Рішення від 29.06.2022 по справі 420/7002/22

Справа № 420/7002/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі Департамент ОМР), в якому позивач просить суд: - визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому - ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни у видачі безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021; - зобов'язати відповідача видати йому - ОСОБА_1 безтермінове посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021 року.

Позивач зазначив, що він проходив військову службу в Збройних Силах України. Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 28.11.2016 №643 звільнений з військової служби у відставку за станом здоров'я.

Рішенням Одеської обласної медико-соціальної експертної комісії (далі МСЕК) №2 05.12.2016 встановлено інвалідність 2 групи з визначенням причиною інвалідності "травма, так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби", зі строком до 01.01.2019, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 10ААВ №813396 від 05.12.2016.

На підставі довідки до акта огляду МСЕК серії 10ААВ №813396 від 05.12.2016 структурним підрозділом Департаменту ОМР - Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси відповідно до п.1 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" видано посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_1 від 09.12.2016 з терміном дії до 01.01.2019.

10.12.2018 року після повторного огляду МСЕК продовжено термін інвалідності 2 групи з визнанням тієї ж причини (довідка МСЕК серії 12ААБ №040988 від 10.12.2018) та відповідно видано посвідчення інваліда війни 2 групи серії НОМЕР_1 від 11.12.2018 з терміном дії до 01.01.2020 року.

Також 04.12.2019 після чергового огляду МСЕК продовжено термін чергового огляду МСЕК на строк до 01.01.2023 року (довідка МСЕК серії 12ААБ №718436 від 04.12.2019 року) та структурним підрозділом Департаменту ОМР - Управлінням соціального захисту населення в Київському районі Департаменту ОМР 04.12.2019 видано посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи серії НОМЕР_2 від 04.12.2019 з терміном дії до 01.01.2023.

Після огляду 08.12.2021 року Одеською обласною МСЕК №2 інвалідність 2 групи з визнанням причиною інвалідності травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, йому встановлено безстроково, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021.

Позивач вказує, що враховуючи вказані обставини він звернувся до відповідача з усною заявою та двічі з письмовою заявою з приводу видачі безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи на підставі довідки МСЕК серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021. Проте йому відмовлено у видачи такого посвідчення.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, які порушують його права, протирічать Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Положенню про порядок видачі посвідчень та наргрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994 року №302 (далі Положення №302), відповідно до п.10 якого якщо групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, посвідчення видаються безстроково.

Позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 23.05.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову. Відповідач у відзиві наводить положення ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року №1317, Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 та стверджує, що аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що інвалідність позивача не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби в контексті статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому ОСОБА_1 не може вважатися особою з інвалідністю внаслідок війни, відсутні підстави для встановлення позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що доводи, зазначені у відзиві, не відповідають фактичним обставинам та заявленим позовним вимогам, не спростовують протиправності відмови відповідача у видачі безтермінового посвідчення.

Відповідачем не вірно визначено предмет позову. Так, відповідачем у відзиві зазначається, що позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з питання надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

Проте таке твердження є безпідставним, оскільки позивач звернувся до відповідача з питання видачі безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни (а не визнання його особою з інвалідністю внаслідок війни) на підставі відповідної довідки МСЕК.

На момент такого звернення позивач вже є інвалідом війни, визнаний таким рішенням відповідача (в особі Управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради як структурного підрозділу відповідача) 09.12.2016 на підставі довідки до акта огляду МСЕК серії 10ААВ №813396 від 05.12.2016року шляхом видачі йому відповідного посвідчення. Рішень по позбовленню його вказаного статусу не приймалось.

Позивач вказує, що відповідачем неодноразово видавалися посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни (зі строком дії на час встановлення інвалідності). Проте з незрозумілих підстав після встановлення позивачу інвалідності з тієї ж самої причиною інвалідності, але безстроково, відповідач відмовив позивачу у видач безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни. Таким чином відповідач протиправно та безпідставно, в порушення вимог пункту 10 Положення №302, відмовив йому, як особі з інвалідністю внаслідок війни, у видачі безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021.

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України. Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 28.11.2016 №643 звільнений з військової служби у відставку за станом здоров'я.

Рішенням Одеської обласної МСЕК №2 йому 05.12.2016 встановлено інвалідність 2 групи з визначенням причиною інвалідності "травма, так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби", зі строком до 01.01.2019, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 10ААВ №813396 від 05.12.2016.

На підставі довідки до акта огляду МСЕК серії 10ААВ №813396 від 05.12.2016 йому структурним підрозділом Департаменту ОМР - Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси відповідно до п.1 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" видано посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_1 від 09.12.2016 з терміном дії до 01.01.2019.

10.12.2018 року після повторного огляду МСЕК позивачу продовжено термін інвалідності 2 групи з визнанням причиною інвалідності травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби на строк до 01.01.2020 (довідка МСЕК серії 12ААБ №040988 від 10.12.2018). Відповідно видано посвідчення інваліда війни 2 групи серії НОМЕР_1 від 11.12.2018 з терміном дії до 01.01.2020 року.

04.12.2019 після чергового огляду МСЕК (довідка МСЕК серії 12ААБ №718436 від 04.12.2019) з визнанням позивача особою з інвалідністю 2 групи йому продовжено термін чергового огляду МСЕК до 01.01.2023 року. Структурним підрозділом Департаменту ОМР - Управлінням соціального захисту населення в Київському районі Департаменту ОМР 04.12.2019 видано посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи серії НОМЕР_2 від 04.12.2019 з терміном дії до 01.01.2023 року.

Проте позивач пройшов черговий огляд 08.12.2021 року та Одеською обласною МСЕК №2 інвалідність 2 групи з визнанням причиною інвалідності травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, встановлено безстроково, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021.

17.01.2022 року позивач в усній формі на особистому прийомі, а також з письмовою заявою звернувся до відповідача про видачу безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідкою МСЕК серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021року (а.с.9).

Структурним підрозділом Департаменту ОМР - Управлінням соціального захисту населення в Київському районі Департаменту ОМР листом від 31.01.2022 року позивача повідомлено, що позивачу відповідно до довідки МСЕК серії 12ААБ №718436 від 04.12.2019 йому видано нове посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи серії НОМЕР_2 від 04.12.2019 з терміном дії до 01.01.2023 року.

У той же час позивача повідомлено, що на даний час згідно з чинним законодавством та враховуючи роз'яснення Мінстерства у справах ветеранів України підстав для видачі йому посвідчення особи з інвадідністю внаслідок війни немає (а.с.10-11).

18.02.2022 року позивач звернувся вдруге до Управлінням соціального захисту населення в Київському районі Департаменту ОМР із заявою про видачу йому безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідкою МСЕК серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021року, повідомивши, що статус особи з інвалідністю він отримав у 2016 році, з 2016 року мав посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, а тому додатково просив повідомити про прийняття рішення про позбавлення його цього статусу та надати копію вказаного рішення (а.с.12-13).

Структурним підрозділом Департаменту ОМР - Управлінням соціального захисту населення в Київському районі Департаменту ОМР листом від 03.03.2022 року позивача повідомлено, що на позивача не розповсюджується п.2 ст.7 Закону Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Управління визнало видачу позивачу з 2016 року посвідчень особи з інвалідністю внаслідок війни та знаходження позивача з 05.01.2017 року на обліку в базі Єиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як особа з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (а.с.14-15).

Позивач вважаючи дії відповідача протиправними звернувся до суду за захистом своїх прав.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Частями 1,2 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Згідно з ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій щодо відмови йому як особі з інвалідністю внаслідок війни у видачі безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021 та зобов'язання відповідача видати йому безтермінове посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021 року.

Таким чином, предметом позову є протиправна відмова у видачі безтермінового посвідчення та вимога щодо зобов'язання видати таке посвідчення на підставі довідки МСЕК серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021 року.

Підставами позову позивач вказує наявність у нього статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з 2016 року, що підтверджується виданими відповідачем посвідченнями на підставі довідок МСЕК, які видавались з визначеним строком для переогляду.

Судом встановлено, що перше посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни видане позивачу 09.12.2016 року строком дії до 01.01.2019 року, друге 04.12.2019 року строком дії до 01.01.2023 року, в якому вказано, що воно видано позивачу як особі з інваліднісю 2 групи та він має відповідні пільги (а.с.5-6).

Вказані обставини не оспорюються відповідачем та вважаються встановленими.

Також відповідачем не оспорюється знаходження позивача з 05.01.2017 року на обліку в базі Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як особа з інвалідністю внаслідок війни 2 групи.

Згідно з ч.1 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни регулює Положення №302.

Пунктом 2 Положення визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Згідно з п.7, п.10 Положення №302 посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім'ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.

"Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи.

Таким чином, видання посвідчення уповноваженим органом держави є встановлення та визнання державою відповідного статусу особи.

За позивачем державою був визнаний з 2016 року статус особи з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, відповідні посвідчення йому були видані уповноваженим органом, останнє серії А №004965 строком дії до 01.01.2023 року. Станом на час розгляду справи позивач має статус особи з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, що не оспорюється відповідачем.

Пунктом 13-1 Положення №302 в редакції до 25.02.2022 року було встановлено, що у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видане їй раніше посвідчення вилучається уповноваженим на видачу посвідчень органом, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення.

В діючій редакції п.13-1 Положення визначено, що у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видане їй раніше посвідчення вилучає уповноважений на видачу посвідчень орган, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення, та інформує у триденний строк Мінветеранів з дотриманням вимог законодавства у сфері охорони інформації з обмеженим доступом за формою згідно здодатком 2.

Таким чином, Положенням №302 чітко встановлені дії суб'єкта владних повноважень, якій дії від імені держави, щодо позбавлення особи статусу визначеного Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у тому числі особи з інвалідністю внаслідок війни.

Судом встановлено, що відповідач не здійснював будь-яких дій щодо позбавлення позивача вказаного статусу. Позивач у заяві від 18.02.2022 року про видачу йому безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідки МСЕК серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021року просив повідомити про прийняття рішення про позбавлення його цього статусу та надати копію вказаного рішення.

Між тим, у відповіді від 03.03.2022 року Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту ОМР заперечуючи наявність права у позивача на отримання безтерміноіого посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни фактично підтвердило вказаний його статус, зазначивши про наявність у нього пільг вказаної особи.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідач діяв у междах повноважень, але не на підставі та не у спосіб визначений законодавством, а тому його дії є протиправними, а позовні вимоги є обгрунтованими, оскільки позивач, якій є особою з інвалідністю внаслідок війни, має право на отримання безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідки МСЕК серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021року.

Європейський Суд підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (зокрема, рішення у справах "Беєлер проти Італії", заява №33202/96, "Онер'їлдіз проти Туреччини" , "Москаль проти Польщі", заява №10373/05). На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, "Тошкуце та інші проти Румунії", заява №36900/03) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Розглянувши заяву у межах позовних вимог, оцінивши докази надані сторонами з урахуванням встановлених обставин по справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни у видачі безтермінового посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021 року.

Зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради видати ОСОБА_1 безтермінове посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ №514583 від 08.12.2021 року.

Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва