Ухвала від 30.06.2022 по справі 160/12059/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30 червня 2022 року Справа №160/12059/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савченка А.В.

при секретарі судового засідання - Литвицькому Ю.Д.

за участю:

представника боржника (відповідача) - Лавренкова О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання судового рішення по адміністративній справі №160/12059/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 р. позов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

Зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 14.06.2022 р. надійшла заява Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання судового рішення по адміністративній справі №160/12059/21.

В обґрунтування вказаної заяви відповідач зазначив, що постановою КМУ від 28.02.2022 р. №165 зупинено строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні, зупинені строки поновлюються у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України. У зв'язку із введенням та продовженням воєнного стану, відповідач не має можливості замовити бланки паспортів громадянина України зразка 1994 р. для оформлення паспорта позивачеві. Окрім того, заявник вказує на те, що відповідно до розпорядження ДМС бланки паспорта громадянина України зразка 1994 р. та книги обліку надходження та витрачання бланків паспортів громадянина України зразка 1994 р. вилучені у цілях безпеки з балансів територіальних органів ДМС з метою запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях, недопущення їх захоплення особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України.

На виконання розпорядження Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.06.2022 р. №150д, у зв'язку із перебуванням судді Кадникової Г.В. у тривалій відпустці, проведений повторний автоматизований розподіл поданої заяви, за результатами якого складений протокол від 14.06.2022 р.

Згідно з довідкою начальника управління з організаційного забезпечення суду від 15.06.2022 р. адміністративна справа №160/12059/21 перебуває у провадженні судді Кадникової Г.В.

Згідно з довідкою начальника управління з організаційного забезпечення суду від 16.06.2022 р. адміністративну справу №160/12059/21 передано судді Савченку А.В. 16.06.2022 р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.06.2022 р. прийнято та призначено вказану заяву до розгляду у судовому засіданні на 23.06.2022 р. о 14:00 год.

Стягувач (позивач) в судове засідання 23.06.2022 р. не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений.

Наступне судове засідання призначено на 30.06.2022 р. на 12:30 год.

Стягувач (позивач) про дату, час і місце розгляду заяви повідомлений належним чином 24.06.2022 р. засобами електронного зв'язку, що підтверджується електронним повідомленням.

За викладених обставин, враховуючи норми ч. 9 ст. 205, ч. 2 ст. 378 КАС України, заяву розглянуто без участі сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши подану заяву, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 Кодексу).

Згідно ч.4 ст.378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Із системного аналізу даної норми видно, що підставою для відстрочення/розстрочення виконання рішення є звернення особи із заявою до суду про відстрочення/розстрочення із зазначенням причин неможливості виконати судове рішення у встановлений законом строк, тобто за доведеністю обставин, що ускладнюють його виконання, або роблять його неможливим.

Вказана норма не містить конкретного переліку обставин для відстрочення/ розстрочення виконання судового рішення, а лише встановлює критерії для їх визначення у вигляді істотного ускладнення виконання рішення або неможливості його виконання.

Вирішуючи питання про відстрочення/розстрочення виконання рішення, суд із певною свободою розсуду повинен враховувати ступінь вини кожної сторони у виникненні спору, наявність надзвичайних непереборних подій тощо.

Питання розстрочення або відстрочення рішення суду знаходяться в площині процесуального права. Разом із тим підстави, а саме наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів, наявність надзвичайних непереборних подій тощо), залежать від предмету спору. В частині правової оцінки наданих заявником доказів суд повинен дослідити питання про те, чи достатньо наведених заявником обставин для прийняття рішення про відстрочення виконання судового рішення.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого відстрочення не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.

Відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 р. «Про введення воєнного стану» та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку із воєнною агресією Російської Федерації проти України, запроваджено воєнний стан з 05:30 год. з 24.02.2022 р. строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 р. «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05:30 год. 26.03.2022 р. строком на 30 діб.

