Рішення від 24.06.2022 по справі 400/8301/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2022 р. № 400/8301/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марич Є. В. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОТОРГ - АВТО", ПГУ, 113/1,Миколаїв,54025,ПГС, 113/1,Миколаїв,54025

до відповідача:Державна служба України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14,Київ,01135,

про:визнання протиправною та скасування постанови від 02.09.21 р № 306078,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОТОРГ - АВТО" (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі- відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.09.2021 р № 306078.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірна постанова прийнята необґрунтовано, оскільки відсутні належним чином складені документи, що підтверджують результати здійснення габаритно-вагового контролю; посадова особа Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки не зазначили про наявність документів, що підтверджують повірку (метрологічну атестацію) вимірювального обладнання та свідоцтво спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології; на документах за результатом габаритно-вагового контролю відсутні відбитки індивідуальної печатки посадової особи уповноваженого органу на здійснення габаритно-вагового контролю; Відповідачем неправомірно зазначено про відсутність у Позивача дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно - вагового контролю року на автодорозі М-12 Тернопільська область транспортного засобу МАЗ 642205 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом з реєстраційним номером НОМЕР_2 ; посадова особа Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки встановила габаритні параметри транспортного засобу МАЗ 642205 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом з реєстраційним номером НОМЕР_2 без врахування дозволу, посадова особа Придністровського міжрегіонального управління Укртрапсбезпеки здійснила розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №0005312 від 08.07.2021 року без врахування дозволу; відповідачем не видано Постанову не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення.

Ухвалою від 22.09.2021 р. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки при здійсненні рейдової перевірки було встановлено перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких міститься у ст.48 Закону України “ Про автомобільний транспорт”, а саме перевищення габаритних параметрів на 50 %, чим порушено ч.1 абз.16 ст.60 Закону України “ Про автомобільний транспорт”. Вимірювальне обладнання відповідало вимогам п.п.12,13 Порядку № 879 та пройшло повірку, що підтверджується свідоцтвом про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій заперечив обгрунтування відповідача та підтримав позовні вимоги.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Згідно акту № 296514 від 08.07.2021 року, відповідачем на автодорозі М-12 Тернопільська область проведено перевірку транспортного засобу ТОВ «Техноторг-Авто», МАЗ 642205 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом з реєстраційним номером НОМЕР_2 , за результатами якої встановлено порушення, відповідальність за яке передбачено абзацом 16 ч.1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Посадовими особами відповідача складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, яким було зафіксовано перевищення габаритних параметрів: фактична ширина 3,9 м. при допустимій ширині 2,6 м.

02.09.2021 року уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки винесено Постанову № 306078, якою до Позивача застосовано адміністративно- господарський штраф у сумі 34000 грн. за порушення законодавства України про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачено абзацом 16 ч.1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.

Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті” 1567 від 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до п.16 постанови КМУ №1657” про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті” рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки. Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.

Відповідно до частини другої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ “Про дорожній рух” з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Як передбачено статтею 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ “Про автомобільний транспорт” (далі - Закон № 2344-ІІІ), автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

За статтею 33 Закону України від 08 вересня 2005 року № 2862-IV “Про автомобільні дороги” рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

За пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні , виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 “Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування” (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з п. 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно п. 12 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Відповідно до п. 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.

ТОВ “Техноторг-Авто” належить на праві приватної власності транспортний засіб МАЗ з реєстраційним номером МАЗ 642205 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом з реєстраційним номером НОМЕР_2 .

Позивачу було надано дозволі №2021-13850001 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні для транспортного засобу МАЗ 642205 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом з реєстраційним номером НОМЕР_2 строком дії з 07.07.2021 р. по 13.07.2021 р.

Підставою для прийняття відповідачем спірної постанови про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу стало те, що відповідачем було встановлено перевищення позивачем габаритно -вагових норм при перевезенні вантажу-комбайна без відповідного дозволу.

Однак, позивач зазначив, що водієм надавася відповідачу дозвіл, який також наявний в матеріалах справи, на спростування зазначеного відповідачем до суду не надано доказів.

Таким чином, позивач надав суду документи, які підтверджують, що позивач не порушував п.22.5 Правил дорожнього руху та ст.60 Закону України “ Про автомобільний транспорт”, як зазначено в акті перевірки та спірній постанові.

Зазначені відповідачем в акті перевірки, розрахунку габаритні параметри транспортного засобу: ширина - складала 4,00 м. спростовані наданими позивачем документами, які підтверджують, що ні транспортний засіб, ні причеп, ні вантаж, який перевозився не перевищували габаритів по ширині - 3,75 м, які зазначені у дозволі.

Позивач зазначає, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу МАЗ 642205 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом з реєстраційним номером НОМЕР_2 було здійснено в порушення п. 6 Порядку № 879 посадовими особами Відповідача поза межами стаціонарних та пересувних пунктів.

Посилання позивача на те, що документи за результатом габаритно-вагового контролю складені в порушення абз. 2 п. 16 Порядку № 1567 однією посадовою особою; на документах за результатом габаритно-вагового контролю відсутні відбитки індивідуальної печатки посадової особи уповноваженого органу на здійснення габаритно-вагового контролю та відповідачем видано постанову пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення не приймається судом до уваги, оскільки самі ці доводи не стали підставою для прийняття відповідачем протиправної постанови.

Посилання позивача на те, що посадова особа Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки здійснила розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування без врахування дозволу та інші посилання позивача на розрахунок та недоліки його складання суд не приймає до уваги, оскільки питання правомірності складання розрахунку та зазначених в ньому сум не є предметом цієї справи.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач в ході розгляду справи не надав до суду належних доказів правомірності спірної постанови.

Позов задовольнити.

Сплачений позивачем судовий збір в сумі 2270 грн з урахуванням ст.139 КАС України підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОТОРГ - АВТО" (ПГУ, 113/1,Миколаїв,54025 34707499) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ,01135 39816845) задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.09.2021 р № 306078.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ,01135 39816845) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОТОРГ - АВТО" (пр. Героїв України, 113/1,Миколаїв,54025 34707499) судовий збір в сумі 2270 грн.

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич