29 червня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/538/21
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Клочко К.І., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому листі у справі за позовом ОСОБА_1 до Озерянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду із заявою про заміну боржника у виконавчому листі у справі за позовом ОСОБА_1 до Озерянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 червня 2022 року призначено судове засідання на 11:00 29 червня 2022 року в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду.
Заявник та представники Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області, Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області в судове засідання не з'явились. Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст. 229 та ч. 2 ст. 379 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду заяви про заміну сторони її правонаступником у порядку письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали судом встановлено наступне.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17 червня 2021 року по справі 440/538/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Озерянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Озерянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою" щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_1 , "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою" щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,12 га для ведення садівництва по АДРЕСА_1 , "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою" щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1000,00 грн та судовий збір у розмірі 1362 грн.
Рішення набрало законної сили 20 липня 2021 року.
24 вересня 2021 року судом видано виконавчий лист.
На звернення позивача Управління Державної казначейської служби у Кобеляцькому району Полтавської області Листом №02-33-08/163 від 23 травня 2022 року повернула подані документи з посиланням на ті обставини, що у виконавчому листі Полтавського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року №440/538/21 боржником визначена Кобеляцька міська рада Полтавського району Полтавської області (вул. Касьяна, буд. 29 м. Кобеляки, Полтавський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21051562), яка не обслуговується в Управлінні та не має відкритих рахунків в органах Казначейства. Крім цього, зазначено, що в управлінні Казначейства обслуговується виконавчий комітет Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області код ЄДРПОУ 04057304.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає наступне.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України закріплені положення стосовно процесуального правонаступництва та указано, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно з частиною першою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною четвертою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Отже заміна боржника у виконавчому провадженні правонаступником здійснюється у разі вибуття боржника на будь-якій стадії судового процесу.
Судом встановлено, що Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17 червня 2021 року по справі 440/538/21 стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1000,00 грн та судовий збір у розмірі 1362 грн, отже боржником є Кобеляцька міська рада Полтавського району Полтавської області.
Згідно статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі- Закон) місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до статті 5 Закону система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Частиною першою статті 10 Закону передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно частини першої статті 11 Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Статтею 16 Закону визначені організаційно-правова, матеріальна і фінансова основи місцевого самоврядування.
Так, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.
Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти .
Згідно статті 22 Бюджетного кодексу України за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Частиною другою статті 22 Бюджетного кодексу України зазначено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: 3) за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - Порядок).
Згідно пункту 2 Порядку терміни вживаються в такому значенні: безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів; боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків зі спеціальним режимом використання.
Відповідно до пункту 24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Отже, за змістом вказаних приписів списання грошових коштів на виконання судового рішення здійснюється з рахунку боржника, який є розпорядником коштів державного чи місцевого бюджетів.
Водночас, приписами статті 22 Бюджетного кодексу України визначено, що головним розпорядником коштів місцевого бюджету є, зокрема, виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад.
Наявність у виконавчого комітету Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області як у розпорядника коштів відкритого рахунку в Управлінні Державної казначейської служби України у Кобеляцькому районі Полтавської області підтверджується листом останнього №02-33-08/163 від 23 травня 2022 року.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що Кобеляцьку міську раду Полтавського району Полтавської області необхідно замінити виконавчим комітетом Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області, отже наявні підстави для заміни боржника у виконавчому листі від 24.09.2021 у справі №440/538/21.
Враховуючи зазначене, заява позивача про заміну боржника є обґрунтована та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у справі у адміністративній справі №440/538/21 задовольнити.
Замінити боржника Кобеляцьку міську раду Полтавського району Полтавської області (вул. Касьяна, 29, м. Кобеляки, Полтавський район, Полтавська область, 39200, код ЄДРПОУ 21051562) на Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області (вул. Касьяна, 29, м. Кобеляки, Полтавський район, Полтавська область, 39200, код ЄДРПОУ 04057304) у виконавчому листі Полтавського окружного адміністративного суду від 24.09.2021 у справі №440/538/21 щодо стягнення на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1000,00 грн та судового збору у розмірі 1362 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя К.І. Клочко