Постанова від 23.06.2022 по справі 703/1229/22

Справа № 703/1229/22

3/703/602/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2022 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Биченко І.Я., за участю особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Первомайськ Луганської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 21 травня 2022 року близько 14 години 20 хвилин в м. Сміла по вул. Б.Хмельницького, керував автомобілем «ВАЗ-21124», д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: розширені зіниці очей не реагують на світло, поблідніння шкіри обличчя, від проходження медичного огляду в установленому законом порядку на стан наркотичного сп'яніння відмовився в присутності свідків, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що дійсно 21 травня 2022 року близько 14 години керував автомобілем «ВАЗ-21124», д.н.з. НОМЕР_2 , в м. Сміла. Не заперечував факт вживання наркотичних засобів, а саме - марихуани, напередодні. Під час керування вказаним транспортним засобом з невідомих причин був зупинений працівниками поліції, якими йому було поставлено вимогу пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, від якого він відмовився. Вважає, що у працівників поліції були відсутні підстави для зупинки його транспортного засобу, в зв'язку з чим подальші їх дії, на його думку, є незаконними.

Суддя, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Відповідно до ст.1 КУпП, завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Так, частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Як встановлено ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена Наказом МВД, МОЗ 09.11.2015 № 1452/735, визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння) та оформлення результатів такого огляду.

Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Таким чином, з огляду на вищевказане, законними вимогами працівника поліції про необхідність проходження медичного огляду до особи, що керує автомобілем, є підтверджені доказами ознаки наявності наркотичного сп'яніння.

Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення.

Стаття 251 КУпАП визначає доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Стаття 252 КУпАП зобов'язує орган (посадову особу) оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Незважаючи на невизнання своє провини, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується наявними по справі доказами, зокрема:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №156560 від 21 травня 2022 року, який відповідає вимогам ст.256 КУпАП, та в якому викладені обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, при цьому у даному протоколі останнім власноручно написано пояснення: «Я, ОСОБА_1 , 21.05.2022 14:20 керував автомобілем ВАЗ 21124 НОМЕР_2 , перед цим курив марихуану, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовляюсь. З правопорушенням згоден»;

- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 21 травня 2022 року, відповідно до якого, ОСОБА_1 , в зв'язку з виявленням у нього ознак сп'яніння, а саме: розширені зіниці очей не реагують на світло, поблідніння шкіри обличчя, він направляється працівником поліції до закладу охорони здоров'я ЧОНД, що розташований за адресою: м. Черкаси, проспект Хіміків, 62, ЧОНД, для визначення стану його сп'яніння, однак ОСОБА_1 від проходження такого огляду відмовився, що підтвердив особистим підписом та написання відповідного тексту: «Від проходження медичного огляду на наркотичне сп'яніння відмовляюсь»;

- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 21 травня 2022 року, відповідно до яких, 21 травня 2022 року близько 15 години 10 хвилин в м. Сміла по вул. Б.Хмельницького у їх присутності водій автомобіля «ВАЗ», д.н.з. НОМЕР_2 , ОСОБА_1 , на вимогу працівника поліції, відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі у Черкаському обласному наркологічному диспансері. Про відповідальність за ст.130 КУпАП попереджений;

- актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, відповідно до якого, 21 травня 2022 року о 15 годині 20 хвилин інспектором СРПП відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Ніколенком І.О., у присутності свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , здійснено огляд та тимчасове затримання транспортного засобу «ВАЗ 2112», яким керував ОСОБА_1 , для зберігання на спеціальний майданчик за адресою: м. Сміла, вул. Перемоги, 13;

- рапортом інспектора СРПП відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Ніколенка І. від 21 травня 2022 року, відповідно до якого, ним під час несення служби спільно з інспектором СРПП ОСОБА_6 на службовому автомобілі Пежо, д.н.з. НОМЕР_3 , було зупинено транспортний засіб ВАЗ 2112, д.н.з. НОМЕР_2 . В ході спілкування з водієм ОСОБА_1 у останнього було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння. Водієві було запропоновано пройти медичний огляд у встановленому законному порядку в Черкаському обласному наркологічному диспансері, на що водій відмовився у присутності двох свідків. Тому відносно ОСОБА_1 було складено протокол за ч.1 ст.130 КУпАП. Автомобіль було поміщено на територію відділу поліції №2;

- відеозаписом з компакт-диску, на яких зафіксовано, що чоловік, який назвався ОСОБА_1 , у присутності свідків визнав факт керування автомобілем «ВАЗ» та вживання перед цим наркотичного засобу - канабіс (марихуана). Крім того, у зв'язку з виявленням у ОСОБА_1 працівниками поліції ознак наркотичного сп'яніння, йому було висунуто вимогу проїхати до медичного закладу для проходження відповідного медичного огляду. Однак, у присутності свідків, ОСОБА_1 від проходження огляду для визначення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі категорично відмовився.

Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.

При цьому, доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 про те, що його транспортний засіб був зупинений без наявності для цього підстав, в наслідок чого, на його думку, подальші дії працівників поліції є незаконними, суддя не приймає до уваги, так як зазначені обставини жодним доказом не підтверджені та як вбачається з відеозапису він про це працівникам поліції та свідкам не повідомляв, а також жодних заперечень щодо неправомірності дій працівників поліції у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначав.

Вказані доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не спростовують його вини у вчиненні адміністративного правопорушення та не свідчать про її недоведеність, а також розцінюються судом як такі, що направлені виключно на уникнення небажаного для себе наслідку за вчинення адміністративного правопорушення.

Таким чином, суддею встановлено, що своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 ПДР України, відповідно до яких, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідальність за невиконання якого, передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно довідок відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, ОСОБА_1 04 березня 2021 року отримав посвідчення водія серії НОМЕР_4 та протягом календарного року за ст.130 КУпАП не притягувався.

Оскільки санкція статті є конкретною і не містить альтернативного адміністративного стягнення, суд уважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 штраф у розмірі 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір» та в порядку ст.40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір, ставка якого складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Доказів, які звільняють ОСОБА_1 від сплати судового збору за розгляд справи про адміністративне правопорушення, матеріали справи не містять та останнім не надані.

Керуючись ст. 9, 23, 40-1, 130, 252, 283-285, 294 КУпАП, ст.5 Закону України «Про судовий збір», суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. (отримувач коштів: ГУК у Черк. обл. 21081300, код отримувача ЄДРПОУ:37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача:UA918999980313030149000023001 код класифікації: 21081300) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави 496,20 грн. судового збору (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

У разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний термін з дня вручення йому постанови, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.

Повний текст постанови виготовлений 24 червня 2022 року.

Суддя І.Я. Биченко