Іменем України
29 червня 2022 року Справа № 360/4070/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
02.08.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо перерахунку основної пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Лисичанського міського суду від 19.01.2018 по справі № 415/7858/17, основної пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік в розмірі 6273,50 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Лисичанського міського суду від 19.01.2018 по справі № 415/7858/17, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ухвалою Лисичанського міського суду Луганської області від 08.07.2021 роз'яснено постанову Лисичанського міського суду від 19.01.2018 в адміністративній справі № 415/7858/17, а саме: вважати зобов'язанням Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області зробити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , який внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби став особою з інвалідністю, з 01.10.2017 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Позивач звернувся 12.07.2021 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням мінімальної заробітної плати в Україні та виплачувати підвищену пенсію протягом 2018-2019 років, надати повний арифметичний розрахунок основної пенсії ОСОБА_1 протягом 2018-2019 років.
28.07.2021 позивач отримав відповідь відповідача про те, що Управління не згодне із ухвалою Лисичанського міського суду від 08.07.2021 по справі 415/7858/17 та оскаржує це рішення.
На думку позивача, відповідач незаконно застосував у формулі п. 9-1 постанови КМУ №1210 розмір - 6273,45 грн (Зс1) - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік, що спричинило зменшення основної пенсії позивача у 2018-2019 роках на фоні зростання мінімальної заробітної плати. Для підвищення основної пенсії позивача у 2018-2019 роках, а також наступні роки за ч. 1 ст. 67 Закону № 796-ХІІ та формулою п. 9-1 постанови КМУ № 1210 відповідач повинен застосовувати розмір середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік (Зс1) - 4482,35 грн.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 19.08.2021 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2021 ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 19.08.2021 у справі № 360/4070/21 скасовано, а справу направлено до Луганського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 22.11.2021 позов було залишено без руху для усунення недоліків. У встановлений судом строк позивачем недоліки було усунуто.
Ухвалою суду від 01.12.2021 відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позовних вимог не визнало, про що надало відзив на позовну заяву від 28.12.2021, у якому заперечувало проти позовних вимог.
Обґрунтовуючи заперечення проти позову, відповідач зазначає, що з 01.10.2017 вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 за № 2148-VIII.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів Україні щодо підвищення пенсій № 2148-VIII від 03.10.2017 ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, який набрав чинності з 11.01.2017, викладено у наступній редакції: «Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової ї служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 р. № 851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи України від 23 листопада 2011 року N 1210, а саме: Порядок доповнено пунктом 9-1 такого змісту: «За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».
Тому було проведено перерахунок пенсії позивача з осучасненням заробітної плати (за три попередні роки 2014-2016 в розмірі 3764,40 грн) та зменшення величини оцінки страхового стажу до 1%, з якого обчислена пенсія розмір якої визначений відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Також на виконання рішення Донецького апеляційного адміністративного суду № 415/7858/17 15.06.2018 управлінням було зроблено перерахунок пенсії. Після перерахунку розмір пенсії склав 10708,74 грн, доплату по перерахунку в сумі 63055,26 грн за період з 01.10.2017 по 30.06.2018 було нараховано та на виплатну відомість липня 2018 року та сплачено позивачу.
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради від 11.05.2019 прийнято рішення про втрату статусу ОСОБА_1 як особи з інвалідністю внаслідок війни.
На цій підставі розпорядженням управління від 23.05.2019 зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а саме, враховано нові акти оглядів МСЕК та знято підвищення як інваліду війни.
22.08.2019 до управління надійшов лист Департаменту соціального захисту населення Луганської ОДА за № 14156 30-31 від 16.08.2019 про скасування статусу ОСОБА_1 як особи з інвалідністю внаслідок війни.
21.04.2020 надійшов лист Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України за № 9689 від 25.03.2020 з пояснення про допущення технічних помилок при видачі експертного висновку "Як військовослужбовцю", та про скасування попередніх експертних висновків.
У зв'язку зі скасуванням дійсності вищезазначених документів ОСОБА_1 , на підставі яких було прийняте рішення суду № 415/7858/17 від 24.05.2018 про розрахунок його пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної з/п, встановленої законом до відповідного року, управлінням було прийнято рішення про скасування такого розрахунку пенсії.
Розпорядженням управління від 26.01.2021 ОСОБА_1 зроблено розрахунок пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тобто позивач не має статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, а як наслідок, і не має права на розрахунок пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом до відповідного року.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
28.12.2021 від позивача надійшли письмові пояснення.
Ухвалою суду від 28.12.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) на підставі статті 262 КАС України.
Ухвалою суду від 01.02.2022 вирішено подальший розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання.
21.02.2022 від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких наведено детальний розрахунок пенсії позивача.
Так, розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 склав:
Кзс (середньомісячний коефіцієнт заробітної плати) = 3,56956 = 3200 грн х 5 / 4482,35 грн, де: 3200,00 грн - мінімальна заробітна плата встановлена законом на 1 січня 2017 року;
4482,35 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік.
