Ухвала від 30.06.2022 по справі 120/4827/22

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

30 червня 2022 р. Справа № 120/4827/22

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Бошкова Юлія Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви:

за позовом: ОСОБА_1

до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Способи захисту прав та інтересів позивачів у публічно-правовому спорі визначені у частині першій статті 5 КАС України, якою передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Разом із тим, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно вищезазначеної ч. 1 ст. 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.

Так, обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.

Тобто, визначитися з предметом спору мають саме позивачі, оскільки вони є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.

Так, за змістом позовних вимог позивач оскаржує дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років до 70% від відповідних сум грошового забезпечення. Водночас, при формуванні позовної вимоги зобов'язального характеру позивач не визначає у якому саме розмір (відсоток від відповідних сум грошового забезпечення), на його думку, повинен бути здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Окрім того, у пункті 6 позовних вимог позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо обмеження пенсії максимальним розміром з 01.04.2019. У свою чергу, у позовній вимозі зобов'язального характеру просить здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2019.

При цьому, за змістом позовної заяви не наведено обґрунтувань щодо підстави для перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром саме з 01.01.2019.

Окрім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 01.01.2022 для працездатних осіб встановлено у розмірі 2481,00 грн.

Судом встановлено, що позивачем заявлено дві основні вимоги немайнового характеру, які стосуються оскарження дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії до 70% від відповідних сум грошового забезпечення та щодо обмеження пенсії максимальним розміром при проведенні перерахунку на підставі оновленої довідки, відтак, за подання даного адміністративного позову позивачеві слід сплатити судовий збір у сумі 1984,80 грн. (992,40 х 2 = 1984,80 грн.).

Водночас, до позовної заяви долучено документ, який підтверджує сплату судового збору у розмірі 992,40 грн.

Відтак, позиву необхідно доплатити судовий збір у розмірі 992,40 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачам строк для усунення недоліків останньої, визначених у мотивувальній частині ухвали суду.

Керуючись ст.ст. 5, 160, 161, 169, 171 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Встановити позивачам 10-денний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, визначених у мотивувальній частині ухвали, а саме:

- уточнити позовні вимоги шляхом зазначення у якому саме розмір (відсоток від відповідних сум грошового забезпечення), на думку позивача, слід здійснений перерахунок пенсії з 01.01.2018;

- привести у відповідність позовну вимогу зобов'язального характеру (п. 7 прохальної частини позову) до основної вимоги (пункт 6 прохальної частини позову);

- надати документ, який підтверджує доплату судового збору в розмірі 992,40 грн. за такими реквізитами: ГУК у Він. обл./м.Вінниця/22030101; код ЄДРПОУ: 37979858; банк: Казначейство України (ЕАП); рахунок: UA028999980313181206084002856; призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд.

Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна