Рішення від 30.06.2022 по справі 460/14353/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2022 року м. Рівне №460/14353/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловне управління ДПС у Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно не виключив із ІТС «Податковий блок» інформацію щодо заборгованості по єдиному соціальному внеску на суму 26 539,26 грн, яка була списана ГУ ДПС у Рівненській області на підставі рішення від 28.01.2021.

Ухвалою від 10.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач позов заперечив з підстав, наведених у відзиві. Вказав, що станом на 19.01.2022 за позивачем рахується заборгованість з єдиного соціального внеску на суму 64 171,46 грн, з яких по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність в сумі 29 052,98 грн та з єдиного внеску, нарахованого роботодавцями на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності в сумі 35 118,48 грн. Зазначив, що за даними інтегрованої картки платника податків станом на дату формування вимоги була виключена інформація про недоїмку із ЄСВ на суму 26 539,26 грн, яка списана на підставі рішення ГУ ДПС у Рівненській області від 28.01.2021 №269/17-0-13-01-18/ЄВ. Просить у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

З матеріалів справи судом встановлено, що 19.01.2022 ГУ ДПС у Рівненській області було винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2096-25, згідно якої заборгованість ОСОБА_1 складає 64 171,46 грн, з них 61093,18 грн недоїмка, 427,41 грн штраф, 2650,87 грн пеня.

Вказану вимогу позивачем отримано в лютому 2022 року.

07.02.2022 позивачем подано до ГУ ДПС у Рівненській області заяву про надання інформації про те, з чого складається заборгованість по єдиному соціальному внеску та за які періоди, яка була включена до вимоги про сплату боргу від 19.01.2022 №Ф-2096-25.

21.02.2022 ГУ ДПС у Рівненській області ОСОБА_1 надано відповідь №2028/6/17-00-13-01-10, згідно якої за даними ІТС «Податковий блок» станом на 31.12.2021 за ОСОБА_1 рахується заборгованість на загальну суму 64 171,46 грн, а саме:

зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для фізичних осіб-підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність в сумі 29 052,98 грн;

зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого роботодавцями на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності в сумі 35 118,48 грн.

У цій відповіді також зазначено, що відповідно до інформації відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок податкової звітності у м. Рівному управління податкового адміністрування ГУ ДПС у Рівненській області, у зв'язку із набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 за №406-УІІ, функції адміністрування єдиного соціального внеску передано від Пенсійного фонду України до органів Міндоходів з 01.10.2013 та на підставі довідки наданої ГУ ПФУ у Рівненській області №1700-0604-8/8562 від 15.02.2022, сума заборгованості, яка була передана Пенсійним фондом, станом на 01.10.2013 ФОП ОСОБА_1 становила 35 274,97 грн, у т.ч. по коду класифікації доходів бюджету 71010000 у сумі 22 689,61 грн та по коду класифікації доходів бюджету 71040000 у сумі 10 572,77 грн.

Судом також встановлено, що 05.01.2021 ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Рівненській області було подано заяву про списання позивачу несплачених станом на 01.12.2020 сум недоїмки з єдиного соціального внеску та нараховані штрафні санкції, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01.01.2017 по 01.12.2020 на підставі Закону України від 04.12.2020 №1072-ІХ.

25.01.2021 ГУ ДПС у Рівненській області було проведено камеральну перевірку та підготовлено висновок щодо списання заборгованості з єдиного внеску станом на 01.12.2020 в сумі 26 539,26 грн та передано до управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Рівненській області для прийняття рішення про списання відповідних сум.

28.01.2021 ГУ ДПС у Рівненській області прийнято рішення №269/17-00-13-01/ЄВ про списання боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску ОСОБА_1 на суму 26 539,26 грн.

Разом з тим, позивач, вважаючи, що відповідачем не виключено з ІТС «Податковий блок» інформацію про списання заборгованості з єдиного внеску на суму 26 539,26 грн, звернулась з відповідним позовом до суду з вимогою про зобов'язання відповідача виключити дані щодо заборгованості у розмірі 26 539,26 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

Відповідно до пп. 191.1.2 п.191 ст. 191 ПК України, до функцій контролюючих органів належить контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно пп.20.1.18 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків.

Враховуючи те, що предметом спору у даній справі є бездіяльність контролюючого органу щодо не вчинення дій по виключенню з ІТС «Податковий блок» дані щодо заборгованості по єдиному внеску в розмірі 26 539,26 грн., суду необхідно встановити, що вчинено відповідачем всі дії щодо виключення інформації про таку заборгованості в інтегрованій системі податкового органу.

Відтак, спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України в частині відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, та нормами Закону № 2464-VI в частині правових та організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умов та порядку його нарахування і сплати та повноважень органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Згідно з абзацом другим пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI до платників єдиного внеску віднесено також осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 та пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI (в редакції, чинній з 1 січня 2017 року) єдиний внесок нараховується:

для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;

для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно п.1) ч.2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом (п.6) ч.1 ст. Закону № 2464-V).

Відповідно до пункту 915 розділу VIII «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону України від 08.07.2010 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (з внесеними змінами та доповненнями) підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року.

Як встановлено судом, 05.01.2021 позивачем подано до відповідача заяву про списання несплачених станом на 01.12.2020 сум недоїмки з єдиного соціального внеску та нараховані штрафні санкції, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01.01.2017 по 01.12.2020 на підставі Закону України від 04.12.2020 №1072-ІХ.

28.01.2021 ГУ ДПС у Рівненській області прийнято рішення №269/17-00-13-01/ЄВ про списання боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску ОСОБА_1 на суму 26 539,26 грн.

Згідно з витягом з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 28.01.2021 відповідачем було виключено з ІТС «Податковий блок» дані щодо розміру заборгованості на суму 26 539,26 грн.

Так, судом встановлено, що за даними інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 станом на 31.12.2020 за позивачем рахувалась недоїмка в розмірі 54 912,15 грн.

28.01.2021 відповідачем було виключено з інтегрованої картки платника податків заборгованість на суму 26 539,26 грн, у звязку з чим станом на 31.01.2021 недоїмка позивача склала 29 052,98 грн, з яких 28 372,89 грн недоїмка та 680,09 грн нарахована пеня.

Розмір недоїмки на суму 29 052,98 грн, яка виникла після списання ГУ ДПС у Рівненській області заборгованості по єдиному внеску на суму 26 539,26 грн та виключення її з ІТС «Податковий блок», відповідає сумі недоїмки, яка включена відповідачем до вимоги від 19.01.2022 №Ф-2096-25.

Таким чином, судом встановлена, що недоїмка, яка включена до вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 19.01.2022 №Ф-2096-25 на суму 29 052,98 грн, виникла саме в результаті списання ГУ ДПС у Рівненській області заборгованості по єдиному внеску на суму 26 539,26 грн на підставі рішення від 28.01.2021 №269/17-00-13-01/ЄВ та виключення її з інтегрованої картки платника податків ІТС «Податковий блок».

Отже, доводи позивача про невиключення ГУ ДПС у Рівненській області в ІТС «Податковий блок» інформації про заборгованість ОСОБА_1 з єдиного внеску на підставі рішення про списання боргу від 28.01.2021 №269/17-00-13-01/ЄВ, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду цієї справи та були спростовані наданими відповідачем доказами.

При цьому, з огляду на предмет спору та заявлені позовні вимоги, суд не надає оцінку правомірності винесення ГУ ДПС у Рівненській області вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 19.01.2022 №Ф-2096-25 та правомірність включення до неї відповідних сум недоїмки.

Додатково суд вважає необхідним звернути увагу на невірно обраний позивачем спосіб захисту порушеного права. Суд зазначає, що в разі незгоди з визначеною контролюючим органом сумою недоїмки правильним способом захисту порушеного права є оскарження відповідного рішення про сплату боргу (недоїмки).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

У зв'язку з відмовою в позові розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12,м. Рівне,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)

Повний текст рішення складений 30 червня 2022 року

Суддя Н.О. Дорошенко