справа № 361/2488/22
провадження № 2-о/361/109/22
24.06.2022
Іменем України
24 червня 2022 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.,
за участю секретаря Руминіна О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Броварський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини, -
Стислий виклад обставин
У червні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду із вищевказаною заявою, в обґрунтування якої посилається на те, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Донецьк, Україна. 20 травня 2022 Калинінським відділом РАЦС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки видано свідоцтво про народження дитини, але даний документ видано на тимчасово окупованій території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження. З огляду на викладені обставини, у зв'язку із необхідністю законної реєстрації дитини, заявник змушений звернутися із даною заявою, в якій просить встановити факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Донецьк, матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Макіївка, Донецька область, Україна, а батьком дитини є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, уродженець м. Донецьк, Україна.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилась, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялась належним чином.
Представник Броварського міськрайонного відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області у судове засідання не з'явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання направила листа, в якому просила здійснювати розгляд справи за її відсутності.
Обставини справи, що встановлені судом
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Макіївка, Донецька область, про що свідчить копія паспорта виданого органом 2310.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, уродженець м. Донецьк, Україна, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 19 липня 2017 року При морським РВ у м. Маріуполі ГУ ДМС України в Донецькій області.
27 квітня 2021 року Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) зареєстровано шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 .
У матеріалах справи міститься копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , яке видане 20 травня 2022 року Калинінським відділом записів актів громадянського стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, та зі змісту якого вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Донецьк народилася ОСОБА_4 . Батьками у свідоцтві про її народження записані: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_1 .
Також, до матеріалів справи додано заявником копію обмінної картки породільного будинку, породільного відділу лікарні та медичне свідоцтво про народження.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч. 1ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до СК України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження (ч . 4 ст. 12 Закону).
Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, деталізовано процедуру проведення державної реєстрації народження дитини. Так, у цьому підзаконному нормативно-правовому акті зазначено, що підставами для такої реєстрації є: медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545 (у випадку народження дитини в закладі охорони здоров'я, де приймаються пологи); медичне свідоцтво про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма №103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545 (у випадку народження дитини поза закладом охорони здоров'я).
Як передбачено ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованоюпостановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Так, із заяви вбачається що дитина заявника народилася у м. Донецьк.
Згідно із Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» та Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» від 07 лютого 2019 року місто Донецьк є тимчасово окупованою територією.
Законодавчим актом, який визначає поняття "тимчасово окупована територія" є Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Частиною 1 та 3 ст. 9 цього ж Закону передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Так, із матеріалів справи встановлено, що видане заявнику свідоцтво про народження відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків.
За приписами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини.
Згідно із ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягають негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі викладеного, та керуючись Конвенцією про права дитини, Законом України «Про громадянство України», Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", ст. 144 СКУкраїни, ст.ст. 293, 315, 317, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , дата народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження дитини - місто Донецьк, Донецька область, Україна, батько дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса місцезнаходження: вул. Київська, буд. 155, м. Бровари, Київська область, 07400.
Суддя Н.М. Петришин