29 червня 2022 року Справа № 160/6269/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
розглянувши у м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, -
02.05.2022 р. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 16.03.2022 р. № 13, в частині наказу, відповідно до якої заступника начальника штабу з організаційно-мобілізаційної роботи - начальника групи підполковника ОСОБА_1 було притягнуто до дисциплінарної відповідальності та на нього накладено дисциплінарне стягнення «Догана».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне. ОСОБА_1 , 15.03.2022 р. змінився з добового наряду та перебував в приміщенні для проживання офіцерів. Військовослужбовці вечеряли, спілкувались. Потім лягли спати. В цей проміжок часу до приміщення заходили Підполковник ОСОБА_2 , полковник ОСОБА_3 , полковник ОСОБА_4 . Офіцери запитали у позивача та його товарищів по службі, що вони роблять, та пішли. ОСОБА_1 в цей день спиртних напоїв не вживав. 11.04.2022 р. позивач отримав грошове забезпечення за березень та дізнався, що його позбавили премії та додаткової винагороди. Про призначення та проведення службового розслідування ОСОБА_1 відомо не було. Службове розслідування проведено з численними процедурними порушеннями. З наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності позивач своєчасно не ознайомлений. Медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння позивач не проходив.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2022 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення(виклику) учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
14.06.2022 р. від відповідача надійшов відзив на позов. Відповідач проти позовних вимог заперечував, просив в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. 16.03.2022 р. на підставі рапорту полковника ОСОБА_3 було призначено службове розслідування за фактом вживання, зокрема, позивачем, спиртних напоїв. Оперативним черговим майором ОСОБА_5 здійснено доповідь в органи Військової служби правопорядку. Проте, в телефонній розмові представник Військової служби правопорядку повідомив, що усі представники задіяні на виконання бойових завдань та до військової частини найближчим часом прибути не можуть. Службове розслідування проведено підполковником ОСОБА_6 . В ході розслідування підтверджено факт вживання алкогольних напоїв, зокрема, ОСОБА_1 , на підставі рапортів свідків та візуального огляду начальника медичної служби підполковника ОСОБА_7 . У зв'язку з введенням правового режиму воєнного стану, з огляду на передислокацію військової частини на нове місце виконання бойових завдань, оголошенням повітряної тривоги та небезпекою, пов'язаною із нанесенням ракетних ударів, нічним часом доби та значною відстанню до медичного закладу медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння проведено за зовнішніми ознаками в присутності двох свідків.
Відповідно до ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно з 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді заступника начальника штабу з організаційно-мобілізаційної роботи - начальник групи, підполковник.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.03.2022 р. № 12/2 призначено службове розслідування в зв'язку з виявленням заступником командира військової частини з озброєння - начальником технічної частини полковником ОСОБА_3 факту вживання військовослужбовцями, зокрема, ОСОБА_1 , алкогольних напоїв.
Наказано провести службове розслідування підполковнику ОСОБА_6
16.03.2022 р. заступником командира військової частини з морально-психологічного забезпечення - начальником відділення підполковником ОСОБА_6 складено акт службового розслідування.
В ході службового розслідування встановлено наступні обставини.
15.03.2022 р. заступником командира військової частини з озброєння - начальником технічної частини полковником ОСОБА_3 було виявлено факт вживання алкогольних напоїв на території тимчасового розташування військової частини, зокрема, заступником начальника штабу з організаційно-мобілізаційної роботи - начальником групи підполковником ОСОБА_1 .
Медичний огляд із вищевказаними військовослужбовцями проводився за зовнішніми ознаками начальником медичної служби підполковником ОСОБА_7 . У зв'язку з введенням правового режиму воєнного стану, з огляду на передислокацію військової частини на нове місце виконання бойових завдань, оголошенням повітряної тривоги та небезпекою, пов'язаною із нанесенням ракетних ударів, нічним часом доби та значною відстанню до медичного закладу дане обстеження було проведено саме начальником медичної служби у присутності двох свідків.
Запропоновано притягнути, зокрема, заступника начальника штабу з організаційно-мобілізаційної роботи - начальника групи підполковника ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.
До акту службового розслідування додані рапорти: полковника ОСОБА_3 , підполковника м/с ОСОБА_7 , підполковника ОСОБА_8 , підполковника ОСОБА_6 , підполковника ОСОБА_2 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.03.2022 р. № 13 в зв'язку із встановленими в акті службового розслідування обставинами за порушення службової дисципліни, а саме, за вживання алкогольних напоїв на території військової частини під час виконання обов'язків військової служби, зокрема, заступнику начальника штабу з організаційно-мобілізаційної роботи - начальнику групи підполковнику ОСОБА_1 оголошено догану.
Не погодившись із вказаним наказом, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Згідно до ст. 45 Статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 48 Статуту на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення:
а) зауваження;
б) догана;
в) сувора догана;
г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти);
ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби);
д) пониження в посаді;
е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу);
є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу);
ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).
Згідно до ст.ст. 84, 85 Статуту прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
У кожному випадку вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, інших порушень вимог Закону України "Про запобігання корупції" з метою виявлення причин та умов, що сприяли його вчиненню, службове розслідування призначається командиром самостійно або проводиться за його рішенням за поданням спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції.
Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Заборонено проводити службове розслідування особам, які є підлеглими військовослужбовця, чиє правопорушення підлягає розслідуванню, а також особам - співучасникам правопорушення або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення.
Відповідно до ст. 86 Статуту якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.
Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Згідно п. 1 розділу ІV до Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оброни України № 608 від 21.11.2017 р. особи, які проводять службове розслідування, зобов'язані:
дотримуватися вимог законодавства України, вживати всіх передбачених законодавством заходів для всебічного, повного, своєчасного і об'єктивного розслідування обставин вчиненого правопорушення;
виявляти (з'ясовувати) обставини, які підтверджують або спростовують інформацію щодо скоєння правопорушення, а також встановлювати обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність правопорушника;
розглядати заяви і клопотання військовослужбовця, правопорушення якого підлягає службовому розслідуванню, що були подані під час проведення службового розслідування та стосуються його проведення.
У разі відмови військовослужбовця надати письмові пояснення по суті службового розслідування особа, яка проводить службове розслідування, складає акт про відмову, який засвідчується підписами не менше двох присутніх осіб.
Відповідно до п. 3 розділу ІV до Порядку військовослужбовець, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право:
знати підстави проведення службового розслідування;
бути ознайомленим про свої права та обов'язки під час проведення службового розслідування;
відмовитися давати будь-які пояснення щодо себе, членів своєї сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом;
давати усні, письмові або за допомогою технічних засобів пояснення, подавати документи, які стосуються службового розслідування, вимагати опитування (додаткового опитування) осіб, які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення;
з дозволу командира (начальника) отримувати копії документів, які стосуються службового розслідування, та долучати їх до власних пояснень;
порушувати клопотання про витребування та долучення нових документів, видань, інших матеріальних носіїв інформації;
висловлювати письмові зауваження та пропозиції щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності посадових (службових) осіб, які його проводять;
ознайомлюватися з актом службового розслідування (у частині, що його стосується) після розгляду командиром (начальником);
оскаржувати рішення, прийняте за результатами службового розслідування, у строки та у порядку, визначені законодавством України.
Згідно до п.п. 1, 2 розділу VІ Порядку за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.
Вид дисциплінарного стягнення визначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування, в аркуші резолюції або на висновку за результатами службового розслідування або безпосередньо в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Дисциплінарне стягнення накладається у строки, визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
Наказ (витяг з наказу) про притягнення до відповідальності доводиться до військовослужбовця у частині, що його стосується, під підпис із зазначенням дати доведення. Доведення здійснює безпосередній командир (начальник) військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення, або старший (за підпорядкуванням) командир (начальник).
У разі відмови військовослужбовця поставити свій підпис про ознайомлення з наказом (витягом з наказу) про притягнення його до відповідальності складається акт про відмову. Зміст акта про відмову засвідчується підписами не менше двох свідків цього факту.
Відповідно до п.п. 1-4, 9, 12-13, 15, 16 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 р. перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв, затверджується Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальниками структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам.
Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.
Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду.
Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Оцінюючи усі докази по справі у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що в зв'язку з виявленням 15.03.2022 р. заступником командира військової частини з озброєння - начальником технічної частини полковником ОСОБА_3 факту вживання алкогольних напоїв на території тимчасового розташування військової частини, зокрема, заступником начальника штабу з організаційно-мобілізаційної роботи - начальником групи підполковником ОСОБА_1 , було проведено службове розслідування.
За результатами розслідування складено акт від 16.03.2022 р.
При цьому, відповідачем не доведено дотримання при проведенні службового розслідування положень п. 3 розділу ІV Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України.
Відповідачем не надано доказів повідомлення позивача про факт проведення стосовно нього службового розслідування; ознайомлення позивача про його права та обов'язки під час проведення службового розслідування; забезпечення права позивача на надання пояснень та інших доказів або про відмову позивача від надання пояснень; забезпечення права позивача на ознайомлення актом та матеріалами службового розслідування.
Крім того, відповідачем не дотримано вимог п. 2 розділу VІ Порядку щодо ознайомлення позивача під підпис з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Відповідно до п.п. 1, 6 розділу V Порядку за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.
До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування.
В акті службового розслідування вказано, що до нього додаються в якості доказів перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння рапорти: полковника ОСОБА_3 , підполковника м/с ОСОБА_7 , підполковника ОСОБА_8 , підполковника ОСОБА_6 , підполковника ОСОБА_2 .
Тобто, інші матеріалів службового розслідування відсутні.
В той же час, вказані рапорти не можуть вважатися доказами перебування позивача в стані алкогольного сп'яніння.
Згідно до ч. 2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідачем не заперечується, що відносно позивача не проводився медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння відповідно до вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доводи відповідача щодо неможливості проведення огляду не приймаються судом до уваги, оскільки не підтверджені жодними доказами.
В зв'язку з наведеним, наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 16.03.2022 р. № 13 в частині притягнення заступника начальника штабу з організаційно-мобілізаційної роботи - начальника групи підполковника ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани не відповідає вимогам п.п. 1, 3, 9 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесений відповідачем на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, встановлений законодавством; без урахування усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення; без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 16.03.2022 р. № 13 в частині притягнення заступника начальника штабу з організаційно-мобілізаційної роботи - начальника групи підполковника ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Рябчук