Ухвала від 29.06.2022 по справі 711/2817/22

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Номер провадження 1-кс/711/841/22

Справа № 711/2817/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2022 року слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні у приміщенні суду в м. Черкаси клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12021250310000372 від 06.02.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженим прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , внесеним у кримінальному провадженні №12021250310000372 від 06.02.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Своє клопотання слідчий обґрунтував тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що до Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшло повідомлення від ОСОБА_5 про те, що 05.02.2021 близько 10 години 20 хвилин в адміністративних межах мікрорайону «Дахнівка», по вул. Канівська в м. Черкаси, ним виявлено ділянку місцевості, на якій невстановлені особи здійснила незаконну вирубку лісу, що спричинило тяжкі наслідки.

В ході допиту ОСОБА_5 встановлено, що 07.12.2020 він викликав працівників поліції на територію колишньої « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що межує з кварталом 33, Дахнівського лісництва ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка належить до території с. Геронімовка, що в ходить в склад ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку із виявленням тотальної вирубки лісу. Будучи на місці події останній помітив те, що на зрізаних стовбурах дерев та пеньків клейма лісництва виявлено не було. На вказаній території будь-які особи або транспорт виявлено не було. 26.01.2021 ОСОБА_5 знову виїхав на ту ж саму територію де ним було виявлено бригаду в кількості 4-х осіб, які здійснювали вирубку дерев та запитавши у останніх наявність документів, була почута відповідь, що документи відсутні, та в подальшому було отримано інформацію, що роботодавцем на даній території являвся ОСОБА_6 .

05.02.2021 ОСОБА_5 знову виїхав на місце, де ним було виявлено 24 вирубаних дерева, проте будь-яких осіб, або техніки на місці виявлено не було, зокрема вказана територія являється територією колишньої « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що межує з кварталом 33 Дахнівського лісництва ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в ході проведення перевірки по даним фактам, що стосуються вирубки дерев, на даній території було встановлено, що території, на яких здійснювались незаконні роботи по вирубці лісу, мають наступні кадастрові номера 7124982500:03:001:0073 площею 7,8893 га, 7124982500:03:001:0039 площею 2.85 га та 7124982500:03:001:0076 площею 2,0208 га.

05.02.2021 проведено огляд місця події на території вищевказаних земельних ділянок, які розташовані в адміністративних межах с. Геронимівка Черкаського району, що входить до складу ІНФОРМАЦІЯ_3 , в ході якого було зафіксовано факт незаконної вирубки дерев різної породи, а саме: «сосни, вільхи, клену та берез», де міститься лісовий масив дерев у переважній більшості «сосна».

Відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено, що на земельних ділянках за кадастровими номерами 7124982500:03:001:0073 площею 7,8893 га, 7124982500:03:001:0039 площею 2.85 га та 7124982500:03:001:0076 площею 2,0208 га, виявлені факти незаконної порубки 102 дерев, породи: вільха, сосна, верба.

Відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_5 від 25.02.2021 встановлено, що сільська рада дозволи на видалення земельних насаджень на вищевказаних земельних ділянках - не надавала.

07.04.2021 проведено огляд місця події на території вищевказаних земельних ділянок, які розташовані в адміністративних межах с. Геронимівка Черкаського району, що входить до складу ІНФОРМАЦІЯ_3 , в ході якого було зафіксовано факт незаконної вирубки дерев різної породи, а саме: «сосни, вільхи, верби, берез та осики», де було виявлено 526 пеньків зрізаної деревини.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на сьогоднішній день земельні ділянки кадастровими номерами 7124982500:03:001:0073 площею 7,8893 га, 7124982500:03:001:0039 площею 2.85 га та 7124982500:03:001:0076 площею 2,0208 га, перебувають у комунальній власності ІНФОРМАЦІЯ_3 та державній власності, які перебувають у постійній оренді.

Так, 09.12.2016 між ІНФОРМАЦІЯ_6 та ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 по племінній справі та прогресивних технологій в тваринництві « ІНФОРМАЦІЯ_8 »» (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), предметом якої було передача земельної ділянки за кадастровим номером 7124982500:03:001:0073 площею 7,8893 га, строком на 49 років.

У подальшому, розпорядженнями №93 від 18.05.2020 та №254 від 01.12.2020, було затверджено детальний план території по зміні цільового призначення земельної ділянки з цільового призначення: для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, на цільове призначення земельної ділянки: для будівництва індивідуальних дачних будинків, в адміністративних межах Руськополянської сільської ради Черкаського району Черкаської області, а саме на земельних ділянках за кадастровими номерами 7124982500:03:001:0073 площею 7,8893 га, 7124982500:03:001:0039 площею 2.85 га.

Відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_6 за результатами перевірки по зверненню встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_9 погоджено проект землеустрою розташування земельної ділянки орієнтовної площею 8 га за кадастровим номером 7121982500:03:001:0073, при умові збереження існуючих лісових насаджень. Крім того ІНФОРМАЦІЯ_10 , погоджено технічну документацію на земельну ділянку при умові збереження лісових насаджень без права капітального будівництва в межах прибережної захисної смуги р. Гала та без права викупу.

Відповідно до договору оренди землі №412 від 28.02.2008, який укладений ІНФОРМАЦІЯ_6 та ФОП ОСОБА_7 , земельна ділянка за кадастровим номером 7124982500:03:001:0039 площею 2.85 га, передана у довгострокову оренду ФОП ОСОБА_7 під розміщення туристично-оздоровчого комплексу за рахунок земель запасу в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району.

Відповідно до п. 2 вказаного договору оренди, в оренду передається земельна ділянка площею 2,85 га з них: 1,2974 га - сіножаття, 0,2680 га польові шляхи, 0,9998 га ліси I категорії, 0,2848 га - болота. Земельна ділянка передається в оренду без зміни цільового призначення.

Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що в період часу з грудня 2020 року по лютий 2021 року, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 на замовлення ОСОБА_6 , безпідставно, без будь-яких законних дозволів, здійснили незаконну вирубку лісового масиву дерев різної породи, що знаходилися на земельних ділянках за наступними кадастровими номерами 7124982500:03:001:0073 площею 7,8893 га, 7124982500:03:001:0039 площею 2.85 га та 7124982500:03:001:0076 площею 2,0208 га.

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи №617/21-23 від 29.07.2021, розмір шкоди заподіяної внаслідок незаконної порубки дерев становить 2 366 639 грн.

Досудовим розслідуванням встановлено, що до скоєння даного злочину можуть бути причетні лісоруби ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_11 , який має у користуванні номер мобільного телефону НОМЕР_2 , оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_13 , який має у користуванні номер мобільного телефону НОМЕР_3 , оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_14 , який має у користуванні номер мобільного телефону НОМЕР_4 , оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_15 , який має у користуванні номер мобільного телефону НОМЕР_5 , оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».

Враховуючи вище вказані обставини, з метою повного та неупередженого розслідування кримінального провадження, встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення та передумови які йому сприяли, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів в частині інформації про телефонні з'єднання, із указанням «IMEI» по абонентським номерам, НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », які перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , якими користуються ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , за період часу з 01.11.2020 по 01.05.2021.

В судове засідання слідчий не з'явився. Надав суду заяву про розгляд клопотання без його участі та без фіксації судового процесу технічними засобами, підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.

Представник ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » в судове засідання не викликалися відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України.

Вивчивши клопотання та надані слідчим матеріали з кримінального провадження №12021250310000372, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про телекомунікації» оператор і провайдер телекомунікацій зобов'язаний зберігати записи про надані телекомунікаційні послуги протягом строку позовної давності, визначеного законом, та надавати інформацію про надані телекомунікаційні послуги в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить зокрема, інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.

Згідно п. п. 1.2. ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Разом з тим, відповідно до п. 20-7 Розділу XІ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» КПК України, під час дії надзвичайного або воєнного стану на території України тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у пунктах 2, 5, 7, 8 частини першої статті 162 цього Кодексу, здійснюється на підставі постанови прокурора, погодженої з керівником прокуратури.

Так, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, Указом від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, Указом від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженим Законом України № 2263-IX від 22.05.2022), введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, строком на 30 діб та у подальшому продовжено строк його дії з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України № 389-VIII від 12.05.2015 із змінами «Про правовий режим воєнного стану» в умовах режиму воєнного стану суди, органи та установи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Статтею 124 Конституції України визначено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди, делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За приписами статті 5 Закону України № 1402-VIII від 02.06.2016 «Про судоустрій і статус суддів», правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства.

Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України. Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).

Система норм КПК України чітко визначає, що повноваження будь-якого суб'єкта кримінального процесу визначаються лише цим Кодексом.

Крім того, згідно ч. 3 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження в умовах воєнного стану повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей здійснення кримінального провадження, визначених розділом IX-1 цього Кодексу.

Частиною першою статті 9 КПК України визначено, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

У свою чергу, пункт 18 частини першої статті 3 КПК України визначає: «слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні…».

Таким чином, законодавець чітко визначив роль слідчого судді у системі кримінального судочинства: забезпечити, аби правоохоронні органи під час здійснення наданих їм повноважень не порушували права, свободи і інтереси особи.

