Справа № 699/530/22
Номер провадження № 3/699/486/22
28.06.2022 року м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Свитка С.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні
за участю секретаря судового засідання Таран О.В.,
матеріали, які складені Прилуцьким районним відділом поліції ГУНП в Чернігівській області і надійшли до Корсунь-Шевченківського районного суду 04.05.2022 року у відповідності з розпорядженням голови Верховного Суду від 08.03.2022 № 2/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 КУпАП,
17.04.2022 року о 17 годині 38 хвилин в с. Шаровка по вул. Першотравнева водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21101, номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови) від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора та проведення такого огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, направив до суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі.
Також у заяві вказав, що вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП він не визнає з тих підстав, що згідно до відеозапису, на якому він відмовився від пропозиції поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, не вбачається того факту, що він керував транспортним засобом а тому просить провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно нього за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення стверджується дослідженими у судовому засіданні матеріалами справи:
-даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №329647 від 17.04.2022 року, який складений відповідно до вимог закону;
-доданим до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №329647 диском з відеозаписом адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , перегляд якого здійснено у судовому засіданні і встановлено, що на відео зафіксовано факт зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , спілкування водія ОСОБА_1 із поліцейським, визнання ОСОБА_1 факту вживання алкоголю та його відмова від проходження огляду на стан сп'яніння.
Суд критично, як намагання уникнути адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, оцінює письмові пояснення ОСОБА_1 щодо того, що у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що він керував транспортним засобом, так як це спростовується дослідженими у справі доказами.
Оцінюючи вказані докази у їхній сукупності, приймаючи до уваги, що вказані докази не викликають у суду сумнівів у їхній достовірності, суд приходить до висновку, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в повному обсязі доказана, а тому ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності та піддається адміністративному стягненню.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність особи при накладенні адміністративного стягнення, немає.
Підстав для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, не встановлено.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В діях ОСОБА_1 вбачаються порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України, що передбачає відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП, тобто він, як особа, яка керує транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
З урахуванням вищевикладеного, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутності обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, обставин вчиненого ним адміністративного правопорушення, суд вважає, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.130 КУпАП, у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн., який стягнути в дохід держави, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Згідно приписів ч.2 ст. 317-1 КУпАП особа вважається позбавленою права керування транспортними засобами після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Оскільки на ОСОБА_1 накладається адміністративне стягнення, суд стягує з нього судовий збір в сумі 496,20 грн., відповідно до ст.40-1, ст.283 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 283, 284, 294, 307, 308, 317, 321 КУпАП,
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн, який стягнути в дохід держави, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік (протокол ААД №329647).
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, штраф підлягає стягненню із ОСОБА_1 у примусовому порядку у подвійному розмірі - в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) грн, відповідно до ст. 308 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , судовий збір в сумі 496,20 грн на користь Державної судової адміністрації України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795 (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом десяти днів з дня винесення даної постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя Свитка С.Л.