Основний розмір пенсії 10077,94 грн = 3764,40 грн х 3,56956 х 75%, де:
3764,40 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014,2015 та 2016 роки;
3,56956 - Кзс (середньомісячний коефіцієнт заробітної плати);
75% - відсоток втрати працездатності, визначений медико-соціальною експертизою.
Таким чином розмір пенсійної виплати з 01.10.2017 становить 10708,74 грн:
10077,94 грн. - основний розмір пенсії;
580,80 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни II групи (1452 грн х 40%), де 1452,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
50,00 грн - цільова допомога інвалідів війни II групи.
З 01.01.2018 мінімальна заробітна плата згідно законодавства склала 3723,00 грн.
Кзс (середньомісячний коефіцієнт заробітної плати) = 2,96727 = 3723,00 грн х 5 / 6273,45 грн, де: 3723,00 грн - мінімальна заробітна плата встановлена законом на 1 січня 2018 року;
6273,45 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік.
Оскільки середньомісячний коефіцієнт заробітної плати з 01.01.2018 становить 2,96727, що є меншим за коефіцієнт 3,56956, який застосовувався для обчислення пенсії в період з 01.10.2017 по 31.12.2017, проводити перерахунок пенсії з 01.01.2018 недоцільно.
З 01.12.2018 проведено перерахунок у з в'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір пенсійної виплати з 01.12.2018 - 10726,74 грн:
10077,94 грн. - основний розмір пенсії;
598,80 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни II групи (1497 грн х 40%), де 1497,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;
50,00 грн -цільова допомога інвалідів війни II групи.
З 01.01.2019 року мінімальна заробітна плата згідно законодавства склала 4173,00 грн.
Кзс (середньомісячний коефіцієнт заробітної плати) = 2,67127 = 4173,00 грн х 5 / 7810,88 грн, де: 4173,00 грн - мінімальна заробітна плата встановлена законом на 1 січня 2019 року;
7810,88 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 рік.
Оскільки середньомісячний коефіцієнт заробітної плати з 01.01.2019 становить 2,67127, що є меншим за коефіцієнт 3,56956, який застосовувався для обчислення пенсії в період з 01.10.2017 по 31.12.2017, проводити перерахунок пенсії з 01.01.2019 недоцільно.
Водночас, листом Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 04.03.2019 № 2191, повідомлено що Центральною міжвідомчою експертною комісією було розглянуто медичну експертну справу ОСОБА_1 . Згідно Експертного висновку від 03.04.2019 № 2878 захворювання пов'язане з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС. Раніше виданий Експертний висновок від 08.06.2016 № 8800 (із встановленим причинним зв'язком хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС - захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) вважати недійсним.
Крім того, листом Луганського комунального закладу «Обласний центр медико соціальної експертизи» від 28.04.2019 № 01-12/240, до управління надіслано виписку з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ № 1142102 на ім'я ОСОБА_1 , особи з інвалідністю другої групи з 30.06.2016 - безстроково, та виписку з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги до довідки серії 12 ААА № 033146 від 24.04.2019 - 75 % втрати професійної працездатності, у зв'язку зі зміною причини інвалідності «Захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» на підставі експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 03.04.2019 № 2878. Виписки із акту огляду МСЕК від 05.67.2016 серії 12 ААА № 441278 (про встановлення ОСОБА_1 інвалідності 2 групи захворювання, пов'язаного з виконанням військової служби на ЧАЕС) та № 008821 (ступінь втрати працездатності 75%) вважати недійсними.
Розпорядженням управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради від 11.05.2019 прийнято рішення про втрату ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю і наслідок війни відповідно до пункту 1 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Посвідчення «Інваліда війни», видане управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, від 11.07.2016 серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , визнане таким, що втратило чинність та підлягає вилученню відповідно до пункту 13 Положення про порядок видачі і освідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12.05.1994 № 302.
Враховуючи вищевикладене, з 01.06.2019 пенсія ОСОБА_1 перерахована без встановлення підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни II групи та цільової допомоги інваліду війни II групи. Розмір пенсії з 01.06.2019 -10077,94 грн.
У зв'язку зі скасуванням дійсності вищезазначених документів ОСОБА_1 , на підставі яких було винесено постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 19.01.2018 у справі № 415/7858/17 про перерахунок пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, управлінням пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність до норм чинного законодавства. Розмір пенсії по інвалідності 2 групи від захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, обчисленої за нормами статті 54 Закону, з 01.02.2021 склав 4510,95 грн:
2830,40 грн - мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на II групи відповідно до пункту 11 Порядку 1210 (160% х 1769 грн);
379,60 грн - додаткова пенсія особі з інвалідністю II групи з числа ліквідаторів ЧАЕС (пункт 13 Порядку 1210);
1300,95 грн - державна адресна допомога особі з інвалідністю II групи як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (до 255% від 1769,00 грн.).
З 01.07.2021 згідно положення пункту 2 розділу II Закону України від 29.06.2021 № 1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та встановлено державну адресну допомогу до 80% середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 рік (10340,35 грн х 80% = 8272,28 грн).
Після проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.07.2021 складає 8272,28 грн, а саме: 4800,00 грн. - мінімальна пенсія інвалідам II групи ЧАЕС (ст. 54 Закону);
379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС;
3092,68 грн - державна адресна допомога інвалідам 2 групи (до 8272,28 грн).
З 01.01.2022 проведено перерахунок відповідно до Порядку 1210 зі змінами внесеними ПКМУ від 09.12.2021 № 1307. Зазначеною постановою розширено коло пенсіонерів, які мають право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Раніше ця норма застосувалася до ліквідаторів з числа військовослужбовців та військовозобов'язаних, які визнані особами з інвалідністю, а з січня 2022 року таке право набули й учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які направлялися для виконання робіт від підприємств, установ та організацій, та стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати 6000 грн.
Кзс (середньомісячний коефіцієнт заробітної плати) = 2,90126 = 6000 грн х 5 / 10340,35 грн, де: 6000,00 грн - мінімальна заробітна плата встановлена законом на 1 січня 2021 року;
10340,35 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 рік.
Основний розмір пенсії 11807,99 грн = 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 2,90126 х 75%, де:
3764,40 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, яка збільшена на коефіцієнт 1,17 (постанова Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124), на коефіцієнт 1,11 (постанова Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251) на коефіцієнт 1,11 (постанова Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127).
2,90126 - Кзс (середньомісячний коефіцієнт заробітної плати);
75% - відсоток втрати працездатності, визначений медико-соціальною експертизою.
Таким чином, розмір пенсійної виплати з 01.01.2022 становить 12187,59 грн:
11807,99 грн. - основний розмір пенсії;
379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС (пункт 13 Порядку 1210).
Перерахунок пенсії з мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2022 органами Пенсійного фонду України на даний час ще не проводився у зв'язку із відсутністю показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021 рік.
Ухвалою суду від 29.06.2022 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду у письмовому провадженні.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Зважаючи, що клопотання про розгляд справи за їх відсутності заявили всі учасники справи, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На виконання постанови Лисичанського міського суду Луганської області від 19.01.2018 по справі № 415/7858/17, залишеної без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.05.2018, управлінням Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року.
Під час обрахунку розміру пенсії УПФУ в м. Лисичанську Луганської області був використаний показник середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески, за 2016 рік - 4482,35 грн.
З 01.01.2018 УПФУ в м. Лисичанську Луганської області здійснило перерахунок розміру пенсії заявника з використанням показника середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески, за 2017 рік - 6273,45 грн.
Як зазначає відповідач, оскільки середньомісячний коефіцієнт заробітної плати з 01.01.2018 становить 2,96727, що є меншим за коефіцієнт 3,56956, який застосовувався для обчислення пенсії в період з 01.10.2017 по 31.12.2017, проводити перерахунок пенсії з 01.01.2018 недоцільно.
З 01.01.2019 УПФУ в м. Лисичанську Луганської області здійснило перерахунок розміру пенсії заявника з використанням показника середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески, за 2018 рік - 7810,88 грн.
12.07.2021 позивач звернувся до УПФУ в м. Лисичанську Луганської області з заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 та з 01.01.2019 у зв'язку з підвищенням мінімальної заробітної плати на 01 січня відповідного року.
Листом від 27.07.2021 № 1200-0202-8/26068 відповідач повідомив позивача про проведений перерахунок пенсії.
Вважаючи протиправним застосування відповідачем середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік в розмірі 6273,50 грн, під час перерахунку пенсії з 01.01.2018, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при обчисленні пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа військовослужбовців, у тому числі військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт під час проходження військової служби (військових зборів), внаслідок чого стали особами з інвалідністю, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приписи наведеної норми закону отримали подальший розвиток і деталізацію у нормах Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (затверджено постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210; далі за текстом - Порядок № 1210).
Так, п. 9-1 Порядку №1210 визначено, що за бажанням осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсії по інвалідності, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа розраховуються виходячи із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та обчислюються за формулою: П = Зс * Кзс * Кв / 100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663); Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = Зп (мін) * 5 / Зс 1, де Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс 1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, встановлений медико-соціальною експертною комісією.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, у разі обрахунку розміру пенсії, у тому числі і з причини підвищення мінімальної заробітної плати, підлягає застосуванню показник середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за попередній календарний рік, який передував події збільшення розміру заробітної плати.
Отже, за подією збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2018 підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік. З 01.01.2019 відповідно підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 рік.
Суд вважає, що лише таке тлумачення норми закону здатне забезпечити рівне правове становище усіх осіб однієї категорії, а саме: осіб, пенсії яким призначені у порядку ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що є метою як ст. 8 Конституції України, так і ст. 46 Конституції України.
Протилежне тлумачення змісту норми закону з неминучою невідворотністю призводить до явної та очевидної дискримінації за ознакою - календарної дати первісного призначення пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В частині вимоги позивача про стале і незмінне використання показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік у розмірі 4482,35 грн, при проведенні перерахунку пенсії з 2018 року судовим розглядом виявлено факт відсутності порушеного права.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", питання щодо розподілу цих судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.О. Свергун