Справа № 2-4845/10
25 червня 2010 року Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Челюбєєва Є.В.,
при секретарі - Бондарчук Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дзержинська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області про стягнення суми,
В травні 2010 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську на її користь недоплачену їй, як дитині війни, щомісячну соціальну допомогу з 01.01.2009 року по 30.04.2010 року в сумі 2463 гр. 90 коп. Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” є дитиною війни і їй з 01.01.2009 року повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак, їй така допомога не виплачувалася. Вона вважає, що невиплата йому соціальної допомоги є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України. Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальна пенсія встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Прожитковий мінімум встановлений Законами України “Про державні бюджети на відповідіні роки”.
Позивач у судове засідання не з'явилася, в своїй заві просила розглянути справу у її відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю.
Належно повідомлений відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих причин, заяву про причини неявки або про розгляд справи за його відсутності суду не подавав, тому суд розглядав справу на підставі ст. 224 ЦПК України заочно.
Дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивач - ОСОБА_1 є дитиною війни відповідно до Закону України ««Про соціальний захист дітей війни», що підтверджується посвідченням (а. с. 7) .
Відповідно до ст. 1 Цивільного процесуального кодексу України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, зокрема фізичних осіб. У справах щодо спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, суди перевіряють чи здійсненні вони у спосіб, визначений Конституцією України та законами України.
Відповідно до принципу верховенства права та законності - суд, при вирішені справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст i спрямованість держави. Крім того, як роз'яснено постановою Пленуму Верховного суду України N 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», - судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної ради України, постанови i розпорядження Кабінету Міністрів України), підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так i закону.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни”.
Підвищення дітям війни пенсії, грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 10 % законодавством України не передбачено.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Принципи соціальної держави втілено у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) 1996 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.
Судом встановлено, що починаючи з 22.05.2008 року та станом на час розгляду справи у суді до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зміни не вносилися і положення ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” діють в редакції Закону від 18.11.2004 року, що передбачає дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державну соціальну допомогу, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, тому підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити суми недоотриманого підвищення до пенсії, як дитині війни, за період з 01.01.2009 року по 30.04.2010 року з урахуванням виплачених сум.
За приписами статті 54 Закону України “Про державний бюджет на 2009 рік та прийнятого 20 жовтня 2009 року Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для осіб, які втратили працездатність затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць: з 1 січня 2009 року по 31 жовтня 2009 року - 498 гр., з 1 листопада 2009 року по 31 грудня 2009 року - 573 гр. Виходячи з цього, підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ” складає: з 01 січня 2009 року - 149,40 гр., з 1 листопада 2009 року - 171,90 гр.
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області позивач за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року отримала підвищення до пенсії як дитина війни в наступному розмірі: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень - 49,80 гр. щомісяця (а.с. 8).
Таким чином, розмір недоплаченого позивачу підвищення до пенсії за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року складає:
- - розмір підвищення, який відповідачу необхідно було виплатити - 1837,80 гр. (4980 гр. (498 гр. х 10 місяців (за січень - жовтень) + 1146 гр. (573 гр. х 2 місяця (листопад - грудень) = 6126 гр. х 30% = =1837,80 гр.;
- - розмір фактично виплаченого відповідачем підвищення до пенсії - (49,80 гр. х 12 місяців (січень - грудень)) = 597,60 гр.;
розмір недоплаченого позивачу підвищення до пенсії складає 1837,80 гр. - 597,60 гр. = 1240,20 гр.
За приписами статті 52 Закону України “Про державний бюджет на 2010 рік для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для осіб, які втратили працездатність затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць: з 1 січня 2010 року по 31 березня 2010 року - 695 гр. Виходячи з цього, підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ” складає: з 01 січня 2010 року - 208,50 гр., з 01 квітня 2010 року - 211,80 гр.
За період з 01.01.2010 року до 30.04.2010 року позивач отримувала підвищення до пенсії як дитина війни в наступному розмірі: січень, лютий, березень, квітень - 49,80 гр. щомісяця (а.с. 8).
Таким чином, розмір недоплаченого позивачу підвищення до пенсії за період з 01.01.2010 року по 30.04.2010 року складає:
- - розмір підвищення, який відповідачу необхідно було виплатити - 837,30 гр. (2085,00 гр. (695 гр. х 3 місяця (січень - березень) + (706 гр. х 1 місяць (квітень)) = (2085,00 гр. + 706 гр.) х 30% = 837,30 гр.;
- - розмір фактично виплаченого відповідачем підвищення до пенсії - (49,80 гр. х 4 місяця (січень - квітень)) = 199,20 гр.;
розмір недоплаченого позивачу підвищення до пенсії складає 837,30 гр. - 199,20 гр. = 638,10 гр.
Отже, суд вважає позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, так як вони частково підтверджуються.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
На підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст.ст. 20,22,55 Конституції України, ст.ст. 10, 11, 15, 88, 212 - 215, 218, 222 - 224, Цивільного процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області по відмові ОСОБА_1 у виплаті щомісячної соціальної допомоги, як дитині війни, на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість по виплаті щомісячної соціальної допомоги, як дитині війни, на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 січня 2009 року до 31 грудня 2009 року в сумі 1240 (одна тисяча двісті сорок) гр. 20 коп., та починаючи з 01 січня 2010 року до 30 квітня 2010 року в сумі 638 (шістсот тридцять вісім) гр. 10 коп., а всього на суму 1878 (одна тисяча вісімсот сімдесят вісім) гр. 30 коп., а також понесені витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 120 (сто двадцять) гр. та сплату судового збору в сумі 51 (п'ятдесят одна) гр.
Рішення суду вступає в законну силу після спливу строків на його апеляційне оскарження.
Заочне рішення може бути переглянуто Дзержинським міським судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом десяти днів з дня отримання його копії.
На рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через Дзержинський міський суд заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Донецької області через Дзержинський міський суд протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: