Справа № 420/1740/22
28 червня 2022 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Радчука А.А.,
за участю секретаря - Ляшенко Ю.В.,
розглянувши у судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду клопотання по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Одеської митниці, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21-А, код ЄДРПОУ 44005631) про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Одеської митниці, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21-А, код ЄДРПОУ 44005631) про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу
До суду від представника позивача надійшло клопотання а від представника відповідача заява про зупинення провадження по справі у зв'язку з введенням на території України воєнного стану.
Розглянувши заяву та клопотання суд зазначає наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації
Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 14.03.2022 №133/2022, затвердженого Законом України №7168 від 16.03.2022 року, воєнний стан продовжений до 25.04.2022 року.
Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України №2212-IX від 21.04.2022, воєнний стан продовжений до 25.05.2022 року.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України №2263-IX від 22 травня 2022 року, воєнний стан продовжений до 23.08.2022 року.
Статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно зі ст.12-2 Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону “Про правовий режим воєнного стану”, відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається (ч.3,4 ст.26).
Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Крім того, в умовах воєнного стану органи державної влади та місцевого самоврядування також здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника позивача та заяви представника відповідача про зупинення провадження по справі до закінчення воєнного стану в Україні.
Разом з цим у заяві представник відповідача просив у разі неможливості зупинення провадження у справі, продовжити Одеській митниці строк на подання відзиву у справі № 420/1740/22 до моменту затвердження Указу Президента України «Про завершення воєнного стану на території України».
Відповідно до ч. 5 ст. 162 КАС України, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
З огляду на зазначене, з урахуванням введення на території України воєнного стану, суд вважає за необхідне продовжити відповідачу строк на подання відзиву до наступного судового засідання.
Також до суду від позивача надійшла заява в якій заявник просила повторно витребувати докази, яки витребовувались судом при відкритті провадження.
При відкритті провадження судом було витребувано з Одеської митниці, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України належним чином засвідченої копії доказів, які були підставою для прийняття наказу від 22.12.2021 року № 562-о, а також довідку про нараховану та виплачену заробітну плату ОСОБА_1 за жовтень та листопад 2021 року з зазначенням кількості фактично відпрацьованих днів у жовтні та листопаді 2021 року.
Відповідач витребувані докази до суду не надав.
З огляду на зазначене суд вважає за необхідне повторно витребувати з Одеської митниці, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України належним чином засвідченої копії доказів, які були підставою для прийняття наказу від 22.12.2021 року № 562-о, а також довідку про нараховану та виплачену заробітну плату ОСОБА_1 за жовтень та листопад 2021 року з зазначенням кількості фактично відпрацьованих днів у жовтні та листопаді 2021 року.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 80, 236, 243, 248, 256, 295, 297 КАС України, суд, -
В задоволенні клопотання представника позивача та заяви представника відповідача про зупинення провадження по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Одеської митниці, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21-А, код ЄДРПОУ 44005631) про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.
Продовжити Одеській митниці строк на подання відзиву на позовну заяву до наступного судового засідання.
Повторно витребувати з Одеської митниці, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України належним чином засвідчені копії доказів, які були підставою для прийняття наказу від 22.12.2021 року № 562-о, а також довідку про нараховану та виплачену заробітну плату ОСОБА_1 за жовтень та листопад 2021 року з зазначенням кількості фактично відпрацьованих днів у жовтні та листопаді 2021 року.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.А. Радчук