Рішення від 27.06.2022 по справі 335/13740/21

1Справа № 335/13740/21 2/335/648/2022

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2022 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Воробйова А.В., за участю секретаря судового засідання Деркач А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

Представник відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи вимоги тим, що улипні 2021 року у соціальних мережах та ЗМІ з'явилась інформація про проведення будівельних робіт зі зміни зовнішніх контурів балкону на верхньому поверсі житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , зі сторони АДРЕСА_2 .

Відповідно до наказу Міністерства культури від 27.11.2014 року № 1053 житловий будинок по АДРЕСА_1 було внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, як пам'ятка містобудування місцевого значення «Житловий будинок» (охоронний номер № 4458/9-Зп).

Водночас, зазначений житловий будинок розташований в межах історичного ареалу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », межі якого затверджені наказом Міністерства культури України від 31.07.2012 № 814.

З урахуванням інформації щодо незаконного проведення робіт на фасаді житлового будинку по АДРЕСА_1 , з боку вул. 12 квітня, 20.07.2021 року представниками структурних підрозділів виконавчих органів Запорізької міської ради, було організовано вихід на місце, в результаті якого, знайшла підтвердження інформація щодо проведення робіт зі зміни зовнішніх контурів балкону зазначеної квартири. Представниками структурних підрозділів виконавчих органів Запорізької міської ради зафіксовано несанкціоноване проведення ремонтних робіт на боковому фасаді житлового будинку, а саме роботи зі зміни зовнішніх контурів балкону квартири АДРЕСА_3 на сьомому поверсі сторони вул. 12 квітня, про що був складений акт від 22.07.2021 року. Власника квартири не виявилося вдома, тому співробітниками відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради в усній формі було роз'яснено робітникам, які безпосередньо проводили роботи зі зміни зовнішніх контурів балкону, пр порушення їхніми діями діючого пам”яткоохоронного законодавства.

Вищезазначені роботи на боковій частині головного фасаду башти житлового будинку АДРЕСА_4 , що є пам'яткою містобудування місцевого значення «Житловий будинок» здійснювались без погоджувальних дозвільних документів органів охорони культурної спадщини. Роботи негативно вплинули на візуальне сприйняття пам'ятки, призвели до зміни пам'ятки і часткової втрати її первісного вигляду.

До відділу власник чи будь-який з представників власника за отриманням висновку на проведення будівельних робіт не звертався.

За інформацією Державного реєстру прав на нерухоме майно, власником квартири АДРЕСА_5 є ОСОБА_1 ..

Співробітниками відділу було складено припис № 8 від 23.07.2021 року на власника квартири, щодо необхідності здійснення заходів з демонтажу металевих конструкцій та приведення балкону квартири АДРЕСА_3 у первісний вигляд. Цього дня у зазначеній квартирі не виявилось ані представників власника ані будівельних робітників, а роботи тимчасово були припинені.

Виходячи із вищевикладеного, представниками відділу було прийняте рішення про направлення припису № 8 від 23.07.2021 щодо необхідності здійснення заходів з демонтажу металевих конструкцій та приведення балкону квартири АДРЕСА_3 у первісний вигляд поштовим рекомендованим повідомленням у дві адреси.

04.08.2021 року до відділу було повернуто бланк рекомендованої повідомлення з відміткою про отримання рекомендованого листа, про що свідчить відповідний підпис ОСОБА_1 на бланку, що було відправлено за адресою: АДРЕСА_6 .

27.08.2021 року до відділу було повернуто конверт із рекомендованим листом, до якого було додано довідку, в якій зазначається що рекомендований лист направлений за адресою: АДРЕСА_7 , повернуто відправнику за закінченням терміну зберігання.

Із викладеного вбачається, що ОСОБА_1 був ознайомлений з приписом відділу щодо здійснення заходів демонтажу металевих конструкцій та приведення балкону квартири АДРЕСА_3 первісний вигляд, але законні вимоги органу охорони культурної спадщини особі Відділу не виконані та проігноровані.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить зобов'язати відповідача ОСОБА_1 за свій рахунок і своїми силами привести до первісного стану частину пам'ятки містобудування місцевого значення «Житловий будинок», а саме балкон на сьомому поверсі квартири АДРЕСА_5 зі сторони вул. 12 квітня та стягнути сплачений судовий збір у розмірі 2270 гривень.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання двічі не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про час та день судового засідання був належним чином повідомлений, письмовий відзив на позовну заяву не надав.

На підставі наявних у справі доказів, зі згоди позивача, суд ухвалив рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

У зв'язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Вивчивши і дослідивши письмові матеріали справи, аналізуючи і оцінюючи надані докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягає задоволенню у зв”язку з наступним.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Міністерства культури від 27.11.2014 року № 1053 житловий будинок по АДРЕСА_4 було внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, як пам'ятка містобудування місцевого значення «Житловий будинок» (охоронний номер № 4458/9-Зп).

Водночас, зазначений житловий будинок розташований в межах історичного ареалу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », межі якого затверджені наказом Міністерства культури України від 31.07.2012 № 814.

З урахуванням інформації щодо незаконного проведення робіт на фасаді житлового будинку по АДРЕСА_4 , з боку вул. 12 квітня, 20.07.2021 представниками структурних підрозділів виконавчих органів Запорізької міської ради, було організовано вихід на місце, в результаті якого, знайшла підтвердження інформація щодо проведення робіт зі зміни зовнішніх контурів балкону зазначеної квартири. Представниками структурних підрозділів виконавчих органів Запорізької міської ради зафіксовано несанкціоноване проведення ремонтних робіт на боковому фасаді житлового будинку, а саме роботи зі зміни зовнішніх контурів балкону квартири АДРЕСА_3 на сьомому поверсі сторони вул. 12 квітня, про що був складений акт від 22.07.2021 року. Власника квартири не виявилося вдома, тому співробітниками відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради в усній формі було роз'яснено робітникам, які безпосередньо проводили роботи зі зміни зовнішніх контурів балкону, пр порушення їхніми діями діючого пам”яткоохоронного законодавства.

Вищезазначені роботи на боковій частині головного фасаду башти житлового будинку АДРЕСА_4 , що є пам'яткою містобудування місцевого значення «Житловий будинок» здійснювались без погоджувальних дозвільних документів органів охорони культурної спадщини. Роботи негативно вплинули на візуальне сприйняття пам'ятки, призвели до зміни пам'ятки і часткової втрати її первісного вигляду.

Зазначені роботи порушують вимоги ст. 26 Закону України „ Про охорону культурної спадщини”, де визначено, що всі роботи на пам'ятках місцевого значення здійснюються за наявності письмового дозволу органу виконавчої влади обласної державної адміністрації відповідно д їхньої компетенції, на підставі погодженої з ними науково-проектної документації.

Згідно ч. 1, 2, 3 ст. 24 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно проводити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 6 Закону до повноважень виконавчого орган сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорон культурної спадщини, серед інших, належить надання висновків щодо відповідних програм та проектів містобудівних, архітектурних і ландшафтних перетворень, меліоративних, шляхових, земляних робіт на пам'ятках місцевого значення, в історичних ареалах населених місць, а також програм та проектів реалізація яких може позначитися на стані об'єктів культурної спадщини.

До відділу власник чи будь-який з представників власника за отриманням висновку на проведення будівельних робіт не звертався.

За інформацією Державного реєстру прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 26.07.2021 року, власником квартири АДРЕСА_5 є відповідач ОСОБА_1 ..

Співробітниками відділу було складено припис № 8 від 23.07.2021 року на власника квартири, щодо необхідності здійснення заходів з демонтажу металевих конструкцій та приведення балкону квартири АДРЕСА_3 у первісний вигляд.

Представниками відділу було прийняте рішення про направлення припису № 8 від 23.07.2021 року щодо необхідності здійснення заходів з демонтажу металевих конструкцій та приведення балкону квартири АДРЕСА_3 у первісний вигляд поштовим рекомендованим повідомленням за місцем реєстрації відповідача та місцем проведення робіт.

04.08.2021 року до Відділу було повернуто бланк рекомендованої повідомлення з відміткою про отримання рекомендованого листа, про що свідчить відповідний підпис ОСОБА_1 на бланк, що було відправлено за адресою: АДРЕСА_6 за місцем реєстрації відповідача.

27.08.2021 року до відділу було повернуто конверт із рекомендованим листом, до якого було додано довідку, в якій зазначається що рекомендований лист направлений за адресою: АДРЕСА_7 , повернуто відправнику за закінченням терміну зберігання.

Із викладеного вбачається, що ОСОБА_1 був ознайомлений з приписом Відділу щодо здійснення заходів демонтажу металевих конструкцій та приведення балкону квартири АДРЕСА_3 первісний вигляд, але законні вимоги органу охорони культурної спадщини особі Відділу не виконані та проігноровані.

Частиною 6 статті 3 та статтею 30 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що приписи органі охорони культурної спадщини є обов'язковими для виконання всім юридичними та фізичними особами.

Відповідно до ч. 4 ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам'яток, історичних ареалів населених місць занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охороні культурної спадщини.

Згідно із ст. 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини» пам'ятки, їхні частини, пов'язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця.

Відповідно до вимог ст.66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Положеннями ст. 319 ЦК України закріплено: власність зобов'язує. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Частиною 2 ст. 13 ЦК України визначено, що при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Отже, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 гривень.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_1 за власний рахунок привести до первісного стану частину пам'ятки містобудування місцевого значення «Житловий будинок», а саме балкон на сьомому поверсі квартири АДРЕСА_5 зі сторони вул. 12 квітня.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради понесені судові витрати в розмірі 2270 гривень.

Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Суддя А.В. Воробйов