справа № 380/7583/21
23 червня 2022 року
10 год. 47 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Лубоцької Н. І., представниці позивача Германович Л. В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Галнафтохім» до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови -
Приватне акціонерне товариство «Галнафтохім» (далі - позивач, ПрАТ «Галнафтохім») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить визнати протиправним та скасувати постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЛВ0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193/ФС-2 від 21.04.2021, винесену Головним управлінням Держпраці у Львівській області за результатом розгляду справи про накладення штрафу на підставі акта інспекційного відвідування № ЛВ0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193 від 18.02.2020, про накладення на ПрАТ «Галнафтохім» штрафу у розмірі 6000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувана постанова стосується невиконання пункту 2 припису № ЛВ26683/3193/АВ/П від 26.11.2020 щодо порушення вимог ч.ч. 1, 3 ст. 115 КЗпП України. Позивач категорично не згоден із винесеною постановою та вважає її протиправною з огляду на те, що предмет повторної перевірки (яка проводилася з 05 по 18 лютого 2021 року), як і предмет первинної перевірки (яка проводилася з 13 по 26 листопада 2020 року), вийшли за межі погодження, наданого Державною службою України з питань праці, проводилися з питань, які не були підставою проведення позапланового інспекційного відвідування всупереч ст. 6 Закону України «Про основні засада державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Вказане зумовило звернення позивача до суду із цим позовом.
Ухвалою від 14.05.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні, з викликом сторін.
Ухвалою суду від 15.06.2021 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 380/2278/21.
Ухвалою суду від 19.05.2022 поновлено провадження у справі.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 38040 від 28.05.2021) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що відповідно до пункту «с» статті Конвенції № 81 з урахуванням винятків, які можуть бути передбачені національним законодавством, інспекторам праці слід вважати абсолютно конфіденційним джерело будь-якої скарги, доведеної до їхнього відома, на недоліки або порушення правових норм і утримуватися від повідомлення роботодавцю або його представнику про те, що інспекційне відвідування було проведено у зв'язку з отриманням такої скарги. Зазначив, що посадовими особами відповідача з 13.11.2020 по 26.11.2020 проведено інспекційне відвідування з дотриманням норм чинного законодавства. Так в ході проведення цього відвідування відповідачем прийнято припис від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П. Вказав, що з 05.02.2021 по 18.02.2021 провів позаплановий захід зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування на предмет дотримання вимог законодавства про працю в частині виконання вимог вищезазначеного припису. За результатами інспекційного відвідування інспекторами праці встановлено невиконання пункту 2 припису від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П, що полягає в порушенні вимог частини 1 та 3 ст. 115 КЗпП та складено відповідний акт, яким зафіксовано дане порушення. У зв'язку з невиконанням вимог п. 2 припису від 26.11.2020, посадовими особами відповідача прийнято оскаржувану постанову про накладення штрафу. Відповідач вважає таку постанову правомірною, відтак просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Від позивача також надійшли на адресу суду додаткові пояснення (вх. № 38706 від 02.06.2022), у якій вказав, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/2278/21 визнано протиправними дії інспектора праці Головного управління Держпраці у Львівській області - головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у м. Львові Фігель Наталії Тарасівни щодо проведення інспекційного відвідування приватного акціонерного товариства “Галнафтохім”, за результатами якого складено акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ; визнано протиправним та скасовано припис Головного управління Держпраці у Львівській області від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П про усунення порушень; визнано протиправною та скасовано постанову Головного управління Держпраці у Львівській області від 20.01.2021 № ЛВ26683/3193/АВ/ФС про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення. Вказав, що таке рішення має преюдиційне значення при вирішенні цього спору. Також зазначив, що рішення прийняте за наслідками незаконної перевірки на підставі акта перевірки, який є недопустимим доказом, не може вважатися правомірним та підлягає скасуванню. Просив врахувати вказані пояснення при вирішенні справи.
