Рішення від 27.06.2022 по справі 420/26193/21

Справа № 420/26193/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024), треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача Державна Установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» (провулок Каркашадзе, 3, м. Одеса, 65044), Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС), треті особи без самостійних вимог Державна Установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» (далі - ДУ ТМО МВС), Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ) в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії МВС щодо відмови, яка викладена у листі за №Д-20813/22 від 12.08.2021 року щодо відновлення йому - ОСОБА_1 , виплати раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших ocіб» від 09.04.1992року №2262-XII, під скритим мотивом відсутності у нього, оригіналу свідоцтва про хворобу;

- зобов'язати МВС розглянути його - ОСОБА_1 , заяву від 29.06.2021 року, отриману 05.07.2021 року, підготувати передбачений пакет документів для відновлення виплати раніше призначеної пенсії з 16.12.2017 року по 16.12.2020 року за 3 групою інвалідності, з 16.12.2020 року по 01.01.2023 року за 2 групою інвалідності та направити пакет документів у відповідності до п.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, Зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007р. за №135/13402 та направити до Пенсійного фонду України із довідкою за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, про розмір його грошового забезпечення за прирівняною посадою до поліцейських, з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із змінами, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для відновлення виплати раніше призначеної пенсії згідно діючого законодавства України.

Також позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь суму сплаченого судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 14.06.2000 року ГУ ПФУ в Донецькій області йому призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи, яка підтверджувалась до 01.03.2004 згідно довідки серії МСЕ №013146, виданої від 24.02.2003 року.

Позивач зазначив, що пенсія по інвалідності з квітня 2004 року йому не виплачувалась по причині не проходження ним медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК). Лише 16.12.2020 року він був оглянутий Обласною МСЕК №1 Одеського обласного центу медико-соціальної експертизи та йому встановлено ІІ групу інвалідності до 01.01.2023 року, видано довідку серії 12 ААВ №171035.

Позивач вважає, що він з поважних причин не проходив медико-соціальну комісію, оскільки 11.11.2001 року його було затримано за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень та взято під варту. Вироком Апеляційного суду Донецької області від 06.10.2005 року його було засуджено до довічного позбавлення волі. Відповідно до рішення ЄСПЛ від 17.03.2016 року по справі «Закшевський проти України» визнано низку порушень його прав щодо Конвенції. Постановою Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2019 року скасовано вирок Апеляційного суду Донецької області від 06.10.2005 року та ухвалу Верховного Суду України від 19.10.2006 року в частині. В цій частині направлено справу на новий судовий розгляд.

Незважаючи на не проходження позивачем МСЕК для підтвердження ним групи інвалідності для отримання пенсії, він вважає, що має право на поновлення пенсії з 16.12.2017 року по 16.12.2020 року за ІІІ групою інвалідності та з 16.12.2020 року по 01.01.2023 року за ІІ групою інвалідності.

Позивач зазначає, що 29.06.2021 року він звернувся до МВС з заявою про поновлення виплати пенсії. На вказану заяву позивач від МВС отримав лист від 12.08.2021 року №Д-20813/22, яким на його думку йому відмовлено в поновленні виплати пенсії з підстав відсутності у нього оригіналу свідоцтва про хворобу. При цьому, позивач вказує, що не може надати оригінал свого свідоцтва про хворобу, оскільки він знаходиться на території Донецької області, що є непідконтрольною українській владі.

Ухвалою суду від 28.12.2021 позовну заяву залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позову.

Ухвалою суду від 05.01.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Залучено до участі у справі у якості третьої особи ГУ ПФУ в Одеській області.

Ухвала суду від 05.01.2022 року направлена відповідачу на електронну адресу 05.01.2022 року. Представник відповідача станом на 24.06.2022 року не надав до суду відзив на позов.

До суду надійшли пояснення від третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ДУ ТМО МВС, в яких зазначено, що заявнику до заяви про поновлення виплати пенсії по інвалідності згідно з п.7 Порядку №3-1 необхідно додати наступні документи, зокрема, військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію): свідоцтво про хворобу або постанову військово - лікарської комісїї, однак у позивача в наявності лише копія з копії свідоцтва про хворобу, при цьому не допускається засвідчення правильності копії з додатка без пред'явлення основного докумету.

23.02.2021 року за вих. №33/36-216 до МВС були надіслані матеріали ОСОБА_1 для розгляду та прийняття рішення щодо поновлення виплати пенсії по інвалідності, однак супровідним листом від 23.04.2021 року за вих. №17151/22-2021 документи ОСОБА_1 були повернуті до сектору на доопрацюваня у зв'язку із відсутністю розрахунку вислуги років, грошового атестату та документу про отримання травми під час виконання службових обов'язків ОСОБА_1

12.08.2021 року МВС листом за вих. №Д-20813/22-2021 на три адреси була і надіслана відповідь, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.06.2021р., про необхідність:

- Ліквідаційній комісії ГУМВС України в Донецькій області оформити та надіслати до ДУ ТМО МВС України по Одеській області розрахунок вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 ;

- ДУ ТМО МВС направити матеріали необхідні для оформлення подання для призначення пенсії ОСОБА_1 згідно з п.7 Порядку № 3-1;

- ОСОБА_1 запропоновано звернутися до ДУ ТМО МВС з метою оформлення матеріалів, необхідних для вирішення порушеного питання.

Від Ліквідаційній комісії ГУМВС України в Донецькій області до ДУ ТМО МВС надійшов розрахунок вислуги років ОСОБА_1 , однак ОСОБА_1 до ДУ ТМО МВС так і не звернувся.

До суду від позивача надійшли заперечення на пояснення третьої особи, в яких він вказав, що документи які він повинен додати до заяви про поновлення виплати пенсії були вилучені у нього із відкриттям кримінального провадження. При цьому оригінал свідоцтва про хворобу №33/203 від 24.05.2000 року знаходиться на окупованій території України. Таким чином він не може надати оригінали необхідних документів.

Водночас позивач зазначає, що відповідно до листа Краматорського міського суду Донецької області від 03.12.2020 року №234/8409/191/234/12/20 в матеріалах кримінальної справи №234/8409/19 знаходиться копія свідоцтва про хворобу №33/203 від 24.05.2000 року, яку було засвідчено Прокуратурою Харківської області під час досудового розслідування.

Позивач вважає, що не поновлення його пенсійних виплат з 16.12.2017 року по 16.12.2020 року за ІІІ групою інвалідності та з 16.12.2020 року по 01.01.2023 року за ІІ групою інвалідності - призводить до порушення його Конституційних прав щодо пенсійного забезпечення.

Справа розглянута в письмовому провадженні.

Дослідивши та проаналізувавши надані учасниками справи докази у їх сукупності, судом встановлено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою (а.с.18, 20), колишнім співробітником МВС, який наказом №128 о/с від 12.06.2000 року звільнений у запас за п.64 «б» (через хворобу) з посади старшого оперуповноваженого відділення карного розшуку Дебальцевського міського відділу УМВС України в Донецькій області (а.с.107).

Відповідно до свідоцтва про хворобу №33/203 від 22.05.2000 року Військо-лікарської комісії УМВС України в Донецькій області по направленню відділу кадрів Дебальцевського МВ УМВС України в Донецькій області вказано, що позивачем при виконанні службових обов'язків отримано травми (а.с.135-138).

ОСОБА_1 з 14.06.2000 року призначена пенсія по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) (а.с.43).

Відповідно до витягу із акту огляду МСЕК №013146 оглядом 24.02.2003 року позивачу встановлена третя група інвалідності за травмою, що пов'язана з виконанням службового обов'язку строком до березня 2004 року (а.с.115-116).

06.10.2005 року ОСОБА_1 засуджено вироком апеляційного суду Донецької області по справі №1-23/05 до довічного позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Ухвалою судової колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 19.10.2006 року вказаний вирок відносно ОСОБА_1 залишено без змін.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2019 року у справі №1-23/05 скасовано вирок Апеляційного суду Донецької області від 06.10.2005 року та ухвалу Верховного Суду України від 19.10.2006 року частково. В цій частині направлено справу на новий судовий розгляд.

16.12.2020 року позивач пройшов медико-соціальну комісію та відповідно до довіки акту огляду МСЕК №164521 йому встановлено другу групу інвалідності строком до 16.12.2022 року (а.с.117). Також довідкою акту огляду МСЕК №171035 підтверджується проведення огляду ОСОБА_1 16.03.2021 року, якому встановлено другу групу інвалідності строком до 01.07.2023 року, дата чергового переогляду 16.12.2022 року (а.с.118).

Таким чином у зв'язку з позбавленням волі інвалідність позивача не підтверджувалась з квітня 2004 року по листопад 2020 року.

05.01.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області, у якій просив поновити виплату пенсії по інвалідності та зазначив, що з 2004 року не мав можливості проходження МСЕК (а.с.180).

ДУ ТМО МВС листом від 23.02.2021 року №33/36-216 на адресу начальника управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань Департаменту персоналу МВС України надіслано матеріали для розгляду та прийняття рішення щодо поновлення виплати пенсії по інвалідності позивачу. Додатково вказано, що документи, які заявник повинен подати згідно Порядку №3-1 були вилучені у ОСОБА_1 із відкриттям кримінального провадження (а.с.186-187).

23.04.2021 року МВС листом №17151/22-2021 ДУ ТМО МВС повідомлено, що серед надісланих документів відсутній розрахунок вислуги рокiв для призначення пенсії згідно Закону, грошовий атестат та документ про отримання травми під час виконання службових обов'язків. Надіслано документи ОСОБА_1 для доопрацювання з урахуванням вищезазначеного та повторного пх направлення до Департаменту (а.с.188).

29.06.2021 року позивач звернувся до МВС з заявою про відновлення виплати раніше призначеної йому пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ (а.с.94-101).

За результатами розгляду заяви від 29.06.2021 Департаментом персоналу МВС України листом від 12.08.2021 року за вих. №Д-20813/22 була надіслана відповідь Ліквідаційній комісії ГУМВС України в Донецькій області, ДУ ТМО МВС та ОСОБА_1 .

Згідно листа від 12.08.2021 року №Д-20813/22 в галузевому державному архіві МВС стосовно ОСОБА_1 наявна тільки алфавітна карточка. Інших документів щодо проходження ним служби, у тому числi наказів, матерiалiв службового розслідування тощо - не виявлено.

Листом МВС від 12.08.2021 року повідомлено Ліквідаційну комісію ГУМВС України в Донецькій області про необхідність: оформити та надіслати до ДУ ТМО МВС розрахунок вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 , пiдтвердити довідкою (з урахуванням листа ліквідаційної комiсiї вiд 08.02.2021 року №5зі/ПК) про відсутність у Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області фінансових документів (грошового атестату тощо) на ОСОБА_1 на час звільнення його з органів внутрішніх справ та вислати зазначені документи ДУ ТМО МВС.

Також листом МВС від 12.08.2021 року зазначено про необхідність ДУ ТМО МВС направити Департаменту персоналу МВС України матеріали, необхідні для оформлення подання для призначення пенсії ОСОБА_1 згідно з п.7 Порядку №3-1.

Крім того, листом від 12.08.2021 року запропоновано ОСОБА_1 звернутися до ДУ ТМО МВС з метою оформлення матеріалів, необхідних для вирішення порушеного питання (а.с.113-114).

Від Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області 29.09.2021 року на виконання листа МВС від 12.08.202 року №Д-20813/22 за вхід. №1129 до ДУ ТМО МВС надійшов розрахунок вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 , довідку про відсутність у Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області фінансових документів (грошового атестату тощо) на ОСОБА_1 та витяг з наказу ГУ МВС України в Донецькій області від 07.09.2021 року №7 о/с лк щодо підтвердження статті та дати звільнення ОСОБА_1 , а також оголошення вислуги років останньому (а.с.191).

Позивач після надісланих ліквідаціною комісією документів не звертався до ДУ ТМО МВС щодо вирішення питання про відновлення виплати його пенсії та вважаючи лист МВС відмовою у відновленні пенсії - звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон №2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону №2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Згідно з пунктом «б» статті 1-2 Закону №2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Статтею 2 Закону №2262-XII, яка визначає умови пенсійного забезпечення, передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Умови призначення пенсій по інвалідності визначені у статті 18 Закону №2262-XII.

Відповідно до статті 18 Закону №2262-XII пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Статтею 19 Закону №2262-XII визначено, що групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.

Згідно зі статтею 20 Закону №2262-XII залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, поділяються на такі категорії:

а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.

Згідно зі статтею 26 Закону №2262-XII пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.

В разі визнання пенсіонера, який не досяг пенсійного віку, працездатним пенсія виплачується йому до кінця місяця, в якому його визнано працездатним, але не довше ніж до дня, по який встановлено інвалідність.

Статтею 28 Закону №2262-XII передбачено, що в разі порушення особою з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом строку повторного огляду у медико-соціальних експертних комісіях виплата їй пенсії зупиняється, а при визнанні її знову особою з інвалідністю - поновлюється з дня зупинення, але не більш як за один місяць до дня повторного огляду.

В разі порушення особою з інвалідністю строку повторного огляду з поважної причини виплата їй пенсії поновлюється з дня зупинення, але не більш як за 3 роки до дня повторного огляду, якщо медико-соціальна експертна комісія визнає її за цей період особою з інвалідністю. Якщо за цих умов при повторному огляді встановлено іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений час виплачується за попередньою групою інвалідності.

Відповідно до статті 48 Закону №2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

Згідно з пунктами 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок №3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Статтею 49 Закону №2262-XII передбачено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначення.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:

заява про призначення пенсії (додаток 1);

грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);

довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;

копія паспорта.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Пунктом 6 Порядку №3-1 передбачено, що у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

Пунктом 14 Порядку № 3-1 визначено:

Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою;

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів;

Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 3);

Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).

Згідно з пунктом 16 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Порядку № 3-1).

Матеріалами справи підтверджується, що 29.06.2021 року позивач звернувся до МВС з заявою про відновлення виплати раніше призначеної йому пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ (а.с.94-101) та йому наданий опис документів до замовного листа від 02.07.2021 року №6500142450903 із зазначенням переліку одержаних документів (а.с.102-103).

МВС листом від 12.08.2021 року за вих. №Д-20813/22 була надіслана відповідь-роз'яснення про необхідність: ліквідаційній комісії - надання необхідних для відновлення пенсії документів (розрахунку вислуги років, довідки про відсутність у ліквідаційної комісії фінансових документів), ДУ ТМО МВС - оформлення подання для призначення пенсії ОСОБА_1 та позивану - звернення до ДУ ТМО МВС з метою оформлення матеріалів (а.с.113-114).

Таким чином, МВС не прийнято рішення про відмову позивачу у відновленні раніше призначеної пенсії, зокрема як вважає позивач з підстав відсутності оригіналу свідоцтва про хворобу.

Суд вважає, що відповідачем у відповідності до п. 12 Порядку №3-1 надано допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії, а також роз'яснено порядок подальших дій для відновлення позивачу пенсії по інвалідності, що передбачено п. 6 Порядку №3-1.

Між тим, ОСОБА_1 після отримання ДУ ТМО МВС розрахунку його вислуги років, довідки про відсутність у ліквідаційної комісії фінансових документів щодо нього - не звертався до ДУ ТМО МВС з метою оформлення матеріалів для вирішення питання про відновлення раніше призначеної йому пенсії.

Суд вважає, що до повноважень МВС законодавством не віднесено самостійне здійснення розрахунку вислуги років позивача, у зв'язку з чим відповідач правомірно роз'яснив необхідність подання ліквідаційною комісією додаткових документів.

Суд дійшов висновку, що МВС вчинено усі необхідні дії для отримання документів, на підставі яких в подальшому приймалось би рішення про відновлення раніше призначеної пенсії, або про відмову в відновленні раніше призначеної пенсії.

Вищевикладене свідчить про відсутність будь-якої бездіяльності щодо відновлення пенсії позивача та відсутність відмови у відновленні пенсії за розглядом заяви позивача від 29.06.2021 року.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги позивача про визнання протиправною відмови МВС, яка викладена у листі за №Д-20813/22 від 12.08.2021 року, про відновлення ОСОБА_1 виплати раніше призначеної пенсії з підстав відсутності у нього, оригіналу свідоцтва про хворобу.

Оскільки позовна вимога про визнання протиправними дії МВС задоволенню не підлягає суд дійшов висновку щодо відстуності підстав для задоволення вимоги про зобов'язання МВС розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.06.2021 року, підготувати пакет документів для відновлення виплати раніше призначеної пенсії та направити пакет документів до Пенсійного фонду України.

Частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

За правилами, визначеними статтею 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 00032684), треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача Державна Установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» (провулок Каркашадзе, 3, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08734546), Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя О.О. Хурса

.