про продовження строку для подання звіту про виконання рішення суду
30 червня 2022 року Справа № 480/8857/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондаря С.О., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
26.04.2021 рішення у справі набрало законної сили.
Ухвалою суду від 08.09.2021 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі №480/8857/20 протягом 30 днів з дня набрання законної сили даною ухвалою.
Не погодившись з звказаною ухвалою суду, представник відповідача подав апеляційну скаргу до Другого апеляційного адміністративного суду, та постановою суду апеляційної інстанції від 18.01.2022 ухвала Сумського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 була залишена без змін.
З Другого апеляційного адміністративного суду справа надійшла до Сумського окружного адміністративного суду 09.06.2022.
Від Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради надійшов звіт про виконання рішення у даній справі від 07.10.2021, в якому зазначається, що відповідач після набрання рішення законної сили розпочав процес добровільного виконання судового рішення. Так, згідно з реєстром нарахованої суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік станом на 06.04.2021 Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було виконано рішення суду у справі № 480/8857/20 в частині нарахування позивачу 6800,00 грн. недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Відразу суми нарахованої потреби у коштах до виплати були направлені до розпорядника коштів вищого рівня, а саме до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації листом від 06.04.2021.
В подальшому Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради повторно було направлено лист № 12.01-28/7030/03 до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації з проханням надати інформацію про стан фінансування на виконання рішення суду щодо результату розгляду в тому числі листа департаменту від 27.04.2021 № 12.01-28/7030/03. Однак, на момент надання даного звіту відповідь Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради не отримано, а також не отримано асигнування для фінансування спірних зобов'язань.
Враховуючи викладене, вважає, що відповідачем вжиті всі необхідні та вичерпні заходи, спрямовані на виконання рішення суду, тому підстав для додаткового судового реагування немає.
Суд, перевіривши матеріали справи, звіту про виконання, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що підстави для прийняття звіту відсутні виходячи з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
У поданому звіті представник відповідача не заперечує того факту, що на виконання рішення у даній справі Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було нараховано позивачу суму недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800 грн. Разом з тим зазначає, що така нарахована допомога у вказаному розмірі не виплачена, а до розпорядника коштів вищого рівня - Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, було направлено запит щодо потреб у коштах для забезпечення виконання рішення, відповіді на який не отримано, так само як і не отримано асигнування для фінансування спірних зобов'язань.
Однак, суд відмічає, що здійснення нарахування грошової допомоги є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав відповідача не лише провести нарахування, але й виплатити позивачеві суму нарахованої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800 грн.
Проте, відповідачем не надано доказів на підтвердження саме виплати позивачу нарахованої недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі 6800 грн.
Таким чином, відсутні підстави для прийняття звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення суду.
Відтак, враховуючи, що рішення суду від 01.02.2021 на момент розгляду звіту про виконання рішення суду відповідачем у повному обсязі не виконано, виплату позивачу нарахованої недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі 6800 грн. проведено не було, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 01.02.2021 у справі № 480/8857/2013.04.2021 та встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення у даній справі - до 30.08.2022 включно.
На підставі викладеного, керуючись ст. 14, 248, 256, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 у адміністративній справі № 480/8857/20.
Встановити Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 у адміністративній справі № 480/8857/20 - до 30.08.2022 включно.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.
Суддя С.О. Бондар