На адресу суду від відповідача також надійшли додаткові пояснення (вх. № 40969 від 15.06.2022) у яких вказав, що обставини, які встановлювались судовим рішенням у справі № 380/7583/21 є іншими, та відрізняються від обставин, які досліджуються судом в цій справі, зокрема: перевірка проведена на підставі інших розпорядчих документів, які прийняті за окремих обставин; зазначені порушення в Акті інспекційного відвідування від 18.02.2021 № ЛВ 0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193 не стосуються перевірки, проведеної 26.11.2021, встановлені за окремих подій та є самостійними, відповідно, вони не мають преюдиційного значення при розгляді цієї справи. Просив відмовити у задоволенні позову.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити.
Відповідач явки повноважного представника у судове засідання, яке відбулося 23.06.2022 не забезпечив; про час і дату судового засідання повідомлений належним чином.
Суд вивчив матеріали справи, з'ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються та встановив таке.
Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Приватне акціонерне товариство «Галнафтохім» з 19 лютого 1996 року зареєстроване у вказаному реєстрі. Основний вид економічної діяльності - 46.75 (Оптова торгівля хімічними продуктами) (а.с. 12-20).
Наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 12.11.2020 № 1478-п відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці від 1947 року № 81 «Про інспекцію праці у промисловості та торгівлі», ратифікованої Законом України від 08.09.2004 № 1985-ІУ, ст. 259 Кодексу законів про працю України, Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці», розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 929-р. «Питання Державної служби з питань праці», наказу Міністерства соціальної політики України від 18.08.2017 № 1338, Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 інспекторам праці - головним державним інспекторам відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у м. Львові Волошин Раїсі Валентинівні, Фігель Наталії Тарасівні на підставі абз.5 ч. І ст. 6 Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» провести позаплановий захід зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці у ПрАТ «Галнафтохім» (ЄДРПОУ 23958622), юридична адреса: 79032, Львівська обл., місто Львів, вулиця Пасічна, будинок 167. Позаплановий захід державного контролю провести з 13 листопада по 26 листопада 2020 року.
В якості підстави для видачі вказаного наказу зазначено звернення від 19.10.2020 № Г-1376, звернення від 20.10.2020 № Л-1381, звернення від 20.10.2020 № П-1381 за погодженням Державної служби України з питань праці від 09.11.2020 вих. № 7849/2.1/3.1-20, доповідна записка начальника управління з праці О. Єзерської від 10.11.2020 № 7106/2.
Головним управлінням Держпраці у Львівській області 12.11.2020 видано направлення № 1465 для проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування у ПрАТ «Галнафтохім».
Головний державний інспектор звернувся до ПрАТ «Галнафтохім» з вимогою надати завірені належним чином копії документів необхідних для проведення інспекційного відвідування, а саме: виписку з єдиного державного реєстру; паспортні дані керівника, наказ про призначення керівника; накази на прийняття працівників + заяви + повідомлення в ДПС + квитанції з ДПС за період 2020 р.; правила внутрішнього трудового розпорядку; графік роботи, графік змінності (години); книга реєстрації наказів та розпоряджень; графік відпусток 2020 рік; накази на відпустки працівників + заяви + виплати відпускних з відміткою банку за період 2020 р.; накази на звільнення працівників + заяви+ розрахунок при звільненні з відміткою банку за період 2020 р.; особові картки звільнених працівників за період 2020 р.; усі штатні розписи за 2020 р.; табелі обліку робочого часу в період з серпня 2020 р. по листопад 2020 р.; відомості нарахування заробітної плати + виплати заробітної плати (з відмітками банку) в період з серпня 2020р. по листопад 2020 р.; книгу обліку та руху трудових книжок.
За результатами інспекційного відвідування позивача складено акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ.
У ході інспекційного відвідування встановлено, зокрема, порушення ст. 259 Кодексу законів про працю України - Адміністрацією «ГАЛНАФТОХІМ» (далі - Товариство) створено перешкоди у діяльності інспектора праці Головного управління Держпраці у Львівській області під час проведення державного контролю за додержанням законодавства про працю, а саме: не надано документів в повному обсязі ведення яких передбачено законодавством про працю, які є предметом інспекційного відвідування. 13.11.2020 з метою проведення заходу державного контролю інспектором праці Фігель Наталією Тарасівною здійснено вихід за юридичною адресою Товариства, вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань м Львів, вул. Пасічна, буд. 167. Генеральному директору повідомлено про початок інспекційного відвідування, озвучено перелік документів необхідних для проведення інспекційного відвідування. Також 16.11.2020 через реєстрацію вхідної документації залишено направлення на проведення інспекційного відвідування, погодження Держпраці на проведення інспекційного відвідування та письмову вимогу про надання у строк до 10 год. 00 хв. 19.11.2020 завірених належним чином копій документів, які необхідні для проведення інспекційного відвідування. На дату перевірки у Товаристві чисельність працівників становить 265, при цьому, станом на 19.11.2020 10 год. 00 хв. документи згідно вимоги надані лише по 3 працівниках, що унеможливлює дослідити питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення інспекційного відвідування. Таким чином, генеральним директором Товариства створено перешкоди ГУ Держпраці у Львівській області для проведення державного контролю за додержанням законодавства про працю в частині ненадання документів необхідних для проведення інспекційного відвідування, чим порушено вимоги статті 259 КЗпП України.
У зв'язку з виявленими порушеннями законодавства про працю контролюючим органом складений припис про усунення виявлених порушень від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П.
Перший заступник начальника Головного управління Держпраці у Львівській області на підставі акта інспекційного відвідування від 26.11.2020 № ЛВ 26683/3193/АВ прийняв постанову від 20.01.2021 № ЛВ26683/3193/АВ/ФС про накладення штрафу на ПрАТ «Галнафтохім» у розмірі 15000 грн за порушення вимог статті 259 КЗпП України.
Вказані обставини встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.02.2022 у справі № 380/2278/21, яке набрало законної сили 14.04.2022, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.02.2022 у справі № 380/2278/21, яке набрало законної сили 14.04.2022, позов приватного акціонерного товариства "Галнафтохім" до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування припису та постанови задоволено повністю: визнано протиправними дії інспектора праці Головного управління Держпраці у Львівській області - головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у м. Львові Фігель Наталії Тарасівни щодо проведення інспекційного відвідування приватного акціонерного товариства “Галнафтохім”, за результатами якого складено акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ; визнано протиправним та скасовано припис Головного управління Держпраці у Львівській області від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П про усунення порушень; визнано протиправною та скасовано постанову Головного управління Держпраці у Львівській області від 20.01.2021 № ЛВ26683/3193/АВ/ФС про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.
На підставі наказу Головного управління Держпраці у Львівській області № 0121-П від 04.02.2021 «Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування Приватного акціонерного товариства «ГАЛНАФТОХІМ» та направлення на перевірку № 0119 від 04.02.2021, посадовими особами відповідача проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування щодо контролю за виконанням позивачем вимог припису від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П (а.с. 82-84).
Відповідачем також складено вимогу про надання документів № ЛВ 0410/436/Пд від 05.02.2021, якою зобов'язано керівника ПрАТ «Галнафтохім» надати для проведення заходу державного контролю копії виписки або довідки з Єдиного державного реєстру та наказ на прийняття керівника та головного бухгалтера; копії штатних розписів за період з 27.11.2020 по 10.02.2021; наказ про внесення змін до штатного розпису; табелі обліку використання робочого часу працівників за період з листопада 2020 року по 10.02.2021; копії документів, які підтверджують здійснення нарахування заробітної плати за період з листопада 2020 року по 10.02.2021; копії документів, що стосуються звільнення працівників в період з 27.11.2020 по 10.02.2021, копії документів, що стосуються відпусток працівників в період з 27.11.2020 по 10.02.2021; особові картки звільнених працівників в період з 27.11.2020 по 10.02.2021; книгу реєстрації наказів та розпоряджень (а.с. 80-81).
За результатами вказаного заходу контролю складено акт № ЛВ0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193, яким зафіксовано порушення позивачем ч. 1 та ч. 3 ст. 115 КЗпП України та ч. 1 ст. 117 КЗпП України (а.с. 69-79).
