Ухвала від 30.06.2022 по справі 400/431/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30.06.2022 р. № 400/431/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Фульги А.П. розглянув у письмовому провадженні заяву по справі

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

доСухоєланецької сільської ОТГ, вул. Каганова, 35 а, с. Сухий Єланець, Новоодеський район, Миколаївська область,56640, Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034 ,

треті особиОСОБА_2 , АДРЕСА_1 ,

прозаява про заміну сторони виконавчого провадження,

ВСТАНОВИВ:

Рiшенням Миколаївського окружного адмiнiстративного суду вiд 26 квiтня 2019 р. у справi №400/431/19 позов ОСОБА_1 до Головного управлiння Держгеокадастру у Миколаївськiй областi задоволено, визнано протиправною вiдмову Головного управлiння Держгеокадастру у Миколаiвськiй областi у наданнi дозволу на розробку проекту землеустрою та зобов'язанно Головне управлiння Держгеокадастру у Миколаiвськiй областi (пр. Миру, З4, м. Миколаiв, 54034, iдентифiкацiйний код З98]5404) повторно розглянути заяву про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо вiдведення земельноi лiлянки у власнiсть площею 8,02 ум. кад. га за рахунок земель сiльськогосподарського призначення державної власностi. розташовану в межах територii Новошмiдтiвської сiльської ради Новоодеського району Миколаївськоi областi, що перебуває у постійному користуваннi ФГ «Праця, врожай, добробуд».

21.08.2019 на виконання рішення суду видано виконавчі листи.

Від позивача до суду надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, боржника, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області його правонаступником Сухоєланuцькою сільською ОТГ за виконавчим листом від 21.08.2019 по справі № 400/431/21.

Заява обгрунтована тим, що 27.05.2021 р., набрав чинності п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України в редакції Закону України від 28.04.2021 р. № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» згідно з яким з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зазначених у підпунктах «а»-«е» цього пункту.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Отже, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області згідно цієї норми не може бути розпорядником земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів.

27.05.2021 у Головного управлiння Держгеокадастру у Миколаївськiй областi вiдсутнi повноваження щодо розпорядження вищевказаною земельною дiлянкою, а розпорядником земельної дiлянки, зазначеноi в рiшеннi суду є Сухоєланицька сiльська ОТГ (56640, Миколаївська область, Миколаiвський район, с. Сухий Єланець (, вул.Каганова, бул. З5а, код ЄДРПОУ 04376908), до складу якої увiйшла Новошмiдтiвська сiльська рада (Розпорядження КМУ вiд 12.06.2020 N 719-p « Про визначення адмiнiстративних центрiв та затвердження територiй територiальних громад Миколаївської областi» ).

Відповідно до ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Ч.1 ст. 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Умовою процесуального правонаступництва доцільно визнати безспірний перехід повноважень від однієї особи до іншої, тобто фактичне (компетенційне) адміністративне публічне правонаступництво.

Підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень, а саме: ліквідація органу чи посади, припинення юридичної особи шляхом її злиття, приєднання, поділу, перетворення, звільнення з посади чи інше припинення повноважень посадової особи.

Питання припинення повноважень у суб'єкта владних повноважень доцільно розглядати в контексті реалізації принципу безперервності державної влади, тому що функції держави не зникають разом із припиненням юридичної особи публічного права (крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій), а тому в будь-якому випадку повноваження таких суб'єктів, які фактично не виконують свої встановлені законом функції, переходять (публічне правонаступництво) органу, до компетенції якого належать вирішення таких питань.

Припинення повноважень суб'єкта владних повноважень без передання його прав і обов'язків у порядку правонаступництва до іншого органу неможлива. Такий підхід випливає з принципу єдності державної влади.

Підхід щодо виникнення обов'язку відновлення порушених прав внаслідок передання відповідної функції цілком відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів осіб - учасників адміністративного процесу

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок припинення первісного суб'єкта чи повного або часткового припинення його адміністративної компетенції.

П.24 розділу Х “Перехідних положень” Земельного Кодексу України, які внесені на підставі Закону України № 1423 від 28.04.2021” Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, який набрав чинності 27.05.2021 передбачено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Таким чином, з 27.05.2021 у відповідача відсутні вже повноваження щодо розпорядження землями державної власності та наданні дозволу, оскільки з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад та повноваження щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою належить сільським радам.

На підставі ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є обов'язковість рішень суду.

Відповідно до ст. 14 КАС України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Вiдповiдно до ст. 52 КАС України, у разi вибуття або замiни сторони чи третьоi особи у вiдносинах, щодо яких виник спiр, суд допускає на будь-якiй стадii судового процесу замiну вiдповiдної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчиненi в адмiнiстративному процесi до вступу правонаступника, обов'язковi для нього в такiй самiй мipi, у якiй вони були б обов'язковi для особи, яку він замiнив.

Ч.l ст. З79 КАС Украiни встановлено, що у разi вибуття однiєї iз cторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заiнтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першоi iнстанцiї , замiнює сторону виконавчого провадження її правонаступником,

Враховуючи викладене, з метою захисту прав позивача, суд вважає за можливе заяву позивача задовольнити та замінити боржника у виконавчому провадженні по виконанню виконавчого листа, виданого 21.08.2019 у справі № 400/431/19.

Керуючись статтями 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву позивача про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.

2.Замінити боржника - Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, його правонаступником - Сухоєланuцькою сільською ОТГ (56640, Мuколаївська область, Мuколаївськuй район, с. Сухuй Єланець, вул. Каганова, буд. 35 а, код ЄДРПОУ 04376908) у виконавчих провадженнях з виконання виконавчих листів, виданих, Миколаївським окружним адміністративним судом 21.08.2019 року по справі №400/431/19.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.

Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.

Суддя А.П. Фульга