Це завдання може виправдати різноманітні повноваження слідчого судді, спрямовані на забезпечення прав, свобод і інтересів осіб, навіть якщо вони недостатньо чітко передбачені законодавством. Приклад таких повноважень можна знайти у статті 206 КПК України, коли законодавство зобов'язує слідчого суддю «вжити необхідних заходів», не визначаючи перелік цих заходів.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 26 КПК України, слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом. Тобто, враховуючи сферу дії принципу диспозитивності, процесуальний закон чітко зазначає, у який спосіб суд, слідчий суддя вирішують питання. Таким чином, слідчий суддя має вирішувати питання, які віднесені до його повноважень процесуальним законом і саме у спосіб, передбачений процесуальними нормами.

Кримінальне процесуальне законодавство за своєю суттю складає корпус положень, які обмежують свободу дій держави при розслідувані кримінальних правопорушень. Сенс кримінального процесуального законодавства у демократичній країні полягає у тому, щоб збалансувати цей легітимний інтерес у розслідуванні кримінальних правопорушень з іншими - не менш важливими - цінностями і інтересами суспільства: захистом від надмірного втручання держави у приватну сферу, захистом від свавілля, цінністю особистої свободи, запобіганню приниженню гідності, цінністю сімейних зв'язків, свободою підприємницької діяльності тощо.

Слідчий суддя звертає увагу на те, що питання особливого режиму кримінального провадження в умовах воєнного стану визначені ст. 615 КПК України. Відповідно до п. 2 ч. 1 вказаної норми, у редакції Закону України № 2201-IX від 14.04.2022, що набрав чинності 01.05.2022, повноваження, передбачені ст. 163 КПК України виконує керівник відповідного органу прокуратури за відсутності об'єктивної можливості виконання таких повноважень слідчим суддею без виокремлення речей і документів певних категорій. Відповідно, згідно з наведеними нормами законодавства, умовою виконання не слідчим суддею повноважень, передбачених ст. 163 КПК України загалом, є відсутність об'єктивної можливості виконання таких повноважень слідчим суддею.

Так, враховуючи ту обставину, що на території Черкаської області, зокрема безпосередньо у місті Черкаси, на момент розгляду даного клопотання не ведуться активні бойові дії, тому у слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси наявна об'єктивна можливість здійснювати свої повноваження.

Відповідно до ст. 132 КПК України, - застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №12021250310000372 здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст. 246 КК України.

За даними здобутими під час досудового розслідування, встановлено що до скоєння даного злочину можуть бути причетні лісоруби ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_11 , який має у користуванні номер мобільного телефону НОМЕР_2 , оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_13 , який має у користуванні номер мобільного телефону НОМЕР_3 , оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_14 , який має у користуванні номер мобільного телефону НОМЕР_4 , оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_15 , який має у користуванні номер мобільного телефону НОМЕР_5 , оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».

А отже відомості про зв'язок вказаних споживачів телекомунікаційних послуг за період часу з 01.09.2020 по 01.05.2021 має істотне значення для кримінального провадження.

Слідчим доведено, що:

- інформація про з'єднання споживачів телекомунікаційних послуг, перебуває у володінні та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », які надають телекомунікаційні послуги;

- сама по собі та в сукупності з іншими документами кримінального провадження, інформація про зв'язок абонентів з вказаними вище номерами має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

- відомості про зв'язок вказаних вище абонентів можуть бути використані, як доказ у кримінальному провадженні та іншим способом неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою інформації та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».

В той же час слідчий суддя не вбачає підстав для надання тимчасового доступу до речей та документів всім слідчим (оперативним співробітникам) вказаним в клопотанні та вважає за можливе обмежитись лише слідчим, що звернувся з даним клопотанням

На підставі викладеного, керуючись ст. 159, 162-164 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про здійснення тимчасового доступу до речей і документів задовольнити.

Надати тимчасовий доступ старшому слідчому СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 до документів, а саме до:

- інформації про зв'язок кінцевих обладнань споживача телекомунікаційних послуг, з прив'язкою до базових станцій та з указанням серійного номеру (ІМЕІ) мобільного терміналу, який використовувався з вказаною сім карткою за період часу з 01.09.2020 по 01.05.2021, по абонентським номерам НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , що перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » виготовити на паперовому та/або електронному носії документ за вказаним вище абонентським номером та періодом часу з прив'язкою до місцевості.

Строк дії цієї ухвали до 29.07.2022 року.

Роз'яснити ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », що відповідно до вимог ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали суду, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на отримання вказаної інформації, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено 29.06.2022 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1