29 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3900/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у врахуванні при обчисленні розміру пенсії державного службовця довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 №К-650, виданої Луцькою районною державною адміністрацією; зобов'язання здійснити з 13.01.2022 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 №К-650, виданої Луцькою районною державною адміністрацією.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 13.01.2022 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України « Про державну службу». При призначенні пенсії для визначення її розміру позивач подавала наступні довідки: довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 10.01.2022 № К-650, видану Луцькою районною державною адміністрацією; довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за період 2016-2021 роки, від 10.01.2022 № К-650, видану Луцькою районною державною адміністрацією; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 № К-650, видану Луцькою районною державною адміністрацією.
Водночас відповідач при призначенні пенсії відмовився взяти до уваги останню довідку з тих причин, що станом на 01.05.16 позивач не мала 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених законом №3723. Водночас відповідач не заперечує у позивача наявності 20 років (з 02.04.2001 по 13.04.2021) вищевказаного стажу на момент звернення за призначенням пенсії.
ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки на момент звернення до відповідача загальний стаж позивача складав 43 роки 9 місяців 2 дні, стаж державної служби складав понад 20 років.
Позивач вказує, що за змістом пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким |категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок №622) умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу 6 пункту 4 цього Порядку є: висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат із застосуванням абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622; наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі. Отже, доводи відповідача, про те, що абзац 6 пункту 4 Порядку № 622 застосовується до осіб, які не працювали і мали необхідний стаж державної служби 20 років саме станом на 01.05.2016 є безпідставними внаслідок помилкового трактування правових норм.
ОСОБА_1 наголошує, що звільнена з державної служби 13.04.2021, а звернулася до органу пенсійного фонду із заявою у січні 2022 року. Таким чином, позивач звернулася до відповідача з довідками про заробіток для пенсії як особа, яка на день звернення за призначенням пенсії не займає посаду державної служби і має більше 20-ти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, отже має право на перерахунок його пенсії із застосуванням абзацу 6 пункту 4 цього Порядку № 622.
З наведених вище підстав позивач просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.05.2022 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнає, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 13.01.2022. За даними пенсійної справи страховий стаж позивача становить 43 роки 09 місяців 19 днів, в тому числі: 20 років 00 місяців 13 днів - період роботи на державній службі з 02.04.2001 по 13.04.2021 року. На момент спірних правовідносин, розмір пенсії позивача становить 13429,11 грн, в тому числі: 12984,29 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (21640,49 грн х 60%); 444,82 грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною (1934 грн х 23%). Пенсія позивачу обчислена відповідно до норм Закону України «Про державну службу».
Оскільки позивач станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889) займала посаду державного службовця, при призначенні їй пенсії за Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889 застосовано норми пункту 10 розділу XI Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про державну службу». Враховуючи той факт, що тривалість роботи ОСОБА_1 на посадах державної служби до 01.05.2016 становить менше 20 років, для обчислення розміру пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №К-650 від 10.01.2022, виданої Луцькою районною державною адміністрацією, відповідно до названих норм чинного законодавства немає підстав.
З наведених підстав відповідач просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 13.01.2022, що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача №032850003083.
За даними пенсійної справи страховий стаж позивача становить 43 роки 09 місяців 19 днів, в тому числі: 20 років 00 місяців 13 днів - період роботи на державній службі з 02.04.2001 по 13.04.2021 року. На момент спірних правовідносин, розмір пенсії позивача становить 13429,11 грн, в тому числі: 12984,29 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (21640,49 грн х 60%); 444,82 грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною (1934 грн х 23%).
Для визначення розміру пенсії позивач подавала наступні довідки: довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 10.01.2022 № К-650, видану Луцькою районною державною адміністрацією; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 10.01.2022 № К-650, видану Луцькою районною державною адміністрацією; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 № К-650, видану Луцькою районною державною адміністрацією.
26.01.2022 ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою щодо правильності призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та застосування при обчисленні пенсії довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 № К-650, видану Луцькою районною державною адміністрацією.
На вказане звернення ГУ ПФУ у Волинській області листом від 23.03.2022 №3367-1272/К-02/8-0300/22 повідомив позивача про відсутність підставі для врахування при обчисленні призначеної пенсії довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 № К-650, виданої Луцькою районною державною адміністрацією, оскільки станом на 01.05.2016 тривалість роботи позивача на посадах державної служби становить менше 20 років.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у врахуванні при обчисленні пенсії як державному службовцю довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 №К-650, виданої Луцькою районною державною адміністрацією, протиправними, позивач звернулася з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходить з такого.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон України №889-VIII).
Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
У пункті 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок №622), зазначено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу»:
мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до абзаців першого-п'ятого пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 такого Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
В абзаці шостому пункту 4 Порядку № 622 встановлено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому такого пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
За змістом пункту 4 Порядку № 622 умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу 6 пункту 4 цього Порядку є:
- висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат із застосуванням абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622;
- наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
- особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 13.01.2022, що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача №032850003083.
За даними пенсійної справи страховий стаж позивача становить 43 роки 09 місяців 19 днів, в тому числі: 20 років 00 місяців 13 днів - період роботи на державній службі з 02.04.2001 по 13.04.2021 року.
При призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» ГУ ПФУ у Волинській області не враховано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, яка видана Луцькою районною адміністрацією 10.01.2022 за №К-650, оскільки стаж державної служби позивача на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (на 01.05.2016) становить менше 20 років.
Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки позивач має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і на момент виходу на пенсію (13.01.2022) не перебувала на державній службі, оскільки звільнена з державної служби 13.04.2021.
Суд зазначає, що відповідно до абзацу шостого пункту 4 Порядку № 622 розмір пенсії позивача повинен визначатися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, тобто за грудень 2021 року, що і було здійснено шляхом видачі довідки від 10.01.2022 №К-650.
На думку суду доводи відповідача, про те, що абзац 6 пункту 4 Порядку № 622 застосовується до осіб, які не працювали і мали необхідний стаж державної служби 20 років саме станом на 01.05.2016 є безпідставними внаслідок помилкового трактування правових норм.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у врахуванні при обчисленні розміру пенсії позивача за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 №К-650, виданої Луцькою районною державною адміністрацією.
З метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити обчислення та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 13.01.2022 на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 №К-650, виданої Луцькою районною державною адміністрацією.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то взаємопов'язані позовні вимоги необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, судовий збір на суму 992,40 грн, сплачений згідно із квитанцією від 16 травня 2022 року №107.
Керуючись статтями 2, 139, 244-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну службу», суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 №К-650, виданої Луцькою районною державною адміністрацією.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 обчислення та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 13.01.2022 на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 10.01.2022 №К-650, виданої Луцькою районною державною адміністрацією.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір у сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк