137/188/22
01.07.2022 смт. Літин
Літинський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
представника ДУ «Літинська ВК № 123» ОСОБА_4
захисника особи, відносно якої розглядається подання-адвоката ОСОБА_5
особи, відносно якої розглядається подання ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконцференції в приміщенні суду в смт. Літин подання начальника Державної установи «Літинська виправна колонія (№123)» ОСОБА_7 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Олександрія, Кіровоградської області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, із середньою спеціальною освітою, одруженого, засудженого 30.12.2016 Вінницьким міським судом Вінницької області за ч.2 ст.185, ч.3 185, ч.2 ст.289, ч.1 ст.70 КК України до 9 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного майна, за ч.4 ст.70 КК України вирок від 10.12.2015 - виконувати самостійно. Ухвалою Апеляційного суду Вінницької області від 13.03.2017 змінено вирок від 30.12.2016 - вважати засудженого за ч.2 ст.185, ч.3 185, ч.2 ст.289 КК України до 6 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна. Відповідно до ч.5 ст.72 КК України зараховано термін попереднього ув'язнення з 30.10.2014 по 18.02.2015 та з 30.12.2016 по 13.03.2017 включно з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі, раніше судимого: 29.07.2008 Староміським районним судом міста Вінниці за ч.1 ст. 186 КК України до покарання у виді штрафу 1000 гривень; 29.07.2014 Жовтневим районним судом міста Дніпро за ч.3 ст. 186, ст. 75 КК України до покарання у виді чотирьох років позбавлення волі з іспитовим строком два роки; 10.12.2015 Вінницьким міським судом Вінницької області за ч.3 ст 185 КК України до покарання у виді трьох років та шести місяців позбавлення волі з іспитовим строком на два роки шість місяців із застосуванням ст. 75, п.2,3,4 ч.1 ст. 76 КК України.
До Літинського районного суду Вінницької області надійшло вказане подання у якому начальник ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» ОСОБА_8 просить встановити адміністративний нагляд засудженому ОСОБА_6 після звільнення з установи, за місцем проживання, а також застосувати обмеження передбачені ст. 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", з огляду на те, що останній підпадає під п. "б" ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", оскільки його поведінка під час відбування покарання свідчила, що він не бажає стати на шлях виправлення.
Представник Державної установи «Літинська ВК № 123» ОСОБА_4 подання підтримав та просив його задовольнити, встановивши відносно ОСОБА_6 адміністративний нагляд строком на 2 роки.
Захисник особи, відносно якої розглядається подання-адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснив, що обмеження, які має намір встановити ДУ «Літинська виправна колонія (№123)», негативно вплинуть на життя, характер та поведінку ОСОБА_6 , оскільки його сім'я знаходиться за кордоном та він вимушений часто переїжджати до іншого населеного пункту щоб відвідати батька. Зауважив, що поведінка та перебування на профілактичному обліку не є підставами для встановлення адміністративного нагляду. Зазначив, що деякі із застосованих до ОСОБА_6 стягнень є скасованими. Одночасно вказав, що ОСОБА_6 є волонтером, що може негативно вплинути на його волонтерську діяльність.
Особа, відносно якої розглядається подання ОСОБА_6 у судовому засіданні підтримав пояснення свого захисника та заперечив проти застосування обмежень запропонованих у поданні.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав подання ДУ «Літинська виправна колонія (№123)» та просив застосувати до ОСОБА_6 адміністративний нагляд. Зауважив, що ОСОБА_6 має чотири судимості, за час відбування покарання характеризується негативно, має 54 стягнення. Відзначив, що встановлення адміністративного нагляду не перешкодить зайняттю волонтерською діяльністю та переїздам до інших населених пунктів.
Заслухавши пояснення осіб присутніх у судовому засіданні, дослідивши матеріали подання, матеріали особової справи засудженого, суд дійшов висновку про можливість задоволення подання, виходячи із наступного.
Із вироку Вінницького міського суду Вінницької області від 30.12.2016 встановлено, що ОСОБА_6 , раніше судимого: 29.07.2008 Староміським районним судом міста Вінниці за ч.1 ст. 186 КК України; 10.12.2015 Вінницьким міським судом Вінницької області за ч.3 ст 185 КК України, засуджено за ч.2 ст.185, ч.3 185, ч.2 ст.289, ч.1 ст.70 КК України до 9 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного майна.
