Справа № 420/1279/22
30 червня 2022 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) клопотання Головного управління ДПС в Одеській області за вхід.№12051/22 від 22.03.2022 року про зупинення провадження по справі,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОТРЕЙДЕР» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) в якому позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.12.2021 року № 2658 про накладання штрафу на ТОВ «ЕНЕРГОТРЕЙДЕР» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності).
Ухвалою суду від 07.02.2022 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
27.06.2022 року за вхід. №20494/22 від представника позивача надійшло клопотання про зупинення провадження по справі, яке обґрунтовано наступним:
« 14 червня 2022 року мене, як директора Позивача по телефону проінформовано про надання Відповідачем відзиву на позовну заяву №420/1279/22.
У зв'язку з наданням відзиву я маю певні права, що передбачені КАС України, але, на теперішній час я перебуваю на військовій службі у Збройних силах України. Договір с представником компанії розірваний у зв'язку з переїздом адвоката. Станом на 16.06.2022 року я є єдиним працівником та власником Позивача. Таким чином, я не маю можливості представляти інтереси підприємства самостійно та забезпечити належне його представництво у суді.
Прошу також прийняти до уваги, що предметом розгляду по справі є документ - постанова про притягнення Позивача до відповідальності у вигляді штрафу на дуже значну суму. Стягнення зазначеного штрафу зробить неможливим подальшу господарську діяльність підприємства. Відповідно, належне представництво у суді та використання усіх наданих процесуальних прав для об'єктивного розгляду є дуже важливим.
З урахування наведеного, а також приймаючи до уваги, що на території країни діє військовий стан та до його скасування я не маю можливості забезпечити належне представництво та правовий супровід Позивача у суді прошу зупинити провадження по справі №420/1279/22 до скасування військового стану у країні.».
Розглядаючи клопотання, суд виходить з наступного.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» визначено:
«У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. Ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Верховна Рада України прийняла Закон «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"».
Законом України «Про затвердження Указу Президента України від 14.03.2022 року №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено воєнний стан до 25.04.2022 року.
22 травня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України від 17.05.2022 №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 22.05.2022 №2263-ІХ, за яким воєнний стан в Україні до 23.08.2022 року.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, вирішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, п. 5 ч. 1 ст. 236, 248, 256, 295, 297 КАС України, суд,
Зупинити провадження по справі №420/1279/22 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОТРЕЙДЕР» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про визнання протиправною та скасування Постанови НКРЕКП від 17.12.2021 року № 2658 - до завершення воєнного стану в Україні.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.