Ухвала від 29.06.2022 по справі 320/4763/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи за підсудністю

29 червня 2022 року м. Київ 320/4763/22

Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву

ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві

про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 10.11.2021 № 4006, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 10.11.2021 № 4006, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду документи для підтвердження зареєстрованого місця проживання/перебування позивача (витяг з Єдиного державного демографічного реєстру чи копію паспорта громадянина України з усіма сторінками) та належним чином засвідченої копії звернення від 15.12.2021 № 37667/Ж-2600-21.

23.06.2021 на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій позивачем зазначено про те, що на підтвердження фактичного місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 позивачем було надано до позовної заяви копію довідки про зняття з реєстрації місця проживання. Також разом із цією заявою долучає копію довідки від 09.06.2022, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно та договір дарування.

На думку позивача, фактичне проживання позивача на території Київської області, на яку поширюються повноваження Київського окружного адміністративного суду, надає йому право звернутися до Київського окружного адміністративного суду з позовом про оскарження дій ГУ ПФУ в м. Києві. З огляду на що позивач звернулася до суду за своїм фактичним місцем проживання.

Дослідивши надані до суду позивачем документи на підтвердження зареєстрованого місця проживання, судом встановлено що згідно довідки про зняття з реєстрації місця проживання виданої заступником начальника відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Печерської РДА від 23.02.2022, ОСОБА_1 , знято з реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , приватний будинок у зв'язку із вибуттям до нового місця проживання АДРЕСА_3 , приватний будинок з 23.02.2022. про що зазначено у паспорті громадянина України (книжка зразка 1993 р) НОМЕР_1 , Печерським РУ ГУ МВС України в м. Києві, 17.07.2002.

Зі змісту вказаної довідки вбачається, що вказана довідка видана на бланку який є додатком 16 до Правил реєстрації місця проживання, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру».

Вказаною постановою установлено, що з 1 квітня 2021 р. інформація про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб від виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, сільських голів (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснюють реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, передається в електронній формі до відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби з подальшою передачею інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до пунктів 3, 4 Правил реєстрації місця проживання реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.

Пунктом 7 Правил реєстрації місця проживання передбачено, що реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Відомості про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України:

у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2;

у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр). У разі непідключення органу реєстрації до Реєстру особі видається довідка про реєстрацію або зняття з реєстрації місця проживання, а внесення інформації до безконтактного електронного носія здійснюється територіальним підрозділом ДМС на підставі такої довідки.

У разі внесення під час реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування помилкових відомостей про особу орган реєстрації зобов'язаний на підставі поданих особою або її представником достовірних відомостей у день звернення внести необхідні зміни до документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування, реєстру відповідної територіальної громади та надіслати інформацію до відомчої інформаційної системи ДМС з подальшою передачею інформації до Реєстру відповідно до Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Порядок).

Суд зауважує, що зі змісту довідки про зняття з реєстрації місця проживання від 23.02.2022 № 80308774 вбачається що позивач ОСОБА_1 документована паспортом громадянина України (книжка зразка НОМЕР_2 , яка видана Печерським РУ ГУ МВС України в м. Києві , 17.07.2002.

При цьому, судом ухвалою від 06.06.2022 було витребувано від позивача документи для підтвердження зареєстрованого місця проживання/перебування позивача, зокрема витяг з Єдиного державного демографічного реєстру чи копію паспорта громадянина України з усіма сторінками з метою встановлення зареєстрованого місця проживання чи перебування позивача на території Київської області.

Однак, позивачем не було надано на виконання вимог ухвали суду, ані витягу з Єдиного державного демографічного реєстру, ані копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 з усіма сторінками, відтак не надано належних доказів на підтвердження зареєстрованого місця проживання чи перебування позивача на території Київської області.

Варто зазначити, що формулювання у довідці про зняття з реєстрації місця проживання від 23.02.2022 № 80308774 відомостей про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , приватний будинок у зв'язку із вибуттям до нового місця проживання АДРЕСА_3 , приватний будинок з 23.02.2022 не свідчить про реєстрацію місця проживання позивача за вказаною адресою у Київській області, а свідчить про підставу для зняття з попередньої реєстрації місця проживання позивача. Крім того, у даній довідці відсутня графа, яка містить відомості про місце нової реєстрації позивача після вибуття із попереднього місця реєстрації та дату такої реєстрації.

При цьому, як зазначалось судом раніше, та зазначено у пункті 4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад, яка була опублікована у газетах Офіційний вісник України, 2022, N 25 (01.04.2022), ст. 1234, та Урядовий кур'єр, 2022, 03, 14.03.2022 № 57 та набрала чинності 14.03.2022, особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

У той же час, надані до суду витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 03.01.2007 №13127103, договір дарування від 30.05.1997 року та довідка від 09.06.2022 видана Старостинським округом №1 Дмитрівської сільської ради № 294 про те, що ОСОБА_1 згідно акта обстеження депутата дійсно проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 , з 2008 року по теперішній час не свідчать про реєстрацію місця проживання (перебування) позивача за вказаною адресою.

До того ж надана до суду позивачем постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.04.2022 у справі № 240/43499/21 не містить висновків суду, які повинні були б враховані судом при прийнятті даної ухвали адже відповідно до приписів частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Крім того, у вказаній постанові судом досліджувалися інші документи на підставі яких встановлювалися правила дотримання вибору територіальної підсудності.

З огляду на вищевикладене, судом встановлено, що на виконанням вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху позивачем не було надано до суду доказів щодо зареєстрованого її місця проживання (перебування) на території Київської області.

Згідно з положеннями частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 2 статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

Як вбачається з позовної заяви, позивачем оскаржуються до суду дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 10.11.2021 № 4006, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2019.

Отже, у даному випадку, застосуванню підлягають положення ч.1 ст.25 Кодексу адміністративного судочинства України (територіальна підсудність справи за вибором позивача).

Для фізичних осіб важливим є надання доказів зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання або перебування (місце знаходження встановлюється судом для юридичних осіб).

Суд звертає увагу, що для листування, отримання кореспонденції тощо особа може вказувати будь-яку адресу, але для визначення територіальної підсудності справи має значення саме зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання, місце перебування (іноземці, особи без громадянства, внутрішньо переміщенні особи) та місце знаходження (юридична адреса) юридичної особи.

В іншому випадку буде порушено принцип територіальності розгляду справи.

Отже, для цілей визначення територіальної підсудності цієї справи до уваги слід брати відомості щодо зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) особи-позивача, як того вимагає частина перша статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як вбачається з позовної заяви позивач зазначила, що фактично перебуває за наступною адресою: АДРЕСА_1 .

Разом з тим, у матеріалах позовної заяви відсутні передбачені чинним законодавством докази реєстрації місця проживання (перебування) позивача в установленому законом порядку за адресою: АДРЕСА_1 .

Водночас, місцезнаходженням відповідача є: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16.

З огляду на ту обставину, що позивачем не було надано до суду доказів на підтвердження зареєстрованого у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, зокрема витяг з Єдиного державного демографічного реєстру чи копію паспорта громадянина України з усіма сторінками, суду не надається за можливе встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) позивача, отже, вирішення спору має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ (Окружний адміністративний суд міста Києва) за місцезнаходженням відповідача.

В той же час позивач звернувся із цим позовом до Київського окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого згідно Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 № 1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі» розповсюджується на територію Київської області.

За таких обставин та враховуючи те, що позивачем не надано до суду доказів реєстрації місця проживання (перебування) позивача на території Київської області, дана справа не підсудна Київському окружному адміністративному суду, та з метою дотримання прав позивача на доступ до правосуддя, розгляд даної справи має здійснюватись за правилами територіальної підсудності окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ (Окружним адміністративним судом міста Києва).

Згідно з пунктом другим частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частини шостої та восьмої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Адміністративну справу 320/4763/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії передати за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

3. Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Суддя Панова Г. В.