Справа № 191/1238/22
Провадження № 2-о/191/53/22
29 червня 2022 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Твердохліб А.В.,
за участю секретаря: Яришевої Н.В.
згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Синельникове Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник ОСОБА_3 , заінтересована особа: Синельниківський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території,-
29.06.2022 року заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє представник ОСОБА_3 , звернулися до суду із заявою про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 12 серпня 2011 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровано шлюб Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим, за актовим записом №230. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , перебуваючи у шлюбі зі ОСОБА_1 , народила у м. Сімферополь дитину - сина ОСОБА_4 , про що було видано медичне свідоцтво про народження. У зв'язку з тим, що медичне свідоцтво про народження, отримане на території АР Крим зразка Російської Федерації є недійсним, а довідка про народження дитини видана компетентною установою України - відсутня, вони позбавлені можливості отримати свідоцтво про народження на території України та не мають можливості навіть вивезти дитину на неокуповану територію України, де оформити закордонний паспорт, щоб мати можливість реалізувати законні права дитини. В зв'язку із викладеним, заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 просять встановити факт народження дитини - ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь АР Крим Україна, від батьків: матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, та батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Представник заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності заявників.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, хоча про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до медичного свідоцтва про народження серії 35 № 013167, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - хлопчика.
Відповідно до даних паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 02 квітня 1997 року Чугуївським РВ УМВС України в Харківській області, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в селищі Гвардійський Новомосковського району Дніпропетровської області та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 15 вересня 2011 року Залізничним РВ Сімферопольського МУ ГУМВС України в АР Крим, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Сімферополь АР Крим та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до п. 3 наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року N 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" Державному підприємству "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України наказано тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території АР Крим.
Документ, що підтверджує факт народження дитини, виданий закладом на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює правових наслідків відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
За правилами ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України N 789-XII від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до положень ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією України визначена у тому числі територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Згідно зі ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
В силу ч. ч. 1 та 3 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Виходячи з викладеного вище, враховуючи відсутність можливості в інший законний спосіб зареєструвати заявниками народження дитини на підставі свідоцтва про народження, виданого установою, яка знаходиться на тимчасово окупованій території України, з метою захисту законних прав та інтересів заявників та народженої ними дитини, оцінюючи належність, допустимість та достовірність наданих та досліджених судом доказів, суд вважає за необхідне задовольнити заяву, встановивши факт народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Керуючись ст. 10, 263-265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву задовольнити повністю.
Встановити факт народження дитини - ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, АР Крим Україна, від батьків: матері - матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, та батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
На підставі ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.
На рішення протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, а у разі її подання - після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя А. В. Твердохліб