Постанова від 17.06.2022 по справі 760/6234/22

Справа №760/6234/22 3/760/4460/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2022 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Митрофанова А.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Республіки Чилі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Рівне область, місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , місце роботи: тимчасово не працює, паспорт громадянина Республіки Чилі № НОМЕР_1 виданий 22.12.2019; орган, що видав Servisio de Registo Civil,

за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст. 471 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

01.06.2022 до Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 0296/10000/22 від 18.01.2022, за змістом якого в діях громадянина Республіки Чилі ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 471 МК України.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.06.2022 для розгляду відповідної справи визначену суддю Митрофанову А.О.

Справу призначено до розгляду на 17.06.2022 року.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

16.06.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо адміністративної відповідальності громадян за порушення митних правил» від 16.02.2022 № 2058-IX, яким, зокрема, внесено зміни до ст. 522 МК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 522 МК України (в редакції Закону № 2058-IX) справи про порушення митних правил, передбачені статтями 468, 469, частинами першою - п'ятою статті 470, частинами першою і другою статті 471, статтями 474, 475, 477-480, частинами першою - п'ятою статті 481, статтею 485 цього Кодексу, розглядаються митними органами.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 471 МК України (в редакції, чинній з 16.06.2022) недекларування валютних цінностей, що переміщуються громадянами через митний кордон України, в сумі, що перевищує дозволену законодавством України для їх переміщення без письмового декларування, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20 відсотків суми, що перевищує дозволену законодавством України для переміщення валютних цінностей без письмового декларування, згідно з офіційним курсом Національного банку України на день вчинення порушення митних правил.

Недекларування товарів (крім зазначених у частинах першій та/або третій цієї статті), що переміщуються через митний кордон України громадянами, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 30 відсотків вартості цих товарів.

Вбачається, що у справі, що є предметом вивчення, безпосередній предмет правопорушення - є валютні цінності, а саме 2600 доларів США готівкових коштів, на які перевищено дозволений ліміт в еквіваленті 10000 євро без письмового декларування митному органу.

Разом з тим, відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з ст. 3 МК України при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.

У разі якщо законодавством України передбачена можливість виконання митних формальностей без подання митної декларації, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день виконання таких формальностей.

Норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають.

У разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб митних органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь митного органу, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.

Відповідно до ст. 471 МК України в редакції, станом на 18.01.2022 (тобто момент вчинення адміністративного правопорушення у даній справі) порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Суд вважає, що компетентний орган для розгляду даної справи має визначатись з урахуванням відповідних змін до МК України, що мають місце на момент розгляду справи, а санкція застосуватись з урахуванням редакції МК України станом на момент вчинення правопорушення.

Згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Таким чином, оскільки наразі компетентним органом для розгляду відповідної справи є Київська митниця, то вона підлягає передачі їй для розгляду.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 471, 522 МК України, 283 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Справу про порушення митних правил відносно громадянина Республіки Чилі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Рівне область, місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , місце роботи: тимчасово не працює, паспорт громадянина Республіки Чилі № НОМЕР_1 виданий 22.12.2019; орган, що видав Servisio de Registo Civil - направити до Київської митниці для розгляду.

Суддя А.О. Митрофанова