Єдиний унікальний номер справи 333/2531/22
Номер провадження 2-о/333/140/22
Іменем України
30 червня 2022 року місто Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючого судді Стоматова Е.Г., за участю секретаря судового засідання Курочкіної І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ), заінтересована особа: Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (вул. Ситова, буд. 11, м. Запоріжжя, 69104) про встановлення факту смерті, -
30 червня 2022 року, представник заявника - адвокат Середа А.А. звернувся до суду з заявою в порядку окремого провадження, в якій просить суд: встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 у в місті Приморськ Запорізької області, громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця Цем. Заводу Подольського району Московської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , причина смерті: застійна серцева недостатність, хронічна ішемічна хвороба серця.
В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Приморськ Запорізької області Україна, помер дядько ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець Цем. Заводу Подольського району Московської області, місце проживання якого було зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 . Причинами смерті є застійна серцева недостатність, хронічна ішемічна хвороба серця. Зазначені обставини підтверджуються відомостями лікарського свідоцтва про смерть № 115 (форма № 1 Об/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України № 545 від 08.08.2006 p.), та довідкою про причину смерті, виданими 21 червня 2022 року Комунальним підприємством «Приморський центр первинної медико-санітарної допомоги Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області. Вказані документи мають штамп та печатку медичної установи, а також підписи сімейного лікаря ОСОБА_3 .
У зв'язку із вторгненням Російської Федерації на територію України та вчиненням нею військової та збройної агресії, заявниця являється внутрішньо перемішеною особою з тимчасово окупованої території - м. Приморськ Запорізької області і проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , виданим 22 січня 1991 року Приморським відділом РАЦС Запорізької області свідчить, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_4 , а її батьками записані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого 10 січня 2017 року Приморським районними відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 . Після державної реєстрації шлюбу, ОСОБА_8 змінила прізвище на ОСОБА_9 .
Згідно з відомостями свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 2 грудня 1976 року, ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_10 .
17 липня 2018 року ОСОБА_2 заповідав ОСОБА_1 нерухоме майно в м. Приморськ Запорізької області та в м. Запоріжжя, що підтверджується копією заповіту та витягом зі спадкового реєстру, про існування яких стало відомо після смерті спадкодавця.
Відповідно до відомостей паспорта серія НОМЕР_4 , виданого 26 березня 1997 року Приморським РВ УМВС України в Запорізькій області на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ним укладено шлюб з ОСОБА_11 , а у шлюбі, ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_4 .
Отже, ОСОБА_1 є племінницею ОСОБА_2 , якій останній заповідав нерухоме майно.
Отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану в Україні неможливо внаслідок того, що факт смерті сталася в м. Приморськ, яке є тимчасово окупованим з кінця лютого 2022 року і надане лікарське свідоцтво про смерть також видано на вказаній території, тому не є підставою для проведення державної реєстрації смерті на території України. Встановлення факту смерті необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть та вступу у право спадщини.
Заявник та її представник у судове засідання не з'явились, але до суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, доводи, наведені в обґрунтування заяви підтримують, просили суд задовольнити в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в судове засідання не з'явився, не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку, про причини неявки суду не повідомив. Заяв або клопотань, які б перешкоджали розгляду справи до суду не надходило.
Вивчивши матеріали справи, взявши до уваги заяву заявника, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ст. 293 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Судом встановлено такі факти та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є племінницею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується низкою документів, а саме: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 22 січня 1991 року Приморським відділом РАЦС Запорізької області свідчить, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_4 , а її батьками записані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 , виданого 10 січня 2017 року Приморським районними відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 . Після державної реєстрації шлюбу, ОСОБА_8 змінила прізвище на ОСОБА_9 .
Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 2 грудня 1976 року, ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_10 .
17 липня 2018 року ОСОБА_2 заповідав ОСОБА_1 нерухоме майно в м. Приморськ Запорізької області та в м. Запоріжжя, що підтверджується копією заповіту та витягом зі спадкового реєстру, про існування яких стало відомо після смерті спадкодавця.
Відповідно до відомостей паспорта серія НОМЕР_4 , виданого 26 березня 1997 року Приморським РВ УМВС України в Запорізькій області на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ним укладено шлюб з ОСОБА_11 , а у шлюбі, ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_4 .
Згідно лікарського свідоцтва про смерть № 115, від 21 червня 2022 року виданого лікарем ОСОБА_3 КП «Приморський центр первинної медико-санітарної допомоги» ПМР та довідки про причини смерті від 21 червня 2022 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Причина смерті: застійна серцева недостатність, хронічна ішемічна хвороба серця.
Згідно із ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України №1207-VII від 15 квітня 2014 року , а також Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей №1680- VII від 16 вересня 2014 року та постанови Верховної Ради України Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями № 254-VIII від 17 березня 2015 року, Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, отченні (блокуванні), затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 (зі змінами в наступних редакціях).
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України, тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно із ст. 18 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно із п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
За роз'ясненнями п. 13 вказаної Постанови, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Відповідно до ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01 липня 2010 року № 2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Згідно із Законом України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України від 15 квітня 2014 року будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними якщо ці органи створені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (документ), виданий цими органами є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 21 червня 2022 року, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 (в редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 20 березня 2022 року № 332), Приморська міська територіальна громада визнається таким, яке знаходиться в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Вирішуючи питання щодо допустимості та належності доказів у сенсі глави 5 ЦПК України, суд приймає до уваги досліджені у судовому засіданні лікарське свідоцтво про смерть № 115, від 21 червня 2022 року виданого лікарем ОСОБА_3 КП «Приморський центр первинної медико-санітарної допомоги» ПМР та довідки про причини смерті від 21 червня 2022 року, на думку суду, можуть слугувати джерелом тих фактичних даних, які дають суду можливість дійти висновку, що смерть ОСОБА_2 дійсно настала ІНФОРМАЦІЯ_1 за вказаних у заяві обставин.
Крім того, застосовуючи Рішення Європейського Суду, як джерело живого права, суд також зазначає, що в ситуаціях, подібним тим, що приводяться у вказаній справі, обов'язок ігнорувати, не приймати до уваги дії існуючих de facto інститутів далекий від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території життя продовжується. І це життя потрібно зробити більш стерпним і терпимим, воно повинно бути захищено від влади de facto, включаючи і їх суди, і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданих властей, що мають відношення до сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами в тому числі і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавляти проживаючих на цій території людей всіх їх прав кожного разу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.
Така позиція висловлена у Рішенні Європейського Суду по справі Кіпр проти Туреччини від 10 травня 2001 року (де також у п. 93 Суд нагадує, що в своєму Консультативному Висновку по Намібії Міжнародний Суд заявив наступне (1971 ICJ Reports, p. 56, § 125): "Загалом непризнання північно-африканської адміністрації цієї Території не повинно привести позбавлення народу Намібії вигод від міжнародної співпраці. Зокрема в той час як дії офіційного характеру, які здійснюються урядом Північної Африки від імені або по відношенні Намібії після спливу відомого мандата, являються незаконними та такими, що не мають сили, ця неспроможність не може бути розповсюджена на такі дії, як наприклад реєстрація народження, смерті, шлюбу, наслідки подібних дій можуть бути проігноровані в погіршення мешканців цієї ОСОБА_10 .
Виходячи з аналізу чинного законодавства та встановлених обставин справи, оцінивши представлені в силу положень ст. 81 ЦПК України докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_2 знайшов своє підтвердження у ході судового слідства.
За наведених обставин, враховуючі досліджені судом докази, а також те, що визнання вказаного факту породжує юридичні наслідки, суд приходить до висновку, що вимоги заявника є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 317 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Враховуючи, що Приморська міська територіальна громада є тимчасово окупованою територією України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання цього рішення суду.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 263-265, 293, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ), заінтересована особа: Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (вул. Ситова, буд. 11, м. Запоріжжя, 69104) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 у в місті Приморськ Запорізької області, громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця Цем. Заводу Подольського району Московської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , причина смерті: застійна серцева недостатність, хронічна ішемічна хвороба серця.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішеньhttp://reyestr.court.gov.ua/з посиланням на номер справи.
Повний текст рішення складено 30 червня 2022 року.
Суддя Комунарського районного суду
міста Запоріжжя Е.Г.Стоматов