Позивачем подано заперечення № 01/03-2 від 01.03.2021 на Акт № ЛВ0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193 від 18.02.2021, у якому вказав, що він категорично не згідний із предметом проведення повторної перевірки, за результатом якої складено акт № 2. В обґрунтування заперечення зазначив, що всупереч положенню абзацу 10 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Головним управлінням Держпраці у Львівській області видано наказ від 12.11.2020 №1478-П та проведено у період часу з 13 листопада по 26 листопада 2020 року позапланового заходу зі здійсненням державного контролю у формі інспекційного відвідування ПрАТ «Галнафтохім». Відповідно до пункту 1 наказу, наказано: «... провести позаплановий захід зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці у ПрАТ «Галнафтохім» (ЄДРПОУ 23958622, юридична адреса: 79032, Львівська область, місто Львів, вулиця Пасічна, буд. 167)». У направленні № 1465 від 12.11.2020 Головного управління Держпраці у Львівській області виданому на підставі наказу ГУ Держпраці у Львівській області від 12.11.2020 № 1478-П, звернення від 19.10.2020 № Г-1376, звернення від 20.10.2020 № Л-1381, звернення від 20.10.2020 № П-1382 за погодженням Державної служби України з питань праці від 09.11.2020 вих. № 7849/2.1/3.1-20 предметом здійснення заходу зазначено: додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці. Тобто, видані наказ і направлення Головного управління Держпраці у Львівській області виходять за межі Погодження Державної служби України з питань праці. Оскільки Погодження було надано на здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування ПрАТ «Галнафтохім» відносно 3 осіб - суб'єктів звернення та виключно щодо змісту їх звернення: щодо невиплати заробітної плати, належних при звільненні сум. Натомість, оскаржені наказ і направлення Головного управління Держпраці у Львівській області видано на проведення перевірки по цілому підприємству та усіх працівниках (яких загалом більше 250 осіб), а не лише по 3 (трьох) суб'єктах звернення: видано на проведення перевірки щодо додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці, а не виключно щодо невиплати заробітної плати, належних при звільненні сум (змісту звернення, яке стало підставою для проведення перевірки). Прийняті ГУ Держпраці у Львівській області наказ, направлення та акт, на підставі якого було винесено припис та постанову, містять незаконний предмет державного нагляду (контролю), що виходить за межі наданого Державною службою України з питань праці Погодження, а отже і повноважень ГУ Держпраці у Львівській області. Також зазначив, що всі запитувані у вимозі від 19.11.2020 ГУ Держпраці у Львівській області документи виходили за межі перевірки, оскільки стосувались усіх працівників ПрАТ «Галнафтохім» (яких на момент перевірки було 265 осіб), а не лише 3 суб'єктів звернення, яких було звільнено. Частина запитуваних документів не стосувались предмета перевірки - невиплати заробітної плати, належних при звільненні сум, згідно Погодження Державної служби України з питань праці. У зв'язку з тим, що ПрАТ «Галнафтохім» було відомо про Погодження Державної служби України з питань праці і про межі перевірки, вказані у такому погодженні (виключно щодо 3 суб'єктів звернення і пише щодо невиплати заробітної плати, належних при звільненні сум) під час проведення перевірки товариством було надано для перевірки усі запитувані документи по 3 суб'єктам звернення ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ), по яких було надано Погодження Державної служби України з питань праці для перевірки невиплати заробітної плати, належних при звільненні сум. Оскаржені припис і постанова є незаконними, винесеними на підставі Акту, який є недопустимим і неналежним доказом, в результаті перевірки, проведеної з порушенням порядку і на підставі оскаржених наказу і направлення, які були прийняті з порушенням абзацу 10 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» й виходять за межі Погодження Державної служби України з питань праці. Також вказав, що Наказ № 1478-П від 12.11.2020, Направлення № 1465 від 12.11.2020, Припис про усунення виявлених порушень № ЛВ 26683/3196/АВ/П від 26.11.2020, Постанова про накладення штрафу № ЛВ 26683/3193/АВ/ФС від 20.01.2021 та Постанова по справі про адміністративне правопорушення № ЛВ 26683/3193/АВ/2ПТ/ПС оскаржені позивачем у судовому порядку. Вказав, що підставою для проведення повторної перевірки був Припис, а у разі його скасування в судовому порядку, фактично буде визнана незаконної підстава проведення повторної перевірки, відтак, на думку позивача, відсутні подія і склад адміністративного правопорушення (а.с. 85-89).
Перший заступник начальника Головного управління Держпраці у Львівській області на підставі акта інспекційного відвідування від 18.02.2020 № ЛВ0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193 прийняв постанову від 21.04.2021 № ЛВ0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193/ФС-2 про накладення штрафу на ПрАТ «Галнафтохім» у розмірі 6000 грн за порушення вимог пункту 2 припису від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П, що полягає у порушенні вимог частини 1, 3 статті 115 КЗпП України (а.с. 90-91).
Позивач не погодився із оскаржуваною постановою, вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню, відтак звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами-підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96).
Згідно із пунктом 1 Положення № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно із підпунктами 6, 9 пункту 4 Положення № 96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, у тому числі, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що Управління Держпраці наділено контролюючими функціями за дотриманням роботодавцями законодавства про працю.
Відповідно до статті 4 КЗпП України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 823 від 21.08.2019.
Відповідно до п. 2 Порядку № 823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Рішення про доцільність проведення відповідних заходів з підстав, визначених пп. 5-7 цього пункту та п. 31 цього Порядку, приймає керівник органу контролю чи його заступник.
Згідно з пунктом 16 Порядку № 823, за результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування (далі - акт) і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.
Статтею 6 вказаного закону визначено, зокрема, що підставами для здійснення позапланових заходів є:
подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;
перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу;
неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання;
звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;
Згідно з абз.10 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.02.2022 у справі № 380/2278/21, яке набрало законної сили 14.04.2022, встановлено, що відповідач вийшов за межі предмета інспекційного відвідування, яке проведено його посадовими особами з 13.11.2020 по 26.11.2020 та на підставі якого виданого припис Головного управління Держпраці у Львівській області від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П про усунення порушень.
У вказаній справі суд дійшов висновку про те, що в межах спірних правовідносин, відповідач здійснив захід позапланового контролю без дотримання імперативних вимог закону. Таким чином, відповідачем здійснено захід державного нагляду (контролю), який не може породжувати для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків.
З огляду на висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 12.06.2018, від 20.09.2018 у справах №№ 821/597/17, 810/1438/17 суд задовольнив позовні вимоги ПрАТ «Галнафтохім» та скасував припис Головного управління Держпраці у Львівській області від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П про усунення порушень, для перевірки виконання вимог якого відповідачем призначено повторну перевірку, яку проведено з 05.02.2021 по 18.02.2021.
Враховуючи те, що оскаржувану постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЛВ0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193/ФС-2 від 21.04.2021 винесено у зв'язку з невиконанням п. 2 припису Головного управління Держпраці у Львівській області від 26.11.2020 № ЛВ26683/3193/АВ/П про усунення порушень, який скасовано в судовому порядку вцілому, суд дійшов висновку, що підстави для накладення штрафу на ПрАТ «Галнафтохім» за невиконання вимог припису від 26.11.2020 відсутні.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин та наведених правових положень суд доходить висновку, що відповідачем не дотримано наведені приписи частини 2 статті 2 КАС України, а тому постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЛВ0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193/ФС-2 від 21.04.2021, винесену Головним управлінням Держпраці у Львівській області, про накладення на ПрАТ «Галнафтохім» штрафу у розмірі 6000,00 грн, є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог частини 1, пункту 2 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з платіжним дорученням № 6312 від 05 травня 2021 року позивач сплатив 2270,00 грн судового збору. Отже, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог, сума сплаченого позивачем судового збору підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-
1. Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Галнафтохім» (79032 м. Львів вул. Пасічна 167; код за ЄДРПОУ 23958622) до Головного управління Держпраці у Львівській області (79005 м. Львів пл. Міцкевича 8; код за ЄДРПОУ 39778297) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЛВ0410/436/ПД/АВ-ЛВ26683/П/3193/ФС-2 від 21.04.2021, винесену Головним управлінням Держпраці у Львівській області, про накладення на ПрАТ «Галнафтохім» штрафу у розмірі 6000,00 грн.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Львівській області на користь Приватного акціонерного товариства «Галнафтохім» 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 коп судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду складено та підписано 28.06.2022.
Суддя Р.П. Качур