Указом Президента України №259/2022 від 18.04.2022 р. «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 р. №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 р. №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05:30 год. 25.04.2022 р. строком на 30 діб.

Указом Президента України № 341/2022 від 17.05.2022 р. «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14.03.2022 р. №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 р. № 2119-ІХ, та від 18.04.2022 р. №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 р. № 2212-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05:30 год. 25.05.2022 р. строком на 90 діб.

Державною міграційною службою України з метою удосконалення організації роботи ДМС в частині розподілу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 р. між територіальними органами ДМС 23.02.2022 р. прийнято наказ №41 «Про передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 р. на баланс апарату ДМС)», згідно якого наказано передати з балансів територіальних органів на баланс апарату ДМС залишки матеріальних цінностей (бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року) згідно накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.

На виконання вимог вказаного наказу Головним управлінням ДМС України в Дніпропетровській області передано до апарату ДМС бланки паспортів громадянина України зразка 1994 р., що підтверджується копією накладної (вимоги) №2022-2 від 24.02.2022 р.

Окрім того, 22.03.2022 р. Державною міграційною службою України було прийнято наказ №57 «Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 р. з балансу територіальних органів на баланс ГУ ДМС у Закарпатській області та книг обліку надходження і витрачання бланків паспортів» відповідно до п.1 його наказано передати з балансів територіальних органів ДМС на баланс ГУ ДМС у Закарпатській області залишки бланки паспорта громадянина України зразка 1994 р. згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.

Відповідно до пп. 2.1 п. 2 наказу №57 начальникам ГУ ДМС, УДМС в областях (крім ГУ ДМС України у Закарпатській області), ЦМУ, ДМС у м. Києві та Київській області наказано забезпечити до 25.03.2022 р. в установленому законодавством порядку передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу підпорядкованого територіального органу ДМС на баланс ГУ ДМС в Закарпатській згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.

Згідно із пп 2.2 п.2 наказу №57 начальникам ГУ ДМС, УДМС в областях (крім ГУ ДМС України у Закарпатській області), ЦМУ, ДМС у м. Києві та Київській області наказано до 25.03.2022 р. передати до ГУДМС у Закарпатській області для зберігання на період воєнного стану наявні книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів відповідно до актів приймання-передачі.

Тобто, на виконання вищевказаних наказів Державної міграційної служби України, а також ураховуючи події, які відбулись на території України, з метою запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях, недопущення їх захоплення особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України, бланки суворої звітності, а саме: паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 р., були евакуйовані за межі Дніпропетровської області для забезпечення їх централізованого і надійного зберігання.

Враховуючи підстави, на які посилається заявник щодо відстрочення виконання згаданого судового рішення, з метою дотримання розумного балансу між інтересами позивача та реальними можливостями Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області видати паспорт громадянина України, за відсутності відповідних бланків, а також з огляду на те, що боржник підтвердив факт неможливості такого виконання в умовах воєнного стану, не уникає виконання рішення, що у свою чергу, є виявом добросовісності намірів заявника по виконанню зобов'язань, суд дійшов висновку про наявність підстав для надання додаткового строку виконання судового рішення в цій справі.

За приписами ч. 5 ст. 378 КАС України визначено, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Також, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. №165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб» строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні, зупинені. Зупинені строки поновлюються у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.

За викладеного, приймаючи до уваги докази, які надані заявником на підтвердження поданої заяви, суд вважає їх достатніми для задоволення заяви заявника про відстрочення виконання рішення суду у цій адміністративній справі та відстрочення виконання рішення суду у цій справі до припинення (скасування) воєнного стану в порядку, встановленому ст.7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у відповідності до вимог ст.378 КАС України.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 294, 378 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення суду у справі №160/12059/21 - задовольнити.

Відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 р. по справі №160/12059/21 до припинення (скасування) воєнного стану в порядку, встановленому ст.7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Повний текст ухвали суду складено 30.06.2022 р.

Суддя А.В. Савченко