Постанова від 27.09.2007 по справі 2а-1278/07

Справа №2а-1278/07

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2007 року м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у колегіальному складі:

головуючого - судді Бартош Н.С., суддів Данилової М.В., Перцової Т.С.

при секретарі Зблоцькій Г.П.

за участю: представників: позивача - Заболотного Ю.Л., відповідачів - Московченко О.Л., Харіної Н.М. та 3-ої особи - Кравченко Н.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Харківського міського об'єднання громадян «В'єтнамське товариство» до Харківського міського управління юстиції, Міністерства юстиції України, 3-я особа: Департамент державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради про спонукання виконати певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Харківське міське об'єднання громадян (надалі - ХМОГ) «В'єтнамське товариство» звернулося до суду з адміністративним позовом до Харківського міського управління юстиції, Міністерства юстиції України, 3-я особа: Департамент державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради, у якому просило про встановлення компетенції Харківського міського управління юстиції Міністерства юстиції України по проведенню реєстрації змін в статутні документи, встановлення компетенції Департаменту державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради по проведенню реєстрації змін в статутні документи, зобов'язання уповноважений орган провести реєстрацію внесення змін в відомості про юридичну особу - ХМОГ «В'єтнамське товариство», а також внесення змін в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що 01 червня 2007 року членами ХМОГ «В'єтнамське товариство» проведено Конференцію, на якій було прийнято рішення про переобрання членів Правління, Голови Правління та ревізійної комісії. Головою Правління обрано члена Правління, громадянина Соціалістичної республіки В'єтнам ОСОБА_1. У зв'язку з необхідністю проведення реєстрації вказаних змін представник позивача звертався до Департаменту державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради. Вказаний державний орган відмовив в проведенні реєстрації зазначених змін, посилаючись на п. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» - реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян проводить Міністерство юстиції України та його територіальні органи, про що позивачем отримано листа № 1053/10/1 від 02.07.2007р. З метою реєстрації змін представник позивача звернувся до Харківського міського управління юстиції, де в проведенні реєстрації змін та внесення таких змін в реєстр було відмовлено, про що отримано листа № 806/04-07 від 13.07.2007р. Згідно зазначеного листа, посилаючись на п. 3 «Положення про районні, районні в містах, міські (міст обласного значення) міжрайонних управлінь юстиції» затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 47/5 від 14.02.2007р., Харківське міське управління юстиції не має повноважень пов'язаних з вирішенням питання щодо реєстрації місцевих об'єднань громадян. Відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про об'єднання громадян», згідно з Регламентом, затвердженим спільним Наказом Міністерства юстиції України та Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 27.02.2007р. № 23/74/5 позивачу вказано на необхідність звернення до Департаменту державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради, яким і було зареєстроване ХМОГ «В'єтнамське товариство».

В судовому засіданні представник позивача надав до суду заяву, в якій змінив заявлені позовні вимоги, просив суд зобов'язати Харківське міське управління юстиції провести реєстрацію внесення змін в відомості про юридичну особу - ХМОГ «В'єтнамське товариство», внести зміни до реєстру об'єднань громадян у відповідності до діючого законодавства України, подати передбачені законодавством України документи до департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців для внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців в установленому законодавством України порядку.

В судовому засіданні представники першого та другого відповідачів проти позову заперечували, позовні вимоги не визнали. Вказали, що на сьогоднішній день є наявною колізія законів України «Про об'єднання громадян», «Про місцеве самоврядування», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» щодо здійснення реєстрації місцевих об'єднань громадян. З метою спрощеного порядку реєстрації громадських формувань та приведення законодавства з цих питань у відповідність до інших законів України другим відповідачем підготовлено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань реєстрації юридичних осіб». Законопроектом пропонується унормувати зазначені питання шляхом внесення змін до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» , «Про об'єднання громадян», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та інших в частині покладення на Мін»юст функцій державного реєстратора громадських формувань, передачі реєстраційних функцій від органів місцевого самоврядування до територіальних органів юстиції для створення єдиної системи державного реєстратора в органах юстиції.

Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши надані докази , судом встановлено наступне.

Відповідно до вимог ст.19 Конституції України органи публічної влади зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, визначених Конституцією , Законами України та у законодавчо визначений спосіб.

26.05.1998р. Департаментом державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради ХМОГ «В'єтнамське товариство» видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, серії А00 № 174961 за номером 14801200000004159 запису про включення відомостей про юридичну особу в Єдиний державний реєстр.

Згідно п.4.2. Статуту ХМОГ «В'єтнамське товариство», державну реєстрацію нової редакції якого проведено 29.11.2004 року Державним реєстратором виконавчого комітету Харківської міської ради , керівним органом Об'єднання є Конференція, до основних завдань якої віднесено обрання Правління, Голови Правління, ревізійної комісії строком на 3 роки.