Ухвалою Апеляційного суду Вінницької області від 13.03.2017 змінено вирок від 30.12.2016 - вважати засудженого за ч.2 ст.185, ч.3 185, ч.2 ст.289 КК України до 6 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна. Відповідно до ч.5 ст.72 КК України зараховано термін попереднього ув'язнення з 30.10.2014 по 18.02.2015 та з 30.12.2016 по 13.03.2017 включно з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі.
Із характеристики начальника відділення соціально-психологічної служби ДУ «Літинська ВК №123» від 09.02.2022 відносно засудженого ОСОБА_6 встановлено, що з 12.09.2017 засуджений ОСОБА_6 відбуває покарання в державній установі «Літинська виправна колонія (№123)». По прибуттю в установу працевлаштованим на виробництві установи не був з власних переконань. За час відбування покарання характеризується негативно, допустив 54 порушень вимог режиму відбування покарання за що 54 рази притягувався до дисциплінарної відповідальності правами начальника установи, в тому числі 10 разів поміщався в ДІЗО. Дані порушення виражалися у порушенні розпорядку дня установи, зберіганні заборонених предметів, вживанні спиртовмістимих речовин та створенні конфліктних ситуацій з представниками установи. У взаємовідносинах з іншими засудженими конфліктний, на критику реагує агресивно. Посягає на права і свободи, честь і гідність персоналу (постанова від 18.04.2020). Свідомо не виконує передбачені законом вимоги персоналу установи та публічно демонструє зневажливе ставлення до цих вимог. Умисно уникає від виконання робіт із самообслуговування, не бачить необхідності у самостійному їх виконанні. Свідомо уникає від виконання робіт із благоустрою установи або перекладає їх виконання на інших засуджених. Не допускає порушень вимог пожежної безпеки. Участі у роботі самодіяльних організацій засуджених не бере. Перебуває на профілактичному обліку: схильний до злісної непокори вимогам адміністрації установи, що дезорганізують роботу установи; схильний до конфліктних ситуацій; схильний до нападу, захоплення заручників; схильний до вживання та розповсюдження наркотичних та одурманюючих речовин. Станом на 10.01.2022 ризик вчинення повторного кримінального правопорушення та рівень втручання середній, загальний бал 163.
Із довідки по особовій справі відносно засудженого ОСОБА_6 вбачається, що за час відбування покарання у ДУ «Літинській ВК №123» допустив 54 порушення вимог режиму відбування покарання; мав 54 стягнень; мав лише 2 заохочення.
Згідно п.14 ч.1 ст.537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати інші питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.
Згідно із ст.158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України від 01.12.1994 року "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до ст. 3 п."б" цього Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Відповідно до ст. 5 цього Закону, у поданні про встановлення адміністративного нагляду мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань щодо поведінки піднаглядного, та обгрунтування доцільності таких заходів.
Згідно ч.2 ст.10 Закону під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Враховуючи характер тяжкого злочину, за який був засуджений ОСОБА_6 , дані про його особу (раніше неодноразово судимий) та поведінку під час відбування покарання, яка свідчила, що він не бажає стати на шлях виправлення, оскільки в судовому засіданні встановлено, що засуджений ОСОБА_6 , перебуваючи в місцях позбавлення волі, характеризується негативно, допустив 54 порушень вимог режиму відбування покарання у ДУ «Літинська ВК №123», наявний ризик вчинення повторного кримінального правопорушення, а тому, з метою запобігання вчинення будь-яких інших правопорушень, суд вважає, що подання підлягає до задоволення і відносно ОСОБА_6 необхідно встановити адміністративний нагляд терміном на 2 року.
Твердження адвоката ОСОБА_5 суд оцінює критично та, на думку суду, застосований до ОСОБА_6 адміністративний нагляд не обмежить його право на відвідування батька та ніяким чином не обмежує його у волонтерській діяльності.
Керуючись ст.158 КВК України, ст. 3, 5,10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст. 371-372, 395, 537, 539 КПК України, суд
Подання задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 2 (два) роки.
Застосувати до ОСОБА_6 на час адміністративного нагляду такі обмеження:
- заборона виходу з будинку (квартири) за місцем проживання у період часу з 23:00год до 06:00год наступного дня;
- заборона виїзду в особистих справах за межі Вінницького району Вінницької області без дозволу органів поліції;
- реєстрація в органах поліції за місцем проживання один раз на місяць.
Згідно із ч.3 ст.6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" - термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя:ОСОБА_1