Справа № 761/11734/22
Провадження № 1-кс/761/6584/2022
30 червня 2022 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 та прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини у сфері оборонно-промислового комплексу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 42022000000000687 від 09.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 114-1 КК України,-
Прокурор Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42022000000000687 від 09.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 114-1 КК України, звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва із клопотанням про проведення обшуку.
Клопотання мотивовано тим, що слідчими Головного слідчого управління Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000687 від 09.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 07.03.2022 між Департаментом державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України і компанією-нерезидентом «DUMA ENGINEERING GROUP S.L.» укладено контракт № 07-03/1 на закупівлю бронежилетів для пластин 4-го рівня та наборів з 4-х пластин (передня, задня та 2 бічні) у кількості 2850 шт. кожна на суму 123 млн. грн.
Відповідно до умов контракту Департаментом державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України у березні 2022 року здійснило перерахування попередньої оплати у розмірі 100% від суми контракту на рахунки іноземного комерційного товариства.
08.04.2022 та 11.04.2022 компанія-нерезидент «DUMA ENGINEERING GROUP S.L.» здійснила постачання майна за контрактом на склади військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) у повному обсязі, про що було складено відповідні акти приймання-передачі майна № 214 та № 230, які підписані приймальною комісією та затверджені начальником речового складу в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_4 .
У квітні 2022 року в/ч НОМЕР_1 розподілило отримані за контрактом бронежилети між військовими частинами, в тому числі в/ч НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ), які в подальшому було видано військовослужбовцями військових частин для особистого захисту під час виконання бойових завдань в умовах воєнного стану та захисту територіальної цілісності України під час збройної агресії.
31.05.2022 командування в/ч НОМЕР_2 звернулось до науково-випробувального відділу НУО України АДРЕСА_3 з заявкою на проведення балістичних випробувань отриманих ними бронежилетів та відповідність вимогам ДСТУ 8782-2018 «Засоби індивідуального захисту. Бронежилети. Класифікація. Загальні технічні умови».
За результатами проведених 01.06.2022 випробувань встановлено, що поставлені компанією-нерезидентом «DUMA ENGINEERING GROUP S.L.» бронепластини не відповідають вимогам 4-го класу захисту відповідно до ДСТУ 8782-2018, оскільки не витримали балістичного випробування у частині щодо стійкості до обстрілу із застосуванням 7.62 балістичного ствола.
В органу досудового розслідування є підстави вважати, що службові особи Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України і компанії-нерезидента «DUMA ENGINEERING GROUP S.L.» вступили у злочинну змову та впровадили злочинний механізм отримання неправомірної вигоди шляхом закупівлі неякісного майна для потреб Збройних Сил України, що обумовило перевищення витрат Міністерства оборони України та недоотримання Збройними Силами України майна на суму понад 123 млн. грн, у зв'язку з чим останні були фактично позбавлені можливості доукомплектування підрозділів засобами індивідуального захисту, що спричинило неможливість виконання бойових завдань в умовах воєнного стану та зумовило перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
В зв'язку цим виникла необхідність у проведенні обшуку у приміщенні Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України, що розташований за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, буд. 55/2.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомості, власником приміщень, що за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, буд. 55/2, являється Міністерство оборони України.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення прокурора, який підтримав клопотання, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1, 2 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
За умовами ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.
Порушень вимог ст. 234 КПК України, Глави 20 КПК України - слідчі (розшукові) дії, та Глави 2 КПК України - засади кримінального провадження, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.
Крім того, заслухавши прокурора та оцінивши в сукупності доводи клопотання з долученими до нього документами, слідчий суддя вважає, що на даний час прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Як вбачається з матеріалів клопотання та встановлено слідчим суддею, слідчими Головного слідчого управління Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000687 від 09.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Необхідність надання дозволу на проведення обшуку підтверджується рапортом про виявлення правопорушення, виконанням доручення від 17.06.2022 р., копією контракту від 07.03.2022 р., протоколом випробування від 01.06.2022 р., актом ідентифікації зразків від 01.06.2022 р., та іншими матеріалами, доданими до клопотання.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомості, власником приміщень, що за адресою: АДРЕСА_4 , являється Міністерство оборони України.
Відтак, слідчий суддя вважає, що доданими прокурором до клопотання документами, підтверджуються наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення з обставин, внесених до ЄРДР, а відшукувані речі, про які вказано у клопотанні можуть знаходитись за адресою: АДРЕСА_4 , та можуть бути доказами під час судового розгляду, що в своїй сукупності свідчить про наявність підстав для надання дозволу на проведення обшуку.
Слідчий суддя приймає до уваги позицію Європейського суду з прав людини, а саме у справі «Ратушна проти України» (2010 р.) ЄСПЛ зазначив, що для санкціонування проведення обшуку житла чи іншої власності суд має бути переконаний у наявності достатніх підстав вважати, що речі, які розшукуються, можуть бути знайдені там. Коли держави вважають за необхідне вдаватись до таких заходів, як обшук житлових приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, суд буде оцінювати, чи були підстави для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності. Суд також буде вивчати наявність у національному законодавстві ефективних гарантій від зловживань та свавілля та перевіряти, як ці гарантії працюють в окремому випадку, який розглядається. Критерії, які слід брати до уваги в цьому контексті - це спосіб та обставини, за яких було ухвалено постанову про проведення обшуку, інші докази, доступні на той час, а також зміст та обсяг постанови. При цьому особлива увага має приділятись гарантіям, застосованим з метою обмежити розумними рамками вплив цього заходу.
Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.
Відповідно до ч.2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження, здійснюється лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду. Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об'єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов'язаний з подоланням системи логічного захисту.
У той же час, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання в частині надання дозволу на проведення обшуку для відшукання та вилучення інших речей та документів, оскільки прокурором не конкретизовано індивідуальні та родові ознаки речей і документів, які планується відшукати, не обґрунтовано значення вказаних речей в рамках досудового розслідування даного кримінального провадження, а також не доведено, що вказані речі та документи знаходяться у вказаному в клопотанні приміщенні.
У зв'язку з зазначеним клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини у сфері оборонно-промислового комплексу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 42022000000000687 від 09.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 114-1 КК України,- задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення обшуку за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, буд. 55/2 за місцем фактичного знаходження Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України, з метою відшукання і вилучення:
- договору № 07-03/1, укладеного між Департаментом державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України та компанією-нерезидентом «DUMA ENGINEERING GROUP S.L.» щодо закупівлі бронежилетів ІV рівня з набором із чотирьох пластин, додаткових угод до нього, специфікацій, сертифікатів якості та інших додатків;
- усієї переписки з іноземним суб'єктом господарювання «DUMA ENGINEERING GROUP S.L.», у тому числі в електронному вигляді, що містяться на цифрових носіях інформації: персональних комп'ютерах, ноутбуках, накопичувачах флеш-пам'яті, жорстких дисках, серверах, переносних носіях інформації;
- усіх наявних первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів щодо взаємовідносин Департаментом державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України із компанією-нерезидентом «DUMA ENGINEERING GROUP S.L.», пов'язаних із закупівлею бронежилетів ІV рівня з набором із чотирьох пластин, здійснення оплати за них, їх подальшого оприбуткування, у тому числі в електронному вигляді, що містяться на цифрових носіях інформації: персональних комп'ютерах, ноутбуках, накопичувачах флеш-пам'яті, жорстких дисках, серверах, переносних носіях інформації.
Дана ухвала підлягає виконанню у строк, що не перевищує один місяць з дня її постановлення, тобто до 29.07.2022 року та надає право на проникнення до приміщення лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1