01.06.2007р. у ХМОГ «В'єтнамське товариство» провело Конференцію, на якій прийнято рішення про переобрання членів Правління, Голови Правління та ревізійної комісії. Головою Правління обрано члена Правління, громадянина Соціалістичної республіки В'єтнам ОСОБА_1. У зв'язку з необхідністю проведення реєстрації вказаних статутних змін, представник позивача звернувся до Департаменту державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради. Вказаний державний орган відмовив в проведенні реєстрації зазначених змін, посилаючись на п. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» - реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян проводить Міністерство юстиції України та його територіальні органи, про що позивачем отримано листа № 1053/10/1 від 02.07.2007р. З метою реєстрації змін представник позивача звернувся до Харківського міського управління юстиції, де в проведенні реєстрації змін та внесення таких змін в реєстр було відмовлено, про що отримано листа № 806/04-07 від 13.07.2007р. Згідно зазначеного листа, посилаючись на п. 3 «Положення про районні, районні в містах, міські (міст обласного значення) міжрайонних управлінь юстиції» затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 47/5 від 14.02.2007р., Харківське міське управління юстиції не має повноважень пов'язаних з вирішенням питання щодо реєстрації місцевих об'єднань громадян. Відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про об'єднання громадян», згідно з Регламентом, затвердженим спільним Наказом Міністерства юстиції України та Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 27.02.2007р. № 23/74 /5 позивачу вказано на необхідність звернення до Департаменту державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради, яким і було зареєстроване ХМОГ «В'єтнамське товариство».

Згідно ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян» реєстрація як один із способів легалізації ( офіційного визнання) об'єднань громадян здійснюється Міністерством юстиції України, місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних , міських рад. Відповідно до зазначених вимог Положенням про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140, визначено, що легалізація місцевих об'єднань громадян здійснюється Головним управлінням юстиції Мін»юсту України в автономній Республіці Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими, районними, районними в містах Києві та Севастополі управліннями юстиції, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.

Відповідно пп.7 п.б ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчими органами сільських селищних, міських рад були надані повноваження щодо реєстрації у встановленому порядку місцевих об'єднань громадян.

Разом з тим, положеннями ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» реєстрація об'єднань громадян віднесена до повноважень Міністерства юстиції України та його територіальних органів. Відповідно до ст1, п 11 ст.4 Положення про районні, районні у містах, міські ( міст обласного значення), міські управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.02.2007 року № 47/5, районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління є територіальними органами міністерства юстиції України та здійснюють згідно з чинним законодавством легалізацію місцевих громадських організацій, ведуть відповідні реєстри та книги обліку, готують звітність щодо цих об'єднань, що подається до головних управлінь юстиції в областях.

Розділом УІІІ в ч. 3 «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зазначено, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Оскільки між нормами ч.4 чт.14 Закону України «Про об»єднання громадян» , пп.7 п.б ч.1 ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» мають суперечності, то вищезазначені вимоги «Прикінцевих положень» передбачають правозастосування за правилами: за розбіжностями між нормами, прийнятими органом влади у різний час, перевага віддається нормі, прийнятій пізніше; за розбіжностями між загальною та спеціальною нормами, перевага належить спеціальній нормі. Тобто , реєстрацію місцевих об'єднань громадян відповідно до вимог ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» мають здійснювати територіальні органи Міністерства юстиції України.

Окрім цього, ч.2 цієї ж статті передбачено, що Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян. Так, територіальні органи здійснюють реєстрацію місцевих об'єднань громадян та видають їм свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцем знаходження юридичної особи. Такий порядок базується на поєднанні в єдиному організаційному механізмі легалізації місцевих об'єднань громадян реалізації повноважень органів Мін»юсту щодо надання певним суб'єктам конституційно-правового статусу відповідних об'єднань та повноважень виконавчих органів місцевих рад щодо державної реєстрації.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» і Порядок підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань. Затверджений наказом Міністерства юстиції України № 95/2 від 07.12.2007 року передбачають проведення відповідних дій та процедур територіальними органами Міністерства юстиції України.

Таким чином, аналіз норм чинного законодавства України свідчить про належність повноважень щодо реєстрації місцевих об'єднань громадян територіальними органами Міністерства юстиції України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Харківського міського об'єднання громадян «В'єтнамське товариство» до Харківського міського управління юстиції, Міністерства юстиції України, 3-я особа: Департамент державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради про спонукання виконати певні дії підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про об'єднання громадян» ст. ст. 8-14, 71, 100, 160-164, 167, 186, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Харківське міське управління юстиції здійснити реєстрацію внесення змін 01 червня 2007року до статутних документів Харківського міського об'єднання громадян «В'єтнамське товариство» шляхом внесення цих змін до реєстру об'єднань громадян в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Зобов'язати Харківське міське управління юстиції після проведення реєстрації змін від 01 червня 2007року до статутних документів Харківського міського об'єднання громадян «В'єтнамське товариство» надати відповідні документи з приводу реєстрації вказаних змін до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців для внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців в установленому законом порядку.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 02 жовтня 2007 року.

Головуючий - підпис Бартош Н.С.

Судді : підписи Данилова М.В.

Перцова Т.С.

Згідно з оригіналом. Суддя -