановлено, що подія сталася 21.04.2021 року, а до суду копію протоколу направлено 27.06.2022 року.
Відповідно до ст. 255 КУпАП - обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб.
Копія протоколу про адміністративне правопорушення ДПР18 №088306, складеного відносно ОСОБА_1 за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння не може бути визнана належним доказам по даній справі.
Суддя враховує, що при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, судовий процес має відповідати загальним засадам кримінального провадження, а суд має забезпечити гарантії і принципи законності щодо особи, яка притягається до відповідальності. Також суддя звертає увагу, що законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість (тяготіє до кримінального), тому з урахуванням принципів і загальних засад КУпАП, практики Європейського Суду з прав людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.
Також необхідно зазначити, що суддя не може прийняти рішення про направлення протоколу про адміністративне правопорушення ДПР18 №088306 для дооформлення, поскільки дані, які б свідчили про наявність у ВП №1 Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області оригіналу протоколу відсутні та строк притягнення особи до відповідальності закінчився 21.04.2022 року.
За вказаних очевидних порушень норм законодавства під час надіслання протоколу про адміністративне правопорушення, провадження у справі підлягає закриттю, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КпАП України - справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, якщо на момент її розгляду збіг термін передбачений ст.38 КпАП України.
Керуючись ст. 7, 245, 247, 251, 252, 255, 266, 280 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.7 ч. 1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Копію постанови для відому направити у відділення поліції № 1 Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до апеляційного суду Закарпатської області через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня її винесення.
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ Н.М.Жиганська