Рішення від 28.06.2022 по справі 420/26332/21

Справа № 420/26332/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 червня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 21 грудня 2021 року надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови від 29 листопада 2021 року у ВП №65054054 про накладення штрафу у розмірі 10 200 грн.

Позовні вимоги Головне управління пенсійного фонду України обґрунтовує тим, що 07.12.2021 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшла постанова ВП №65054054 про накладення штрафу від 29 листопада 2021 року у розмірі 10 200 грн.

Позивач із зазначеною постановою про накладання штрафу не погоджується, вважає її протиправною, з огляду на що просить суд її скасувати з наступних підстав.

Так, позивач зазначив, що на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перебуває виконавчий лист №420/4220/20, виданий 28.12.2020 Одеським окружним адмiнiстративним судом, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 відповідно до ст. 81, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за вiдповiдною посадою, з урахуванням виплачених сум. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 по справі №420/4220/20 Головним управлінням проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2020 відповідно до ст. 81, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за вiдповiдною посадою, з урахуванням виплачених сум. Сума доплати за період з 01.01.2020 по 31.01.2021 становить 462469,10 грн.

Інформація про виконання рішення по справі №420/4220/20 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень.

На підставі викладеного позивач вважає, що покладені судом зобов'язання виконані ним в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії ОСОБА_1 буде здійснена в найкоротший термін після отримання відповідного фінансування з Пенсійного фонду України.

Позивач вказує, що станом на 22.11.2022 Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з датою надходження до боржника по 10 листопада 2019 року. Бюджет Головного управління, передбачений на 2021 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, вичерпано.

Позивач вважає, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Як стверджує позивач, відповідні листи-довідки про виконання рішення суду було надіслано Головним управлінням до відділу примусового виконання рішень 15.04.2021 року та 22.11.2021 року.

Проте, незважаючи на виконання судового рішення Головним управлінням в межах повноважень та не враховуючи надані роз'яснення щодо виплати коштів після їх виділення Головному управлінню, старшим державним виконавцем безпідставно, як на переконання позивача, винесено постанову ВП №65054054 про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн за невиконання рішення суду.

Ухвалою судді від 28 грудня 2021 року позовну заяву було залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю вимогам ч.3 ст.161 КАС України, а саме несплатою судового збору.

Ухвалою судді від 05.01.2022 року за клопотанням позивача було продовжено строк на усунення недоліків позовної заяви.

17 січня 2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області через канцелярію суду надійшла заява про усунення недоліків позову, до якої додане платіжне доручення № 1112 від 13 січня 2022 року про сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Ухвалою судді від 24 січня 2022 року, після усунення недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі. Вирішено справу розглядати з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. Доручено Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (65091, м. Одеса, вул. Розумовського, 37) подати до Одеського окружного адміністративного належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №65054054 у повному обсязі. Зупинено провадження у справі №420/26332/21 до надходження відповіді на доручення.

Суд зазначає, що копія ухвали від 24.01.2022 року була надіслана та доставлена на електрону адресу відповідача.

Однак, ні у визначений судом строк, ні станом на дату вирішення даної адміністративної справи відзиву на позовну заяву чи обґрунтованого клопотання про продовження строку для його подання до суду не надано. Також, не виконано доручення суду щодо надання суду копій матеріалів виконавчого провадження №65054054.

Ухвалою суду від 13.06.2022 року провадження у справі 420/26332/21 поновлено та витребувано у Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №65054054 у повному обсязі.

Вказана ухвала суду від 13.06.2022 року була надіслана на електронний кабінет відповідача у підсистемі «Електронний суд». Однак, вимоги ухвали щодо витребування копій матеріалів виконавчого провадження відповідачем станом на день ухвалення рішення не виконані, будь-яких заяв та/або клопотань суду не надавались.

27.06.2022 року до суду надійшло клопотання (вх.. № ЕП/17908/22) Головного управління ПФУ в Одеській області з проханням розгляд справ повести без участі сторони позивача.

У судове засідання, призначене на 28 червня 2022 року о 15 год. 00 хв., учасники справи не з'явились, про місце, дату і час судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно.

Враховуючи особливості подання заяв по суті справи в окремих категоріях адміністративних справ, визначені частиною першою статті 269 КАС України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву та/або заяву про продовження процесуальних строків не подав.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Глава 11 КАС України визначає особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ, зокрема категорії термінових адміністративних справ (ст.ст. 268-289).

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначаються статтею 287 КАС України.

Отже, справи з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби відносяться до категорії термінових адміністративних справ, які розглядаються з урахуванням положень ст.ст. 268, 269, 271, 272 КАС України.

Відповідно до ч. 4 ст. 287 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.

У справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Згідно з ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З урахуванням вищенаведеного, справу розглянуто в порядку письмового провадження 28 червня 2022 року за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлені наступні обставини та факти.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 у справі №420/4220/20 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за заявою ОСОБА_1 від 29.04.2020. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 відповідно до ст. 81, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набрало законної сили 21.12.2020 року.

28 грудня 2020 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/4220/20 про зобов'язання провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 відповідно до ст.81, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, з урахуванням виплачених сум.

Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - 22 грудня 2023 року.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 року було задоволено заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення від 22.09.2020. Роз'яснено рішення від 22.09.2020 по справі № 420/4220/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, зокрема, що пункт 2 резолютивної частини рішення, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язано провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 відповідно до ст.81, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, з урахуванням виплачених сум, належить виконувати без обмеження граничного розміру перерахованої пенсії та суми заробітної плати, з якої вона повинна розраховуватись.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2021 року було задоволено апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області та скасовано ухвалу суду від 29.01.2021 року, прийнято постанову про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року.

За заявою стягувача про примусове виконання рішення суду, 08 квітня 2021 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відкрито виконавче провадження №65054054 з примусового виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду №420/4220/20, виданого 28.12.2020 року про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 відповідно до ст.81, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, з урахуванням виплачених сум (а.с. 9-10).

Боржника зобов'язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів з моменту винесення постанови.

Постановою від 08 квітня 2021 року з боржника стягнуто виконавчий збір у розмірі 24000,00 грн.

Супровідним листом від 08 квітня 2021 року №10.03-5199 копія постанови про відкриття виконавчого провадження від 08 квітня 2021 року направлена до виконання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області та до відома стягувачу (а.с.9).

Згідно штампу реєстрації вхідної кореспонденції, постанова надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 12.04.2021 року за вх.№6441/16.

Листом від 15 квітня 2021 року вих.№1500-0305-5/47751 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлено Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виконання рішення суду (а.с. 12).

В своєму Листі від 15.04.2021 року позивач, зокрема, повідомляє відповідача про те, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду 29.01.2021 №420/4220/20, перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено, що підтверджується рішенням №951060857531 від 03.02.2021. Сума доплати згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду 29.01.2021 № 420/4220/20 за позовом ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 по 28.02.2021 склала 315015,94 грн. Судові рішення, що набрали законної сили виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Інформація про виконання рішення по справі №420/4220/20 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень Пенсійного фонду України, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Згідно з частиною першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності вiдповiдного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Таким чином, визначені рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 по справі №420/4220/20 зобов'язання виконані в порядку встановленому чинним законодавством та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої пенсії буде здійснена невідкладно після виділення Головному управлінню відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Згідно пункту 9 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 статті 39 (а саме у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом), якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Оскільки Головним управлінням зазначене рішення суду виконано, в межах наданих повноважень, 03.02.2021 року, а постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №65054054 винесена 08.04.2021, підстав для стягнення виконавчого збору немає .

Враховуючи вищевикладене, просимо закінчити виконавче провадження № 65054054 на підставі пункту 9 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження", як фактично виконане.

В додатку до листа від 15.04.2021 року позивач долучив: копію розрахунку суми боргу, що підлягає виплаті; витяг з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою; протокол розрахунку пенсії.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 року було частково задоволено заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення від 22.09.2020 р. по справі №420/4220/20. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 р. у справі №420/4220/20, яке набрало законної сили 21.12.2020 р., в частині здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2020 р. відповідно до ст.81, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, з урахуванням виплачених сум. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 р. у справі №420/4220/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 р. відповідно до ст.81, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, з урахуванням виплачених сум.

Вказана ухвала набрала чинності 23.09.2021 року.

02 листопада 2021 року постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП № 65054054 за невиконання рішення суду на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України накладено штраф у розмірі 5100 грн. (а.с. 13-14). В мотивувальній частині своєї постанови державний виконавець зазначив, що 26.10.2021 ним до Головного управління Пенсійного фонду України направлено вимогу, якою вимагалось від боржника повідомити про виконання виконавчого листа №420/4220/20 виданого 28.12.2020 Одеським окружним адміністративним судом з урахуванням окремої ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 по справі № 420/4220/20. В подальшому, 04.06.2021 до відділу надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області за вих.№1500-0305-8/135252 від 28.10.2021, яким повідомлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 по справі № 420/4220/20, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2020 року відповідно до ст. 81, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, з урахуванням виплачених сум, перерахунок здійснено 27.10.2021. Сума доплати згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 по справі №420/4220/20 за позовом ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 по 31.01.2021 становить 462469,10 грн. До відповіді надано копію рішення про перерахунок пенсії від 27.10.2021 №951060857531 та копію розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі №95110660857531 згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду. Відповідно до вказаних документів розмір пенсії ОСОБА_1 перераховано з 01.01.2020 по 31.01.2021 року в сумі 52440,70 грн. З 01.03.2021 по 30.06.2021 розмір пенсії стягувачу встановлено в сумі 17690 грн, з 01.07.2021 по 30.11.2021 в сумі 18540 грн та з 01.12.2021 довічно в сумі 19340 грн. Згодом, 01.11.2021 до відділу надійшла заява стягувача якою повідомлено, що боржник не виконує рішення суду, так як з березня 2021 року пенсія розрахована з граничним розміром. Встановивши з березня 2021 року стягувачу пенсію в розмірі 17690 грн, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області умисно не виконує рішення суду, ігноруючи принципи обов'язковості судового рішення, так як в мотивувальній частини рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі 420/4220/20 від 22.09.2020, на підставі якого 28.12.2020 було видано виконавчий лист №420/4220/20, вже було зроблено висновки з цього приводу.

22 листопада 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області склало лист-відповідь № 1500-0403-5/146517 (а.с.15) на постанову державного виконавця від 02.11.2021 року про накладення штрафу. В своєму листі позивач зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 по справі №420/4220/20 Головним управлінням проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2020 відповідно до ст.81, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, з урахуванням виплачених сум. Сума доплати за період з 01.01.2020 по 31.01.2021 становить 462469,10 грн. Що стосується виплати нарахованого боргу зазначає, що пенсія призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету. Станом на 22.11.2021 Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою надходження до боржника по 10 листопада 2019 року включно. Бюджет Головного управління, передбачений на 2021 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, вичерпано. У постанові від 06.10.2021 по справі №420/5689/20 П'ятий апеляційний адміністративний суд дійшов вірного висновку про відсутність у Пенсійного органу об'єктивної фінансової можливості виконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, та визнав причини його невиконання поважними. Верховний Суд у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 року у справі № 405/3663/13-а, від 13.06.2018 року у справі №757/29541/14-а та від 21.08.2019 року у справі №754/3105/17) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин. Також зазначаємо, що у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», починаючи з 1 квітня 2021 року фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, здійснюється Пенсійним фондом України. Виходячи із зазначеного нараховану доплату ОСОБА_1 Головним управлінням буде виплачено в найкоротший термін після отримання відповідного фінансування з Пенсійного фонду України. Що стосується розрахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 з граничним розміром повідомляємо наступне. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 по справі №420/4220/20 за заявою ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення від 22.09.2020 зокрема в частині відсутності обмеження граничного розміру перерахованої пенсії роз'яснено, що рішення суду від 22.09.2020 по справі №420/4220/20 належить виконувати без обмеження граничного розміру перерахованої пенсії та суми заробітку, з якої вона повинна розраховуватись. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2021 по справі №420/4220/20 апеляційну скаргу Головного управління задоволено, ухвалу Одеського суду від 29.01.2021 скасовано. Прийнято постанову, якою в задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення рішення від 22.09.2020 відмовлено. Таким чином, визначені рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 по справі №420/4220/20 зобов'язання виконані в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління.

29 листопада 2021 року постановою ВП № 65054054 старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Коваленком В.О. за невиконання рішення суду накладено штраф на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у розмірі 10200 грн (а.с.5).

В мотивувальній частині постанови від 29.11.2021 року державний виконавець зазначив зокрема, що 02.11.2021 державним виконавцем відповідно до вимог статей 63, 75 Закону, за невиконання рішення, було винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5100 грн., та зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів. 24.11.2021 до відділу, за вихідним №1500-0403-5/146517 від 22.11.2021, надійшов лист ГУПФУ в Одеській області, з якого вбачається що рішення суду боржником не виконано.

Супровідним листом від 29 листопада 2021 року №10.03-23054 постанова від 29.11.2021 року була направлена до відома та виконання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 4).

Згідно штампу реєстрації вхідної кореспонденції, постанова від 29.11.2021 року надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 07.12.2022 року за вхід. реєстраційним номером: 19955/14 (а.с. 4).

Не погоджуючись із вказаною постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч.2 та ч.4 ст.372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Питання примусового виконання судових рішень регулюються Законом України «Про виконавче провадження».

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження»).

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Примусове виконання рішень, за якими стягувачами є держава, державні органи, здійснюється органами державної виконавчої служби.

Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження», встановлені обов'язки і права виконавців. Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження», за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення регламентований статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження».

За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (ч. 1).

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2).

Як вбачається з матеріалів справи, звернувшись до суду, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року у справі № 420/4220/20 ним виконано.

Водночас, відповідачем накладено штраф на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області за невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року у справі №420/4220/20.

Як встановлено судом з матеріалів справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року у справі №420/4220/20, ОСОБА_1 було проведено перерахунку пенсії (пенсійна справа №951060857531) з 01.01.2020 року відповідно до ст.81, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, з урахуванням виплачених сум (а.с.6-7).

Згідно направленого відповідачу Розрахунку на доплату пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа №951060857531 (а.с.6-7), сума доплати за період з 01.01.2020 року по 28.02.2021 року становить 315015,94 грн.

Інформація про виконання рішення по справі №420/4220/20 Головним управлінням внесена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (а.с. 8).

Листом від 15.04.2021 року та листом від 22.11.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило державного виконавця про те, що погашення заборгованості, нарахованої на виконання рішення суду, здійснюватиметься в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Отже, на виконання рішення суду у справі №420/4220/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено перерахунок пенсії та розраховано суму доплати за період з 01.01.2020 року по 28.02.2021 року.

Проте, виплата доплати за вказаний період не відбулась.

Статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження» визначена відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії.

Зокрема, згідно з ч.1 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (ч.2 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження»).

Аналіз визначених правових норм дає підстав для висновку, що законодавство встановлює відповідальність боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання за невиконання рішення, а саме: накладення штрафу, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Водночас для накладення зазначеного штрафу, законодавство передбачає установлення невиконання судового рішення без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Отже, невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України «Про виконавче провадження». Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону України «Про виконавче провадження», можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Аналогічні праві висновки викладені у постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі №360/3573/20.

Поряд з цим, Верховний Суд у постанові від 31 травня 2021 року у справі №560/594/20 зауважив, що невиконання пенсійним органом рішення суду дозволяє державному виконавцю вжити заходи реагування у вигляді накладення штрафу, проте необхідно встановити, що послугувало причиною до невиконання рішення суду на момент накладення штрафу. Якщо встановлено, що невиконання відбулось без поважних причин, то наявні підстави для накладення штрафу, а у протилежному випадку (наявні реальні обставини, що є перешкодою до виконання), необхідно враховувати їх поважність та у кожному конкретному випадку виходити з цих обставин.

В свою чергу, Верховний Суд в постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.10. 2021 у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі №360/4705/20 зазначив, що невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Суд зауважує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для винесення спірної постанови слугувало те, що станом на час винесення останньої постанови Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не виконано рішення суду справі № 420/4220/20 в частині виплати донарахованої суми пенсії.

Між тим, як на підставу щодо невиконання в повному обсязі судового рішення у вищезазначеній справі, позивач вказує на відсутність фінансування необхідного на виплату коштів за судовими рішеннями.

Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.

Частинами 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно із п.п. 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

На підставі наведеного, слід зазначити, що обставини, на які посилається Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в своїй сукупності свідчать, що невиплата в повному обсязі перерахованої пенсії не зумовлена недбалістю позивача чи неналежним виконанням своїх обов'язків.

Верховний Суд у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 року у справі №757/29541/14-а та від 21.08.2019 року у справі №754/3105/17) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, на якого покладено обов'язок доказування, жодних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та рішень, до суду не надав.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.

Відповідно до вимог ч.2 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Судом враховується, що згідно п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до положень ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав Відповідачем у справі, або якщо Відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем, за звернення до суду з даним адміністративним позовом, було сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №1112 від 13.01.2022 року, а відтак, суд вважає за доцільне стягнути з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суму сплаченого судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 139, 194, 205, 229, 243-246, 250, 255, 268, 269, 271, 272, 287, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 29 листопада 2021 року ВП №65054054 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу у розмірі 10200,00 грн.

Стягнути з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суму сплаченого судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених статтею 287 КАС України, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).

Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 43315529).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА