Справа № 348/249/22
Провадження № 3/348/318/22
23 червня 2022 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді - Грещука Р.П.,
секретаря - Кушнірчук М.Д.,
з участю: прокурора - Соломчака Ю.О.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , з вищою освітою, вчителя української мови та літератури Білозоринської гімназії, на момент вчинення правопорушення - депутата Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, одруженої, на утриманні немає нікого, українки, громадянки України,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.1726, ч.1 ст.1726 КУпАП, -
ОСОБА_1 порушила вимоги фінансового контролю, а саме несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням). Крім того, ОСОБА_1 порушила вимоги фінансового контролю, а саме несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік (після звільнення).
Правопорушення нею вчинені при наступних обставинах.
Відповідно до рішення Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області І сесії сільської ради 7 демократичного скликання від 20.01.2020 року №1-1/2020 «Про початок повноважень депутатів Пасічнянської сільської ради» ОСОБА_1 було обрано депутатом Пасічнянської сільської ради.
За таких обставин та згідно п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону, депутат місцевої ради ОСОБА_1 , була суб'єктом на якого поширюється дія Закону - як депутат місцевої ради (Пасічнянська сільська рада).
Згідно рішення Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області 8-го демократичного скликання І сесії сільської ради від 01.12.2020 року №1-1/2020 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Пасічнянської сільської ради восьмого скликання» ОСОБА_1 втратила повноваження депутата Пасічнянської сільської ради.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 2 ст.45 Закону, передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 ч.1 ст.3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.02.2020 року №1, декларація суб'єкта декларування, який припиняє відповідну діяльність (декларація перед звільненням) - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого ч.2 ст.45 Закону, не пізніше двадцяти робочих днів із дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної в підпунктах «а» та «в» пункту 2 ч.1 ст.3 Закону. Декларація «перед звільненням» охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування.
Таким чином, упродовж періоду з 00:00 год. 01.12.2020 року по 23:59 год. 29.12.2020 року ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію «перед звільненням» за період неохоплений раніше поданими деклараціями.
Оскільки ОСОБА_1 01.12.2020 року припинила повноваження депутата Пасічнянської сільської ради, то необхідною граничною датою подання нею вказаної вище декларації була - 23:59 год. 29.12.2020 року.
Проте, опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, лише 24.12.2021 року.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у відповідності до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 30.12.2020 року, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, а фактично подала дану декларацію 24.12.2021 року.
Крім того, відповідно до п.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Як з'ясовано судом, згідно рішення Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області 8-го демократичного скликання І сесії сільської ради від 01.12.2020 року №1-1/2020 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Пасічнянської сільської ради восьмого скликання» ОСОБА_1 припинила повноваження депутата Пасічнянської сільської ради.
Згідно абз.2 ч.2 ст.45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність зазначену у підпунктах «а» і «в» п.2, п.5 ч.1 ст.3 Закону, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Згідно з п.3 ч.1 роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 року №1, декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» п.2 ч.1 ст.3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
Оскільки ОСОБА_1 припинила повноваження депутата 01 грудня 2020 року, то необхідною граничною датою подання нею вказаної вище декларації була 31.03.2021 року.
Однак, опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 24.12.2021 року подала електронну декларацію після звільнення за 2020 рік.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.04.2021 року, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік (після звільнення), а фактично подала дану декларацію 24.12.2021 року.
Постановою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 19.04.2022 року об'єднано в одне провадження справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.1726 КУпАП, справа №348/250/22, номер провадження 3/348/319/22 зі справою про адміністративне правопорушення відносно неї за ч.1 ст.1726 КУпАП, справа №348/249/22, номер провадження 3/348/318/22, присвоївши об'єднаному провадженню номер справи - 348/249/22, номер провадження - 3/348/318/22.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даних правопорушень визнала, обставини їх вчинення не спростовувала. Просить суд суворо її не карати.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Завданням судді при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.245 КУпАП, є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ч.1 ст.1726 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративних правопорушень, її винуватість доведена зібраними та перевіреними в судовому засіданні доказами, а саме: даними протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією №40 від 11.01.2022 року (т.1 а.с.2-7); рапортом старшого оперуповноваженого УСР в Івано-Франківській області ДСР НП України від 11.01.2022 року (т.1 а.с.8); інформацією щодо фактичного подання декларацій ОСОБА_1 (т.1 а.с.9-11); копією рішення Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області І сесії сільської ради 7 демократичного скликання від 20.01.2020 року №1-1/2020 «Про початок повноважень депутатів Пасічнянської сільської ради», з якого вбачається, що ОСОБА_1 було обрано депутатом Пасічнянської сільської ради (т.1 а.с.12); копією рішення Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області 8-го демократичного скликання І сесії сільської ради від 01.12.2020 року №1-1/2020 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Пасічнянської сільської ради восьмого скликання», згідно якого ОСОБА_1 втратила повноваження депутата Пасічнянської сільської ради (т.1 а.с.13-14); даними протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією №39 від 11.01.2022 року (т.2 а.с.2-7); рапортом старшого оперуповноваженого УСР в Івано-Франківській області ДСР НП України від 11.01.2022 року (т.2 а.с.8) та іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 1 статті 45 Закону, передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Встановлені судом обставини та докази не спростовані особою, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 .
Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, які узгоджуються між собою, оцінивши їх у сукупності, суд прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.1726, ч.1 ст.1726 КУпАП.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника суддя врахував характер вчинених правопорушень, особу порушниці, ступінь її вини, майновий стан, обставину, що пом'якшує відповідальність: щире розкаяння винуватої у вчиненому, а тому вважає, що на підставі ч.2 ст.36 КУпАП на неї слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст.401 КУпАП з ОСОБА_1 в дохід держави слід також стягнути 496 грн. 20 коп. судового збору.
На підставі наведеного, ЗУ «Про запобігання корупції», керуючись ст.ст.9, 24, 36, 401, 1726, 221, 245, 251, 252, 256, 280, 283, 284, 285, 287 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.1726, ч.1 ст.1726 КУпАП та на підставі ч.2 ст.36 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення - у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 496 грн. 20 коп. судового збору.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга на постанову подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Грещук Р.П.