Рішення від 29.06.2022 по справі 177/597/22

Справа № 177/597/22

Провадження № 2-о/177/25/22

РІШЕННЯ

Іменем України

29 червня 2022 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Березюк М. В.

за участі: секретаря Баля А. І.,

заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кривому Розі в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 , заінтересована особа - Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області в особі Криворізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення юридичного факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

22 червня 2022 року заявник звернулася до суду з заявою, в якій просила суд встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженого в м. Донецьк Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті Донецька область Ясиноватський район, з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті та отримання відповідного свідоцтва про смерть.

Ухвалою суду від 23.06.2022 заяву залишено без руху, з наданням часу для усунення недоліків заяви.

27.06.2022 заявник усунула недоліки заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, надавши суду копії документів на обґрунтування заявлених вимог.

В обґрунтування поданої заяви заявник вказувала, що вона з ОСОБА_3 проживала однієї сім'єю та від вказаних стосунків вони мають спільну дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батько дитини був громадянином України, але проживав на тимчасово окупованій території України, де і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Оскільки ОСОБА_3 перебував та помер на тимчасово окупованій території України, свідоцтво про його смерть серії НОМЕР_1 від 22.03.2022 актовий запис № 391, видане Куйбешівським відділом РАЦС Донецького міського управління юстиції МЮ ДНР є недійсним та не має юридичної сили. Вказані обставини унеможливлюють реалізацію прав її дитини, пов'язаних зі смертю батька ОСОБА_3 , у зв'язку з чим вона звернулася до суду для встановлення факту його смерті.

Встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідно в інтересах її доньки, для подальшої реєстрації факту смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану України та отримання відповідного свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.

Ухвалою Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 28.06.2022 провадження по справі відкрито та справу призначено до розгляду на 29.06.2022.

Заявниця ОСОБА_1 , діючи як законний представник малолітньої доньки ОСОБА_2 , в судовому засіданні вимоги підтримала та просила суд задовольнити їх.

Заінтересована особа - Криворізький відділ ДРАЦС у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання свого повноважного представника не направила, надавши заяву про розгляд справи за відсутності представника.

Суд, дослідивши подані заявником документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Статтею 317 ЦПК України встановлено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами померлого, їхніми представниками або іншими законними представниками до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню (ч. 4 ст.317 ЦПК України).

Так, згідно з п. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.

Відповідно до ч.2 ст. 1 вказаного Закону, датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Указом Президента України № 32/2019 від 07.02.2019 затвердженого Межі та Перелік районів, міст, селищ і сіл, частини їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганських областях. Відповідно до положень вказаного Переліку, до тимчасово окупованої території України віднесено, серед інших, м. Ясинувата та Ясинуватський район: селище Бетманове, село Василівка, селище Лозове, село Спартак, село Веселе (адміністративно підпорядковане Спартаківській сільській раді), селище Каштанове, селище Крута Балка, селище Мінеральне, село Яковлівка.

Відповідно до положень ч.2-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , яка до укладення шлюбу з 08.04.2019 іменувалася прізвищем « ОСОБА_1 » (а.с. 19), є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 01.12.2009, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку Донецької області (а.с. 9).

Згідно вказаного свідоцтва про народження, батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_3 (а.с. 9).

Як слідує з повного витягу з актового запису про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, при цьому реєстрація народження дитини проведена за спільною заявою батьків про визнання батьківства від 01.12.2009, прізвище дитини змінено зі « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 » (а.с. 17-18).

Відповідно до ст. 154 Сімейного кодексу України, батьки мають право звертатися до суду за захистом прав та інтересів дитини, як їх законні представники без спеціальних на те повноважень. У зв'язку з чим, ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаною заявою в інтересах своєї малолітньої доньки, та представляла її інтереси в суді в силу ст. 59 ЦПК України.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми законними представниками до суду за межами такої території України. Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що заява подана уповноваженим суб'єктом, тобто ОСОБА_1 , яка звернулася до суду з вказаною заявою як законний представник своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , в її інтересах, яка в свою чергу є родичем - донькою померлого ОСОБА_3 .

Факт смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 в Ясинуватському районі Донецької області підтверджується копією свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 від 22.03.2022, виданого Куйбишевським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького міського управління юстиції Міністерства Донецької народної республіки (невизнаної республіки), актовий запис № 391 від 22.03.2022 (а.с. 10).

Заявник ОСОБА_1 у ході судового засідання повідомила, що про факт смерті ОСОБА_3 їй повідомили його родичі, які також проживають на тимчасово окупованій території України. Сестра ОСОБА_3 - ОСОБА_8 надала їй копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 та повідомила, що інші документи щодо обставин його смерті відсутні. При цьому, зі слів сестри ОСОБА_3 , їй відомо, що ОСОБА_3 приймав участь у бойових діях на боці ДРН та загинув від влучання осколку боєприпасу, більш точне місце його смерті не відоме, відомо лише, що вказане відбулося на тимчасово окупованій частині Ясинуватського району Донецької області, під час бойових дій.

Оскільки, внесення до реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків смерті, однак факт смерті мав місце на тимчасово окупованій території України, що слідує з видачі органами окупаційної влади свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , свідоцтво про смерть видано органом створеним у порядку, не передбаченому законом, відповідно документ виданий таким органом - Куйбишевським відділом РАЦС Донецького міського управління юстиції МЮ ДНР, є недійсним і не створює правових наслідків, в тому числі не є підставою для здійснення реєстрації факту смерті ОСОБА_3 органами реєстрації актів цивільного стану згідно законодавства України, це змусило заявницю ОСОБА_1 звернутися до суду із вказаною заявою про встановлення факту смерті батька її дитини ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 на території Ясинуватського району Донецької області.

Частиною 4 ст. 49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За ч.1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.

Відомості про смерть особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. При цьому, згідно з ч.4 ст. 17 Закону, державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.

Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 р. «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)».

Встановлення факту смерті для малолітньої доньки заявниці має юридичне значення, оскільки свідоцтво про смерть її батька ОСОБА_3 , видано органом РАЦС Донецького міського управління юстиції МЮ ДНР, не має юридичної сили.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що малолітня ОСОБА_2 , в інтересах та від імені якої діє її мати ОСОБА_1 , дійсно не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації смерті батька у визначеному законом порядку, у зв'язку з чим реєстрація його смерті не можлива без відповідного рішення суду.

Відповідно до ч.2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України (ч.4 ст. 317 ЦПК України).

Судові витрати підлягають віднесенню на рахунок держави, на виконання положень ст. 141 ЦПК України та п. 21 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 13, 76-81,141, 293, 294, 315-317, 319, 354 ЦПК, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 , заінтересована особа - Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області в особі Криворізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення юридичного факту смерті - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який народився м. Донецьк, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, в Ясинуватському районі Донецької області, держава Україна.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення та підписання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Суддя М.В. Березюк