Постанова від 14.07.2009 по справі 2а-2017/09

№2а-2017/09

ПОСТАНОВА

ІМ'ЯМ УКРАЇНИ

14 липня 2009 року Калінінський районний суд м. Горлівки Донецької області у складі

головуючого судді Клешньова О.І.

при секретарі Коляденко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки перерахувати йому з січня 2009 року пенсію у відповідності до ст. ст. 40,42 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9.07.2003 року із застосуванням показників середньої заробітної плати за календарний рік, передуючий року звернення за перерахунком пенсії, визнавши відмову УПФУ в задоволенні його вимог протиправною.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що у січні 2003 року йому було призначено пенсію, а у 2004 році її перерахували у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно з ст. 40 означеного Закону для розрахунку пенсії враховується заробітна плата за усякі 60 місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за увесь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, за формулою ЗП = Зс х (СК: К). У випадку відсутності відомостей про середню заробітну плату робітників, зайнятих у галузях економіки, за попередній рік, для визначення заробітної плати враховується існуюча середня заробітна плата за місяці попереднього року з наступним перерахуванням заробітної плати після отримання даних о середній заробітній платі за календарний рік, передуючий року звернення за призначенням пенсії. Згідно з ст. 42 ч.4 вищевказаного Закону якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, при цьому кожний послідуючий перерахунок пенсії проводиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії та із заробітної плати з котрої було розраховано пенсію або за періоди страхового стажу, як вказано в ст. 40 цього Закону.

З додержанням означених норм проводився перерахунок пенсій у 2005-2006 роках.

19 грудня 2006 року Законом України «Про Державний бюджет України» в ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були внесені зміни згідно з якими перерахунок пенсій повинен проводитися з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

28 грудня 2007 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін в деякі законодавчі акти України» були внесені зміни в ст. 40 та в ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно з якими було змінено формулювання поняття «Зс» у формулі заробітної плати для розрахунку пенсії, а також для пенсіонерів, які мали право на перерахунок пенсії, отримавши 24 місяці страхового стажу, при розрахунку пенсії враховувалась середня заробітна плата в цілому по Україні за календарний рік, який передував року звернення за перерахуванням пенсії.

22 травня 2008 року Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України ряд положень розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» в тому числі зміни, які були внесені до ст. ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після рішення Конституційного Суду України 28 травня 2008 року КМ України прийняв Постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Відповідно до Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» підпунктом 3 п. 11 цієї Постанови було передбачено, що «У випадку, якщо застрахована особа після призначення пенсії у відповідності з цим Законом продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, вказані в ч. 1 ст. 40 Закону з застосуванням показника середньої заробітної плати робітників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка у відповідності до цього Закону враховується для розрахунку пенсії за календарний рік, що передував року перерахунку пенсії».

6 січня 2009 року він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Калінінсь-кому районі м. Горлівки з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з додатково придбаними ним стажу роботи і заробітку, тобто згідно з ст. 40 та ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

29 січня 2009 року йому було направлено відповідь у якій УПФУ вважало, що пенсія йому призначена у відповідності до законодавства при цьому Управління посилалося на ч.2 та ч. 1 ст. 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і вказало, що на день надання ним заяви (6.01.2009) були відсутні відомості про середню заробітну плату робітників зайнятих в галузях економіки України за 2008 рік і тому для нарахування пенсії була застосована середня заробітна плата за 2007 рік - 1197,97 гривень.

Враховуючи цю відповідь, він після оприлюднення показників середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України, за 2008 рік знову звернувся до УПФУ про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і йому про це було відмовлено з посиланням на те, що після визнання неконституційними змін, які були внесені до ст. ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показників заробітної плати і порядку проведення перерахування пенсій, рішення про поновлення дій вказаних норм у попередній редакції не приймалося і тому перерахування пенсій у 2009 році проводиться на підставі Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, із якої сплачені страхові внески і котра у відповідності з Законом враховується для нарахування пенсії за 2007 рік.

Відмову УПФУ вважає незаконною тому, що перерахування пенсій у відповідності з Постановою КМУ не проводилося оскільки виключно законами визначаються умови, норми, порядок пенсійного забезпечення, умови придбання права і порядок визначення пенсійних виплат. Крім того, в означеній Постанові взагалі не йдеться про перерахування пенсій у 2009 році на підставі показників заробітної плати за 2007 рік. Вважає також, що Постановою КМУ № 530 тільки підтверджується застосування при перерахуванні пенсії показника середньомісячної заробітної плати за календарний рік, а сумісний лист Міністерства труда і соціальної політики України та Пенсійного Фонду України, на який посилається УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки, не є нормативно-правовим документом.

У судовому засіданні позивач наполягав на своїх вимогах на підставах, викладених у позовній заяві, доповнив їх вимогами про застосування Постанови КМУ № 530 від

28.05.2008 року та застосування показників середньої заробітної плати робітників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік - календарний рік, який передує року його звернення за перерахунком пенсії, а також зобов'язати відповідача щомісячно виплачувати йому пенсію у розмірі, визначеному внаслідок перерахування.

Представник відповідача позов не визнала, пояснила, що виключно Законами про державний бюджет визначаються витрати держави на загальносуспільні потреби і дійсно ст. 102 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», а також ст. ст. 40 і 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачалося, що у 2007 році перерахування пенсії здійснюється з урахуванням не менш 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії із середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Але Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін в деякі законодавчі акти України» в ст. ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» знов були внесені зміни, які Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року в частині показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними.

Законодавством України не передбачено автоматичного відновлення дії норми, яка витрачувала чинність на підставі нормативно-правового акту, який потім визнавався неконституційним. Конституційний Суд України також не вказав на відновлення дії попередньої редакції закону. Тому КМУ України було прийнято Постанову № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» згідно з якою (пп. 3 п. 11) передбачувалося, що коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу із заробітної плати, з якої була призначена пенсія, при цьому за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ст. 40 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахування пенсії.

Міністерство праці та соціальної політики України, як орган, на який покладено забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, пенсійного забезпечення, розробка пропозицій щодо вдосконалення законодавства прийшло до висновку про необхідність законодавчого врегулювання питання про визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески. А до цього означене Міністерство та Пенсійний фонд України спрямували спільний лист № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року згідно з яким перерахунок пенсії у 2009 році відповідно до пп.З п. 11 Постанови КМУ України № 530 від 28.05.2008 році проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058 враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 гривні).

Представник третьої особи до суду не прибув, просив справу розглянути у його відсутність.

Віднесення ОСОБА_1 до категорії пенсіонерів підтверджується копією посвідчення (а.с. 12).

Звернення ОСОБА_1 до УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки з заявами про перерахування пенсії та відмова УПФУ в перерахуванні з посиланням на відсутність необхідних для цього даних та надісланий спільний лист підтверджуються копіями листів (а.с. 25,26,28).

Позивачем до справи додані також копії нормативно-правових матеріалів та витягів, відомості засобів масової інформації, листування.(а.с. 13-24,29-47,53-56,70-116).

Згідно з «показниками середньої заробітної плати» (а.с. 27) необхідні статистичні дані для призначення пенсії існують і розробляються.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

ОСОБА_1 з 18.01.2003 року являється пенсіонером за віком, отримує пенсію, яку йому нараховує управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки і у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має право на перерахування пенсії.

Означене відповідачем не оспорюється.

За перерахуванням пенсії ОСОБА_1 звертався до УПФУ у січні та березні 2009 року і у його вимогах йому обидва рази було відмовлено.

На час звернення ОСОБА_1 Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення підпунктів 8-12 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було внесено зміни до ст. ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Неконституційними були визнані абзац третій ч. 1, абзац четвертий, сьомий та дванадцятий ч.2 ст. 40 і абзац перший ч.2 та ч.4 ст. 42 означеного Закону які викладені в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007 року, а абзац перший ч.2 ст. 42 також в редакції Закону № 2505-IV від 25.03.2005 року.

Згідно з ст. ст. 61,69 Закону України «Про Конституційний Суд України» Конституційний Суд України може визнати неконституційним правовий акт повністю або в окремій його частині, рішення і висновки Суду рівною мірою є обов'язковими для виконання.

Ст. 70 цього ж Закону передбачено наступний порядок виконання рішень і висновків Конституційного Суду України: копії рішень і висновків надсилаються наступного робочого дня після їх офіційного оприлюднення суб'єкту права на конституційне подання чи конституційне звернення, з ініціативи якого розглядалася справа, до Міністерства юстиції України, а також до органу влади, що приймав правовий акт, який був предметом розгляду в Конституційному Суді України.

Законом «Про Конституційний Суд України» не передбачено винесення рішень з вказівкою на відновлення попередньої норми. Саме визнання неконституційним правового акту повністю або частково означає, що недійсним є і вказівка в цьому акті на припинення дії попереднього правового акту в повному обсязі або в тій частині, яка визнана неконституційною.

З цього витікає, що посилання відповідача на відсутність відновлення дії норми, яка втратила чинність на підставі нормативно-правового акту, який потім було визнано неконституційним є безпідставною і відповідач, будучи суб'єктом спірних правовідносин, у своїй діяльності зобов'язан був виконувати Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» (ст. ст. 40,42) у попередній редакції з урахуванням того, що дія законів про Державний бюджет обмежена у часі.

Після вище означеного Рішення Конституційного Суду України Кабінет Міністрів України 28 травня 2008 року прийняв Постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка конкретизує механізм призначення, обчислення і перерахунку пенсій у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не визначає видатки на суспільні потреби, що дійсно віднесено до виключної компетенції законів про Державний бюджет України..

Неконституційною означена постанова не визнавалася.

Згідно з ст. ст. 1,23,53 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади, здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації. Постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України обов'язкові для виконання.

Спільний лист від 11.03.2007 року за підписом заступника Міністра праці та соціальної політики України і заступника Голови правління Пенсійного Фонду України на який посилається відповідач як на вказівку проведення у 2009 році перерахунку пенсії із застосуванням показника відповідної заробітної плати за 2007 рік суперечить п. 11.3 Постанови КМУ № 530 про перерахунок пенсії «із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії», по суті призупиняє дію вищого нормативного акту, порушує права ОСОБА_1 і, як не відповідний вимогам нормативно-правового акту, не являється обов'язковим для виконання і не може бути прийнятий до уваги як обґрунтування відповідачем законності своїх дій по відмові в перерахуванні пенсії за відповідними показниками заробітної плати за 2008 рік.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги ОСОБА_1 являються обгрунтованими і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17-20,158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати незаконною відмову управління Пенсійного Фонду України в Калінінському районі м. Горлівки в перерахуванні ОСОБА_1 пенсії на підставі ст. ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з січня 2009 року у відповідності з чинними на цей час положеннями ст. ст. 40,42 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 11.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Калінінському районі м. Горлівки виплачувати ОСОБА_1 перераховану пенсію з січня 2009 року у відповідності з діючим законодавством.

Постанова може бути оскаржена до Донецького Апеляційного суду через Калінінський районний суд м. Горлівки протягом 20 днів після надання у 10-денний строк заяви про апеляційне оскарження.