справа№ 380/10763/20
про прийняття звіту про виконання судового рішення
30 червня 2022 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув у письмовому провадженні звіт про виконання судового рішення у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автогараж" про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Львівській області та зобов'язання ДПС України вчинити дії.
Встановив:
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа Товариства з обмеженою відповідальністю "Автогараж" про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Львівській області та зобов'язання ДПС України вчинити дії.
Рішенням суду від 08 лютого 2021 року позов задоволено повністю (набрання законної сили 27.04.2021) та ухвалено:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1550481/20805314 від 05.05.2020 про відмову в реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7 від 29.04.2020.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1550487/20805314 від 05.05.2020 про відмову в реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 8 від 29.04.2020.
Зобов'язати Державну податкову службу (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ: 43005393) зареєструвати розрахунок коригування № 7 від 29.04.2020 датою його подання.
Зобов'язати Державну податкову службу (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ: 43005393) зареєструвати розрахунок коригування № 8 від 29.04.2020 датою його подання.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Автогараж" (вул. Героїв УПА, 72, м. Львів, 79018; код ЄДРПОУ: 20805314) з Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м.Львів, 79026; код ЄДРПОУ: 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 8408,00 грн (вісім тисяч чотириста вісім гривень, 0 копійок).
Ухвалою суду від 16 лютого 2022 року встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язано ДПС України протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 08.02.2021 у справі № 380/10763/20 в частині зобов'язання зареєструвати розрахунок коригування № 7 від 29.04.2020 датою його подання та розрахунок коригування № 8 від 29.04.2020 датою його подання.
Ухвалою суду від 01.06.2022 встановлено новий строк для подання звіту.
Відповідач подав суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року у справі № 380/10763/20 та долучив квитанції про реєстрацією податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно яких зареєстровано розрахунок коригування № 7 від 29.04.2020 датою його подання та розрахунок коригування № 8 від 29.04.2020 датою його подання. Просить суд прийняти звіт.
При вирішенні питання про прийняття звіту, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу дії норми ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина судового процесу для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на важливість реального виконання судових рішень, це питання неодноразово ставало предметом обговорення як на національному, так і на міжнародному рівнях. Регулюванню цього питання, зокрема, присвячена Рекомендація № Rec (2003) 16 від 09.09.2003 року Комітету міністрів Ради Європи державам-членам Про виконання адміністративних рішень і судових рішень у галузі адміністративного права, обов'язкова для виконання Україною як членом Ради Європи, в якій зазначається, що держави-члени повинні забезпечити виконання судових рішень адміністративними органами в межах розумного строку. Вони мають вживати всіх необхідних заходів згідно з законом з метою надання цим рішенням повної сили. У разі, якщо адміністративний орган не виконує судового рішення, слід передбачити відповідну процедуру, що дозволятиме домагатися виконання такого рішення, зокрема, за допомогою винесення судових заборон або накладення штрафів. Держави-члени повинні забезпечити притягнення адміністративних органів до відповідальності за відмову у виконання та невиконання судових рішень. Посадові особи, відповідальні за невиконання судових рішень, також можуть притягуватись до дисциплінарної, цивільної або кримінальної відповідальності у разі невиконання таких рішень.
Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі “Горнсбі проти Греції” суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
З огляду на викладене, суд дослідив матеріали заяви, та встановив, що рішення суду від 08 лютого 2021 року у справі № 380/10763/20 виконано відповідачем.
На підтвердження долучено квитанції про реєстрацією податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно яких зареєстровано розрахунок коригування № 7 від 29.04.2020 датою його подання та розрахунок коригування № 8 від 29.04.2020 датою його подання.
Враховуючи викладене та долученні докази виконання судового рішення відповідачем, суд дійшов висновку про прийняття поданого відповідачем звіту.
Керуючись приписами ст. ст. 5-11, 12, 241, 248, 256, 293-295, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Прийняти звіт ДПС України про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року у справі № 380/10763/20.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складений 30.06.2022
Суддя Коморний О.І.