Справа № 560/4399/22
іменем України
30 червня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні та виплаті щорічної разової допомоги до 5 травня за 2021 рр., викладену в листі від 25.01.2022 № 1094;
2. зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу, як учаснику бойових дій, щорічної разової допомоги до 5 травня за 2021 рр. в розмірі 5 мінімальних розмірів пенсій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не виплатив разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік.
Ухвалою суду від 23.05.2022 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Також ухвалою суду від 23.05.2022 витребувано у Головного управління ДПС у Хмельницькій області відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за 2021 рік
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач відповідно до виданого йому 21.11.2019 посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
У 2021 році разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік позивач не отримував, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків за 2021 рік.
Водночас, відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків за 2021 рік, управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради протягом 2021 року здійснювались соціальні виплати позивачу.
Позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою, у якій просив нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 5 травня.
Відповідач листом від 25.01.2022 повідомив позивача про те, що виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня йому, як учаснику бойових дій, управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в 2021 році не проводилась. Виплату не було проведено у зв'язку з неподанням позивача в переліках органами, визначеними у п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII).
01 січня 1999 року набрав чинності Закон № 367-ХІV, яким статтю 12 Закону № 3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) текст вказаної вище частини статті 12 Закону № 3551-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу ІІ Закону № 107-VI, визнані неконституційними.
Протягом 2012-2014 років на підставі законів України про Державний бюджет України на відповідні роки норми і положення статті 12 Закону № 3551-XII застосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України рішенням від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлено дію частини п'ятої статті 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Водночас, Кабінет Міністрів України у постанові від 8 квітня 2021 р. №325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, проводиться учасникам бойових дій у розмірі 1491 грн.
Отже, у 2021 році одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова №325.
Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році повинна виплачуватися учасникам бойових дій у розмірі, встановленому статтею 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV.
Вказана позиція узгоджується із висновками щодо застосування норм права, викладених у рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 та постанові Великої Падати Верховного Суду від 13.01.2021 у зразковій справі №440/2722/20.
Проте позивач не отримував разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік.
Таким чином, невиплата позивачеві в 2021 році разової грошової допомоги в розмірі, встановленому статтею 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-XIV, свідчить про порушення його права на отримання такої допомоги у належному розмірі.
Суд враховує, що згідно ч.4 ст.17-1 Закону № 3551-XII особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради пізніше 30 вересня.
Однак відсутність звернення позивача до відповідача за отриманням допомоги до 30 вересня 2021 року не позбавляє його права звернення до суду щодо отримання цієї допомоги, оскільки частина четверта статті 17-1 Закону №3551-XII встановлює лише обмеження строком, протягом якого здійснюється виплати органами соціального захисту в безспірному порядку та є датою, з якої обчислюється строк звернення до суду щодо захисту свого порушеного права.
При цьому виплата допомоги здійснюється за відповідними списками, а обов'язок їх формування згідно постанови КМУ від 8 квітня 2021 р. № 325 було покладено на державні органи.
Тому для належного способу захисту порушеного права слід зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Водночас, щодо вимоги про визнання протиправною відмови відповідача щодо нарахування та виплати позивачеві разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, то суд зазначає, що протиправність у діях відповідача відсутня, оскільки позивача не було включено до відповідних списків, які надійшли до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради. Враховуючи вказане, позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 червня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя Д.А. Божук